Рішення № 91797774, 09.09.2020, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2020
Номер справи
754/2163/20
Номер документу
91797774
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження 2/754/4172/20

Справа №754/2163/20

РІШЕННЯ

Іменем України

09 вересня 2020 року м. Київ

Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Клочко І.В.

за участю

секретаря судового засідання Янковенко І.О.

позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3

представника відповідача Зелінської Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 до Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання незаконним розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 25.09.2013 №528 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» у частині, що стосується позивачів, зобов`язання поновити на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом позачергового забезпечення жилою площею, -

в с т а н о в и в :

У лютому 2020 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання розпорядження державної адміністрації незаконним, зобов`язання вчинити дії.

Позовна заява мотивована тим, що з 07 квітня 1994 року вони перебували на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у Деснянській районній в м. Києві державній адміністрації.

17 грудня 2019 року із листа відповідача вони дізналися, що розпорядженням Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації від 25 вересня 2013 року №528 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» їх було знято з квартирного обліку, як таких, що не пройшли перереєстрацію.

Вважають, що були відсутні правові підстави для зняття їх з квартирного обліку, а тому вказані дії є незаконними та порушують їхні конституційні права.

З урахуванням наведеного, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 просили суд визнання розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 25 вересня 2013 року № 528 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» у частині, що стосується позивачів незаконним, зобов`язати відповідача поновити їх на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом позачергового забезпечення жилою площею.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва Клочко І.В. від 21 лютого 2020 року відкрито провадження у загальному позовному провадженні, призначено підготовче засідання у справі.

30 березня 2020 року від Деснянської районної в м. Києві державної адміністраціїдо суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити, оскільки такі вимоги є безпідставним та не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва Клочко І.В від 25 травня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні позивачі підтримали позовну заяву за викладеними в ній обставинами та просили її задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні.

Вислухавши сторін та інших учасників справи судом встановлено наступне.

З 07 квітня 1994 року позивачі прийняті до списку громадян, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, як такі, що постраждали від аварії на ЧАЕС (друга категорія) (а. с. 22).

Згідно з витягом із розпорядження Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації від 25 вересня 2013 року № 528 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» ОСОБА_5 та його сім`ю: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 знято з квартирного обліку, оскільки не пройшли перереєстрацію (а. с. 25).

У грудні 2019 року ОСОБА_1 отримав відповідь Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації про те, що він та його сім`я зняті з квартирного обліку у зв`язку із непроходженням перереєстрації, відповідно до пункту 25-1 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470 (а. с. 23).

Аналізуючи встановлені у справі обставини в їх сукупності, суд вважає заявленіпозовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Статтею 47 Конституції України визначено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до статті 5 ЖК УРСР державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад).

У пункті 6 частини першої статті 15 ЖК УРСР зазначено, що до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах Рад відноситься прийняття рішень про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду місцевої Ради.

Статтями 42, 43 ЖК УРСР визначено, що жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку за місцем проживання, або за місцем роботи, в порядку черговості.

Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється цим Кодексом та Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила № 470).

З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень) (частини третя, четверта статті 43 ЖК УРСР, пункт 38 Правил № 470).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачі перебували з 07 квітня 1994 року на квартирному обліку для надання житла на загальних підставах та у пільговій категорії, як особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У пункті 10 частини першої статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що особам, віднесеним до 1 категорії надаються такі гарантовані державною компенсації та пільги: позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім`ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.

Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку (частина третя статті 46 ЖК УРСР).

Відповідно до пункту 22 Правил № 470 громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради.

Згідно із пунктом 23 Правил № 470 громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів і скріплена печаткою виконавчого комітету.

З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Списки громадян, взятих на квартирний облік, та окремі списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вивішуються для загального відома.

Відповідно до пункту 24 Правил № 470 на кожного громадянина (сім`ю), взятого на квартирний облік, заводиться облікова справа, у якій містяться необхідні документи. Обліковій справі дається номер, відповідний номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення.

Облікові справи зберігаються за місцем квартирного обліку громадян, а після надання їм жилих приміщень - у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів, який видав ордер на вселення.

Облікові справи зберігаються протягом 5 років після одержання громадянами жилих приміщень (зняття їх з квартирного обліку).

Після закінчення вказаного строку справи знищуються в установленому порядку.

Пунктом 25 Правил № 470 визначено, що установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.

Інформація про громадян, взятих на квартирний облік, та зміни до неї в установленому законодавством порядку вносяться до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов (пункт 25-1 Правил № 470).

Згідно з пунктом 26 Правил № 470 громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом Української РСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік; 6) скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Проаналізувавши та оцінивши зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки із оскаржуваного розпорядження Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації не вбачається, з якої саме визначеної житловим законодавством та Правил №470 підстави ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 було знято з обліку для поліпшення житлових умов із виключенням із списків осіб, що мають право загального одержання житлових приміщень у пільговій категорії.

Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі частини першої статті 141 ЦПК України, відповідно до якої з відповідача на користь ОСОБА_3 підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору з у розмірі 1681 грн.

На підставі статей 2, 3, 4, 10, 12, 13, 141, 259, 263, 265, 280-284, 352, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 до Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання незаконним розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 25.09.2013 №528 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» у частині, що стосується позивачів, зобов`язання поновити на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом позачергового забезпечення жилою площею - задовольнити.

Визнати незаконним розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 25 вересня 2013 року «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» в частині зняття ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Зобов`язати Деснянську районну в м. Києві державну адміністрацію поновити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом позачергового забезпечення жилою площею, як осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 25 вересня 2013 року, врахувавши попередній час перебування на квартирному обліку.

Стягнути з Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в розмірі 1681,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 .

Позивач - ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 .

Позивач - ОСОБА_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 .

Позивач - ОСОБА_3 , РНОКПП - НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 .

Відповідач - Деснянська районна в м. Києві державна адміністрація, код ЄДРПОУ 37415088, місцезнаходження - м. Київ, пр. Маяковського, 29.

Повний текст складено 21.09.2020р.

Суддя