
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2020 р. № 400/4809/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якій просить визнати протиправними бездіяльність та дії відповідача щодо відмови витребувати (шляхом подачі списку) в уповноваженому органі оновленої довідки на позивача про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх складових, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, та провести перерахунок його пенсії; зобов`язати відповідача в десятиденний строк витребувати (шляхом подачі списку) в Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України оновлену довідку на позивача про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх складових, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, та провести з 01.03.2018 перерахунок і виплату його пенсії в розмірі 55 % від усіх видів грошового забезпечення, встановлених за відповідною посадою, загальною сумою.
Також позивач просить забезпечити судовий контроль згідно із статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України та розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, посилаючись на такі обставини, як ненадходження йому повідомлення про Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких належить перерахувати; відсутність у відповідача права самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача; проведення перерахунку пенсії відповідача з 01.01.2018 на підставі довідки Південного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України № 98; проведення перерахунку пенсії позивача 16.08.2018 на виконання рішення суду від 04.05.2018 у справі № 814/370/18 на підставі довідки, виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036.
Ураховуючи відсутність заяв учасників справи про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач є пенсіонером Державної пенітенціарної служби України з 01.01.2017 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області як пенсіонер, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Станом на 01.01.2017 пенсія позивача була обчислена з урахуванням таких складових грошового забезпечення позивача, як посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років (35 %), надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15 %), надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (50 %), надбавка за особливо важливі завдання (50 %), премія (140%), що підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років (а. с. 34).
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), на виконання якої відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з основного розміру грошового забезпечення позивача - 55 %, урахуванням розміру окладу за посадою, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років (45 %), які були підвищені згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), що підтверджується розпорядженням відповідача (а. с. 32). Для цілей здійснення перерахунку відповідач керувався довідкою, виданою Південним регіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України 05.03.2018 за № 98 (а. с. 31), згідно з якою посадовий оклад становив 6 550,00 грн., оклад за військовим званням - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років - 3 582,00 грн.
З 01.09.2018 відповідач, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.05.2018 у справі № 814/370/18, перерахував пенсію позивача на підставі довідки про грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 (а. с. 33, 35) з основного розміру грошового забезпечення - 55 %.
02.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою (а. с. 36-38), в якій просив у десятиденний строк надати до уповноваженого органу запит на виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 без змін, які були внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103, та провести перерахунок його пенсії з 01.01.2018 у розмірі 55 % всіх видів грошового забезпечення, які передбачені пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України № 45 без змін, які були внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103.
Відповідач не задовольнив заяву позивача, про що свідчить зміст листа від 11.12.2019 № 5528-Х-07 (а. с. 16-18).
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.
Щодо позовних вимог у частині визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання відповідача витребувати шляхом подачі списку в уповноваженого органу оновленої довідки про грошове забезпечення позивача з урахуванням складових, передбачених постановою № 704, суд зазначає про таке.
Згідно з пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), у редакції, чинній на дату звернення позивача до відповідача із заявою від 02.12.2019 (а. с. 25-27, 36-38), у тому числі з урахуванням змін, унесених пунктом 6 Постанови № 103, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пункт 6 Постанови № 103, яким внесені зміни до пункту 2 Порядку № 45, втратив чинність з 29.01.2020 - у день ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі № 826/6453/18 про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
У зв`язку з цим суд застосовує до спірних правовідносин пункт 2 Порядку № 45 у відповідній редакції.
Суд також ураховує, що і до внесення змін Постановою № 103 цей пункт передбачав направлення списків головними управліннями Пенсійного фонду лише після надходження повідомлення від Пенсійного фонду України («На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії»).
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, відповідач, у зв`язку з ненадходженням до нього зазначеного у пункті 2 Порядку № 45 повідомлення Пенсійного фонду України, не мав підстав для направлення списків до уповноважених органів для видачі довідок про розмір грошового забезпечення.
Суд зазначає, що позовна вимога про зобов`язання провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх складових, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, є передчасною, оскільки така довідка до відповідача не надходила та відповідач не приймав рішень про відмову в перерахунку на її підставі.
Щодо перерахунку пенсії виходячи з 80 % від усіх видів грошового забезпечення позивача, суд бере до уваги, що розмір пенсії позивача обчислений відповідачем з урахуванням саме такого показника (а. с. 35).
Отже, в задоволенні позову належить відмовити.
У зв`язку з відмовою в позові відсутні підстави для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплаченого позивачем судового збору та установлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна