Постанова № 9168084, 13.01.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2010
Номер справи
41247/09/2070
Номер документу
9168084
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 січня 2010 р.                                                                                 № 2-а- 41247/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

в складі: головуючого – судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Островської М.О.,

за участю: представників позивача –Голубченко О.І., Дзюзюри Г.Ф., відповідача –Логвинова О.Б.,

          розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом

          Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» (в подальшому –ВАТ«Вовчанський агрегатний завод») до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області (в подальшому –Вовчанська МДПІ) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство «Вовчанський агрегатний завод» звернулося до суду з адміністративним позовом до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання протиправним і скасування повідомлення-рішення Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області № 0000011601/0 від 19 серпня 2009 року, зобов’язання Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області внести податкові накладні за грудень 2008 року (вхідний № 21234 від 19 січня 2009 року), січень 2009 року (вхідний № 2721 від 19 лютого 2009 року), лютий 2009 року (вхідний № 3571 від 18 березня 2009 року), березень 2009 року (вхідний № 5994 від 21 квітня 2009 року), квітень 2009 року (вхідний № 7831 від 20 травня 2009 року) до податкового кредиту, сума якого складає 293600,00 грн., що підтверджується Додатком 2 довідкою щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду і в силу п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», надати органу державного казначейства – Вовчанському управлінню державного казначейства у Харківській області висновок на відшкодування з бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» протягом 5 днів після набуття рішенням законної сили, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

17 липня 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Вовчанський агрегатний завод», відповідно до пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», прийняло рішення про повернення суми бюджетного відшкодування за червень місяць 2009 року у розмірі 293600,00 грн., про що було відмічено у податковій декларації з податку на додану вартість, і подало до Вовчанської МДПІ заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яку було зареєстровано за вх. № 10811.

Проте відповідач вважає, що цю суму завищено, а сума бюджетного відшкодування за червень місяць 2009 року складає 125772,00 грн.

З причини того, що за рахунок включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість не підтверджених документами, визначеними відповідно пп. 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону, чим порушено вимоги п.п. 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону, а саме відповідач не враховує податковий кредит за травень на загальну суму даного ПДВ 346379,85 грн.

Відповідач не зарахував податкові накладні за:

грудень 2008 року на загальну суму 4898,16 грн., в т.ч. 816,36 грн.;

січень 2009 року на загальну суму 328350,78 грн., в т.ч. 54725,13 грн.;

лютий 2009 року на загальну суму 704776,28 грн., в т.ч. ПДВ 117462,73 грн.;

березень 2009 року на загальну суму 537537,84 грн., в т.ч. ПДВ 89589,64 грн.;

квітень 2009 року на загальну суму 503561,17 грн., в т.ч. ПДВ 83786,14 грн.,

для включення цих сум до складу податкового кредиту, а тому сума ПДВ до складу податкового кредиту за травень 2009 року становить 346380,00 грн., внаслідок чого у червні 2009 року залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (травень 2009 року) та в межах якого може відшкодовуватися сума ПДВ складає 167828,00 грн. замість 293600,00 грн. (яка належить до бюджетного відшкодування, що підтверджується додатком 2, зареєстрованим вх. №10810 17.07.2009р.).

Таке зменшення відповідачем суми бюджетного відшкодування за червень місяць позивач вважає незаконним, пославшися на норми Закону України «про податок на додану вартість» та лист Державна податкова адміністрація України у №8799/6/16-1515-10 від 10 серпня 2006 року щодо відображення в податковій декларації податкових накладних, які були отримані покупцем із запізненням, де роз’яснено, що відповідно до вимог п.п. 7.2.6 ст. Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача та є підставою для нарахування податкового кредиту. Підпунктом 7.4.5 ст.7 Закону визначено, що не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат зі сплати податку, не підтверджених податковими накладними. Враховуючи зазначене, а також порядок визначення дати виникнення права на податковий кредит, суми ПДВ за податковими накладними, отриманими із запізненням (за умови виконання норм пп. 7.4.1 Закону), включаються до податкового кредиту того звітного періоду, в якому фактично отримано податкові накладні.

З урахуванням викладеного позивач вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Представником відповідача в ході судового розгляду справи було подано заперечення проти позову, у яких представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, виходячи з наступного.

За наслідками невиїзної (камеральної) перевірки встановлено, що підприємством до складу податкового кредиту за травень 2009 року були віднесені суми податку на додану вартість з податкових накладних, виданих постачальниками товарів (робіт, послуг) у інших податкових періодах (в періодах, які передують періоду включення ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту). Загальна сума такого ПДВ за травень 2009 року становить 346380,00 грн., внаслідок чого в червні залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (травень 2009року) та в межах якого може відшкодовуватися сума ПДВ складає 167828,00 грн.

ВАТ «Вовчанський агрегатний завод», не отримавши від постачальників протягом грудня 2008 року податкові накладні на загальну суму 4898,16 грн., в т.ч. 816,36 грн.; січня 2009 року податкові накладні на загальну суму 328350,78 грн., в т.ч. 54725,13 грн..; лютого 2009 року податкові накладні на загальну суму 704776,38 грн., в т.ч. ПДВ 117462,73 грн.; березня 2009 року податкові накладні на загальну суму 537537,84 грн., в т.ч. ПДВ 89589,64 грн.; квітня 2009 року податкові накладні на загальну суму 503561,17 грн., в т.ч. ПДВ 83786.14 грн., не звернувся до із вимогою про надання зазначених накладних, тобто ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» не додано доказів щодо вжиття заходів по отриманню від постачальників податкових накладних у період їх складання. Також, підприємством не додано до податкових декларацій за грудень 2008 року (вхідний №21234 від 19.01.09), січень 2009 року (вхідний №2721 від 19.02.09), лютий 2009 року (вхідний №3571 від 18.03.09), березень 2009 року (вхідний №5994 від 21.04.09). за квітень 2009 року (вхідний №7831 від 20.05.09) заяв зі скаргами на таких постачальників.

Таким чином, за результатами перевірки встановлено, що на порушення п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» зависив суму бюджетного відшкодування за червень 2009 року на 125772,00 грн. за рахунок включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість не підтверджених документами, визначеними згідно з пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону, чим порушено вимоги пп. 7.4.5 п.7.4 ст. 7 вказаного Закону.

На підставі зазначеного, представник відповідача вважає, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення прийняте з додержанням вимог чинного законодавства, а зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ є цілком правомірним.

В ході судового розгляду справи представником позивача була надана письмова заява про відмову від позову в частині позовних вимог про зобов’язання Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області внести податкові накладні за грудень 2008 року (вхідний № 21234 від 19 січня 2009 року), січень 2009 року (вхідний № 2721 від 19 лютого 2009 року), лютий 2009 року (вхідний № 3571 від 18 березня 2009 року), березень 2009 року (вхідний № 5994 від 21 квітня 2009 року), квітень 2009 року (вхідний № 7831 від 20 травня 2009 року) до податкового кредиту, сума якого складає 293600,00 грн., що підтверджується Додатком 2 довідкою щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду і в силу п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» надати органу державного казначейства – Вовчанському управлінню державного казначейства у Харківській області висновок на відшкодування з бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» протягом 5 днів після набуття рішенням законної сили.

Також представником позивача було надано уточнення позовних вимог за підписом голови правління Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» Антоненко О.А., у якому позивач просив визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області №0000011601/0 від 19 серпня 2009 року.

Ухвалою суду від 25 листопада 2009 року закрито провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, зобов’язання вчинити певні дії в частині позовних вимог, а саме, про зобов’язання Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області внести податкові накладні за грудень 2008 року (вхідний № 21234 від 19 січня 2009 року), січень 2009 року (вхідний № 2721 від 19 лютого 2009 року), лютий 2009 року (вхідний № 3571 від 18 березня 2009 року), березень 2009 року (вхідний № 5994 від 21 квітня 2009 року), квітень 2009 року (вхідний № 7831 від 20 травня 2009 року) до податкового кредиту, сума якого складає 293600,00 грн., що підтверджується Додатком 2 довідкою щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду і в силу п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» надати органу державного казначейства – Вовчанському управлінню державного казначейства у Харківській області висновок на відшкодування з бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» протягом 5 днів після набуття рішенням законної сили.

Представники позивача - Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» Голубченко О.І., Дзюзюра Г.Ф. – у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача - Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Логвинов О.Б. – у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, підтримавши раніше подані заперечення проти позову.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Відкрите акціонерне товариство «Вовчанський агрегатний завод» зареєстроване Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області 27 червня 1998 року. (т.3, а.с.133)

Відкрите акціонерне товариство «Вовчанський агрегатний завод» є платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість, виданого Вовчансько-Великобурлуцькою міжрайонної державної податкової адміністрацією 11 липня 1997 року. (т.3 , а.с.134)

Відкрите акціонерне товариство «Вовчанський агрегатний завод» з 01 липня 1998 року перебуває на обліку як платник податків у Вовчанській міжрайонній державній податковій інспекції у Харківській області, що підтверджено довідкою про взяття на облік платника податків №1427/10/28-242/942 від 06 листопада 2003 року. (т.3, а.с.135)

17 липня 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Вовчанський агрегатний завод», відповідно до пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», прийняло рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування за червень 2009 року, про що було відмічено у податковій декларації з податку на додану вартість та подано до Вовчанської МДПІ заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. (т.1, а.с.41-47)

До декларації були додані:

·          довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів,

що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у

звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового

кредиту наступного податкового періоду;

·          розрахунок суми бюджетного відшкодування;

·          заява про повернення суми бюджетного відшкодування;

·          розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів;

·          реєстр платіжних доручень за травень 2009 року по ВАТ «Вовчанський агрегатний завод».

У зв’язку з поданням ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, Вовчанською міжрайонною державною податковою інспекцією у Харківській області була проведена невиїзна (камеральна) документальна перевірка з питання достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №702/16-14309847 від 14 серпня 2009 року. (т.1, а.с.10-37)

В ході перевірки були встановлені та відображені в акті перевірки наступні порушення, а саме:

·          порушення п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та встановлено, що бюджетному відшкодуванню за червень 2009 року підлягає ПДВ у сумі 167828,00 грн.,

·          порушення п.п.7.7.2 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» зависив суму бюджетного відшкодування за червень 2009 року на 125772,00 грн. за рахунок включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість не підтверджених документами, визначеними згідно пп.7.2.6 п.7.2 ст. Закону, чим порушено вимоги пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 вищевказаного Закону»,

·          порушення Порядку заповнення та подання декларацій з ПДВ, затвердженого Наказом ДПА України від 17 березня 2008 року №159, в результаті чого зменшено значення р.26 декларації з ПДВ за червень 2009 року в сумі 290257,00 грн., тобто значення р.26 декларації з ПДВ за червень 2009 року складає 1367837,00 грн.

Позивач, не погоджуючись з висновками перевірки звернувся до податкового органу з поясненнями щодо вказаних в Акті порушень. Зокрема листом №.ДЗ 10/36 від 17 серпня 2009 року позивач повідомив Вовчанську МДПІ про незгоду з висновками акту, оскільки податковий кредит звітних періодів визначений згідно Закону України «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями) на підставі пп. 7.4.5 п.7.4; пп. 7.2.6 п.7.2 та пп.7.5.1 п.7.5 ст.7, де вказано, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг), а також, що в розрахунок на бюджетне відшкодування отримані із запізненням податкові накладні інших податкових періодів не враховувалися. (т.1, а.с.59)

20 серпня 2009 року Вовчанська МДПІ листом за №2388/10/16-028 про розгляд заперечення ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» від 17 серпня 2009 року №ДЗ/10-36 до акту невиїзної документальної перевірки від 14 серпня 2009 року №702/16-14309847 повідомила, що загальна сума ПДВ за травень 2009 року становить 346380,00 грн., внаслідок чого в червні залишок від’ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (травень 2009 року) та в межах якого може відшкодовуватися сума ПДВ складає 167828,00 грн. (т.1, а.с.60-63)

На підставі акту перевірки №702/16-14309847 від 14 серпня 2009 року Начальником Вовчанської МДПІ 19 серпня 2009 року було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000011601/0, за яким ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 125772,00 грн. (а.с.8)

Згідно реєстру отриманих та виданих податкових накладних №5, дати отримання всіх податкових накладних, включених до нього (порядкові номери від 1 до 416), відносяться до травня 2009 року. (т.1, а.с. 77-98)

Судом досліджені копії податкових накладних, щодо віднесення яких до складу податкового кредиту у травні 2009 року виник спір, та встановлено, що податкові накладні, включені до вказаного реєстру отриманих та виданих податкових накладних за порядковими номерами 1-121, 123, 126, 133, 168, 172, 188, 192-197, 200-203, 207-249, 307, 328, 348, 358-361, 389, виписані в минулих податкових періодах (з грудня 2008 року по квітень 2009 року), що підтверджується копіями таких податкових накладних, долучених до матеріалів справи (т.1 а.с.156-250, т.2 а.с.1-25, 27,30, 37, 73, 77, 93, 97-102, 105-108, 112-151, 208, 229, 249, т.3 а.с. 9-12, 41).

Будь-яких порушень порядку їх виписки та заповнення в судовому засіданні та в акті перевірки не встановлено, що не заперечувалося представником відповідача Логвиновим О.Б.

Як пояснив в судовому засіданні представник відповідача Логвинов О.Б., порушення, що встановлено актом камеральної перевірки, полягає в тому, що позивачем до складу податкового кредиту травня 2009 року віднесені суми ПДВ за податковими накладними, виписаними в минулих податкових періодах та отриманих і включених позивачем до реєстру отриманих та виданих податкових накладних у травні 2009 року. Виявлення зазначеного порушення стало підставою для висновку, що міститься в акті перевірки, про порушення позивачем вимог пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість, не підтверджених документами, визначеними зазначеною нормою.

Суд зазначає, що спірні правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем, врегульовані, зокрема, Законом України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168-97/ВР податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, а також у зв’язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Підпунктом 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Пункт 1.8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначає бюджетне відшкодування як суму, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Підпункт 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» визначає, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Підпункт 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлює, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Судом встановлено, що ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» подало до Вовчанської МДПІ податкову декларацію з ПДВ за червень 2009 року разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування (т.1, а.с.41-45). У рядку 25 декларації за червень 2009 року зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню, в розмірі 293600,00 грн.

Вовчанська МДПІ на підставі п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» провела позапланову виїзну перевірку ВАТ «Вовчанський агрегатний завод».

За результатами перевірки Вовчанська МДПІ зменшила суму бюджетного відшкодування ПДВ, заявлену позивачем за червень 2009 року, на 125772,00 грн.

Згідно з п.1.6, 1.7 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит – це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов’язання звітного періоду, визначена згідно з цим законом, а податкове зобов’язання – це загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді, що визначена згідно з цим законом.

Відповідно до п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Відповідно до п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв’язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи документами, передбаченими п.п.7.2.6 цього пункту. Платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами лише у разі, коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються непідтвердженими зазначеними цим підпунктом документами.

Пунктом 7.5. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Таким чином, Законом України «Про податок на додану вартість» встановлено декілька необхідних умов, за наявності яких платник податку отримує право на віднесенні сум ПДВ, сплачених (нарахованих) у складі ціни товарів, робіт, послуг, що придбаваються ним для використання у власній господарській діяльності, до складу податкового кредиту, а саме:

- наявність належним чином оформленої податкової накладної або іншого документа, передбаченого п.п.7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»;

- настання першої з подій, з якими Закон пов’язує право платника податку на податковий кредит.

Отже, отримання податкової накладної є необхідною умовою правомірного формування податкового кредиту покупця товарів, робіт, послуг.

Суд, проаналізувавши положення Закону України «Про податок на додану вартість», погоджується з твердженням позивача про те, що цей Закон не містить прямої заборони на включення сум ПДВ, сплачених (нарахованих) платником податку в минулих звітних періодах, до складу податкового кредиту майбутніх звітних періодів у разі отримання від постачальника належним чином оформленої податкової накладної.

Щодо посилання відповідача в обґрунтування заперечень на те, що ВАТ «Вовчанський агрегатний завод», не отримавши від постачальників податкові накладні, не звернулось на підставі п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» до них із вимогою про їх надання, та не надавало до податкового органу заяв про відмову з боку постачальників товарів (послуг) надати податкову накладну, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 1,2 п.п. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника. У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг).

Як пояснили в судовому засіданні представники позивача Дзюзюра Г.Ф., Голубченко О.І., жоден з постачальників, які надали з запізненням податкові накладні, не відмовляв ВАТ «Вовчанський агрегатний завод» у їх наданні та не надавав податкові накладні, оформлені неналежним чином. Відповідно, підстав для звернення зі скаргами на контрагентів - постачальників до податкового органу у позивача протягом грудня 2008 року, січня-квітня 2009 року не виникало.

Крім того, звернення зі скаргою на постачальника, який відмовився видати податкову накладну, або при порушенні постачальником порядку заповнення податкової накладної визначено законом саме як право отримувача товарів (робіт, послуг).

З огляду на зазначене, суд відхиляє вказане посилання відповідача як таке, що не підтверджує обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Як зазначив в судовому засіданні представник відповідача, будь-яких інших порушень порядку формування податкового кредиту по декларації з ПДВ за червень 2009 року та розрахунку суми бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за червень 2009 року не встановлено.

Інших обставин, які б свідчили про порушення позивачем порядку бюджетного відшкодування податку на додану вартість, відповідачем під час проведення перевірки не встановлено і, відповідно, суду не надано.

До матеріалів справи долучено та досліджено в судовому засіданні копії всіх податкових накладних, що були отримані в травні 2009 року, які виписані в минулих податкових періодах. (т.1 а.с.156-250, т.2 а.с.1-25, 27,30, 37, 73, 77, 93, 97-102, 105-108, 112-151, 208, 229, 249, т.3 а.с. 9-12, 41)

Судом встановлено, що вказані податкові накладні включені до реєстру отриманих та виданих податкових накладних травня 2009 року (т.1 а.с.156-250, т.2 а.с.1-25, 27,30, 37, 73, 77, 93, 97-102, 105-108, 112-151, 208, 229, 249, т.3 а.с. 9-12, 41) за порядковими номерами 1-121, 123, 126, 133, 168, 172, 188, 192-197, 200-203, 207-249, 307, 328, 348, 358-361, 389. Дані податкові накладні відповідають вимогам пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», відповідно до якого платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками: порядковий номер податкової накладної; дату виписування податкової накладної; повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача; ціну поставки без врахування податку; ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку, що розрахунок від’ємного значення ПДВ за результатами травня 2009 року з урахуванням податкових накладних, отриманих в травні 2009 року та виписаних в минулих податкових періодах, був здійснений правомірно, з додержанням всіх умов формування податкового кредиту з ПДВ, визначених Законом України «Про податок на додану вартість».

Відповідно, перенесення від’ємного значення з ПДВ по декларації за травень 2009 року (а.с. 99) до податкового кредиту по декларації з ПДВ за червень 2009 року (стр. 23.1, а.с. 92) та розрахунок суми бюджетного відшкодування були зроблені також правомірно.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З дослідженого в судовому засіданні письмових доказів, пояснень представників сторін судом встановлено відсутність порушень в діях позивача при формуванні податкового кредиту за травень 2009 року, та, відповідно, правомірність перенесення від’ємного значення з ПДВ по декларації за травень 2009 року до податкового кредиту по декларації з ПДВ за червень 2009 року та подання розрахунку суми бюджетного відшкодування до декларації з ПДВ за червень 2009 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідачем не доведено правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення від 19 серпня 2009 року № 0000011601/0, а його заперечення ґрунтуються на невірному тлумаченні норм Закону України «Про податок на додану вартість».

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість дій відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення, а отже, про його невідповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.

Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 19 серпня 2009 року № 0000011601/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 125772,00 грн. є протиправним, а позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 1, 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. №168-97/ВР, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 112, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити в повному обсязі.

Скасувати повідомлення-рішення Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області № 0000011601/0 від 19 серпня 2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод» (вул. Пушкіна,2, м. Вовчанськ Харківської області,62504, р/р 260041829 в ХОД „РайффайзенБанк АВАЛЬ” м. Харків, МФО 350589, код 14309847) витрати зі сплати судового збору в сумі 3 (три) гривні 40 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 18 січня 2010 року.

Суддя                                                                       Білова О.В.