
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2565/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Захарової О.В.,
за участю
секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу № 360/2565/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06 липня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області), з такими вимогами:
1) визнати незаконними дії відповідача щодо нездійснення позивачу підвищення розміру пенсії, визначеного у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в зв`язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік за період з 01.05.2016 по дату ухвалення судом рішення у цій справі;
2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, визначивши її розмір у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тобто у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
3) зобов`язати відповідача здійснити донарахування та виплату позивачу невиплаченої пенсії внаслідок нездійснення відповідного підвищення розміру її пенсії, визначеного у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв`язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік за період з 01.05.2016 по дату ухвалення судом рішення у цій справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області. Позивач зазначила, що у травні 2020 року дізналася, що розмір пенсії пенсіонера - жінки, яка має понад 7,5 років стажу на підземних роботах не може бути меншою ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Розмір пенсії позивача складає 3322,00 грн при тому, що станом на дату складення позову розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність складає 1638,00 грн, тобто, позивач вважає, що розмір її пенсії має бути не менше ніж 4914,00 грн. У зв`язку із зазначеним позивач звернулася до відповідача через веб - портал ПФУ з використання електронного цифрового підпису із заявою, в якій вимагала здійснити перерахунок пенсії та здійснити виплату недоотриманих сум за весь період такої недоплати.
На своє звернення позивач отримала відповідь у вигляді електронного листа, в якій відповідач відмовив позивачу в такому перерахунку так як вважав свої дії законними. Відповідач зазначив, що дійсно, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. При цьому зазначає позивач, що відповідач не заперечує, що вона має понад 7 років та 6 місяців підземного стажу з повним робочим днем під землею і те, що на неї розповсюджується дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» однак зазначив, що позивач не має права на визначення розміру пенсії у розмірі не менше ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з огляду на те, що «частиною 3 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності діяльності перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. Також відповідач вказав, що Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не визначає механізм обчислення пенсії, а тому, на думку відповідача, у питанні визначення розміру пенсії слід керуватися виключно нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Тобто, на думку позивача, відповідач, починаючи з 01.04.2016 припинив здійснення підвищення її пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та зазначив, що на таке підвищення позивач буде мати право виключно у випадку звільнення з роботи. На думку позивача, що загальна сума недоплаченої пенсії склала 48423,00 грн. З такими діями та позицією відповідача позивач не погоджується та вважає, що вона суперечить національному законодавству та практиці ЄСПЛ.
Ухвалою суду від 13 липня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, запропоновано позивачу протягом 5 (п`яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали, проте не пізніше ніж через 3 (три) дні з дня закінчення карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: належним чином засвідченої копії пенсійного посвідчення, трудової книжки позивача, для приєднання до матеріалів справи та вручення відповідачу; належним чином засвідчених копій письмових доказів (документів), доданих до позовної заяви, для вручення відповідачу (арк. спр. 18-19).
Ухвалою суду від 29 липня 2020 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 43-44).
Від УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області через відділ діловодства, обліку та звернення громадян (канцелярію) суду 13.08.2020 надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 48-52), в якому зазначено, що відповідач позовних вимог не визнає з таких підстав.
З 01.08.2014 позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, як отримувач пенсії за віком за Списком 1 згідно зі статтею Закону України від 02.09.2008 № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345). 22.05.2020 позивачем через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, подано до відповідача заяву зареєстрованою відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо перерахунку пенсії та здійснення виплату недоотриманих сум за весь період такої недоплати. Листом від 05.06.2020 № 6-18/Б-02/8-1216/20 позивачу роз`яснено, що пенсія розрахована зі стажу 39 років 1 місяць 9 днів (стаж враховано по 31.08.2019 року, в тому числі робота за Списком 1 - 7 років 7 місяців 11 днів) та заробітку за період з 01.04.1990 по 31.03.1995 та за період з 01.07.2000 по 31.08.2019. Коефіцієнт стажу для обчислення пенсії, розрахований відповідно до статті 25 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), становить 0,46083 ((39 + 7) х 12 + 1): 1200). Коефіцієнт заробітної плати, розрахований відповідно до статті 40 Закону № 1058 - 0,88399, відповідно заробітна плата для обчислення пенсії - 4321,68 грн (3764,40 x 1,17 x 1,11 x 0,88399), де 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати по України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати, що був 2019 року, 1,11 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати 2020 року.
Розмір пенсійної виплати становить 3322,00 грн, в тому числі: 1991,56 грн розмір пенсії за віком згідно зі статтею Закону № 1058 (4321,68 x 0,46083); 171,84 грн доплата за понаднормативний стаж 16 років згідно з абзацом другим частини першої статті 28 Закону № 1058 (1074,00 x 16%); 1058,60 грн доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (1991,56 + 171,84 + 1058,60 = 1074,00 x 3); 100,00 грн доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017. Розмір пенсійної виплати обчислюється відповідно до Закону № 1058, оскільки Законом № 345 не визначено механізм обчислення розміру пенсії.
Відповідач зазначає, що оскільки позивач є працюючим пенсіонером, розмір пенсійної виплати обчислено як три розміри прожиткового мінімуму, встановленому для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.01.2016.
Відповідач зауважує, що позивач звернувся до відповідача 22.05.2020 із письмовим зверненням, зареєстрованим відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Із заявою встановленого зразка для проведення перерахунку пенсії позивач до відповідача не звертався та рішення з цього приводу відповідачем не приймалося. Рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу, відповідачем не приймалося, лист від 05.06.2020 № 6-18/Б-02/8-1216/20 має роз`яснювальний характер, що є свідченням виконання вимог Закону України «Про звернення громадян» в аспекті надання відповіді на будь-яке звернення громадянина, яке оформлене належним чином.
Відповідач зазначив, що враховуючи положення частини третьої статті 42 Закону № 1058, оскільки в період з 01.05.2016 по теперішній час позивач працює, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму проведений бути не може, тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими.
Також відповідач вважає, що позивач пропустила строк звернення до суду з позовною вимогою про проведення перерахунок пенсії за період з 01.05.2016.
Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється у разі звернення пенсіонера з заявою встановленого зразка до пенсійного органу у разі виникненні права на підвищення пенсії та провадиться з таких строків, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа. Позивач із заявою встановленого зразка до відповідача не звертався.
Посилаючись на вищевикладене, відповідач вважає свої дії правомірними, позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 14 серпня 2020 року суд з власної ініціативи вирішив розгляд даної адміністративної справи провести у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та повторно витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з`ясування всіх обставин у справі (арк. спр. 64).
Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 68, 69).
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями: паспорту громадянина України (арк. спр. 8-10), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (арк. спр. 10), пенсійного посвідчення (арк. спр. 39).
Згідно з протоколом призначення пенсії від 22.08.2019, позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Сєвєродонецьк Луганської області з 01.08.2014 як отримувач пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах за списком 1, страховий стаж до 01.01.2004 - 13 років 06 місяці 01 дні, страховий стаж після 01.01.2004 - 10 років 0 місяців 01 день, робота за списком 1 - 07 років 07 місяців 11 днів (арк. спр. 57).
ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою від 30.05.2020 через веб-портал Пенсійного фонду України, складеною у довільній формі, в якій зазначила, що дізналася, що у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Всупереч зазначеним вимогам УПФУ в м. Сєвєродонецьку виплачує позивачу пенсію нижче гарантованого мінімального її розміру, тобто менше ніж 3 прожиткових мінімумів для осіб які втратили працездатність, адже наразі цей прожитковий мінімум складає 1638,00 грн, тобто пенсія має бути 4914,00 грн, а позивач отримує 3322,00 грн, а з липня прожитковий мінімум ще збільшиться. З даних на веб порталі вбачається, що позивачу здійснюється доплата по престижності шахтарської праці 80% заробітку, але пенсія не доведена до мінімального встановленого її розміру для шахтарів-жінок. Просила негайно здійснити відповідний перерахунок, адже за даними, що маються в УПФУ і є на веб порталі підземний стаж з повним робочим днем під землею складає понад 7,5 років, а тому просила здійснити перерахунок та донарахування пенсії за минулий період, адже недоплата викликана з вини пенсійного органу (арк. спр. 60).
Листом від 05.06.2020 № 6-18/Б-02/8-1216/20 УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області повідомило позивача про результати розгляду її звернення про перерахунок пенсії, та зазначило, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з вересня 2014 року як отримувач пенсії за віком за Списком 1 згідно зі статтею 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Оскільки позивач є працюючим пенсіонером, розмір пенсійної виплати обчислено як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, втратили працездатність, станом на 01.01.2016. Пенсія розрахована зі стажу 39 років 1 місяць 9 днів (стаж враховано по 31.08.2019, в тому числі робота за Списком 1 - 7 років 7 місяців 11 днів) та заробітку за період з 01.04.1990 по 31.03.1995 та за період з 01.07.2000 по 31.08.2019. Коефіцієнт стажу для обчислення пенсії розрахований відповідно до статті 25 Закону № 1058, становить 0,46083 ((39 + 7) х 12 + 1): 1200). Коефіцієнт заробітної плати, розрахований відповідно до статті 40 Закону № 1058 - 0,88399, відповідно заробітна плата для обчислення пенсії - 4321,68 грн (3764,40 x 1,17 x 1,11 x 0.88399), де 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати, що був 2019 року, 1,11 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати 2020 року. Розмір пенсійної виплати становить 3322,00 грн, в тому числі: 1991,56 грн розмір пенсії за віком згідно статті 27 Закону 105, (4321,68 x 0,46083); 171,84 грн доплата за понаднормативний стаж 16 років згідно з абзацом другим частини першої статті 28 Закону № 1058 (1074,00 x 16%); 1058,60 грн доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (1991,56 + 171.84 + 1058,60 = 1074,00 x 3); 100,00 грн доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017. На підставі зазначеного вище: пенсійна виплата розрахована відповідно до вимог діючого законодавства (арк. спр. 61-62).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку..
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера із заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Судом встановлено, що УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області за заявою позивача від 30.05.2020, яка зареєстрована у відповідача за вх. № 18/Б-1216-20 01.06.2020 про перерахунок пенсії жодного рішення не приймало, відповідь на заяву надало листом від 05.06.2020 № 6-18/Б-02/8-1216/20, чим порушило положення частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV та пункту 4.3 Порядку № 22-1.
Твердження відповідача щодо недотримання позивачем встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка, а відповідачем остаточне рішення стосовно розгляду заяви позивача про перерахунок його пенсії не приймалося, суд відхиляє як безпідставні та необґрунтовані, оскільки зі змісту заяви слідує, що вона містить всю необхідну інформацію, а відповідач в листі від 05.06.2020 № 6-18/Б-02/8-1216/20 не зазначав про неналежну форму та зміст заяви позивача про перерахунок пенсії.
Шо стосується обраного позивачем способу захисту його порушених прав, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправною бездіяльність УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.05.2020, яка зареєстрована за вх. № 18/Б-1216-20 01.06.2020 про перерахунок пенсії;
зобов`язати УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.05.2020, яка зареєстрована за вх. № 18/Б-1216-20 01.06.2020 про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права в частині вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення позивачу підвищення розміру пенсії, визначеного у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в зв`язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік за період з 01.05.2016, зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, визначивши її розмір у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тобто у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність; зобов`язання відповідача здійснити донарахування та виплату позивачу невиплаченої пенсії внаслідок нездійснення відповідного підвищення розміру її пенсії, визначеного у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв`язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік за період з 01.05.2016 по дату ухвалення судом рішення у цій справі, у межах спірних правовідносин не відповідає фактичним обставинам та об`єкту порушеного права, у зв`язку з чим у задоволенні вказаних вимог належить відмовити.
Що стосується посилання відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду з вимогою про перерахунок пенсії з 01.05.2016 суд зазначає таке.
Предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами.
У триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків якщо інше прямо не передбачено законом.
При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та наслідки у вигляді повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права (права на призначення пенсії за віком), легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 07 лютого 2019 року у справі № 295/6531/17.
Так, відносини щодо реалізації конституційного права на соціальний захист у старості між позивачем та пенсійним органом виникли з моменту отримання останнім заяви позивача про перерахунок пенсії, виходячи із змісту конституційного права на соціальних захист зазначені відносини є триваючими, оскільки право на пенсію гарантується державою, є довічним і не може бути обмеженим неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
При цьому, подаючи 30.05.2020 до відповідача заяву про перерахунок пенсії, а також звертаючись до суду із позовною заявою про оскарження дій відповідача щодо розгляду її заяви, позивач проявила дійсну волю щодо реалізації гарантованого конституцією права на соціальний захист.
Суд також зазначає, що лише розгляд справи по суті і з`ясування, зокрема, питання наявності у позивача права на перерахунок пенсії, дозволить суду оцінити правомірність рішення відповідача щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, а також визначити момент, з якого позивач дійсно має право на перерахунок такої пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 18.02.2020 року по справі № 1840/3344/18.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи, що про порушення свого права на перерахунок пенсії позивач дізналась з листа від 05.06.2020 № 6-18/Б-02/8-1216/20 пенсійного органу, суд вважає, що нею не пропущено строк звернення до суду.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).
Позивачем при звернення до суду сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією про сплату від 09.06.2020 № 3054 (арк. спр. 7).
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача і позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце мешкання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21792459) про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 травня 2020 року про перерахунок пенсії.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 травня 2020 року про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 22 вересня 2020 року.
Суддя О.В. Захарова