
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 вересня 2020 року Справа № 280/5483/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області
до - Товариства з обмеженою відповідальністю «Жилсервісбуд»
про стягнення коштів за податковим боргом та вилучення готівки,
ВСТАНОВИВ:
13 серпня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Жилсервісбуд» (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:
- стягнути кошти з рахунків платника податків у всіх банках, що належить такому платнику податків відповідача, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків на користь позивача з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальній сумі 468508,21 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що станом на 30.06.2020 ТОВ «Жилсервісбуд» має податковий борг у сумі 468508,21 грн, який складається з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та нарахованих штрафних (фінансових) санкцій.
Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг у загальній сумі 468508,21 грн.
14.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження по справі №280/5483/20 без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
17.09.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №40980) подано відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач вважає, що докази, які подані як додатки до позову не можуть бути прийняті судом так як вони надані сумісно с позовною заявою, яка підписана не уповноваженою особою; письмові документи засвідчені також не уповноваженою особою і неналежним чином. Також звертає увагу суду, що позивач поштове повідомлення до податкової вимоги №19430-50/829 від 07.05.2020, датоване 2015 року, та жодним чином не може бути підтвердженням факту вручення відповідачу податкової вимоги, а отже Позивач не надав належних доказів вручення податкової вимоги позивачу. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.
З урахуванням вимог ст. ст. 205, 229 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЖИЛСЕРВІСБУД» 02.07.2009 зареєстроване як юридична особа, про що внесено запис № 11031020000025612 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
ТОВ «Жилсервісбуд» самостійно визначив податкове зобов`язання та подав до контролюючого органу наступні податкові декларації:
- податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2020 року, термін сплати по якій 30.03.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 60988,00 грн;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2020 року, термін сплати по якій 30.04.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 102276,00 грн;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2020 року, термін сплати по якій 30.05.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 160512,00 грн;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2020 року, термін сплати по якій 30.05.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 138208,00 грн.
Разом сума податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становить 461894,00 грн.
За несвоєчасну сплату суми грошового зобов`язання за декларацією з податку на додану вартість, відповідно до Акту камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість, було прийнято податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9477,60 грн № 0015685004 від 10.02.2019, та податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6436,00 грн.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкова вимога форма «Ю» №19430-50/829 від 07.05.2020 на загальну суму 169788,21 грн податкового боргу.
Вказана податкова вимога та податкове повідомлення - рішення в адміністративному та/чи судовому порядку не оскаржувалися, а отже є узгодженими.
З наведених підстав, контролюючий орган звернувся до суду.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий Кодекс України (далі - ПК України).
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Також, підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Кодексу).
Відповідно до п.202.1 ст. 202 ПК України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.
Відповідно до п.203.1 ст. 203 ПК України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 203.2 ст. 203 ПК України регламентовано, що сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно п.п. 129.1.1- 129.1.3 ст. 129 ПКУ нарахування пені розпочинається:
- при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 ст. 129 ПК України (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, ТОВ «Жилсервісбуд» самостійно визначило податкове зобов`язання та подав до контролюючого органу наступні податкові декларації:
- податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2020 року, термін сплати по якій 30.03.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 60988,00 грн;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2020 року, термін сплати по якій 30.04.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 102276,00 грн;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2020 року, термін сплати по якій 30.05.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 160512,00 грн;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2020 року, термін сплати по якій 30.05.2020, згідно якої сума податкового зобов`язання, яка підлягає сплаті становить - 138208,00 грн.
Разом сума податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становить 461894,00 грн.
За несвоєчасну сплату суми грошового зобов`язання за декларацією з податку на додану вартість, відповідно до Акту камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість, було прийнято податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9477,60 грн № 0015685004 від 10.02.2019, та податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6436,00 грн.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 95.1- 95.3 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкова вимога форма «Ю» №19430-50/829 від 07.05.2020 на загальну суму 169788,21 грн податкового боргу. Відправлення податкової вимоги підтверджується списком групованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих №7347 від 21.05.2020 форма 3, згідно якого, зазначена податкова вимога була направлена на адресу відповідача, що підтверджується трекінгом відправлень за № 6900507811674.
Тож посилання представника відповідача про несвоєчасне відправлення зазначеної вимоги та неналежність поштового відправлення до податкової вимоги, спростовується вищевказаним.
Щодо посилання представника відповідача, про підписання позовної заяви не уповноваженою особою суд зазначає.
Відповідно до частини третьої статті 55 КАС юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Відповідно пп. 8 п. З ст. 9 Закону України від 15.05.2003 № 755-ІУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб:
8) відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи;
В Єдиному державному реєстрі містяться документи в електронній формі, подані для державної реєстрації.
Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Відповідно до розділу VI Наказу Міністерства юстиції України від 10.06.2016 № 1657/5 "Про затвердження Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" доступ державних органів, у тому числі судів, органів Національної поліції, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, а також органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб чи інших визначених законом осіб до відомостей Єдиного державного реєстру забезпечується через портал електронних сервісів, у тому числі шляхом автоматизованого доступу з використанням програмних засобів ведення інформаційно-телекомунікаційних систем відповідних державних органів за допомогою прикладного програмного інтерфейсу Єдиного державного реєстру, шляхом отримання витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі, а також до документів, що містяться в реєстраційній справі, в електронній формі.
Відомості про керівника юридичної особи та уповноважених осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без доручення/довіреності містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Ці відомості є відкритими і загальнодоступними, можуть переглядатись та отримуватись користувачами ЄДРЮОФОП в режимі онлайн без авторизаці, тож суд не позбавлений права перевірити відомості, які є актуальними на дату отримання відзиву, щодо наявності у особи, яка підписала відзив, відповідних повноважень у Єдиному державному реєстрі.
Аналогічна правова позиція міститься в Ухвалі Верховного суду від 23.01.2020 по справі №926/1336/19.
Так, відповідно до відомостей з витягу з Єдиного державного реєстру щодо - Головного управління ДПС у Запорізькій області ЄДРПОУ 43153945 підписант - Кузнецова Юлія Володимирівна - діє виключно в судах України без окремого доручення керівника (самопредставництво суб`єкта владних повноважень з правом посвідчення копій документів).
Таким чином, позов поданий та підписаний уповноваженою на те особою контролюючого органу.
Щодо посилання представника відповідача, про непроставлення дати засвідчення та печтка на додатках до позову то суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України, суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів. Тож, саме на суб`єкта владних повноважень покладений обов`язок щодо надсилання копій всіх документів відповідачу.
В матеріалах даної адміністративної справи, додатки до позову завірені належним чином. Таким чином, суд не може надати належної оцінки документам, які направлялися іншими особами. Окрім того, відповідачем копій неналежно завірених документів суду також не надано.
Згідно із п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 95.1- 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Як встановлено ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що відповідачем не спростовано доводів позивача та не надано суду доказів погашення податкового боргу, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Жилсервісбуд» (69035, м. Запоріржжя, вул. Перемоги, буд. 63, код ЄДРПОУ 36576382) про стягнення коштів за податковим боргом та вилучення готівки - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути кошти з рахунків платника податків у всіх банках, що належить такому платнику податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Жилсервісбуд» (69035, м. Запоріржжя, вул. Перемоги, буд. 63, код ЄДРПОУ 36576382), а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків на користь УК у Вознесенівському районі м. Запоріжжя (код одержувача 38025409 в УК у Вознесенівському районі м. Запоріжжя, МФО 899998) податкового боргу: з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальній сумі 468508 (чотириста шістдесят вісім тисяч п`ятсот вісім) грн 21 коп. (код платежу 14060100 на р/р НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 23.09.2020.
Суддя Р.В. Сацький