Рішення № 91714667, 04.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2020
Номер справи
160/8812/20
Номер документу
91714667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2020 року Справа № 160/8812/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

31.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01.01.2016 раніше призначеної пенсії та виплаті позивачу пенсії, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585 грн. 95 коп. відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 №51, які позивач отримував на протязі 2013-2015 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити позивачу пенсію, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585 грн. 95 коп. відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 №51, які позивач отримував на протязі 2013-2015 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов`язавши відповідача подати з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення (ч. 1,ч. 2 ст. 382 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, з 06.11.2015 позивачу за 24 роки вислуги призначена пенсія по лінії МВС України у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі 62% грошового забезпечення. 19.12.2018 позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок з 07.11.2015 раніше призначеної пенсії та виплати пенсію, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які позивач отримував на протязі 2013-2015, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Однак, листом від 28.12.2018 за №Р19789-18 позивачу було відмовлено з посиланням на те, що діючим законодавством України не передбачено врахування до розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії зазначених вище виплат; матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань не носять постійного характеру та не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, для включення їх до складу грошового забезпечення підстави відсутні.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 (суддя Лозицька І.О.) позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 07.11.2015 року раніше призначеної пенсії та виплаті йому пенсії, виходячи з 62 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585,95 грн., відповідно до довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області від 13.12.2018 року № 51, які він отримував протягом 2013 - 2015 років, тобто протягом 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 07.11.2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити йому пенсію, виходячи з 62 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585,95 грн., відповідно до довідки ліквідаційної комісії Головного управління і Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 року № 51, які він отримував протягом 2013 - 2015 років, тобто протягом 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Рішення набрало законної сили.

26.03.2020 за вих.№0400-0302-8/12255 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направило на адресу позивача інформаційний лист, яким повідомило, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 по справі №160/1091/19 здійснено перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення з 07.11.2015з урахуванням виплачених сум. Доплата пенсії з 07.11.2015 по 31.12.2015 складає 1189,74 грн.

Крім того, позивач звернувся до Головного управління Пенсій ного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які позивач отримував з 2013-2015, тобто на протязі 24 місяців до дня звільнення. Однак листом від 18.05.2020 за №7816-7979/Р-02/8-0400/20 позивачу було відмовлено. Не погоджуючись з даним рішенням відповідача позивач звернувся до суду для захисту своїх порушених прав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 було відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.

До суду 26.08.2020 надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні, оскільки отримані позивачем під час проходження служби грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не входить до встановленого ч.3 ст. 43 закону України №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, а тому у Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області відсутні законні підстави для включення до грошового забезпечення позивача,з якого обчислюється (перераховується) пенсія, вказаних виплат.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України №262-ХІІ усі призначені пенсії за цим законом підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так на виконання п.3 та п. 5 постанови №103 та на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, Головним управління було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, оскільки включення додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань не передбачено.

Отже, оскільки повноваження з видачі довідок та визначенню складових грошового забезпечення покладено на ГУ МВС України в Дніпропетровській області, а відповідач не наділений повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

За викладених обставин, відповідно до вимог ст. ст. 258, 263 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 62% грошового забезпечення.

07.05.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які позивач отримував з 2013-2015, тобто на протязі 24 місяців до дня звільнення. Однак листом від 18.05.2020 за №7816-7979/Р-02/8-0400/20 позивачу було відмовлено.

Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку з 01.01.2016 раніше призначеної пенсії та виплаті пенсії, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 №51,позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 (суддя Лозицька І.О.) позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 07.11.2015 року раніше призначеної пенсії та виплаті йому пенсії, виходячи з 62 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585,95 грн., відповідно до довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області від 13.12.2018 року № 51, які він отримував протягом 2013 - 2015 років, тобто протягом 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 07.11.2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити йому пенсію, виходячи з 62 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585,95 грн., відповідно до довідки ліквідаційної комісії Головного управління і Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 року № 51, які він отримував протягом 2013 - 2015 років, тобто протягом 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Рішення набрало законної сили 07.02.2020.

26.03.2020 за вих.№0400-0302-8/12255 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направило на адресу позивача інформаційний лист, яким повідомило, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 по справі №160/1091/19 здійснено перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення з 07.11.2015 з урахуванням виплачених сум. Доплата пенсії з 07.11.2015 по 31.12.2015 складає 1189,74 грн.

07.05.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсій ного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити з 01.01.2016 перерахунок раніше призначеної пенсії та виплати позивачу пенсію, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які позивач отримував на протязі 2013-2015, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Листом від 18.05.2020 №7816-7979/Р-02/8-0400/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь на заяву позивача від 07.05.2020, в якій зазначено, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення не носить постійного характеру та не належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, підстави для включення їх до складу грошового забезпечення відсутні.

Також у листі від 18.05.2020 вказано, що сума перерахованих пенсій для виплат за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 обчислюється станом на 01 січня 2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 01 січня 2019 по 31 грудня 2019- щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотікв різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отримуваної особою пенсії за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017;

- з 01 січня 2020- щомісяця окремою сумою у розмірі 100% зазначеної вище різниці, до повної виплати розрахованої суми.

На виконання постанови №103 позивачу з 01.01.2016 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки, яка надана ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області, з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 3400,00 грн., окладу за спеціальним званням - 2200,00 грн., 45% надбавки за стаж служби - 2520,00 грн., 11,84% премії - 961,41 грн. Всього грошове забезпечення 9081,41 грн. Розмір пенсії 62% - 5630,47 грн.

Згідно довідки від 13.12.2015 №51, виданої головою ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області у 2014 заступник начальника-начальник відділу організації роботи дорожно-патрульної служби УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковник міліції ОСОБА_1 отримав матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5600 грн. 00 коп. ЄСВ 2,6% -145 грн. 60 коп. (у грудні 2014) та матеріальну допомогу для оздоровлення у розмірі 6055 грн. 56 коп. ЄСВ 2,6% - 157 грн.45 коп. (у березні 2014). Також у 2015 позивачем було отримано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5929 грн. 40 коп. ЄСВ 2,6% - 154 грн. 16 коп. ( у січні 2015) та матеріальну допомогу для оздоровлення у розмірі 8000 грн. 99 коп. ЄСВ 2,6% - 208 грн. 03 коп. (у вересні 2015).

З виплачених заступнику начальника-начальнику відділу організації роботи дорожно-патрульної служби УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковнику міліції ОСОБА_1 у 2014-2015 матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення було нараховано, утримано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч.3 ст. 43 Закону №2262 (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року (далі Порядок №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення:

- винагорода, призначення та виплата якої пов`язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби;

- матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також

- одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією.

Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами, також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Системний аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні бути враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ВС України від 20.10.2015 р. у справі № 559/3342/14-а та висновках Верховного Суду в постановах від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а, від 20.02.2018 у справі №346/2949/17, від 22.03.2018 у справі №604/319/17.

Відповідно до довідки № 51 від 13 грудня 2018 року позивачу нарахована та виплачена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, загальний розмір якої складає 25 585 грн. 95 коп. На вказані суми було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем було неправомірно не враховано при здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу усіх сум грошового забезпечення, які були йому нараховані та виплачені за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням, у тому числі одноразових додаткових видів грошового забезпечення (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань), які зазначені в довідці №51 від 13 грудня 2018 року, яка видана ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Дніпропетровській області та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01.01.2016 раніше призначеної пенсії та виплаті позивачу пенсії, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585 грн. 95 коп. відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 №51, які позивач отримував на протязі 2013-2015 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити позивачу пенсію, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585 грн. 95 коп. відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 №51, які позивач отримував на протязі 2013-2015 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, то суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Тобто, питання щодо зобов`язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов`язком.

Поряд із цим суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконання зазначеного рішення.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд стягує з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840,80 грн. відповідно до квитанції №58707 від 30.07.2020.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01.01.2016 раніше призначеної пенсії та виплаті позивачу пенсії, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585 грн. 95 коп. відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 №51, які позивач отримував на протязі 2013-2015 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплатити позивачу пенсію, виходячи з 62% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, загальний розмір яких складає 25585 грн. 95 коп. відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 13.12.2018 №51, які позивач отримував на протязі 2013-2015 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840,80 грн. відповідно до квитанції №58707 від 30.07.2020.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко