Рішення № 91805300, 25.09.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2020
Номер справи
460/1270/20
Номер документу
91805300
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 вересня 2020 року м. Рівне №460/1270/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С. розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доУправління Служби безпеки України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (далі по тексту – відповідач, Управління СБУ) про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення;

- зобов`язання відповідача у 5-ти денний строк з дати набрання рішенням законної сили оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших” із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2018 перерахунку основного розміру його пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів Служби безпеки України, з 22.03.1995 отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Повідомив, що з 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Узв`язку з цим, позивач звернувся до Управління СБУ з письмовою заявою, в якій просив скласти на надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку станом на 01.03.2018 щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, відповідно до положень статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII, частини другої статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-XII. Однак, відповідач відмовив у наданні зазначеної довідки, про що відповідним листом повідомив позивача. Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує положення Конституції України, пенсійного законодавства України, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 02.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Того ж дня, іншою ухвалою суду від 02.03.2020 провадження у адміністративній справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19).

20.03.2020 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб (а.с.32-34).

24.03.2020 відповідач надав суду відзив на позовну заяву, за змістом якого вважає позов ОСОБА_1 необґрунтованим та безпідставним. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що прийняте Окружним адміністративним судом м. Києва рішення від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 не є тією обставиною, яка тягне за собою обов`язок відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців визначаються чинною редакцією Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Також пояснив, що станом на день звернення позивача до Управління СБУ рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19 не набрало законної сили, оскільки перебувало на перегляді Великої Палати Верховного Суду, а відтак, у відповідача були відсутні правові підстави для оформлення та надання до ГУ ПФУ оновленої довідки щодо грошового забезпечення позивача. Поміж тим, звертає увагу суду на недотримання позивачем шестимісячного строку звернення до суду. За таких обставин, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість доводів позивача, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

03.04.2020 до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву, за змістом якої ОСОБА_1 підтримав заявлені ним вимоги та повторно навів обґрунтування, викладені у позовній заяві. Посилаючись на висновки Верховного Суду в рішенні від 15.02.2018 по справі №820/6514/17, зазначив, що визначений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) шестимісячний строк звернення до суду не застосовується щодо правовідносин, з приводу яких виник даний спір.

Ухвалою суду від 02.07.2020 провадження у справі поновлено, в задовлленні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб відмовлено та залучено до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача (далі по тексту – ГУ ПФУ, пенсійний орган) (а.с.55-58).

27.07.2020 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшли належним чином завірені копії пенсійної справи позивача (а.с.64-67).

Пояснення третьої особи щодо заявлених до відповідача позовних вимог суду не надходили.

В період з 13 липня по 01 вересня 2020 року головуючий суддя Гудима Н.С. перебувала у щорічній відпустці, в період з 14 по 18 вересня 2020 року - брала участь в підготовці суддів окружних адміністративних судів для підвищення кваліфікації, у зв`язку з чим її увільнено від виконання обов`язків судді, що підтверджується відповідними копіями наказів Рівненського окружного адміністративного суду (а.с.68,69,70), а відтак судовий розгляд даної адміністративної справи здійснено 25 вересня 2020 року.

При цьому, в силу приписів частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши заяви по суті справи, з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років (33 роки, календарних 33), призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII.

Згідно із Протоколом по пенсійній справі №021021 від 10.04.2007, пенсія позивача була обрахована в основному розмірі 89% грошового забезпечення в сумі 2755,71 грн, яке складалось з таких складових:

- посадовий оклад – 165,00 грн;

- оклад за військове звання – 125,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років (40%) - 116,00 грн;

- грошове забезпечення збільшено на 100% - 406,00 грн;

- надбавка по Указу Президента (50%) – 145,00 грн;

- ОУС (50%) - 145,00 грн;

- шифрувальні роботи: стаж від 6 та більше (20%) – 33,00 грн;

- робота з таємними виробами, носіями, документами (15%) – 24,75 грн;

- за безперервну службу (90%) – 1043,78 грн;

- премія 33,3% - 733,78 грн;

- вид підвищення або надбавка до пенсії: УБД бойові дії в інших країнах – 101,50 грн, УБД учасник бойових дій – 40,00 грн. (а.с.66 зв.бік).

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років; пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (набрала чинності 24.02.2018), початковою редакцією пунктів 1, 2 якої було встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

На виконання вимог наведених вище законодавчих актів, 10.04.2018 Управлінням СБУ сформовано та надано до ГУ ПФУ довідку №17/109 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Вказаний перерахунок здійснений ГУ ПФУ починаючи з 01.05.2018 з розрахунку таких складових грошового забезпечення:

- посадовий оклад – 5500,00 грн;

- оклад за військове звання – 1340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3420,00 грн;

- премії – 0,00 грн;

- вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій – 363,00 грн, учасник бойових дій – 40,00 грн.

В подальшому, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

У зв`язку з цим, 18.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій з посиланням на набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили, просив оформити та надати до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018, для перерахунку з 01.04.2018 пенсії із визначенням у ній, окрім основних складових, також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію в розмірах, встановлених законодавством (а.с.16).

У відповідь на зазначену заяву відповідач листом від 24.12.2019 за №17/К-109/12 повідомив позивача про те, що видача довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, виходить за межі повноважень Управління СБУ, оскільки останнім, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, вже було сформовано відповідну довідку щодо розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018. При цьому, вказав, що з ГУ ПФУ не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають повторному перерахунку у зв`язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 (а.с.17).

Натомість, позивач вважає дії відповідача щодо такої відмови протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з вимогами статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Частиною другою статті 19 Основного Закону встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі по тексту - Закон №2262-XII).

Статтею 9 Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-XII (далі по тексту - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд зауважує, що наведена норма статті 43 Закону №2262-XII міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначене узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі по тексту - Порядок №45).

Так, пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі по тексту - Постанова №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, в додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, де відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45.

Суд зауважує, що саме до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Поміж тим, зміни, внесені Постановою №103 до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 – діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін, тобто станом на 01.01.2016.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змінами до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до Управління СБУ із заявою від 18.12.2019 щодо видачі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі по тексту - довідки), та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, на відповідача покладено функції по складанню довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб, або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45. Зазначене не заперечується й відповідачем.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі по тексту – Порядок №3-1).

Так, відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічні правові висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Як було зазначено судом вище, тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі по тексту - Постанова №704), пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, саме з 05.03.2019 – з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 – виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач набув право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Зазначене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у рішенні від 17.12.2019 по справі №160/8324/19.

При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Поміж тим, позивач за змістом заявлених позовних вимог вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в оформленні та наданні до ГУ ПФУ довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018, для перерахунку пенсії починаючи з 01.04.2018, у зв`язку з чим просить суд зобов`язати відповідача оформити та надати до ГУ ПФУ зазначену довідку з обов`язковим визначенням у ній, окрім розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Натомість, наведеними вище законодавчими положеннями та матеріалами адміністративної справи підтверджується правомірність дій відповідача при видачі ним довідки від 10.04.2018 №17/109 щодо грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 у порядку, визначеному Постановою №103 (в редакції від 21.02.2018) та Порядку №45 (в редакції Постанови №103 від 21.02.2018), на підставі якої 01.05.2018 ГУ ПФУ було проведено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2018.

Таким чином, відмовляючи позивачу в оформленні та наданні до ГУ ПФУ довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку пенсії починаючи з 01.04.2018, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак, підстав для задоволення позову у вказаній частині судом не вбачається.

Водночас, позивач при зверненні до відповідача із заявою від 18.12.2019 в якості підстави для оформлення та надання до ГУ ПФУ нової довідки про розмір його грошового забезпечення, вказував на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019), про ухвалення якого було відомо й Управлінню СБУ, що ним не заперечується.

Тому, з огляду на втрату чинності пунктами 1, 2 Постанови №103 та змінами до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45, з 05.03.2019 у відповідача виникли правові підстави для включення до розрахунку грошового забезпечення позивача щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а відтак – видачі і наданні до ГУ ПФУ нової довідки з урахуванням додаткових складових для обрахунку нового розміру належного ОСОБА_1 грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, починаючи з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), з урахуванням вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

При обранні способу захисту порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є протиправними, а тому основна вимога позивача підлягає до задволення частково.

З огляду на часткове задоволення основної вимоги позову, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Щодо доводів відповідача про недотримання позивачем шестимісячного строку звернення до суду, суд зазначає таке.

Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що відповідачем фактично відмовлено позивачу в оформленні та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки встановленого зразка про розмір його грошового забезпечення у формі листа Управління СБУ від 24.12.2019 за №17/К-109/12, тоді як позивач звернувся до суду з позовом 26.02.2020, що свідчить про дотримання ним визначеного частиною другою статті 122 КАС України строку. Відтак, доводи відповідача є необґрунтованими, у зв`язку з чим відхиляються судом як безпідставні.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою вказаної статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні, позаяк позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 257-258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (вул. Відінська, буд. 4, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 20001668), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, буд. 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ: 21084076), про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

В частині позовних вимог про визнання протиправними дій Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку з 01.04.2018 основного розміру його пенсії, та зобов`язання Управління Служби безпеки України в Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2018 перерахунку основного розміру його пенсії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 25 вересня 2020 року.

Суддя Н.С. Гудима