Постанова № 9167654, 23.12.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2009
Номер справи
40567/09/2070
Номер документу
9167654
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23.12.2009 р.                                                                                 № 2-а- 40567/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кухар М.Д.,

при секретарі - Тайцеві А.Л.,

за участі: представника позивача - Дробот С.І.,

представника відповідача - Межерицького А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Казенного підприємства "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Казенне підприємство “Зміївський ремонтний енергомеханічний завод”, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати податкові повідомлення –рішення №0004911501/0 від 27.06.2007 р. та №0004901501/0 від 27.06.2007 р. ДПІ у Зміївському районі Харківської області в повному обсязі, як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 26.06.2007р. фахівцями Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області було проведено невиїзну документальну перевірку підприємства позивача з питання своєчасності сплати платежів до бюджету. Висновки викладені в акті перевірки №838/15-039/08326540 від 26.06.2007 р., на підставі якого керівником ДПІ у Зміївському районі прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення: №0004911501/0 від 27.06.2007 р., згідно з яким позивач повинен сплатити до бюджету штрафну ( фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 20% та в сумі 12650,26 грн.; №0004901501/0 від 27.06.2007 р. , згідно з яким позивач повинен сплатити до бюджету штрафну ( фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 50% та в сумі 69566,77 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання. Штрафні санкції позивачу застосовано на підставі п.п.17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181 від 21.12.2000р. Позивач вважає, що вказані податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам чинного законодавства та повинні бути скасовані.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Відповідач, Державна податкова інспекція у Зміївському районі, у відзиві на позовну заяву та представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на матеріали невиїзної документальної перевірки та на п.7.7 ст. 7. Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, яким передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами) –у рівних пропорціях. Крім цього, відповідач надав до суду заяву, в якій просить суд при винесенні рішення врахувати вимоги ст.ст. 99 та 100 Кодексу адміністративного судочинства України та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Суд вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновків про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 26.06.2007р. фахівцями Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області було проведено невиїзну документальну перевірку підприємства позивача з питання своєчасності сплати платежів до бюджету. На підставі акту перевірки №838/15-039/08326540 від 26.06.2007 р., керівником ДПІ у Зміївському районі прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення: №0004911501/0 від 27.06.2007 р. , згідно з яким позивач повинен сплатити до бюджету штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 20% та в сумі 12650,26 грн. та №0004901501/0 від 27.06.2007 р., згідно з яким позивач повинен сплатити до бюджету штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 50% та в сумі 69566,77 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання. Штрафні санкції позивачу застосовано на підставі п.п.17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Підпунктом п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено застосування до платників податків штрафів у розмірі від 10 до 50 %, якщо платник не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків.

Згідно акту перевірки до позивача застосовано податковим повідомленням-рішенням №0004911501/0 від 27.06.2007 р. наступні штрафні санкції:

-          по податковій декларації з ПДВ №21252 від 20.11.2006 р. сума штрафної санкції складає 5985,20 грн.

-           по податковій декларації з ПДВ №22207 від 19.12.2006 р. Сума штрафної санкції складає 6665,06 грн.

По даним перевірки кількість днів затримки по вказаних деклараціях складає відповідно 83 та 85 календарних дні, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов’язань.

Згідно акту перевірки до позивача застосовано податковим повідомленням-рішенням №0004901501/0 від 27.06.2007 р. наступні штрафні санкції:

-          по податковій декларації з ПДВ №22207 від 19.12.2006 р. Сума штрафної санкції складає 57254,37 грн.

-          по податковій декларації з ПДВ №26607 від 22.01.2007 р. сума штрафної санкції складає 12312,40 грн.

По даним перевірки кількість днів затримки по вказаних деклараціях складає відповідно 92-168 календарних дні по декларації за листопад 2006 р. та 142 календарних дні по декларації за грудень 2006 р., наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов’язань.

Згідно податкової декларації з ПДВ №21252 від 20.11.2006 р. (декларація за жовтень 2006 року) підприємством по рядку 18.1 нараховано ПДВ до сплати в бюджет в сумі 264686 грн.

Як встановлено судом, підприємством сплачена сума ПДВ до бюджету згідно наступних платіжних доручень:

№1291 від 17.11.2006 р. на суму 263465,0 грн. (сплачено 20.11.2006 р.)

№1292 від 20.11.2006 р. на суму 1220,0 грн.

№62 від 29.01.2007 р. на суму 1,0 грн.

Вказані платіжні документи відповідачем не досліджувалися при перевірці. Відповідачем суму сплаченого ПДВ 21.02.2007р. у розмірі 5221,00 грн. та 24705,00 грн. безпідставно віднесено на сплату по податковій декларації за жовтень 2006 р. без дослідження призначення платежу в платіжних дорученнях.

Таким чином, підприємством позивача по податковій декларації з ПДВ за жовтень 2006 р. сплачено 264686,0 грн. 20.11.2006 р. та 29.01.2007 р., а не 21.02.2007р., як зазначено в розрахунку штрафних санкцій у додатку до акту перевірки.

Згідно податкової декларації з ПДВ №22207 від 19.12.2006 р. (декларація за листопад 2006 року) підприємством по рядку 18.1 нараховано ПДВ до сплати в бюджет в сумі 147834 грн.

Як встановлено судом, підприємством сплачена сума ПДВ до бюджету згідно наступних платіжних доручень:

б/н від 22.12.2006р. (згідно постанови №124 від 09.02.06 р.) на суму 16257,98 грн.

№1508 від 29.12.2006 р. на суму 5000,0 грн.,

№1509 від 29.12.2006 р. на суму 40530,0 грн.

№8 від 31.01.2007 р. на суму 854,00 грн.

№11 від 31.01.2007 р. на суму 10000,00 грн.

№151 від 27.02.2007 р. на суму 75192,02 грн. (сплачено 28.02.2007 р.)

Вказані платіжні документи відповідачем не досліджувалися при перевірці. Відповідачем суму сплаченого ПДВ 30.03.2007р. у розмірі 33325,30 грн., 06.04.2007р. на суму 38067,37 грн., 20.04.2007 р. на суму 9831,09 грн., 21.05.2007 р. на суму 9687,08 грн., 25.05.2007 р. на суму 2129,51 грн., 01.06.2007 р. на суму 19421,46 грн. та 21.06.2007 р. на суму 35372,19 грн. безпідставно віднесено на сплату по податковій декларації за листопад 2006 р.

Таким чином, підприємством позивача по податковій декларації з ПДВ за листопад 2006 р. сплачено 147834 грн. 22.12.2006р. (згідно постанови №124 від 09.02.06 р.), 29.12.2006 р. 31.01.2007 р., 28.02.2007 р., а не так, як зазначено в розрахунку штрафних санкцій у додатку до акту перевірки.

Згідно податкової декларації з ПДВ №26607 від 22.01.2007 р. (декларація за грудень 2006 року) підприємством по рядку 18.1 нараховано ПДВ до сплати в бюджет в сумі 134146 грн.

Як встановлено судом, підприємством сплачена сума ПДВ до бюджету згідно наступних платіжних доручень:

№52 від 29.01.2007 р. на суму 100 000,00 грн.

№64 від 30.01.2007 р. на суму 20000,00 грн.

№8 від 31.01.2007 р. на суму 14146,00 грн.

Вказані платіжні документи відповідачем не досліджувалися при перевірці. Відповідачем суму сплаченого ПДВ 21.06.2007р. у розмірі 24624,79 грн. безпідставно віднесено на сплату по податковій декларації за грудень 2006 р. без дослідження призначення платежу в платіжних дорученнях .

Таким чином, підприємством позивача по податковій декларації з ПДВ за грудень 2006 р. сплачено 134146 грн. 29.01.2007 р., 30.01.2007 р. та 31.01.2007 р., а не 21.06.2007р., як зазначено в розрахунку штрафних санкцій у додатку до акту перевірки, тому розрахунок штрафної санкції не відповідає дійсності та документально не підтверджується.

Крім цього, 20.02.2007 р. на адресу відповідача позивачем надано Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2006 р. Згідно до наданого уточнюючого розрахунку зменшено суму, яка підлягала сплаті до бюджету у розмірі 5221 грн. Вищезазначені обставини відповідачем не досліджувалися при перевірці.

Згідно п. 5 ст. 139 Господарського Кодексу України коштами у складі майна суб’єктів господарювання є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб’єктів з іншими суб’єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства. Отже, до складу майна підприємства входять грошові кошти. Щодо розпорядження ними (коштами), то Господарським Кодексом передбачено наступне.

Згідно п.1 ст. 134 Господарського Кодексу України суб’єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб’єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном.

Таким чином, позивач має право на свій розсуд вільно розпоряджатись належним йому майном, до складу якого входять грошові кошти.

Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»обов’язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов’язкового платежу). Тому при сплаті податкових зобов’язань за конкретний період обов’язок підприємства щодо сплати податку на додану вартість припиняється із сплатою податку за конкретний період.

Відповідно до п.2 ст. 12 Закону України «Про систему оподаткування» фінансові установи виконують доручення платників податків і зборів (обов’язкових платежів) на перерахування податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів в установлений законом термін.

Згідно до п.5 ст. 50 «Бюджетного кодексу України»податки, збори (обов’язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визначаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

Посилання відповідача на п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” судом не приймаються, оскільки статтею 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено джерела погашення податкових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків. Податковий борг платник податків може погашати добровільно та самостійно, або за рішенням органу стягнення. При добровільному та самостійному погашенні податкового боргу платник податків вказує у платіжному документі період, за який сплачує борг. За рішенням органу стягнення суми ПДВ не стягувались, тому застосування норми , передбаченої п. 7.7 вказаного Закону є неправомірним.

Відповідачем примусово стягнено всю суму, яка сплачена позивачем на погашення поточних зобов’язань, на погашення податкового боргу, що виник раніше (штрафних санкцій), та не прийнято як сплату поточних платежів, що привело до неправомірного нарахування штрафних санкцій. Крім цього, відповідачем примусово стягнено всю сплачену суму ПДВ без запропонованих заходів по забезпеченню сплати суми податкового боргу, що передбачено п.п. 6.2.2. Закону України №2181-111 від 21.12.2000 р.

Таким чином, винесенні податкові повідомлення-рішення №0004911501/0 від 27.06.2007р. та №0004901501/0 від 27.06.2007 р. є неправомірними та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України.

Щодо наданої відповідачем заяви про врахування вимог ст.ст. 99 та 100 Кодексу адміністративного судочинства України, при винесенні рішення, суд зазначає, що загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи визначено частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України і становить один рік. Зазначений строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Водночас підпункт 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлює, що платник податків вправі оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов’язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення з урахуванням строків давності. В свою чергу, строки давності визначені статтею 15 зазначеного Закону і становлять 1095 днів.

Частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Виходячи з наведеної норми Кодексу адміністративного судочинства України, строки звернення з адміністративним позовом та порядок їх обчислення можуть встановлюватися також іншими законами, у тому числі Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Таким чином, строк звернення платника податків з позовом до адміністративного суду щодо оскарження рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов’язання визначається на підставі норм статей 5 та 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»і становить 1095 днів з моменту отримання відповідного податкового повідомлення. При цьому наслідки пропущення зазначеного строку регулюються статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративний позов про скасування податкових повідомлень-рішень №0004911501/0 від 27.06.2007 р. та №0004901501/0 від 27.06.2007 р. ДПІ у Зміївському районі Харківської області пред"явлено позивачем до суду 03.08.2009 року, а отже з дотриманням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому суд дійшов висновку про те, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду.

За таких обставин суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 8 Конституції України, ст.4,8,17, 50, 94,161-163, 164-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Казенного підприємства "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення-рішення №0004911501/0 від 27.06.2007року Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області.

Скасувати податкове повідомлення-рішення №0004901501/0 від 27.06.2007 року Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 25.12.2009 року.

Суддя                                                                       Кухар М.Д.