Рішення № 91683864, 21.09.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
120/3829/20-а
Номер документу
91683864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 вересня 2020 р. Справа № 120/3829/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач), в якій просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 13.02.2020 №025650002783 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 01.10.1988 по 31.08.2005 у відокремленому структурному підрозділі Калинівський молокозавод Відкритого акціонерного товариства "Вінницямолоко" та період роботи з 04.10.2005 по 03.11.2005 у Акціонерному товаристві "Вінницям`ясо" та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 23.02.2020.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач вказав, що у лютому 2020 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. "б" частини 1 статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" та відповідно до ст.114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області від 13.02.2020 №025650002783 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю пільгової довідки, уточнюючої характер роботи та документів, які визначають право на зниження пенсійного віку.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Ухвалою від 05.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Крім того, зобов`язано відповідача надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача (відмовний матеріал).

У строк встановлений судом відповідачем подано до суду відзив, в якому останній вказав, що ГУ вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне. Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 заявник з 20.03.1987 прийнятий на роботу в Калинівський молокозавод електромонтером; з 01.10.1988 заявнику присвоєно 2 розряд машиніста холодильних установок; з 30.04.1999р. - присвоєно 3 розряд машиніста холодильних установок; з 03.09.2001 - встановлено 4 розряд машиніста холодильних установок; з 13.10.2003 - присвоєно 4 кваліфікаційний розряд машиніста аміачно-холодильної установки; з 26.04.2005 - присвоєно 6 розряд машиніста аміачно-холодильних установок; з 31.08.2005 - звільнений з роботи. Проте, запису про переведення на роботу за посадою машиніста аміачно-холодильних установок немає, що свідчить про виконання основних трудових обов`язків заявником за професією електромонтер. Разом з тим, дані записи завіряються печаткою ВАТ «Вінницямолоко» Відокремлений структурний підрозділ «Калинівський молокозавод», що ймовірно є правонаступником Калинівського молокозаводу, проте, історичні відомості про зміну назви в ході перейменування та реорганізації відсутні.

Позивачем надано уточнюючу довідку №97 від 18.03.2015, видану ПАТ «Вінницямолоко», згідно якої позивач в період з 01.10.1988 по 31.08.2005 працював на Калинівському молокозаводі машиністом холодильних установок. Проте, дана довідка не може слугувати уточнюючою довідкою про пільговий характер роботи, з огляду на її оформлення з порушенням встановлених законодавством вимог та відсутність таких обов`язкових відомостей: робота зі шкідливими умовами праці протягом повного робочого дня; характер виконуваних робіт; професія, яка передбачає право на пільгове пенсійне забезпечення; посилання на відповідну норму законодавства, згідно якої визначається право на пільгове пенсійне забезпечення; відповідного нормативного документу, яким затверджуються чинні па період роботи заявника Списки; тривалість пільгового стажу, визначена організацією; перелік первинних документів, які виступили підставою для видачі такої довідки; додаткові відомості про атестацію, відпустки без збереження заробітної плати, сумісництво тощо, що можуть вплинути на тривалість пільгового стажу.

Позивачем надано наказ №6-п від 18.03.2015 по ПАТ «Вінницямолоко», згідно якого вносяться зміни в наказ Калинівського молокозаводу №32 від 01.10.1988, нова редакція якого викладена так: перевести ОСОБА_1 машиністом холодильних установок 2 розряду, що обслуговує аміачно-холодильні установки, з 01.10.1988; та наказ по ВАТ «Вінницямолоко» №32 від 30.04.1999, нова редакція якого викладена так: присвоїти ОСОБА_1 3 розряд машиніста холодильних установок, що обслуговує аміачно-холодильні установки, з 30.04.1999; та №25-6 від 03.09.2001, згідно якого заявнику присвоюється 4 розряд за тією ж професією. Проте, з огляду на відомості, зазначені в уточнюючій довідці №1 від 21.03.2015, простежується сумнівна правомірність внесення змін у накази юридичних осіб, правонаступником яких виступає ПАТ «Вінницямолоко».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань юридичну особу ПАТ «Вінницямолоко» припинено за судовим рішенням 23.11.2015.

З огляду на це підтвердження періодів роботи, що дають право па призначення пенсії на пільгових умовах має проводитися па Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідач зауважив, що позивач не звертався з заявою про зарахування стажу.

Враховуючи вище викладене, пільговий стаж роботи у позивача відсутній.

Страховий стаж, обчислений у відповідності до чинного законодавства становить 25 років 3 місяці 24 дні.

Отже, Головне управління рішенням №025650002783 від 13.02.2020 відмовило позивачу, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону №1058, з огляду на те, що у позивача відсутній пільговий стаж та необхідного страхового стажу .

02.09.2020 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач в спростування аргументів наведених відповідачем у відзиві вказав, що ГУ ПФУ у Вінницькій області помилково не було зараховано до страхового стажу повний строк військової служби. Крім того, позивач зауважив, що згідно Договору від 17.07.2020 про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування йому донараховано 10 місяців страхового стажу.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У лютому 2020, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення за віком на пільгових умовах.

Рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області від 13.02.2020 №025650002783 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

Зокрема в підтвердження пільгового характеру роботи позивача з 01.10.1988 по 31.08.2005, відповідачем не взято до уваги уточнюючу довідку ПАТ "Вінницямолоко" від 18.03.2015 №97 за причини її оформлення з порушенням встановлених законодавством вимог та відсутності відомостей щодо: роботи з шкідливими умовами праці протягом повного робочого дня, характеру виконуваних робіт, професії, яка передбачає право на пільгове пенсійне забезпечення, посилань на відповідну норму законодавства, згідно якої визначається право на пільгове пенсійне забезпечення, відповідного нормативного документу, яким затверджуються чинні на період роботи заявника Списки, тривалість пільгового стажу, визначена організацією, переліку первинних документів, які виступили підставою для видачі такої довідки, додаткові відомості про атестацію, відпустки без збереження заробітної плати, сумісництва тощо, що можуть вплинути на тривалість пільгового стажу.

Крім того, в рішенні від 13.02.2020 №025650002783 відповідачем вказано щодо сумнівної правомірності внесення змін у накази юридичних осіб, правонаступником яких виступає ПАТ "Вінницямолоко". Так, пенсійний фонд вказав, що юридичну особу ПАТ "Вінницямолоко" припинено за судовим рішенням 23.11.2015, з огляду на що, підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах має проводитися на комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідач зазначив, що страховий стаж заявника складає 25 років 3 місяці 24 дні.

Не погоджуючись із рішенням суб`єкта владних повноважень про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, вказуючи, що пенсійним фондом помилково вказано його страховий стаж 25 років 3 місяці та не зараховано повний строк військової служби, а згідно Договору від 17.07.2020 про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування ОСОБА_1 нараховано 10 місяців страхового стажу, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог в контексті даної спірної ситуації, суд керується та виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV); «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII); Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383); Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1); Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі - Положення № 28-2); Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637); Постановою Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27 квітня 1993 року № 301 (далі - Постанова № 301).

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Законом України від 3 жовтня 2017 року №2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону №1058 та доповнено його розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".

Статтею 8 Закону 1058 передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

В силу частини першої статті 114 ЗУ №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідну вимог пункту 2 частини 2 статті 114 ЗУ №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачем відповідно до вимог пункту 2 частини 2 статті 114 ЗУ №1058 мали бути дотримані наступні умови: 1) досягнення 55 років, 2) не менше 27 років 6 місяців страхового стажу, 3) не менше 12 років 6 місяців пільгового стажу.

Відповідач у спірному рішенні вказав, що станом на час звернення з заявою позивач немає необхідного пільгового та страхового стажу роботи.

Згідно з ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з абз.2 п.1, п.2 Порядку лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного Фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до п. 20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках обов`язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним Фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній Постановою Правління Пенсійного фонду від 10.11.2006 року №18-1 затверджений Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років. Вказаний Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Таким чином, основним документом, якій підтверджує стаж роботи на підприємстві є трудова книжка.

Крім того, підпунктом «з» «і» «к» ч. 1, ч.3 п. 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР № 590 від 03.08.1972 року (далі - Положення №590) встановлено, що крім роботи в якості робочого або службовця, в загальний стаж роботи зараховується період навчання (підпункт «з») та служба в складі Збройних сил СРСР.

При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій за віком та по інвалідності робочим та службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці та в гарячих цехах та на інших роботах зі шкідливими умовами праці (п.п. «а» та «б» п. 16), та пенсії у зв`язку з втратою годувальника їх сім`ям, а також пенсії за віком робітницям підприємств текстильної промисловості (п.п. «в» п. 16) періоди, зазначені в підпунктах «к» та «л» прирівнюються за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії до роботи, що передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала по закінченню цього періоду. Період, вказаний в п.п. «з» (тобто період навчання), прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.

З наявного в матеріалах справи диплому серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_1 з 01.09.1980 по 15.07.1983 навчався в середньому СПТУ-3 с. Зозова Липовецького району Вінницької області за професією машиніста холодильних установок (кваліфікація машиніст холодильних установок ІІ розряду).

Судом встановлено, що згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 01.04.1986 позивач:

з 03.12.1983 по 23.12.1985 проходив військову службу у ЗС СРСР;

з 01.04.1986 по 24.11.1986 працював слюсарем-наладчиком по холодильним установкам у "Пусконалагоджувальному управлінні "Винницасельхозмонтаж";

з 18.12.1986 по 01.03.1987 стрілок Вінницького поштового поїзда;

з 20.03.1987 прийнятий електромонтером по ІІІ-му розряду на Відокремлений структурний підрозділ ВАТ "Вінниця молоко" "Калинівський молокозавод" (з 01.10.1988 присвоєно ІІ-й розряд машиніста холодильних установок; з 30.04.1999 присвоєно ІІІ-й розряд машиніста холодильних установок; з 03.09.2001 присвоєно ІV-й розряд машиніста холодильних установок; з 13.10.2003 присвоєно ІV-й кваліфікаційний розряд машиніста аміачно-холодильних установок; з 29.04.2005 присвоєно VІ-й кваліфікаційний розряд машиніста АХУ) 31.08.2005 звільнений за власним бажанням;

з 04.10.2005 по 03.11.2005 машиніст аміачно-холодильних установок ВАТ "Вінницям`ясо";

з 15.06.2006 по 01.07.2006 вантажник у ВАТ "Вінніфрут";

з 23.01.2007 по 06.03.2007 грузчик "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2";

з 22.04.2007 по 17.01.2008 ВАТ "Вінніфрут";

з 16.12.2008 по 12.01.2009 ВАТ "Вінницький олійножировий комбінат";

з 09.06.2009 по 01.10.2009 ВАТ "Вінніфрут";

з 08.09.2011 по 03.01.2012 "ТОВ Калинівський молокозавод";

з 24.10.2013 по 31.01.2014 ТОВ "Украфлора-Вінниця";

з 19.03.2014 по 01.10.2014 філія "Калинівська дорожня експлуатаційна дільниця".

Таким чином, згідно відомостей трудової книжки та диплому про навчання №227095 з урахування періодів військової служби та навчання, загальний страховий стаж заявника ОСОБА_1 складає 26 років 8 місяців 10 днів.

Крім того, відповідачем не спростовано позицію позивача, що між ГУ ПФУ у Вінницькій області та ОСОБА_1 укладено договір від 17.07.2020 про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та останньому нараховано 10 місяців страхового стажу.

Щодо можливості зарахування до пільгового стажу роботи періоди роботи позивача з 01.10.1988 по 31.08.2005 у Відокремленому структурному підрозділі Калинівський молокозавод Відкритого акціонерного товариства "Вінницямолоко" та період роботи з 04.10.2005 по 03.11.2005 в Акціонерному товаристві "Вінницям`ясо", суд з урахуванням вищенаведене зауважує на наступних нормах.

Згідно з п. 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383 (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

В силу п.10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній,

затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.

Архівними довідками Комунальної установи "Калинівський районний трудовий архів" від 04.03.2015 №149 та №150 підтверджено відомості про отриману заробітну плату ОСОБА_1 під час роботи у ВАТ "Вінницямолоко" за період з березня 1987 року по грудень 2000 року.

Згідно архівної довідки Комунальної установи "Калинівський районний трудовий архів" від 04.03.2015 №151, наказом директора ВАТ "Вінницямолоко" філія "Калинівський молокозавод" від 13.10.2003 №89-к присвоєно компресорщику ОСОБА_1 4 розряд компресорщика аміачних холодильних установок.

Архівною довідкою Комунальної установи "Калинівський районний трудовий архів" від 04.03.2015 №151/1 підтверджено роботу ОСОБА_1 машиністом холодильних установок, що обслуговує аміачно-холодильні установки на ВАТ "Вінницямолоко" філія "Калинівський молокозавод" з 01.10.1988 по 31.08.2005 повний робочий день і повний робочий тиждень.

Згідно архівної довідки Комунальної установи "Калинівський районний трудовий архів" від 04.03.2015 №151/2 повідомлено, що ВАТ "Вінницямолоко" філія "Калинівський молокозавод" не здані на збереження виробничі накази і накази з основної діяльності з 1986 по 1999 рік включно, тому підтвердити стаж роботи і атестацію робочого місця ОСОБА_2 установа немає підстав.

Довідкою ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Вінницямолоко" від 18.03.2015 №97 підтверджено роботу ОСОБА_1 машиністом холодильних установок, що обслуговує аміачно-холодильних установок з 01.10.1988 по 31.08.2005.

Довідкою ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Вінницямолоко" від 21.03.2015 №1 на запит позивача про надання відомостей про атестацію повідомлено останнього, що у зв`язку з ліквідацією філії "Калинівський молокозавод ВАТ "Вінницямолоко" керівництвом заводу документація була передача для зберігання в Калинівський районний трудовий архів", а у ПАТ будь-які документи по філії відсутні.

Підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, зокрема, наявність професій чи посад в зазначеному Списку, підтвердження шкідливих умов праці робітника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць (при наявності пільгового стажу після 21.08.1992), а також підтвердження первинними документами зайнятості повного робочого дня на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Списки №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені:

- постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173;

- постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 (з 1 січня 1992 року);

- постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (з 11 березня 1994 року);

- постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (з 16 січня 2003 року);

- постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (з 03 серпня 2016 року).

Списками № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.2003 № 36, розділом XXXIII «Загальні професії» передбачені посади - машиністи холодильних установок, що обслуговують аміачно-холодильні установки.

Таким чином позивачем доведено, що період роботи з 01.10.1988 по 31.08.2005 (16 років 11 місяців) у Відокремленому структурному підрозділі "Калинівський молокозавод" ВАТ "Вінницямолоко" та з 04.10.2005 по 03.11.2005 (1 місяць) в АТ "Вінницям`ясо" він займав посаду, яка передбачена Списком №2.

Щодо не проведення атестації робочих місць, суд вказує, що проведення атестації робочих місць за умовами праці та її своєчасність не залежить від працівників і не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Вказана правова позиція відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому, контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Вказані обставини не заперечуються відповідачем, проте він вважав недостатнім вказаних записів та вимагав від позивача підтверджуючих документів для підтвердження спеціального трудового стажу.

Проте згідно з п.20 Порядку №367 такі довідки надаються лише у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У відповідності до пункту 3.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Тобто в цьому випадку відповідачу слід було б врахувати, що якщо поданих ОСОБА_3 документів про призначення пенсії було недостатньо або на момент розгляду відповідної заяви існує сумнів їх достовірності, то орган пенсійного фонду мав всі правові підстави для того, щоб самостійно витребувати документи, необхідні для перевірки трудового стажу позивача, провести перевірку, зустрічну перевірку для з`ясування спірних обставини, чи вчинити інші дії задля забезпечення реалізації позивачем його права на соціальний захист.

За наведених вище обставин не зарахування відповідачем пільгового стажу позивача із тих мотивів, які викладені в оскаржуваному рішенні від 13.02.2020 №025650002783, не можна вважати обґрунтованим.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини у Рішенні "Суханов та Ільченко проти України" (Рішення від 26.09.2014 року) зауважив, що вимоги заявників щодо надбавки до пенсії безперечно підпадають під дію статті 1 Першого протоколу і що їх можна вважати "майном" у значенні цього положення. Питання полягає у тому, чи можуть вважатися майном у значенні цього положення твердження заявників про те, що вони мають право на певні суми виплат, і якщо так, чи є їх невиплата втручанням у право на мирне володіння майном (п. 34).

Суд нагадує, що за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (п. 35).

У справі "Трегубенко проти України" (Рішення від 02.11.2004 року, п. 53) Європейський суд з прав людини зазначив, що позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний, inter alia, "інтерес суспільства" та "умови, передбачені законом". Більше того, будь-яке втручання у право власності обов`язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав Суд, "справедливий баланс" має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Пошук такого справедливого балансу пролягає через всю Конвенцію. Далі Суд зазначає, що необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе "індивідуальний і надмірний тягар" (див. рішення щодо Брумареску (Brumaresku), яке згадувалося вище, параграф 78).

У відповідності до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши наявні у справі докази суд доходить висновку, що приймаючи рішення за від 13.02.2020 №025650002783 про відмову ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком, відповідач не надав належної правової оцінки тим доказам, які надані позивачем для підтвердження стажу, зокрема відомостям його трудової книжки, у зв`язку з чим зробив передчасний висновок про відсутність у позивача пільгового стажу 12 років 6 місяців та необхідного страхового стажу, який дає право на пенсію за віком.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області 13.02.2020 №025650002783.

Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, суд зазначає про наступне.

Згідну вимог пункту 2 частини 2 статті 114 ЗУ №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах до пенсійного органу в тримісячний строк з дня досягнення ним пенсійного віку, отже, право на пенсію він набув з 24.02.2020, тобто з наступного дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

У зв`язку із тим, що зарахування періодів роботи позивача із 01.10.1988 по 31.08.2005 та з 04.10.2005 по 03.11.2005 дає позивачу необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах, як це передбачає ст.114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та за умови наявного необхідного страхового стажу з урахування договору від 17.07.2020 про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ч.2 ст.114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 24.02.2020, тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають відшкодуванню відповідно до положень частини 1 статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 13.02.2020 №025650002783 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 професій та робіт, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення період роботи з 01.10.1988 по 31.08.2005 у Відокремленому структурному підрозділі Калинівський молокозавод Відкритого акціонерного товариства "Вінницямолоко", період роботи з 04.10.2005 по 03.11.2005 в Акціонерному товаристві "Вінницям`ясо" та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 24.02.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840, 80 грн. (вісімсот сорок вісімдесят грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний текст судового рішення складено 21.09.2020

Суддя Томчук Андрій Валерійович