Рішення № 91749152, 16.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2020
Номер справи
380/2165/20
Номер документу
91749152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2165/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.,

секретар судового засідання Тура Т.О.,

за участі представників:

позивача Черевка Є.М.,

відповідача Луник В.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м.Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАТТЕРО» до Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не розгляду у передбачений законодавством спосіб заяви позивача від 01.10.2019 року вих. №40 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) по вул.Кільцева с.Холодновідка Пустомитівського району Львівської області для обслуговування нежитлових будівель та споруд, власником яких є ТОВ «ЛАТТЕРО» (у межах населеного пункту): - площею 0,432 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0978 (код КВЦП 12.01. - для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту); - площею 0,5815 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0979 (код КВЦП 03.15. - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови);

- зобов`язати відповідача у передбачений Земельним кодексом України строк, у порядку, передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», розглянути заяву ТОВ «ЛАТТЕРО» від 01.10.2019 року вих. №40 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) по вул.Кільцева с.Холодновідка Пустомитівського району Львівської області для обслуговування нежитлових будівель та споруд, власником яких є ТОВ «ЛАТТЕРО» (у межах населеного пункту): - площею 0,432 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0978 (код КВЦП 12.01. - для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту); - площею 0,5815 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0979 (код КВЦП 03.15. - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) й видати за наслідками її розгляду рішення по суті порушеного у заяві питання у відповідності з вимогами ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Посилається на те, що звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (кадастрові номери: 4623683700:02:001:0978 та 4623683700:02:001:0979) в натурі (на місцевості). Листом від 14.11.2019 року №1594 відповідач надав відповідь, зазначивши при цьому, що об`єкти нерухомості знаходяться на території м.Львів, а земельні ділянки з кадастровими номерами 4623683700:02:001:0978, 4623683700:02:001:0979, розташовані у с. Холодновідка Зимноводівської сільської ради перебувають у колективній власності і вільні від забудови. Позивач з такою відповіддю не погоджується та вказав, що рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом – рішенням сільської ради; відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на заяви. Вважає, що в даному випадку відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен прийняти за законом, а, отже, на його думку, має місце протиправна бездіяльність. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

В судовому засіданні в режимі відеоконференції представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви та відповіді на відзив, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що попереднім розглядом заяви ТОВ «ЛАТТЕРО» про надання дозволу на виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на вул.Кільцева с.Холодновідка Пустомитівського району Львівської області, для обслуговування нежитлових будівель та споруд сільською радою встановлено, що згідно наданих позивачем витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно адресою об`єктів нерухомого майна вказано: Львівська область, м.Львів, вул.Городоцька, 367. Відтак, вважає, що відповідач не мав законних підстав надати запитуваний дозвіл щодо земельних ділянок, які знаходяться у м.Львові. З огляду на викладені обставини, вказав, що сільська рада діяла правомірно та в межах наданих їй повноважень.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та наданих суду поясненнях.

Ухвалою судді від 10.04.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді від 10.06.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна від 24.01.2018 року, укладеного між ТОВ «ЛАНДІО» та ТОВ «ЛАТТЕРО», посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Потапчук Р.П. (реєстровий номер 124), позивачу на праві власності належить нежитлові приміщення, нежитлова будівля та приналежності, зокрема, залізничні шляхи, мостіння, під`їзна залізнична колія на ст.Скнилів та огорожа території. Вказане також підтверджується витягами з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно, а саме: №167262474, №167265624 від 20.05.2019 року, №173276787 від 10.07.2019 року.

01.10.2019 року ТОВ «ЛАТТЕРО» звернулось до Зимноводівської сільської ради із заявою, в якій просило надати дозвіл на виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (кадастрові номери: 4623683700:02:001:0978 та 4623683700:02:001:0979) в натурі (на місцевості). До заяви додано копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

У доповнення до поданої заяви 18.10.2019 надано копії технічних паспортів на об`єкти нерухомого майна.

Листом від 14.11.2019 року Зимноводівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області повідомила, що об`єкти нерухомості знаходяться на території м.Львів, а земельні ділянки з кадастровими номерами 4623683700:02:001:0978, 4623683700:02:001:0979 розташовані у с.Холодновідка Зимноводівської сільської ради перебувають у колективній власності і вільні від забудови.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що відповідач, на думку позивача, не вчиняв дій щодо відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для обслуговування нежитлових будівель та споруд, натомість допустив протиправну бездіяльність, не прийнявши жодного з передбачених ст.118 Земельного кодексу України рішень.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч.2 ст.120 ЗК України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

У ст.123 ЗК України передбачено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Так, згідно положень цієї статті, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті «а» частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування (ч.1).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (ч.2).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу (ч.3).

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч.14).

Таким чином, у ст.123 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту.

Водночас, у ч.14 ст.123 ЗК України не визначено, в якій саме правовій формі вирішується це питання. Зокрема, чи необхідно приймати відповідне рішення органу з цього питання чи достатньо відповіді у формі листа.

Для порівняння, у ч.1 ст.124 ЗК України зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

У ст.123 ЗК України не визначено прямого обов`язку уповноважених органів реалізувати ці повноваження у формі рішення, листа, тощо. Проте, зазначене питання має важливе значення для обрання ефективного способу захисту прав особи в суді.

Правовий статус Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно п.34 ч.1 ст.26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відтак, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом – рішенням сільської ради. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на заяви.

Відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надсилання заявнику листів про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, має місце протиправна бездіяльність.

Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеною в постанові від 29.04.2020 року у справі №814/1164/17.

За правилами п.4 ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України, способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені ЗК України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області прийняти відповідне рішення за результатами розгляду заяви позивача від 01.10.2019 року вих. №40, тобто рішення про надання або рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що так як відповідач не прийняв жодного передбаченого законом рішення за наслідками розгляду клопотання ТОВ «ЛАТТЕРО», а лише надіслав останньому лист, у якому повідомлено про відсутність підстав для надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, суд не надає оцінки вказаних у цьому листі відповідача підстав, оскільки такий документ не є рішенням суб`єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні п.19 ч.1 ст.4, ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України, тому й не може бути предметом судового розгляду.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, відповідно до ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що спірний лист-відмова є таким, що не відповідає критеріям, визначеним у ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема прийнятий не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо судового збору, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області стосовно не розгляду у передбачений законодавством спосіб заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАТТЕРО» від 01.10.2019 року вих. №40 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) по вул.Кільцева с.Холодновідка Пустомитівського району Львівської області для обслуговування нежитлових будівель та споруд, власником яких є Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАТТЕРО» (у межах населеного пункту): - площею 0,432 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0978 (код КВЦП 12.01. - для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту); - площею 0,5815 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0979 (код КВЦП 03.15. - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови).

Зобов`язати Зимноводівську сільську раду Пустомитівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Шухевича, 83, село Зимна Вода, Пустомитівський район, Львівська область, 81110; код ЄДРПОУ: 04372282) у передбачений Земельним кодексом України строк розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАТТЕРО» (місцезнаходження: вул.Городоцька, 367, м.Львів, 79040; код ЄДРПОУ: 41883088) від 01.10.2019 року вих. №40 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) по вул.Кільцева с.Холодновідка Пустомитівського району Львівської області для обслуговування нежитлових будівель та споруд, власником яких є Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАТТЕРО» (у межах населеного пункту): - площею 0,432 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0978 (код КВЦП 12.01. - для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту); - площею 0,5815 га (кадастровий номер 4623683700:02:001:0979 (код КВЦП 03.15. - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) й видати за наслідками її розгляду наказ по суті порушеного у заяві питання у відповідності з вимогами ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Шухевича, 83, село Зимна Вода, Пустомитівський район, Львівська область, 81110; код ЄДРПОУ: 04372282) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАТТЕРО» (місцезнаходження: вул.Городоцька, 367, м.Львів, 79040; код ЄДРПОУ: 41883088) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне рішення суду буде складено до 28.09.2020 року.

Суддя Ланкевич А.З.

Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 24.09.2020 року.