Рішення № 91832336, 23.09.2020, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
23.09.2020
Номер справи
128/1389/20
Номер документу
91832336
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 128/1389/20

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

23 вересня 2020 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,

секретар Манюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації для призначення житлової субсидії надавши заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі поданих документів відповідачу ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Позивач вказує, що відповідно до п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції на момент призначення і виплати субсидії відповідачу), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу сім`ї особи має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). Наявність (відсутність) у власності або володінні таких транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В розділі IV своєї декларації відповідач зазначив, що автомобілів у власності не має, та підписався під тим, що він усвідомлює, що у разі подання ним неповних або недостовірних відомостей, йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії. Позивач зазначає, що під час здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання субсидій, було виявлено те, що у відповідача ОСОБА_1 наявний транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, а саме причіп АМС моделі 500 старконь, 2014 року випуску, який не зазначено відповідачем у поданій ним декларації. У зв`язку з тим, що відповідач приховав відомості про право власності на транспортний засіб (причіп), він надмірно отримав 10 908, 23 грн житлової субсидії, хоча не мав права на призначення житлової субсидії та зобов`язаний повернути такі кошти.

Позивачем було надіслано вимогу відповідачу про повернення надміру виплачених коштів, однак відповідач кошти управлінню не повернув, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду та просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 10 908, 23 грн як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 09.06.2020 позивачу було відстрочено сплату судового збору у даній цивільній справі до ухвалення рішення у даній справі, позовну заяву залишено без руху (а.с. 30 - 31).

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 06.07.2020 відкрито провадження в справі, справу ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, оскільки позивачем усунуто недоліки позовної заяви (а.с. 50).

В судове засідання представник позивача Сучкова В.С. не з`явилася, однак попередньо подала суду заяву, якою вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, розгляд справи просить проводити за її відсутності. У разі неявки відповідача не заперечує щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, будучи належним чином і в установленому законом порядку повідомленим про дату, час та місце розгляду справи згідно положень п. 2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України, за адресою місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Заяв про розгляд справи без його участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву відповідачем у визначений судом строк до суду не подано.

Згідно з п. п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв`язку з викладеним, суд ухвалив провести заочний розгляд даної цивільної справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів відповідно до ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявою від 10.08.2018 про призначення житлової субсидії, вказавши свої персональні дані у поданій заяві, що підтверджується копією відповідної заяви (а.с. 10).

Також 10.08.2018 разом з поданою заявою відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 11).

У розділі IV декларації «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані у встановленому порядку і здати випуску яких минуло менше, ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)» відповідач зазначив "у власності автомобілів немає" (а.с. 11 зі звороту).

На підставі поданих відповідачем ОСОБА_1 заяви та декларації, йому призначено субсидію, що підтверджується відповідними розрахунками субсидії на ЖКП до особової справи №12051 (а.с. 12 - 15).

Відповідно до інформації МВС України, за результатами пошуку по ІПН відповідача ОСОБА_1 : НОМЕР_2 , за останнім 29.09.2016 зареєстровано транспортний засіб, а саме причіп АМС моделі 500 СТАРКОНЬ , 2014 року випуску (а.с. 16, 17).

Тобто, судом встановлено, що на момент звернення до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації та під час отримання житлової субсидії, у власності відповідача був наявний транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років. Однак, ОСОБА_1 не повідомив Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про дану обставину.

Відповідно до копії проведеного позивачем Розрахунку суми надмірно нарахованої субсидії, надміру виплачені кошти, що підлягають поверненню, визначено у розмірі 10 908, 23 грн (а.с. 18).

Про необхідність повернення надміру виплачених коштів Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повідомляло відповідача шляхом направлення Вимоги про повернення надміру виплачених коштів за адресою місця проживання відповідача АДРЕСА_1 (а.с. 19 - 21). Відомості про добровільне повернення відповідачем отриманих сум житлової субсидії відсутні.

Оцінивши докази в їх сукупності, суд керується наступними нормами.

Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329, яка редакції діяла на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 6 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому, не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі, за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Як встановлено судом, за відповідачем 29.09.2016 зареєстровано транспортний засіб, а саме причіп АМС моделі 500 СТАРКОНЬ , 2014 року випуску.

Відповідно до п. 1.10. Правил Дорожного руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, причіп - транспортний засіб, призначений для руху тільки в з`єднанні з іншим транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належать також напівпричепи і причепи-розпуски.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», причіп (напівпричіп) - транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем.

З огляду на вищевказані норми законодавства, причіп - є транспортним засобом.

Відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух», причіп, напівпричіп підлягає державній реєстрації та обліку.

Відповідно до п. 7 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329), за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Разом з тим, відповідач з відповідною заявою про розгляд питання про призначення йому субсидії, не дивлячись про наявність у нього транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, до відповідного органу не звертався.

Пунктом 13 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329) передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п. 22 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329), за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.

У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які оцінено на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв`язку, установивши, що дослідженими судом доказами підтверджено, що відповідач, звертаючись з заявою про призначення житлової субсидії, вказав недостовірні дані, а саме не повідомив, що має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, що вплинуло на право отримання ним субсидії, та внаслідок чого йому було виплачено відповідну суму житлової субсидії, а тому, суд приходить до висновку, що виплачена відповідачу субсидія підлягає поверненню.

При вирішенні позову суд враховує, що 6 298, 94 грн. субсидії було виплачено відповідачу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, а 4 609, 29 грн. - за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, в зв`язку з чим позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі із зазначенням одержувача відповідних коштів, за рахунок яких було здійснено фінансування на оплату житлової субсидії відповідача.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача, зважаючи, що відповідно до ухвали суду від 09.06.2020 судом відстрочено сплату судового збору у даній справі до ухвалення рішення у справі, тому згідно вимог ст.141 ЦПК, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102 гривні слід стягнути з відповідача на користь держави.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст. ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 280-282 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 кошти в сумі 10 908, 23 грн (десять тисяч дев`ятсот вісім гривень, 23 копійки), як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, з яких:

- 6 298, 94 грн (шість тисяч двісті дев`яносто вісім гривень, 94 копійки) стягнути на рахунок UA498201720343110018000016956 , одержувач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, МФО 820172, ЄДРПОУ 03191928, банк: Держказначейслужба України м. Київ, в призначенні платежу вказати: переплачена сума за використану субсидію у попередніх періодах, прізвище, ім`я, по - батькові, село;

- 4 609, 29 грн (чотири тисячі шістсот дев`ять гривень, 29 копійок) стягнути на рахунок UA928201720343130006000078737, одержувач: Міністерство соціальної політики України, МФО 820172, ЄДРПОУ 37567866, банк: ДКСУ, в призначенні платежу вказати: переплачена сума за використану субсидію за попередній період, прізвище, ім`я, по - батькові.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держависудові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким районним судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, місцезнаходження: вул. Грибоєдова, 10А, м. Вінниця, поштовий індекс: 21032, код ЄДРПОУ 03191928.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Повний текст рішення складено 28.09.2020.

Суддя: