
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/2136/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Комунальної установи «Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду» про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Комунальної установи «Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду» (далі - відповідач, Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Комунальної установи «Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду» у видачі ОСОБА_1 дубліката свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_1 ;
- зобов`язати Комунальну установу Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду» видати ОСОБА_1 дублікат свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_1 , виданого Львівською міською адміністрацією згідно до розпорядження від 02.12.1994 за №1477 та зареєстрованого в Львівському МБТІ 23.12.1994 за реєстровим номером 10589.
В обґрунтування позовних вимог вказує на таке. Позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу дубліката свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_1 , проте отримав відмову, яка викладена в листі від 11.12.2019 № 11/12-19-03. Позивач зазначає, що відповідач як на підставу відмови покликається на те, що для отримання дубліката Свідоцтва ОСОБА_1 необхідно подати ряд документів. Проте позивач не може подати вказані документи з незалежних від нього причин. З огляду на наведене, позивач вважає відмову у видачі дублікату свідоцтва про власність незаконною. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 30.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що на звернення ОСОБА_1 , яке зареєстроване в центрі надання адміністративних послуг від 06.12.2019 №3-Б-147947-29 про оформлення дубліката свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 , відповідач надіслав позивачу лист, в якому зазначив перелік документів, які відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 19.12.2016 №1200 необхідно подати для оформлення дубліката свідоцтва. Відповідач зазначає, що до повноважень комунальної установи не входить збирати підставові документи для оформлення дубліката свідоцтва про право власності на об`єкти нерухомого майна. У зв`язку з наведеним вважає, що у задоволені позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 06.12.2019 звернувся у Центр надання адміністративних послуг Львівської міської ради із заявою, в якій просив видати дублікат свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 . До вказаної заяви долучено копію паспорта. (а.с.3)
Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду, за результатами розгляду заяви, 11.12.2019 надав ОСОБА_1 відповідь, викладену у листі №11/12-19-03, в якій повідомив, що для оформлення дубліката свідоцтва про право власності на нерухоме майно, у зв`язку з втратою оригіналу, необхідно подати:
- письмову заяву (на час звернення) про оформлення дубліката свідоцтва про право власності на нерухоме майно, у зв`язку із втратою оригіналу, з нотаріально засвідченими підписами всіх співвласників - оригінал.
- оголошення в газеті такого змісту: «вважати недійсним загублене свідоцтво про право власності на нерухоме майно (вказати адресу)» - оригінал газети (на час звернення).
- розширену довідку для дубліката про реєстрацію права власності на нерухоме майно (на час звернення) - оригінал та ксерокопія свідоцтва про власність на нерухоме майно ( АДРЕСА_2 ).
- ксерокопію технічного паспорта на нерухоме майно.
- інформаційну довідку з реєстру прав власності на нерухоме майно (центр надання адміністративних послуг) - оригінал.
- довідку з бюро знахідок - оригінал ( вул. С.Бандери,4 ).
- копію розпорядчого документа про передачу квартир у власність громадян, завірена органом, що видав документ;
- запит нотаріальної контори, якщо співвласники померли - оригінал.
- копії паспортів співвласників. Копії свідоцтв про смерть на співвласників, які померли, завірені нотаріусом.
- копію довіреності, в якій зазначено оформлення дубліката свідоцтва про право власності на нерухоме майно, для представників співвласників, завірена нотаріально; копію паспорта довіреної особи.
Крім цього, повідомлено позивача, що у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не подано відповідний документів, заява залишається без розгляду по суті.
Позивач вважає, що відповідач за результатами розгляду його заяви листом від 11.12.2019 №11/12-19-03 фактично відмовив йому у видачі дубліката свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_1 , а тому звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно з ст.143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» 01.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон України № 280/97-ВР).
Відповідно до ст.2 Закону України № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону України № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст.25 Закону України № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.59 Закону України № 280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
02.06.2019 виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення №460 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 19.12.2019 №1200», згідно з п.1.1 якого викладено додаток 1 у новій редакції.
Згідно з Положенням про розподіл функцій між окремими виконавчими органами міської ради при проведенні приватизації державного житлового фонду, затвердженого рішенням виконкому від 19.12.2016 №1200 Додаток 1 (далі - Положення), Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду готує та видає заявнику дублікат свідоцтва про право власності на об`єкти нерухомого майна фізичних та юридичних осіб, якщо оформлення права власності відбулося у період з 05.02.1999 до 31.12.2012.
Відповідно до п.13 Положення, для отримання дубліката свідоцтва про власність подається:
- письмова заява власника (співвласників) з підписами, засвідченими нотаріально;
- копія документа, який посвідчує особу;
- публікація у друкованих засобах масової інформації повідомлення про недійсність втраченого (зіпсованого тощо) свідоцтва про право власності на об`єкти нерухомого майна;
- довідка Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» або відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області про реєстрацію права власності на об`єкти нерухомого майна, або управління державної реєстрації Львівської міської ради на час звернення;
- довідка з бюро знахідок;
- копія рішення (наказу або розпорядження), на підставі якого оформлено свідоцтво про власність, або копія свідоцтва про власність;
- дублікат свідоцтва про право власності на об`єкти нерухомого майна підписує начальник Львівського міського центру приватизації державного житлового фонду та скріплюється печаткою Львівського міського центру приватизації державного житлового фонду;
- на дублікаті свідоцтва робиться помітка «Дублікат» та зазначається дата виготовлення.
З аналізу вказаного Положення слідує, що для отримання дубліката свідоцтва про власність подається ряд документів, за результатами розгляду яких Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду готує та видає заявнику дублікат свідоцтва про право власності на об`єкти нерухомого майна.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 06.12.2019 звернувся до відповідача із заявою про видачу дубліката свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 до якої було долучено лише копію паспорта НОМЕР_2 . Доказів того, що до вказаної заяви було додано будь-які інші документи позивачем суду не надано.
Як вже встановлено судом, за результатами розгляду заяви позивача Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду листом №11/12-19-03 повідомив ОСОБА_1 , що для оформлення дубліката свідоцтва про право власності на нерухоме майно, у зв`язку з втратою оригіналу, необхідно подати додаткові документи.
Таким чином, судом встановлено, що оскільки ОСОБА_1 не було долучено до заяви про видачу дубліката свідоцтва про право власності відповідний пакет документів, вказана заява залишена відповідачем без розгляду по суті, що, в свою чергу, не може вважатися протиправною відмовою у видачі дубліката свідоцтва про право власності.
При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача про об`єктивну неможливість подання ОСОБА_1 необхідних документів, у зв`язку з відсутністю їх у позивача. Ця обставина, на думку позивача, дає йому право вимагати у відповідача видачу дубліката свідоцтва про власність на нерухоме майно без всіх необхідних документів. Суд звертає увагу, що норми Положення не містять виключень з правил та порядку отримання дублікатів свідоцтв про власність на нерухоме майно. Неподання ОСОБА_1 зазначених в Положенні документів, не дає можливості відповідачу перевірити права позивача на зазначене ним нерухоме майно та наявність підстав для видачі дубліката свідоцтва про право власності на таке.
З огляду на наведене, суд вважає, що у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною відмову Львівського міського центру приватизації державного житлового фонду у видачі ОСОБА_1 дубліката свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_1 , необхідно відмовити.
Щодо позовної вимоги зобов`язати Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду видати ОСОБА_1 дублікат свідоцтва про право власності на квартиру № НОМЕР_1 , виданого Львівською міською адміністрацією відповідно до розпорядження від 02.12.1994 за №1477 та зареєстрованого в Львівській МБТІ 23.12.1994 за реєстровим номером 10589, то суд вважає що така є передчасною оскільки для видачі вказаного свідоцтва позивачу необхідно звернутися до відповідача із заявою, до якої необхідно подати відповідні документи за переліком, визначеним в Положенні.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 , а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунальної установи «Львівський міський центр приватизації державного житлового фонду» про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан