
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/897/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вижницької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким визнати протиправним та скасувати розпорядження Вижницької районної державної адміністрації №175 від 17.06.2020 р. "Про дострокове припинення діяльності громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації".
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження стали висновки про неподання Громадською радою при Вижницькій районній державній адміністрації річного плану роботи. Однак позивач стверджує, що при підготовці оскаржуваного розпорядження відповідачу не було достеменно відомо про наявність чи відсутність річного плану роботи Громадської ради, оскільки робочі органи ради не отримували жодних запитів на надання інформації з вказаного приводу.
Крім того, позивач вказує, що у зв`язку із посиланням карантинних заходів запроваджених постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 р., у Громадської ради була відсутня можливість проведення засідань та затвердження підтриманого в березні 2020 р. річного плану роботи Громадської ради при Вижницькій РДА. Також позивач вказує на помилкове посилання відповідача при прийнятті оскаржуваного розпорядження на норми Типового Положення про Громадську Раду, оскільки власного положення у Громадської ради при Вижницькій РДА не було затверджено. При цьому позивач зазначив, що відповідач з квітня 2019 р. не вживав заходів щодо розроблення та затвердження Положення про Громадську раду при Вижницькій РДА.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому вказав про необґрунтованість позовних вимог та вказав, що позивач не навів доводів порушення його прав, свобод та інтересів оскаржуваним розпорядженням. Також відповідач вказав, що позивач не завірив належним чином копії поданих документів до позову. На обґрунтування правомірності прийнятого розпорядження Вижницької районної державної адміністрації №175 від 17.06.2020 р. відповідач вказав, що склад Громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації затверджена розпорядженням голови Вижницької районної державної адміністрації від 18.10.2019 р. №183 та була зобов`язана протягом трьох місяців затвердити річний план роботи. Однак, Громадська рада у визначений строк не затвердила річний план роботи та звіт про його виконання та не надіслала його до районної державної адміністрації.
Також відповідач вказав на необґрунтованість посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 р., якою запроваджено карантинні заходи, оскільки Громадська рада мала можливість дистанційно затвердити річний план роботи. Крім того, відповідач вказує на помилковість тверджень позивача, що власне положення Громадської ради може бути відмінним від Типового положення, оскільки власне положення створюється на основі Типового та повинно відповідати вимогам чинного законодавства.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 03.07.2020 року адміністративний позов залишено без руху. 14.07.2020 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову.
Крім того, 14.07.2020 р. до суду від позивача надійшла заява про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення розпорядження Вижницької районної державної адміністрації №175 від 17.06.2020 р. "Про дострокове припинення діяльності громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації" та заборонити відповідачу будь-яку діяльність спрямовану на підготовку, організацію чи формування нового складу Громадської Ради, до вирішення адміністративної справи по суті.
15.07.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 15.07.2020 р. заяву про забезпечення адміністративного позову задоволено частково. Заборонено відповідачу здійснювати діяльність спрямовану на підготовку, організацію чи формування нового складу Громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації до набрання рішення в адміністративній справі №600/897/20-а законної сили. В решті заяви про забезпечення адміністративного позову відмовлено.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Матеріали справи містять протокол №1 засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації від 09.07.2019 року. (а.с. 118-121).
Розпорядженням Вижницької районної державної адміністрації від 18.10.2019 р. №183 затверджено склад громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації, до якого включено, зокрема, ОСОБА_1 . (а.с. 20-22, 36-37, 57-58, 73-74).
Згідно протоколу №2 засідання лічильної комісії з обрання керівних органів громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації про результати таємного голосування по виборах голови громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації від 01.10.2019 р., де головою громадської ради обрано ОСОБА_1 . (а.с. 23).
До матеріалів справи додано протокол 01-2019 засідання громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації від 01.10.2019 р., протокол №1 та №2 лічильної комісії з обрання керівних органів громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації від 01.10.2019 р.; протокол №3 засідання лічильної комісії з обрання керівних органів громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації про результати таємного голосування по виборах заступника голови громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації від 01.10.2019 року. (а.с. 38-40, 59-62, 75, 77-81).
Також до матеріалів справи додано протокол 01-2019 та 02-2019 засідання громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації від 07.11.2019 року. (а.с. 53, 76).
Матеріали справи містять протокол №3 від 06.03.2020 р. засідання громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації, в якому ОСОБА_1 запропонував до кінця місяця подати пропозиції до плану роботи громадської ради на 2020 рік. (а.с. 52).
Також матеріали справи містять протоколи №4 від 24.04.2020 р., №5 від 05.05.2020 р. електронного опитування громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації.(а.с. 46-51, 63, 82-84).
До матеріалів справи додано незатверджений проект річного плану роботи громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації на 2020 рік. (а.с. 95-100).
17.06.2020 р. Вижницькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №175 "Про дострокове припинення діяльності громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації". (а.с. 7).
Мотивувальна частина
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09 квітня 1999 року N 586-XIV голови місцевих державних адміністрацій утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад.
Основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики (далі - консультації з громадськістю) визначає постанова Кабінету Міністрів України «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» від 3 листопада 2010 р. N 996 (далі - Постанова № 996).
Постановою №996 затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у м. Києві та Севастополі державній адміністрації (далі - Типове положення).
Згідно з п. 1 Типового положення громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної, регіональної політики.
Відповідно до п. 2 Типового положення у своїй діяльності громадська рада керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також Положенням про громадську раду, розробленим на основі цього Типового положення. Положення про громадську раду та зміни до нього розробляються органом виконавчої влади, при якому її утворено (далі - орган виконавчої влади), разом з громадською радою і затверджуються органом виконавчої влади. У Положенні про громадську раду додатково можуть визначатися особливості організації роботи громадської ради, зокрема організаційні форми її роботи, участі членів громадської ради та залучених осіб у виконанні завдань громадської ради, організації її засідань тощо, якщо вони не суперечать нормам Типового положення. Положення про громадську раду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу виконавчої влади протягом трьох робочих днів з дати його затвердження.
Згідно з п. 18 Типового положення дострокове припинення діяльності громадської ради здійснюється у разі: коли засідання громадської ради не проводилися протягом шести місяців; відсутності затвердженого річного плану роботи громадської ради; відсутності звіту громадської ради щодо виконання річного плану роботи, передбаченого пунктом 24 цього Типового положення; прийняття відповідного рішення на її засіданні; реорганізації або ліквідації органу виконавчої влади.
Рішення про припинення діяльності громадської ради оформляється відповідним актом органу виконавчої влади.
У разі припинення діяльності громадської ради з підстав, передбачених абзацами другим - п`ятим цього пункту, орган виконавчої влади утворює протягом 15 календарних днів відповідно до вимог пункту 8 цього Типового положення ініціативну групу з підготовки установчих зборів або рейтингового електронного голосування з метою формування нового складу громадської ради.
З аналізу вказаних норм судом встановлено, що діяльність громадської ради її утворення та припинення унормовано саме Постановою №996, якою затверджено Типове положення про громадську раду. Крім того, Типове положення передбачає розроблення на його основі Положення про громадську раду при відповідному органі. Таким чином, до моменту розроблення власного Положення про громадську раду слід керуватись нормами Типового положення.
Як встановлено судом, розпорядженням Вижницької районної державної адміністрації від 18.10.2019 р. №183 затверджено склад громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації. При цьому, Положення про громадську раду при Вижницькій районній державній адміністрації розроблено не було, а тому до спірних правовідносин суд застосовує норми Типового положення.
Крім того, суд наголошує, що предметом судового розгляду даної справи не являються правовідносини пов`язані з діями/бездіяльністю відповідача щодо не розроблення Положення про громадську раду при Вижницькій районній державній адміністрації, а тому суд не досліджує вказані обставини.
З вказаних підстав суд відхиляє доводи позивача щодо помилкового посилання відповідача при прийнятті оскаржуваного розпорядження на норми Типового положення. При цьому, позивач не навів жодних доводів та не надав доказів, що Типове положення суперечить Конституції та законам України, або визнане у визначеному законом порядку не чинним.
Також суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про необґрунтованість порушеного права саме позивача у спірних правовідносинах, оскільки розпорядженням Вижницької районної державної адміністрації від 18.10.2019 р. №183, затверджено склад громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації, до якого включено, зокрема, ОСОБА_1 . Згідно протоколу №2 засідання лічильної комісії з обрання керівних органів громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації про результати таємного голосування по виборах голови громадської ради при Вижницькій райдержадміністрації від 01.10.2019 р., де головою громадської ради обрано ОСОБА_1 .
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з ч. 3 ст. 6 КАС України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Таким чином, судом встановлено, що оскаржуване рішення беззаперечно впливає на права та інтереси ОСОБА_1 , як члена та голови громадської ради, діяльність якої припинено.
Як встановлено судом, підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження стало не подання Громадською радою при Вижницькій районній державній адміністрації річного плану роботи.
Згідно з п. 24 Типового положення громадська рада провадить свою діяльність відповідно до річного плану. Річний план новоствореної громадської ради затверджується протягом трьох місяців з дати затвердження складу громадської ради.
На засіданні громадської ради, яке проводиться за участю представників органу виконавчої влади в I кварталі кожного року, обговорюється звіт про виконання плану роботи громадської ради за минулий рік та схвалюється підготовлений нею план на поточний рік.
Річний план роботи громадської ради та звіт про його виконання оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу виконавчої влади протягом п`яти робочих днів з дня їх надходження від громадської ради.
Судом встановлено, що склад громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації затверджено розпорядженням Вижницької районної державної адміністрації від 18.10.2019 р. №183. Таким чином, три місяці на затвердження річного плану новоствореної громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації сплинули 18.01.2020 року. А отже, позивачем річний план новоствореної громадської ради не був поданий на затвердження у строк визначений нормами чинного законодавства. Також позивач не спростував факт неподання протягом трьохмісячного строку до Вижницької районної державної адміністрації проекту річного плану.
Крім того, суд вважає необґрунтованими доводи позивача з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 р. про посилення карантинних заходів на території України, оскільки карантинні обмеження введені з 12.03.2020 р., в той час як строк для надсилання та затвердження річного плану новоствореної громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації сплинув 18.01.2020 року.
На підставі зазначеного суд встановив наявність законодавчих підстав для прийняття розпорядження про дострокове припинення діяльності громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем доведено правомірність та наявність законодавчих підстав для прийняття розпорядження Вижницької районної державної адміністрації №175 від 17.06.2020 р. «Про дострокове припинення діяльності громадської ради при Вижницькій районній державній адміністрації».
З вказаних підстав суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному осязі.
При цьому, у відповідності до ч.7 ст. 157 КАС України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
З урахуванням вказаних норм, вжиті судом заходи забезпечення позову втрачають свою дію після набрання рішенням законної сили.
Судові витрати
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд не вирішує питання про стягнення на користь відповідача судових витрат.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
1. Відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Вижницька районна державна адміністрація (вул. Українська, 88-а, м. Вижниця, Чернівецька область, 59200, код ЄДРПОУ 04062086).
Суддя Т.М. Брезіна