
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 вересня 2020 р. № 520/9441/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-ЮА Картамиш" (вул. Центральна, буд. 5, с. Картамиш, Первомайський район, Харківська область,64144, код ЄДРПОУ 41618785) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-ЮА Картамиш", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати Рішення від 08.07.2020 №1712000/41618785 комісії ГУ ДПС у Харківській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «АГРО-ЮА КАРАТМИШ» (ідентифікаційний код 41618785) від 24.06.2020 №1 датою її направлення для реєстрації;
-визнати протиправним та скасувати Рішення від 09.07.2020 №1716128/41618785 комісії ГУ ДПС у Харківській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «АГРО-ЮА КАРАТМИШ» (ідентифікаційний код 41618785) від 25.06.2020 №2 датою її направлення для реєстрації.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що рішення №1712000/41618785, №1716128/41618785 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а податкові накладні реєстрації.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження.
Запропоновано відповідачам у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову.
Встановлено строк позивачу для подання до суду відповіді на відзив протягом трьох днів з дня отримання ним відзиву.
Встановлено строк відповідачу для подання до суду заперечення на відповідь позивача протягом трьох днів з дня отримання відповіді позивача на відзив.
Відповідач - Головне управління ДПС у Харківській області надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що позовні вимоги товариства є необґрунтованими, а оскаржувані рішення прийняті в межах та на підставі наданих повноважень, відтак скасуванню не підлягають.
Відповідач - Державна податкова служба України правом надання відзиву не скористався.
Позивачем надано відповідь на відзив.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» є юридичною особою зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27.09.17, номер запису: 1 478 102 0000 000980.
Основним видом діяльності ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИІП» є «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур» (код КВЕД 01.11).
Крім того, ТОВ «АГРО-ЮА КАРАТМИШ» здійснює такі види господарської діяльності як «Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням кормами для тварин» (код КВЕД 46.21), «Допоміжна діяльність у рослинництві» (код КВЕД 01.61), «Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин» (код КВЕД 46.21), «Неспеціалізована оптова торгівля» (код КВЕД 46.90), «Післяурожайна діяльність» (код КВЕД 01.63).
Для провадження господарської діяльності з вирощування зернових культур, оптової торгівлі зерном ТОВ «АГРО-ЮА КАРАТМИШ» використовує належні на праві користування основні засоби, а саме: нежитлові будівлі та виробничі площі розташовані на території Картамиської сільської ради, загальною площею 705,1 кв.м., які використовуються як офісні, складські приміщення, тік тощо); сільськогосподарська техніка для повного циклу вирощування сільськогосподарських культур.
ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ», як сільськогосподарський товаровиробник, для провадження господарської діяльності використовує орендовані землі сільськогосподарського призначення на території Первомайського району Харківської області загальною площею 1634,09 га, що знайшло своє відображення у податкових деклараціях з єдиного податку 4 групи, зокрема у додатку 1 до декларації «Відомості про наявність земельних ділянок» за 2019-2020 роки.
Оброблення земельних ділянок ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» здійснює орендованою сільськогосподарською технікою, відповідно до договору оренди сільськогосподарської техніки від 15.03.19 №15/03-1, договору оренди сільськогосподарської техніки від 02.03.2020 №02/03-1.
Між TOB «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» (в якості постачальника) та ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» (в якості покупця) укладений договір поставки ячменю №122/2020.
За умовами договору постачальник зобов`язується поставити та передати у власність, а Покупець - прийняти і оплатити ячмінь (надалі - товар), код товару 1003 згідно з УКТЗЕД, окремі партії, або загальний обсяг поставки товару.
Кількість, ціна, загальна вартість товару за договором, умови та терміни поставки, порядок розрахунків, а також якісні показники визначаються сторонами договору у Специфікації на окрему партію Товару.
ТОВ «АЕРО-ЮА КАРТАМИШ» та ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» уклали специфікацію №1 до договору поставки ячменя №122/2020 від 24.06.2020, за умовами якої між постачальником і покупцем досягнена домовленість про кількість та ціну товару: товар -ячмінь; ціна за 1 тн. - 4 410,0 грн. (у т.ч. ПДВ - 735,0 грн.); кількість товару - 670тн. +-10%; загальна вартість товару - 2 954 700,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 492 450,00 грн.); поставка товару здійснюється на склад покупця транспортом та за рахунок Постачальника; адреса місця поставки: Харківська область, м. Первомайський, провулок Лісозахисний, 8; порядок розрахунків: 80% від загальної суми поставки - до 10.07.2020 р. включно та 20% від загальної суми поставки - протягом 2 (двох) банківських днів від дати реєстрації податкової накладної Постачальником; Постачальник зобов`язується поставити партію Товару Покупцеві до 10.07.2020 р. включно.
Фактична поставка товару за договором поставки ячменю від 24.06.2020 та специфікацією №1 від 24.06.2020 відбувалась партією у розмірі 536,0 тн., про що ТОВ «АЕРО- ЮА КАРТАМИШ» складена видаткова накладна від 24.06.2020 №Р-00000002 на відвантаження 536,0 тн. ячменя, загальною вартістю 2 363 760,0 грн. (у т.ч. ПДВ - 393 960,0 грн.). Транспортування Товару, відповідно до умов специфікації, здійснювалось силами постачальника про що складенні товарно-транспортні накладні №1, №2, №3, №4,№5,№6, №7, №8, №9, №10, №11, №12, №13, №14, №15, №16, №17, №18, №19, №20, №21,№22, №23, №24, №25, №26, №27.
Перевезення товару здійснювалось позивачем на підставі договору перевезення вантажів №02/01-19 від 02.01.2019.
Товар, який поставлявся за договором ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» отримувала уповноважена ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» особа (вагар-обліковець Караченцева Я.Ю. ) на підставі довіреності від 24.06.2020 №122/2020.
Оплата поставленого по Договору поставки ячменя від 24.06.2020 та Специфікації №1 відбувалась на підставі рахунку-фактури від 24.06.2020 №С-00000001, а саме, платіжним дорученням ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» від 25.06.2020 №2632 на суму 2 363 760,0 грн. (у т.ч. ПДВ - 393 960,0 грн.).
Факт приймання-передачі ячменя по вищевказаному договору засвідчують: видаткова накладна від 24.06.2020 №Р-00000002, товарно-транспортні накладні та реєстр на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку від 24.06.2020 від ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР».
ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ», керуючись ст. 201 ПК України, склало податкову накладну №1 на операцію з постачання 536,0 тн. ячменю, загальною вартістю 2 363 760,0 грн. (у т.ч. ПДВ - 393 960,0 грн.), реєстрація якої в ЄРПН була зупинена 30.06.2020 при спробі її зареєструвати.
Згідно квитанції №1 «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/PK від 24.06.2020 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1003, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ГІН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Позивач відповідно до приписів Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМ України від 11.12.19 №1165 направив до ГУ ДПС засобами електронного зв`язку Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого були надані електронні копії: лист пояснення №22//07 від 02.07.2020р.; договір поставки ячменю №122/2020 від 24.06.2020р. з ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР»; видаткова накладна №Р-00000002 від 24.06.2020р.; товарно-транспортні накладні №1-27 від 24.06.2020р.; доручення №122/2020 від 24.06.2020р. від ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР»; рахунок-фактура №С-00000001 від 24.06.2020р. на ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР»; банківська виписка від 25.06.2020р., що підтверджує сплату за продукцію згідно вищевказаного договору; наказ на призначення директора 1 -Р від 14.11,2019р.;
наказ на призначення головного бухгалтера №28 від 19.10.2018р.; декларація платника 4 групи єдиного податку за 2020 рік від 18.02.2020р.; додаток №1 «Відомість про наявність земельних ділянок» до декларації платника 4 групи єдиного податку за 2020 рік від 18.02.2020р.; звіт «Про посівні площі сільськогосподарських культур» за формою 4-сг під урожай 2020 року; договір оренди сільськогосподарської техніки №15/03-1 від 15.03.2019р.; договір оренди сільськогосподарської техніки №02/03-1 від 02.03.2020р.; договір перевезення вантажів автомобільним транспортом №02/01-19 від 02.01.2019р.; штатний розклад від 27.12.19р.; «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку» за формою 1ДФ за 1 квартал 2020р.; звіт про нарахування єдиного соціального внеску за травень 2020р.
Разом із вказаними документами були надані детальні письмові пояснення з приводу реальності здійснення операції за якою була складена податкова накладна від 24.06.2020 №1.
Проте, контролюючим органом прийнято рішення №1712000/41618785 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.06.2020 №1 в ЄРПН.
Щодо обставин господарських операцій, за якими складена податкова накладна від 25.06.2020 №2, судом встановлено наступне.
Між ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИІП» (в якості постачальника) та ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» (в якості покупця) укладений договір поставки ячменя №124/2020.
За умовами договору постачальник зобов`язується поставити та передати у власність, а Покупець - прийняти і оплатити пшеницю озиму (надалі - Товар), код Товару 1001 згідно з УКТЗЕД, окремі партії, або загальний обсяг поставки Товару.
Кількість, ціна, загальна вартість Товару за Договором, умови та терміни поставки, порядок розрахунків, а також якісні показники визначаються сторонами Договору у Специфікації на окрему партію Товару.
ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» та ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» укладено специфікацію №1 до договору поставки ячменя №124/2020 від 24.06.2020, за умовами якої між постачальником і покупцем досягнена домовленість про кількість та ціну Товару: Товар -пшениця озима; ціна за 1 тн. - 4750,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 791,67 грн.); кількість Товару - 1400тн. +-10%;загальна вартість Товару - 6 649 994,40 грн. (у т.ч. ПДВ - 1 108 332,40 грн.); поставка Товару здійснюється на склад покупця транспортом та за рахунок Постачальника; адреса місця поставки: Харківська область, м. Первомайський, провулок Лісозахисний, порядок розрахунків: 80% від загальної суми поставки - до 10.07.2020 р. включно та 20% загальної суми поставки - протягом 2 (двох) банківських днів від дати реєстрації податкової окладної постачальником; постачальник зобов`язується поставити партію товару покупцеві до 10.07.2020 року включно.
Фактична поставка товару за договором поставки пшениці озимої від 24.06.2020 та Специфікацією №1 від 24.06.2020 відбувалась партією у розмірі 766,0 тн., про що ТОВ «АГРО- ОА КАРТАМИІП» складена видаткова накладна від 26.06.2020 №Р-00000003 на відвантаження 66,0 тн. пшениці озимої, загальною вартістю 3 638 496,94 грн. (у т.ч. ПДВ - 606 416,16,0 грн.). транспортування товару, відповідно до умов Специфікації, здійснювалось силами постачальника, про що складені складенні товарно-транспортні накладні від 26.06.2020 №1, №2, №3, №4,№5,№6, №7, №8, №9, №10, №11, №12, №13, №14, №15, №16, №17, №18, №19, №20, №21, №22, №23, №24, №25, №26, №27, №28, №29, №30, №31, №32, №33, №34, №35, №36.
Перевезення товару здійснювалось позивачем на підставі договору перевезення вантажів №02/01-19 від 02.01.2019.
Товар, який поставлявся за договором поставки пшениці озимої від 24.06.2020 та специфікацією №1 від 24.06.2020, отримувала уповноважена ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» особа (вагар-обліковець Караченцева Я.Ю. ) на підставі довіреності від 24.06.2020 №124/2020.
Оплата поставленої по договору поставки пшениці озимої від 24.06.2020 та Специфікації №1 від 24.06.2020 відбувалась на підставі рахунку-фактури від 24.06.2020 №С-00000002, а саме, платіжним дорученням ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» від 25.06.2020 №2631 на суму 3638 499,70 грн. (у т.ч. ПДВ - 606 416,62 грн.).
ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ», керуючись ст. 201 ПК України, склало податкову накладну №2 на операцію з постачання 766,0 тн. пшениці озимої, загальною вартістю З 638 499,70 грн. (у т.ч. ПДВ - 606 416,62 грн.), реєстрація якої в ЄРПН була зупинена 30.06.2020 при спробі її зареєструвати.
Згідно квитанції: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 25.06.2020 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Позивач відповідно до приписів Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМ України від 11.12.19 №1165 направив до ГУ ДПС у Харківській області особами електронного зв`язку Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого були надані електронні копії: лист пояснення №23/07 від 02.07.2020р.; договір поставки пшениці озимої №124/2020 від 24.06.2020р. з ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР»; видаткова накладна №Р-00000003 від 26.06.2020р.; товарно-транспортні накладні №1-36 від 26.06.2020р.; доручення №124/2020 від 24.06.2020р. від ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР»; рахунок-фактура №С-00000002 від 24.06.2020р. на ТОВ «ЛИХАЧОВСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР»; банківська виписка від 25.06.2020р., що підтверджує сплату за продукцію згідно вищевказаного договору; наказ на призначення директора 1 -Р від 14.11.2019р.; наказ на призначення головного бухгалтера №28 від 19.10.2018р.;декларація платника 4 групи єдиного податку за2020 рік від 18.02.2020р.; додаток №1 «Відомість про наявність земельних ділянок» до декларації платника 4 групи єдиного податку за 2020 рік від 18.02.2020р.; звіт «Про посівні площі сільськогосподарських культур» за формою 4-сг під урожай 2020 року; договір оренди сільськогосподарської техніки №15/03-1 від 15.03.2019р.; договір оренди сільськогосподарської техніки №02/03-1 від 02.03.2020р.; договір перевезення вантажів автомобільним транспортом №02/01-19 від 02.01.2019р.; штатний розклад від 27.12.19р.; «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку» за формою 1ДФ за 1 квартал 2020р.; звіт про нарахування єдиного соціального внеску за травень 2020р.
Разом із вказаними документами були надані детальні письмові пояснення з приводу реальності здійснення операції за якою була складена податкова накладна від 25.06.2020 №2.
Проте, контролюючим органом прийнято рішення №1716128/41618785 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.06.2020 №2 в ЄРПН.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями Товариство звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Податковий кодекс України (далі по тексту - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Так, згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з п.201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21 лютого 2018 року (далі за текстом - Порядок № 117) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п.13 Порядку № 117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зокрема зазначається критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Пунктом 14 Порядку № 117 визначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно з п.п. 15-16 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п. 18 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Пунктом 22 Порядку № 117 визначено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Згідно з п. 27 Порядку № 117 рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до п.23, п.24 Порядку № 117 Комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень та які на дату зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі не відповідали критеріям ризиковості платника податку, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно та/або які на дату зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі відповідали критеріям ризиковості платника податку, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня. Комісія центрального рівня протягом семи робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів відповідно до пункту 15 цього Порядку, але не раніше отриманого рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі комісії регіонального рівня, може прийняти інше рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Прийняте комісією центрального рівня рішення реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу, а рішення Комісії регіонального рівня скасовується.
Судом встановлено, що позивачем на підтвердження реальності господарських операцій з контрагентами було надано до контролюючого органу необхідні документи, що підтверджується повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Суд зазначає, що до позивача було встановлено критерії оцінки ступеня ризиків, проте не було враховано надані позивачем документи на усунення вказаних ризиків.
З огляду на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення є протиправними, а тому підлягають скасуванню.
З метою захисту порушених прав позивача слід зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 24.06.2020 №1, від 25.06.2020 №2 датами їх направлення для реєстрації.
За даних обставин справи, суд повно, всебічно дослідивши обставини справи, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 241 - 247, 255, 257, 263, 291, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-ЮА Картамиш" (вул. Центральна, буд. 5, с. Картамиш, Первомайський район, Харківська область, 64144, код ЄДРПОУ 41618785) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 08.07.2020 №1712000/41618785 комісії ГУ ДПС у Харківській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «АГРО-ЮА КАРАТМИШ» (ідентифікаційний код 41618785) від 24.06.2020 №1 датою її направлення для реєстрації.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 09.07.2020 №1716128/41618785 комісії ГУ ДПС у Харківській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «АГРО-ЮА КАРАТМИШ» (ідентифікаційний код 41618785) від 25.06.2020 №2 датою її направлення для реєстрації.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-ЮА Картамиш" (вул. Центральна, буд. 5, с. Картамиш, Первомайський район, Харківська область,64144, код ЄДРПОУ 41618785) за рахунок бюджетних асигнувань сплачену суму судового збору в розмірі 4204,0 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 21 вересня 2020 року.
Суддя Кухар М.Д.