Рішення № 91794204, 25.09.2020, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
25.09.2020
Номер справи
308/9791/20
Номер документу
91794204
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/9791/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2020 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді Хамник М.М.,

за участі секретаря Івашко Я.С.,

перекладача Трачук О.В.

представника позивача Зуєва О.Ю.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Військової частини 1493 Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання іноземця з метою забезпечення видворення за межі території України,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач Військова частина 1493 Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі території України.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач о 11 год. 15 хв. 23.09.2020 в порядку Угоди між Україною та Європейським співтовариством про реадмісію осіб, встановленим порядком був переданий на територію України з Словацької Республіки.

18.09.2020 о 21 год. 15 хв. був виявлений та затриманий прикордонною поліцією Словацької Республіки на околиці н.п. Крачава в районі №235-236 прикордонних знаків, 2000 м. від словацько-українського кордону, за незаконне перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку у складі групи осіб.

Документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України у відповідача відсутні.

Своїми діями відповідач вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204 КУпАП, у зв`язку з чим був затриманий в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.

Окрім того, позивач зазначає, що відповідач затримується повторно. 22.03.2020 був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Група реагування» від відділу прикордонної служби тип «С» на околиці н.п. Петрівка Ужгородського району на напрямку 337-339 прикордонних знаків, за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Угорщину.

Особу ідентифіковано через посольство Азербайджанської Республіки в Україні Згідно з отриманим листом від 02.09.2020, Посольством підготовлено свідоцтво на повернення на Батьківщину громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 .

Позивач вказує, що відповідач, знаючи про можливість легально в`їхати до ЄС, а також після звільнення з Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства ДМС України, мав можливість легалізувати себе на території України, вдруге обрав незаконний спосіб досягнення своєї мети, усвідомлюючи що при цьому він неодноразово буде грубо порушувати та ігнорувати законодавство України на своєму шляху. Окрім того, у відповідача відсутні будь які документи, що посвідчують особу, або ж які підтверджують законність його перебування на території України або дають право на виїзд за межі території України, передбачених п.п. 16-19 та ст. 20 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

У зв`язку з наведеним, представник позивача звернувся до суду з вищевказаним позовом.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні зазначив, що після отримання тимчасових документів, які дають право на виїзд з України не зміг повернутися на батьківщину. Зокрема вказує, що не зміг на підставі таких документів придбати квитки на літак. Наземним транспортом можливість добратися до дому є тільки шляхом перетину кордону з Росією, в яку він також не зміг в`іхати на підставі виданих документів.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідач, о 08 год. 13 хв. 21.09.2020 був виявлений та затриманий прикордонною поліцією Словацької Республіки в районі №262-263 прикордонних знаків, 1000 м. від словацько-українського кордону, за незаконне перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку поза межами пунктів пропуску, повторно протягом року.

23.09.2020 о 11 год. 15 хв. в порядку Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб, встановленим порядком був переданий на територію України з Словаччини.

У подальшому відносно відповідача було складено Протокол про адміністративне затримання від 23.09.2020, за результатами якого відповідача було розміщено ВТТ Чопського прикордонного загону, м.Чоп вул. Головна 55А.

Згідно з листом від 02.09.2020 Посольством Азербайджанської Республіки в Україні підготовлено свідоцтво на ім`я громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 для повернення на Батьківщину.

Судом також встановлено, що відповідач коштів для виїзду з території України не має, працевлаштуватись на території України не має змоги та не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.

Згідно з положеннями ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію. Іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.

Згідно з ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземця або осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Враховуючи, що відповідач вчинив порушення законодавства України, що виразилось у незаконному перетинанні державного кордону з України в Словацьку республіку, потрапив в Україну нелегальним шляхом, втратив будь-які законні підстави перебувати в Україні, не має документів, які б дозволили йому перетнути кордон та повернутися на батьківщину, зважаючи на відсутність угоди між Україною та республікою Азербайджан про реадмісію, суд дійшов висновку про необхідність його затримання з метою забезпеченння видворення за межі території України.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що даний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 77, 246, 250, 289, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Військової частини 1493 Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання іноземця з метою забезпечення видворення за межі території України,-- задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі території України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду

Закарпатської області М.М. Хамник