Рішення № 91805301, 25.09.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2020
Номер справи
460/4642/20
Номер документу
91805301
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 вересня 2020 року м. Рівне №460/4642/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доУправління Служби безпеки України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, - В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (далі по тексту – відповідач, Управління СБУ) про:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про грошове забезпечення позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які останній отримував на час звільнення з Служби безпеки України;

- зобов`язання відповідача скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням відповідної посади, яку він обіймав до звільнення зі служби, враховуючи посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження військової служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, премію, станом на 05.03.2019, для здійснення перерахунку його пенсії починаючи з 01.04.2019.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав, що з 22.04.2014 звільнений з військової служби з посади заступника начальника відділу Головного слідчого управління Служби безпеки України і направлений на військовий облік до Управління Служби безпеки України в Рівненській області. З 23.04.2014 позивачу призначено пенсію за вислугу років (32 роки) згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII. Повідомив, що 05.03.2019 набрало законної сили 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, згідно з яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та змін до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. У зв`язку з цим, 31.01.2020 позивач звернувся до Управління СБУ з письмовою заявою, якою просив скласти на надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку станом на 05.03.2019 щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку його пенсії відповідно до положень статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII. Однак, відповідач відмовив у наданні зазначеної довідки, про що відповідним листом повідомив позивача. Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує положення Конституції України, пенсійного законодавства України в частині його права на належне пенсійне забезпечення, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 30.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту - ГУ ПФУ, пенсійний орган).

22.07.2020 на адресу суду надійшла заява позивача про зміну позовних вимог в порядку частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту – КАС України), за змістом якої позивач повторно наводить правові обґрунтування, викладені ним у позовній заяві, змінюючи лише формулювання первинно заявлених позовних вимог, без зміни їх якісного змісту (та суті), з метою приведення їх у відповідність до резолютивної частини рішення Верховного Суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19. Просить визнати протиправними дії Управління СБУ щодо відмови ОСОБА_1 скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Рівненській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 , у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії та зобов`язати Управління СБУ підготувати і надати таку довідку до ГУ ПФУ.

Вказана заява не свідчить про зміну предмета або підстав позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, проте враховується судом при ухваленні рішення у справі.

У свою чергу 23.07.2020, в межах встановленого судом строку, відповідач надав суду відзив на позовну заяву. Управління СБУ вважає адміністративний позов безпідставним та необґрунтованим. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що прийняте Окружним адміністративним судом м. Києва рішення від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 не є тією обставиною, яка тягне за собою обов`язок відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців визначаються чинною редакцією Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Також пояснив, що лише після прийняття Верховним Судом постанови від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19 в Управління СБУ виникли законні підстави для підготовки та подання до ГУ ПФУ довідок за формою, яка діяла в попередній редакції додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Тому 21.07.2020, за результатами розгляду повторної заяви позивача Управлінням СБУ підготовлено та подано до ГУ ПФУ оновлену довідку щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XIІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. У зв`язку з цим вважає, що виконав свій законодавчо визначений обов`язок та вимоги позивача. За таких обставин, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість доводів позивача, а також фактичне виконання вимог, викладених у позовній заяві, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

27.07.2020 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, за змістом якої ОСОБА_1 підтримав заявлені ним вимоги та повторно навів обґрунтування, викладені у позовній заяві. Крім того, посилаючись на рішення Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, зазначив, що отримана ним від Управління оновлена довідка про грошове забезпечення від 21.07.2020 №17/9 не відповідає встановленій додатком 2 до Порядку №45 формі, що свідчить про неналежне виконання відповідачем покладеного на нього обов`язку.

03.08.2020 до суду надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на позовну заяву, за змістом яких пенсійний орган не визнав позовні вимоги у повному обсязі з огляду на їх безпідставність. В обґрунтування своїх пояснень вказав, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 23.04.2014 та отримує пенсію за вислугу років, що призначена за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XI. 17.04.2018, на виконання вимог вказаного Закону, а також положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, ГУ ПФУ вже було проведено перерахунок пенсії позивача згідно довідки відповідача від 10.04.2018 за №17/226 з розрахунку таких складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , як посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. Відтак, на переконання пенсійного органу, у відповідача відсутні законні підстави для повторної видачі довідки із наступним визначенням і ній будь-яких додаткових видів грошового забезпечення позивача. Крім того, звертає увагу суду на недотримання позивачем шестимісячного строку, встановленого для звернення до адміністративного суду за захистом його прав, свобод та інтересів. З огляду на наведене, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області просило суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

У свою чергу, 04.08.2020 позивач надав суду відповідь на пояснення третьої особи, за змістом якої повторно підтримав заявлені ним вимоги у повному обсязі та вказав на необґрунтованість доводів пенсійного органу з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково пояснив, що посилання ГУ ПФУ на відсутність або скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення розмірів будь-яких соціальних виплат, зокрема при перерахунку та виплати належної йому пенсії.

14.09.2020 на адресу суду надійшло клопотання позивача про визнання судом неналежною форми довідки відповідача від 21.07.2020 за №17/9, зокрема, в частині розрахунку ним розмірів (сум) складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2020, для проведення перерахунку належної йому пенсії.

Розгляд даної справи здійснено судом 25 вересня 2020 року, у зв`язку з перебуванням головуючого судді Гудими Н.С. в період з 13 липня по 01 вересня 2020 у щорічній відпустці року, в період з 14 по 18 вересня 2020 року - на підготовці суддів окружних адміністративних судів для підвищення кваліфікації, через що її увільнено від виконання обов`язків судді на зазначений період, що підтверджується копіями відповідних наказів суду (а.с.61, 62, 63).

При цьому, в силу приписів частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши заяви по суті справи, з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 23.04.2014 отримує пенсію за вислугу років (32 роки, календарних 31), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

Згідно із Протоколом за пенсійною справою №1702004189 (СБУ) від 23.04.2014 пенсія позивача була обрахована в основному розмірі 80% грошового забезпечення в сумі 8268,64 грн, до складу якого включено:

- посадовий оклад – 1746,00 грн;

- оклад за військове звання – 135,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 752,40 грн;

- середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія – 7702,40 грн. (а.с.51).

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років; пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (набрала чинності 24.02.2018), початковою редакцією пунктів 1, 2 якої було встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

На виконання вимог наведених вище законодавчих актів, 10.04.2018 відповідачем сформовано та надано до ГУ ПФУ довідку №17/226 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Вказаний перерахунок здійснений пенсійним органом починаючи з 01.05.2018 з розрахунку таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 8890,00 грн; оклад за військове звання – 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 5185,00 грн; премії – 0,00 грн.

В подальшому, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

У зв`язку з цим, 31.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, для перерахунку пенсії із визначенням у ній, окрім основних складових, також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію в розмірах, встановлених законодавством (а.с.6).

У відповідь на зазначену заяву відповідач листом від 24.02.2020 №17/Ч-3/12 повідомив позивача про те, що видача довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходить за межі повноважень Управління СБУ, оскільки останнім, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, вже було сформовано відповідну довідку щодо розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018. При цьому, відповідач вказав на те, що з ГУ ПФУ не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають повторному перерахунку у зв`язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18. (а.с.7)

30.06.2020 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки для перерахунку належної йому пенсії станом на 05.03.2019 (а.с.38).

На виконання зазначеного звернення, відповідач оформив та листом від 21.07.2020 за №17/3968 (а.с.31, 33, 34) надіслав до ГУ ПФУ оновлену довідку від 21.07.2020 №17/9 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, до складу якого включено: посадовий оклад; оклад за військовим званням – полковник; надбавка за вислугу років – 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; надбавка за особливості проходження служби – 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премія – 10% від посадового окладу; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 25% від посадового окладу (а.с.32). Про факт надіслання зазначеної довідки до пенсійного органу Управління СБУ повідомило також позивача, що останнім не заперечується.

Водночас, позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки згадана вище довідка оформлена Управлінням СБУ у формі, яка не відповідає додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 в редакції від 01.01.2016 року, дію якої відновлено у зв`язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з вимогами статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Частиною другою статті 19 Основного Закону встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі по тексту - Закон №2262-XII).

Разом з тим, статтею 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі по тексту - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд зауважує, що наведена норма статті 43 Закону №2262-XII міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначене узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, визначено наступні ознаки цієї типової справи, а саме:

а) позивачами є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ;

б) відповідачем є один і той самий суб`єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

в) предмет спору – спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії).

Отже, за ознаками, які наведені в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи 160/8324/19, дана адміністративна справа є типовою, а тому в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вказаному рішенні.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45).

Так, пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, де відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45.

При цьому, суд зауважує, що саме до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Поміж тим, зміни, внесені Постановою №103 до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а відтак, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в справі №826/3858/18 – діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін, тобто станом на 01.01.2016.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змінами до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою від 31.01.2020 про видачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі по тексту - довідки), та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб, або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45. Зазначене не заперечується й відповідачем.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі по тексту – Порядок №3-1).

Так, відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічні правові висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Як було зазначено судом вище, тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №704), пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, саме з 05.03.2019 – з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 набув право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відмовляючи позивачу на його заяву від 31.01.2020 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не в спосіб, визначені чинним законодавством , що призвело до порушення прав позивача, про захист яких останній просить в позові.

Таким чином, в Управління СБУ не було жодних правових підстав для відмови у видачі довідки ОСОБА_1 за його заявою від 31.01.2020, у зв`язку з чим саме дії, а не бездіяльність відповідача щодо відмови в підготовці і наданні такої довідки до ГУ ПФУ, є протиправними. Отже, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 за його заявою від 31.01.2020 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Стосовно похідної вимоги позивача, яка має зобов`язальний характер, суд зазначає таке.

В матеріалах адміністративної справи як додаток до відзиву відповідача на позовну заяву наявна належним чином засвідчена копія довідки Управління СБУ від 21.07.2020 за №17/9, яку відповідач підготував і надав до ГУ ПФУ в Рівненській області, що підтверджується копіями: супровідного листа від 21.07.2020 вих.№17/3968 про надіслання довідок за № 17/2- №17/29 (а.с.31), реєстру №137 на відправку рекомендованої кореспонденції через ВЗ №23 (а.с.33) та списком №3043 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів, поданих УСБУ у ВЗ Рівне-23 від 21.02.2020 (а.с.34).

За результатами дослідження змісту та форми цієї довідки судом встановлено відповідність вказаного документа формі (в тому числі реквізити) та змісту законодавчо визначеного зразка, передбаченого відновленою редакцією додатку 2 до Порядку №45 (рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, набрало законної сили 05.03.2019). Так, зміст довідки про розмір грошового забезпечення від 21.07.2020 за №17/19 свідчить, що остання видана ОСОБА_1 про розмір його грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби - заступник начальника відділу Головного слідчого Управління , і станом на 05.03.2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" видами грошового забезпечення є:

посадовий оклад - 8890 грн.;

оклад за військовим званням - 1480 грн.;

надбавка за вислугу років (50%) - 5185,00 грн.;

надбавка за особливості проходження служби (65%) - 10110,75 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1333,50 грн.;

премія (10%) - 889,00 грн.,

Всього на суму: 27888,25 грн.

Крім того, в примітці довідки додатково зазначено, що довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії. Досліджена судом довідка №17/19 від 21.07.2020 також свідчить, що остання містить кутовий штамп з проставленим у ній номером, датою видачі і підписана начальником Управління СБУ А.Тимченко з проставленням відбитку печатки відповідача.

Отже, на виконання вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та положень Постанови №704, до розрахунку складових грошового забезпечення позивача, відповідачем включено відомості про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень) та премії за відповідною посадою, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби, станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Таким чином, довідка про розмір грошового забезпечення від 21.07.2020 за №17/9 є достатньою та належною підставою для проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Рівненській області перерахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019.

При цьому, вимоги позивача щодо видачі йому довідки у суворій відповідності до форми додатку 2 до Порядку №45 в редакції від 01.01.2016, на переконання суду, є необґрунтованими, характеризуються надмірним формалізмом, у зв`язку з чим є безпідставними.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач при оформленні та направленні до ГУ ПФУ довідки від 21.07.2020 №17/9 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За таких обставин, ухвалення судом рішення про зобов`язання суб`єкта владних повноважень повторно виконати покладений на нього обов`язок не відповідатиме завданням та основним засадам адміністративного судочинства, які визначені статтею 2 КАС України.

Відтак, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Доводи позивача щодо невідповідності розмірів (сум) складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , зазначених відповідачем у довідці від 21.07.2020 за №17/19 суд відхиляє як безпідставні, позаяк ні правомірність вказаної довідки, ні правомірність дій відповідача при проведенні ним розрахунків складових грошового забезпечення позивача для перерахунку розміру належної йому пенсії, не є предметом розгляду даної справи.

Інші доводи і аргументи учасників справи не спростовують висновків суду.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою вказаної статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, позов підлягає до задоволення частково.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, сплачена сума судового збору у розмірі 420,40 грн відповідно до квитанції від 25.06.2020 №38, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (вул. Відінська, буд. 4, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ: 20001668), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, буд. 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ: 21084076), про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

В частині позовних вимог щодо зобов`язання Управління Служби безпеки України в Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Управління Служби безпеки України в Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 25 вересня 2020 року.

Суддя Н.С. Гудима