Рішення № 91654534, 21.09.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
260/2566/20
Номер документу
91654534
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

21 вересня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2566/20

Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого Плеханової З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Закарпатського обласного військового комісаріату, про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Закарпатського обласного військового комісаріату яким просить:

1.Зобов`язати:

-Відповідача №1 скласти оновлений Список на ім`я ОСОБА_1 згідно Додатку 1 постанови КМ №45 від 13.02.2008р. з вказівкою попереднього розміру його раніше нарахованої пенсії, надіслати його до Відповідача №2 для складання оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018р. та в строгій відповідності з отриманою від Відповідача №2 оновленої Довідки - провести перерахунок і виплату пенсії і заборгованості з 01.01.2018р. однією сумою, з урахуванням раніше проведеної виплати.

-Відповідача №2 на підставі Оновленого Списку отриманого від Відповідача №1 скласти оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення згідно Додатку 2 постанови КМ №45 від 13.02.2008р. з урахуванням всіх додаткових видів складових грошового забезпечення, що були призначені ОСОБА_1 раніше на час звільнення з військової служби згідно ст.43 Спеціального Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992р. та які ОСОБА_1 отримував щомісяця до 01.03.2018р., надіслати її до Відповідача №1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018р.

2. Звільнити від сплати за судові витрати, як пенсіонера.

1. Позиції сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При звільненні з військової служби мав статус ветерана військової служби, військове звання полковник та 38 років вислуги, згідно чого основний розмір нарахований виходячи з 80% грошового забезпечення.

У квітні 2018 року, Відповідачами було здійснено підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018р. Відповідач №1, посилаючись на Довідку про розмір грошового забезпечення, яку склав Відповідач №2 здійснив перерахунок пенсії, без врахування всіх додаткових видів складових грошового забезпечення, які були призначені позивачу раніше і які він отримував з 2012 року й до 01.03.2018р. однією сумою. Позивач вважає, що Відповідачі своїми протиправними діями безпідставно зменшили основний розмір раніше нарахованої пенсії .

Позивач звернувся до Закарпатського обласного військового комісаріату з заявою про складення оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх додаткових видів складових грошового забезпечення та надіслати до Відповідача №1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018р.

Однак, вищевказаним органом йому було відмовлено у видачі нової довідки та перерахунку пенсії. Крім того, позивач звертався до Відповідач №1 зі скаргами, якими просив виконали постанови Касаційного адміністративного суду України в складі Верховного Суду від 12.11.2019р. у зразковій справі №826/3858/18, від 02.12.2019р. у справі №160/3586/19 та провести підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018р. у порядку затвердженому постановою КМ №45 від 13.02.2008р. та з урахуванням всіх додаткових видів складових грошового забезпечення, які були призначені позивачу раніше і які він отримував щомісяця до 01.03.2018р., а перераховану пенсію, сплачувати без відтермінування до 01.01.2020р., а однією сумою.

Проте відповідачами позивачу було відмовлено у видачі нової довідки та перерахунку пенсії, що й стало підставою звернення до суду. На думку позивача, такі дії відповідачів є протиправними та такими, що порушують його права. З метою захисту своїх порушених прав позивач звернувся до суду із даним позовом.

19 серпня 2020 року представником відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подано відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. Так, зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити відповідачі у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. Підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або проведення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним етапом процедури повідомлення органів Пенсійного фонду України про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Разом з тим Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Тому, підстави у позивача для висновків про те, що у Закарпатського ОВК виник обов`язок оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні.

Водночас Головне управління наголошує, що ані порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення. .Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

02 вересня 2020 року представником Закарпатського обласного військового комісаріату подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що скасування пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки військовий комісаріат керувався чинними приписами Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та Порядку № 45 на момент надання довідки № ХР 12776 від 20 березня 2018 року.

Відповідач зазначає, що у нього відсутні підстави для надання до органів Пенсійного фонду нової довідки з складовими грошового забезпечення, які не передбачені Постановою КМУ № 103 для проведення перерахунку пенсії.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що позивач з 2012 року є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Позивач має статус ветерана військової служби, що стверджується відповідним посвідченням Серії НОМЕР_1 від 19.04.2012 року (а.с.8).

При звільненні з військової служби позивач мав 38 років вислуги, згідно чого основний розмір нарахований виходячи з 80% грошового забезпечення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103,Закарпатським обласним військовим комісаріатом складено довідку від 23 березня 2018 року № ХР 16654, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення Позивача, що враховується для перерахунку пенсії, а саме: посадовий оклад в розмірі 7050,00 грн.; оклад за військовим званням 1480,00 гри.; надбавка за вислугу років (50 %) в розмірі 4265,00 гри., всього 12795,00 грн.

На підставі вказаної довідки позивачу з 01 січня 2018 року здійснено перерахунок пенсії.

02 червня 2020р. позивач звернувся до Закарпатського обласного військового комісаріату з заявою, якою просив скласти оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх додаткових видів складових грошового забезпечення та надіслати до ГУ ПФУ у Закарпатській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р.

09 червня 2020р. Закарпатський обласний військовий комісаріат листом №3502 повідомив позивача, що Військовий комісаріат, не порушуючи чинного законодавства, виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та надав довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, де зазначено складові грошового забезпечення визначені постановою. Таким чином, підстав для надання до органів Пенсійного фонду нової довідки з складовими грошового забезпечення, які не передбачені постановою КМУ, для проведення перерахунку пенсії, немає, (а.с. 14-15).

04 червня 2020р. позивач звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із скаргами, якими просив виконали постанови Касаційного адміністративного суду України в складі Верховного Суду: від 12.11.2019р. у зразковій справі №826/3858/18 (щодо врахування всіх видів складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2018р.); від 02.12.2019р. у справі №160/3586/19 (щодо виплати перерахованої пенсії з 01.01.2018р. без відтермінування - однією сумою); провести підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018р. у Порядку затвердженому постановою КМ №45 від 13.02.2008р. та з урахуванням всіх додаткових видів складових грошового забезпечення, які були призначені позивачу раніше і які він отримував щомісяця до 01.03.2018р., а перераховану пенсію, сплачувати без відтермінування до 01.01.2020р., а однією сумою. (а.с.9-10).

30 червня 2020р. ГУ ПФУ у Закарпатській області надало відповідь №1299-1398/Є-02/8-0700/20, де зазначили, що пенсія позивачу виплачується у відповідності до Закону, Постанов Кабінету Міністрів України № 103, № 804 та 1088 та у спосіб передбачений Конституцією України, Законами України. Що стосується надання копії списку, повідомлено, що він був виготовлений в одному екземплярі та надісланий на адресу Закарпатського обласного військового комісаріату у відповідності до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Статтею 19 частиною 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон України № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 63 частини 4 Закону України № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову за № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 255 частини 2 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Відповідно до статті 9 частини 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон України № 2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У відповідності статті 9 частини 2 Закону України № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до статті 9 частини 3 Закону України № 2011-ХІІ, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно із статтею 43 частиною 3 Закону України № № 2262-ХІІ , пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі по тексту - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункту 5 абзацом 1 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

В той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Отже, чинною формою довідки на даний час є Довідка , зазначена в додатку № 2 Порядку № 45 в редакції станом на 01.01.2016 року , яка виглядала наступним чином:

ДОВІДКА

про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії

Видана ______________ (прізвище, ім`я та по батькові) про те, що відповідно до _____________ (назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії) розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на ___ __ 200_ р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою ______________ становить: (на день звільнення із служби)

Сума Посадовий оклад Підвищення посадового окладу (_____ відс.) Оклад за військовим (спеціальним) званням ___________ (зазначається звання) Надбавка за вислугу років (_____ відс.) Надбавка за виконання особливо важливих завдань (_____ відс.) Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відс.) Надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_____ відс.) Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відс.) Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_____ відс.) Надбавка за спортивні звання (_____ відс.) Премія (_____ відс.) __ Усього

Керівник уповноваженого органу М. П.______ (підпис)____ (ініціали та прізвище)

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ в Закарпатській області та Закарпатський ОВК у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до Закарпатського ОВК із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно із пунктом 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі по тексту - Порядок № 3-1).У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Таким чином, на Закарпатський ОВК покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

У відповідності до пункту 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.

Як вже зазначалося судом, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року (далі по тексту Постанова № 704) та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 підпунктом 2 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Крім того, наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року за № 260, відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 07 червня 2018 року затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).

Згідно із пунктом 4 Порядку № 260, грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад`юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України № 2011.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № Пз/9901/20/19 (№ 160/8324/19).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.( ч. 5 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".)

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Отже, в даному випадку має місце протиправна відмова Закарпатського обласного військового комісаріату.

Щодо позовної вимоги зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області скласти оновлений Список на ім`я ОСОБА_1 згідно Додатку 1 постанови КМ №45 від 13.02.2008р. з вказівкою попереднього розміру його раніше нарахованої пенсії, надіслати його до Відповідача №2 для складання оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018р. та в строгій відповідності з отриманою від Відповідача №2 оновленої Довідки - провести перерахунок і виплату пенсії і заборгованості з 01.01.2018р. однією сумою, з урахуванням раніше проведеної виплати,судом зазначає наступне.

Положення Порядку № 45 зобов`язують органи Пенсійного фонду України проводити перерахунок пенсій військовослужбовців на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки, в якій визначено розмір грошового забезпечення та його складові.

Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у органу пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи те, що Закарпатський ОВК довідку про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року до ГУ ПФУ в Закарпатській області стосовно позивача не направляв, то відповідно в органу Пенсійного фонду України не має підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням відомостей, які просить позивач включити до її складу.

Суд зазначає, що позивач безумовно має право на перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року, однак невірно обрав спосіб захисту свого права в даній частині.

На час виникнення спірних відносин ГУ ПФУ в Закарпатській області не допустило протиправної бездіяльності, оскільки на момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Закарпатській області у останнього була відсутня інформація (довідка) про розмір грошового забезпечення пенсіонера, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на такій підставі.

Статтею 2 частини 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.

КАС України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов`язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.

З огляду на вищенаведене позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволенню.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ( 88009, м.Ужгород, вул. Народна,4, код ЄДРПОУ 20453063), Закарпатського обласного військового комісаріату (88015,м.Ужгород, вул. Бородіна,22, код ЄДРПОУ 08410861) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2.Зобов`язати Закарпатський обласний військовий комісаріат (88015,м.Ужгород, вул. Бородіна,22, код ЄДРПОУ 08410861) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення згідно Додатку 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 в редакції станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії з 01.01.2018р. на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018р. з урахуванням всіх додаткових видів складових грошового забезпечення, що були призначені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на час звільнення з військової служби згідно ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. та які ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) отримував щомісяця до 01.03.2018р.

В решті позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду через Закарпатський окружний адмінсуд.

СуддяЗ.Б.Плеханова