
Справа № 560/4676/20
РІШЕННЯ
іменем України
23 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень частини 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та оформлене рішенням від 08.07.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень частини 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 30.06.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, оскільки у період з 12.09.1986 по 27.11.1986 у складі військової частини брав безпосередню участь в роботах по ліквідації наслідків аварії. Вважає, що має право на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити пенсію із зниженням пенсійного віку, на що отримав відповідь від 04.08.2020, що рішенням від 08.07.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії через неможливість із наявних документів встановити факт роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження протягом п`яти календарних днів у 1986. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду.
На адресу суду відповідач подав відзив на позов, в якому зазначає, що для підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, відповідачем були направлені запити до архівних установ держави. Отримана від них інформація не дає підстави для призначення пенсії, тому що відповідні дані або відсутні або не передавалась до архівів. Надана позивачем довідка та інші документи, на думку відповідача, не підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, а тому до уваги не взяті. Отже, оскільки первинними документами не було підтверджено роботу позивача в зоні відчуження, відповідач правомірно відмовив у призначенні пенсії. Зважаючи на це, відповідач просить у позові відмовити.
Також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали від 25.08.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 30.06.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків на аварії ЧАЕС 2 категорії відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
До заяви позивач надав:
- довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 13.05.2014 №179/1/6368, в якій зазначено, що в документах військової частини 61538;
- копія витягу з наказу від 10.09.1986 №213 про вибуття в зону відчуження;
- копія витягу з наказу від 15.12.1986 №293 про прибуття з відрядження.
Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області, вважаючи, що надані позивачем документи не дають можливості встановити факт роботи безпосередньо в зоні відчуження протягом 5 днів у 1986, а інші документи, які б могли підтвердити факт роботи позивача у зоні відчуження відсутні, прийняв рішення від 08.07.2020 про відмову у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку, про що останнього поінформовано листом від 04.08.2020 №2200-0301-8/34622.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся за захистом порушений прав до адміністративного суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно із статтею 9 зазначеного Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 10 Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені пільги для обумовленої категорії громадян, перелік яких та підстави надання залежать від категорії, до якої вони належать.
Зокрема, відповідно до пункту 1 частин 1 статті 55 даного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів - зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до підпнкту "ґ" пункту 7 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до пункту 4 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п`яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 2) серії А синього кольору.
Пунктом 11 вказаного Порядку №551 зазначено, що Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;
Отже, основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, відтак надає йому право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Суд проаналізував відомості, які містяться у наданих відповідачу документах, та встановив наступне.
Згідно з посвідченням ліквідатора аварії 2 категорії, серія НОМЕР_1 від 11.06.2020, позивачу присвоєний статус "учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році". Посвідчення позивача є дійним, недійсним не визнавалось, його статус як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється і не спростований відповідачем.
Додана до заяви позивача архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №7/374 від 26.03.2014, яку відповідач не взяв до уваги, містить відомості про те, що згідно з наказом №122 командира військової частини 61538 ОСОБА_1 брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 15.10.1986 по 24.11.1986. Також у довідці зазначено, що військова частина 61538 була розміщена в с.Оране, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Протягом періоду виконання обов`язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 отримав сумарну дозу опромінення в розмірі 6,451 рентген.
Згідно з наказом №293 командира військової частини 15627 від 10.09.1986: "вважати такими, що вибув 10.06.1986 прапорщика ОСОБА_1 старшого техніка мотострілкового батальйону - в м. Чорнобиль для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до наказу №293 командира військової частини 15627 від 15.12.1986: "вважати такими, що прибув 15.12.1986 прапорщика ОСОБА_1 начальника контрольно-технічного пункту - з відрядження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Те, що позивач працював у зоні відчуження, беручи участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986, також підтверджується довідкою військової частини 31538 та витягом з протоколу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС від 15.05.2020.
Отже, у даному випадку у період з 12.09.1986 по 27.11.1986 дійсно працював у зоні відчуження, де отримав дозу опромінення, що ніким не спростовано та доводиться офіційними документами.
Відповідач не довів протилежне, тобто те, що позивач не працював у зоні аварії на ЧАЕС, перебуваючи у складі військової частини, зокрема у зоні відчуження, або те, що відомості, зазначені у наданих позивачем документах, є неправильними чи неточними.
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Відтак, саме офіційне підтвердження перебування та роботи позивача в зоні відчуження та його безпосередня участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС були підставою для встановлення (надання) йому відповідного статусу, який підтверджувався видачею посвідчення. Правомірність набуття позивачем статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС відповідач не спростовує, тому висновки про непідтвердження роботи позивача в зоні відчуження, є необґрунтованими.
Суд критично оцінює доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про відсутність у документах відомостей стосовно кількості днів роботи в зоні відчуження, оскільки у випадку позивача це не впливало на його право набути відповідний статус. Зазначена правова позиція у справах стосовно аналогічних правовідносин висловлена Верховним Судом у постановах від 22.03.2018 у справі № 588/538/16-а, від 23.05.2018 у справі № 398/3509/16-а та від 27.02.2018 у справі № 344/9789/17.
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки відповідач не довів правомірність прийнятого ним рішення, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №221950001028 від 09.07.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 30.06.2020.
Отже, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №221950001028 від 08.07.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дати звернення з заявою про призначення пенсії 30.06.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 вересня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак Р