
1Справа № 335/7725/20 2/335/2388/2020
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2020 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду Макаров В.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» про визнання договору недійсним,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в особі адвоката Никоненко О.О., звернулась до суду з позовною заявою до ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», в якому просить визнати недійсним договір № 06/09/2017-17 від 06.09.2017 року про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з ТОВ «Місто для людей Запоріжжя»
в частині укладання його від імені ОСОБА_1 , як співвласника багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 .
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, вважаю, що у відкритті провадження необхідно відмовити, оскільки вбачається, що дані позовні вимоги мають розглядатись в порядку адміністративного судочинства із врахуванням КАС України, яким визначено підсудність окружному суду.
Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено поняття публічно-правового спору, відповідно до якої публічно-правовим спором є зокрема спір у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративний договір - спільний правовий акт суб`єктів владних повноважень або правовий акт за участю суб`єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов`язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону:
а) для розмежування компетенції чи визначення порядку взаємодії між суб`єктами владних повноважень;
б) для делегування публічно-владних управлінських функцій;
в) для перерозподілу або об`єднання бюджетних коштів у випадках, визначених законом;
г) замість видання індивідуального акта;
ґ) для врегулювання питань надання адміністративних послуг;
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який набрав чинності з 01.07.2015 року, у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 року № 520, відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 року № 150, правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 року № 13, за результатами проведеного конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку у м. Запоріжжі на підставі протоколу засідання конкурсної комісії від 29.08.2017 року, вирішено пункт 4 - призначити управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі згідно з додатком № 4 до цього рішення, за об`єктом конкурсу (група будинків) № НОМЕР_1 товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи у єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 41279924.
Згідно з додатком № 4 до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 року № 520, товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Місто для людей Запоріжжя» призначено управителя будинку АДРЕСА_1 .
06.09.2017 року заступник голови Запорізької міської ради з питань діяльності виконавчих органів Бородай О.М., уповноважений виконавчого комітету Запорізької міської ради, виконуючи свої публічно-владні управлінські функції, керуючись рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 року № 520 та відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» уклав від імені співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , договір з управителем будинку Товариством «Місто для людей Запоріжжя», як переможцем конкурсу, про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Таким чином, враховуючи правову природу оспорюваного договору, його суб`єктний склад, однією із сторін якого є суб`єкт владних повноважень, який здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням такою стороною зазначених функцій на підставі Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, договір має ознаки правового акту за участю суб`єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, укладається на підставі Закону для делегування публічно-владних управлінських функцій, оспорюваний договір є адміністративним договором.
Тому відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на оспорюваний договір.
Крім того, частиною 1 ст. 20 КАС України визначено перелік категорій справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам. Позовні вимоги по даній справі не відноситься до даного переліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті
Згідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно до ч. 2 ст. 186 ЦПК України, про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви.
Згідно до ч. 5 ст. 186 ЦПК України, відмовляючи у відкритті провадження з підстави встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
З урахуванням викладеного, керуючись вимогами ст. 19, ст.186 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» про визнання договору недійсним - відмовити.
Роз`яснити позивачу її право на звернення до окружного адміністративного суду відповідно до правил підсудності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.О. Макаров