
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2020 року Справа № 160/3498/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
30.03.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 14.07.2020, просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення з 1 січня 2020 року перерахунку та виплати основного розміру державної пенсії ОСОБА_1 згідно пункту 9-1 Порядку № 1210 виходячи з розміру мінімальної заробітної штати, встановленої законом на 1 січня 2020 року в розмірі 4723 грн. протиправними, та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 107/Г-09 від 13.01.2020 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату основного розміру державної пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2020 року згідно пункту 9-1 Порядку № 1210, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року в розмірі 4723 грн., з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу по Україні в розмірі 4482,35 грн., без застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за формулою: Пенсія (основний розмір) = 3764,40 х (4723 х 5) / (4482) х 0,7 = 13 882,77 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 1 січня 2020 року до моменту виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області згідно пункту 9-1 Порядку № 1210 проводити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, не змінюючи складових формули, окрім показника розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та без застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески до зміни умов пенсійного забезпечення або зміни чи скасування норм законодавства;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Порталі Електронних Послуг в Умовах призначення замінити статтю 54 на частина 3 статті 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області порушено його право на отримання пенсії у належному розмірі внаслідок відмови відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати (з розміру 4723 грн.) з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4 482,35 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 відкрито провадження у справі № 160/3498/20 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
01.06.2020 ухвалою суду у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
18.06.2020 представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на відсутність підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2020 у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати (з розміру 4723 грн.) з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4 482,35 грн. з огляду на положення п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
17.07.2020 ухвалою суду витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області інформацію щодо роз`яснення розрахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 за формулою відповідно до п. 9 Порядку № 1210.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 визнаний постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_1 .
Також встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 9-1 Порядку № 1210.
08.01.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати у розмірі 4723 грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік у розмірі 4 482,35 грн.
Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 13.01.2020 № 107/Г-09 повідомлено позивача, що перерахунок пенсії з 01.01.2020 відповідно до п. 9-1 Порядку, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призводить до зменшення розміру пенсії.
Не погоджуючись із такою відповіддю суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон № 796-ХІІ).
Статтею 59 Закону № 796-ХІІ урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
11.10.2017 набув чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким частину третю статті 59 Закону №796-ХІІ з 01.10.2017 викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (надалі - Порядок № 1210), згідно з якими згаданий Порядок доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1,
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено в такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".
Спір у цій справі стосується правомірності обчислення відповідачем основного розміру пенсії позивача по інвалідності з 01.01.2020 у частині застосування пенсійним органом розрахункової величини - середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року та зводиться до різного тлумачення учасниками спору словосполучення "за рік, що передує відповідному року".
Так, відповідач при обчисленні пенсії виходив з того, що для розрахунку середнього коефіцієнта заробітної плати враховується п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) за попередній рік.
Натомість позивач переконаний, що при обчисленні основного розміру його пенсії пенсійний орган безпідставно застосовує показник середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2019 рік, оскільки має врахувати такий показник за 2016 рік.
При цьому позивач виходив з того, що Законом № 796-ХІІ та Порядком № 1210 не передбачено норму, яка б вказувала на необхідність змінювати показник середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески, щоразу при проведенні перерахунку пенсії.
Однак, суд не погоджується з цими доводами позивача з огляду на такі обставини.
Суд зазначає, що ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ передбачено право пенсіонерів з числа військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та набули інвалідність на цій підставі, на обчислення пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Формулу, за якою обчислюється пенсія по інвалідності у цьому випадку, визначено п. 9-1 Порядку № 1210. Цією нормою передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015 та 2016 роки, середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків. При цьому, для обчислення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати у розрахунок береться п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує відповідному року, тобто, попередній рік.
Згідно пояснень відповідача, перерахунок пенсії позивача у 2019 році здійснено на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2019 по справі № 160/7278/19, у зв`язку з чим було застосовано розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 (4173 грн) та показник середньої заробітної плати по Україні за 2016 рік (4482,35 грн.).
За результатами такого перерахунку розмір пенсії позивача з 01.12.2019 склав - 12 266,10 грн.
Разом з тим, відповідач вказує, що здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 з урахуванням збільшеного розміру мінімальної заробітної плати є недоцільним, оскільки розмір пенсії позивача буде зменшено.
Аналізуючи викладене, суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідача відсутні підстави для застосування при перерахунку пенсії з 01.01.2020 середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік, оскільки у разі перерахунку з 01.01.2020 відповідач відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 повинен врахувати середню заробітну плату (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2019 рік, тобто за попередній рік.
З огляду на вище викладене, суд відхиляє як необґрунтовані твердження позивача про необхідність обчислення його пенсії з урахуванням розміру середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Порталі Електронних Послуг в Умовах призначення замінити статтю 54 на частина 3 статті 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає за необхідне зазначити, що така вимога заявлена ОСОБА_1 передчасно, оскільки обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Разом з тим, з матеріалів справи не встановлено факту звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із зазначеною вимогою.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення суду складений 01 вересня 2020 року.
Суддя А. Ю. Рищенко