
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2020 р. № 520/10252/2020
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар`єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні з 19.06.2017 року по 23.02.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.01.2016 р., що призвело в подальшому до зменшення розміру пенсії, яку б він міг отримувати в разі належного та своєчасного виконання відповідачем своїх обов`язків;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, місцезнаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016р. ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на підставі Довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Харківській області Про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 19.06.2017р. №100/334424-2003013531, однією сумою з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.
Від представника відповідача - Зятєвої Т., через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх спав, якому з 30.04.2014 року призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Як вбачається з позовної заяви позивача - Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області на адресу відповідача надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.06.2017 року, в якій розмір премії становив 7,86% і був визначений "у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою", тобто за грудень 2015 року.
Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 було внесено зміни до постанови КМУ №43 від 13.02.2008р., зокрема викладено в новій редакції п.5 Порядку.
Нова редакція п.5 Порядку №45 містила обмеження при здійсненні перерахунку наступного змісту: «Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року».
Позивач зазначив, що цей показник премії є значно меншим для всіх посад, і складає для позивача лише 4.88 %.
Таким чином, постановою КМУ №103 було фактично зменшено розмір премії, який слід брати до уваги при перерахунку.
Після ухвалення КМУ постанови №103, МВС України листом від 28 лютого 2018 року №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року, а також про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 №103, для проведення перерахунку пенсії.
На виконання постанови КМУ №103, Ліквідаційною комісією ТУ МВС України в Харківській області на адресу відповідача було надіслано змінену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2018р., в якій розмір премій обраховано за показниками січня 2016 року, що склало лише 4.88%.
Перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р. було здійснено відповідачем у 2018 році, після прийняття постанови КМУ №103 та надходження нової довідки.
Таким чином, у 2018 році на момент проведення перерахунку, відповідачем застосовано норми постанови №103, які передбачали врахування премії за січень 2016р.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, суд вирішує дану типову справу з урахуванням правових висновків рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року у зразковій справі №820/6514/17.
Як вбачається із зразкової справи №820/6514/17 - позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Проте, вказаним рішенням встановлені обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
При застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Судом встановлено, що довідка ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Харківській області Про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 19.06.2017 р. №100/334424-2003013531 є недійною.
Вищевказане підтверджується листами ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Харківській області від 23.03.2018 року №112/119-29-2/01-2018, від 24.03.2018 року №114/119-29-2/01-2018, №115/119-29-2/01-2018, в яких зазначено, що раніше надані довідки вважати недійсними.
Листом Міністерства внутрішніх справ №2900/05/22-2018 від 28.02.2018 року зазначено про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, для проведення перерахунку пенсій.
Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу, у зв`язку з чим, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мар`єнко Л.М.