Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2010 р. справа № 2а-5867/10/0570
час прийняття постанови: 10-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Соколової О.А.
при секретарі Шмітько А.В.
за участю:
прокурора - Вартанової О.М.
представника позивача - Колосової Л.В.
представника відповідача - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ясинуватського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ясинуватського міського центру зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків у сумі 10159.82 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Ясинуватський міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Ясинуватського міського центру зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків у сумі 10159.82 грн.
В обґрунтування позову вказав, що актом перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 19.11.09 встановлено, що відповідач порушує вимоги чинного законодавства, а саме: відповідач здійснював не в повному обсязі сплату страхових внесків у зв’язку з чим сума заборгованості по страховим внескам до Фонду за період з 01.02.08 по 31.10.09 склала 10159.82 грн. (недоїмка – 9242.32 грн. та пеня – 917.50 грн.).
Тому просить суд стягнути з відповідача недоїмку по страховим внескам у сумі 10159.82 грн.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився; про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Клопотання про відкладення судового розгляду справи суду не надав. Заперечення проти позову або заяву про його визнання суду не надав.
На підставі ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши у судовому засіданні прокурора та представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 36? Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.00 № 1533-ІІІ (надалі – Закон №1533) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ст. 12 Закону №1533 виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду.
Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи:
- здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків;
- провадять збір страхових внесків;
- контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду;
- представляють інтереси Фонду в судових та інших органах;
- представляють Фонд у взаємовідносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, об'єднаннями громадян з питань соціального захисту, а також органами соціального страхування на випадок безробіття зарубіжних країн, міжнародними організаціями, діяльність яких пов'язана із захистом соціальних прав людини тощо.
Комунальне підприємство «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» зареєстровано як юридична особа Ясинуватською районною державною адміністрацією Донецької області 26.04.2005 року /а.с. 18/; включено до ЄДРПОУ за № 32976496 /а.с. 16/ та є платником страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 01.06.2005 року /а.с. 17/.
19 листопада 2009 року Ясинуватським міським центром зайнятості проведена планова перевірка комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01.02.2008 року по 31.10.2009 року, за наслідками якої був складений акт № 107 від 19.11.2009 року. /а.с. 7-9/.
Так, відповідно до акту № 107 від 19.11.2009 року виявлено несвоєчасне та неповне перерахування страхових внесків відповідачем, чим порушено п.п. 2 п. 2 ст. 35 Закону №1533, що призвело до виникнення недоїмки зі сплати страхових внесків у розмірі 19759.63 грн. та нарахованню пені – 917.50 грн., суми яких необхідно було перерахувати в 30-денний термін. /а.с. 9/.
З висновками акту відповідач погодився, з ним належним чином ознайомлений, що підтверджується підписом керівника підприємства Омельницької О.Я. /а.с.9/.
Також, факт порушення відповідачем вимог Закону №1533 підтверджується розрахунковою відомістю від 15.01.2010 року про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття /а.с. 15/.
Відповідно до п. 7.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.00 № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Відповідно до п. 7.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.00 № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Відповідно до ст. 35 Закону №1533 роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
На підставі ст. 38 Закону №1533 роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
На підставі ч. 2 зазначеної статті Закону строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Директором Ясинуватського міського центру зайнятості 20.11.09 прийнято рішення № 1 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, яке вручено відповідачу 23.11.09 /а.с. 25-26/.
Як встановлено судом, зазначене рішення відповідачем не оскаржено.
Відповідно до п. 7.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу (додаток 7) (далі - рішення), приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач повинен відшкодувати позивачу суму боргу, яка дорівнює 10159.82 грн.
Відповідно до ст. 39 зазначеного вище Закону спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Позов Ясинуватського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ясинуватського міського центру зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків у сумі 10159.82 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» (86020, Донецька область, Ясинуватський район, с. Очеретине, мкр. Гідростроітелів, 12; ЄДРПОУ 32976496; р/р 26001301778448 філія «Відділення ПІБ в м. Ясинувата Донецької області», МФО 334420, код ЗКПО 32976496) на користь Ясинуватського міського центру зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (86000, Донецька область, м. Ясинувата, вул. Орджонікідзе, 155; код ЗКПО 24817295, отримувач – Ясинуватський міський центр зайнятості, р/р 37179301900097 в ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, призначення платежу 50040100) недоїмку по страховим внескам у сумі 10159 (десять тисяч сто п’ятдесят дев’ять) гривень 82 копійки.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 13 квітня 2010 року в присутності прокурора та представника позивача.
Повний текст постанови складений та підписаний 18 квітня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Соколова О. А.