Рішення № 91634074, 17.09.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2020
Номер справи
400/2346/20
Номер документу
91634074
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2020 р. № 400/2346/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши в письмовому проваджені за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м.Миколаїв,54020

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.06.2020 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначені пенсії позивачу за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017,2018 і 2019 роки;

- зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 09 квітня 2020 року, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що з 04.07.2000 року йому була призначена пенсія за вислугою років як військовослужбовцю з урахуванням вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-XII«Про пенсійне забезпечення,осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 09.04.2020 року позивач звернувся до відповідача з листом з проханням здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003р №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»

З 27.04.2020 відповідачем було переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, однак позивач вважає, що відповідачем не вірно застосовані передбачені Законом показники, а саме: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%. Вказує, що звернувся до відповідача з заявою про призначення та виплату пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, починаючи з дати звернення (тобто з 09.04.2020), проте, отримав відмову у здійсненні таких дій. Позивач зазначає, що вказані дії відповідача порушують його законні права та інтереси, оскільки вони ґрунтуються на безпідставних мотивах і невідповідають критеріям правомірності. З огляду на зазначене просить задовольнити заявлені позовні вимоги.

Ухвалою суду від 22.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 13.07.2020 року до суду письмовий відзив на позовну заяву в якому зазначає, що відповідно до заяви позивача від 09.04.2020 йому проведено саме перерахунок пенсії, а не первинне її призначення. Відтак, відсутні підстави для задоволення вимоги позивача щодо перерахунку та виплати їй пенсії за віком з 09.04.2020 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки. Вважає, що діяв виключно у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

У зв`язку з тим, що суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Фульга А.П. перебувала у щорічній оплачуваній відпустці, розгляд справи здійснено 17.09.2020року.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

З 04.07.2000 року позивачу була призначена пенсія за вислугою років як військовослужбовцю з урахуванням вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-XII«Про пенсійне забезпечення,осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

09.04.2020 року позивач звернувся до відповідача з листом з проханням здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003р №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 23.04.2020 року за №1671-1560/Р-02/8-1400/20 відповідачем було надане роз`яснення щодо порядку нарахування позивачу пенсії за віком та здійснено розрахунок пенсії згідно ч.3 ст.45 Закону №1058-IV тобто при переведені з одного виду пенсії на інший.

Відповідач зазначив що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. При цьому, при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014,2015,2016 роки.

Листом від 04.06.2020 року за №2857-2706/Р-02/8-1400/20 відповідач повідомив позивача про переведення останнього на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV з 27.04.20 року, а розмір пенсійної виплати визначено відповідно до чинного законодавства.

Як вбачається з тексту листа, позивачу відмовлено у розрахунку пенсійної виплати із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 роки, в зв`язку з відсутністю підстав.

Відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При проведенні перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною пенсії позивачу був застосований показник середньої заробітної плати за 2015, 2016, 2017 роки - 4404,35 грн.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення та виплату пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, починаючи з дати звернення про зміну пенсії (тобто з 09.04.2020).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 04.06.2020 повідомлено позивача про те, що підстави для застосування показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відсутні.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV) розроблений на розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно ст. 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Виходячи з системного аналізу норм Закону № 1058-ІV, виплата пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення», не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення», оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

Отримуючи пенсію за вислугу років, позивач не отримував будь-який інший вид пенсії з передбачених Законом № 1058-ІV, тому звертаючись до відповідача із заявою 09.04.2020 про призначення йому пенсії за віком, позивач використав право на призначення пенсії відповідно до Закону №1058-ІV вперше, відтак відповідач мав призначити пенсію на підставі ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, виходячи з показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відтак, ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на інший.

Водночас, ОСОБА_1 раніше було призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що передбачені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Тобто, за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV в квітні 2020 року позивач звернулась вперше.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

На думку суду, ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» може бути застосована лише за бажанням та згодою пенсіонера при переведенні його з одного виду пенсії на інший вид в межах правового регулювання одним Законом України.

У той же час, позивач не висловлював бажання стосовно застосування вказаної норми. Крім того, як встановлено судом, позивач не звертався про переведення його на інший вид пенсії, а звернувся про призначення пенсії за віком вперше.

Посилання відповідача на те, що позивач просив саме перевести його з пенсії по вислугі років на пенсію за віком, а тому Управління Пенсійного фонду застосувало саме положення ст. 45 Закону № 1058-ІV, суд дослідивши відхиляє зогляду на таке.

В заяві від 09.04.2020 позивач зазначив словосполучення « здійснити розрахунок пенсії ».

Однак, суд зазначає, що в даному випадку перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком розцінюється як вперше призначення пенсії за віком саме з юридичної точки зору, шляхом правозастосовчого тлумачення, яке надано Верховним Судом. Відтак, для пенсіонера, який не володіє юридичними знаннями, обрання вірного словосполучення «здійснення перерахунку пенсії» чи «призначення пенсії» є проблематичним.

Тому, застосування відповідачем такого підходу до оцінки заяви є занадто формальним та не відповідає принципу верховенства права.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №428/450/17, особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв`язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень ст. 40 Закону №1058-ІV як вперше призначена.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постановах від 06.03.2018 у справі № 520/6664/17, від 05.07.2018 у справі № 565/645/17, від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17.

Зважаючи на це, суд приходить до висновку, що відповідач не надав суду доказів, які б могли спростувати доводи позивача і не довів правомірність своїх дій.

Таким чином, відповідачем протиправно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017 – 2019 роки.

Враховуючи те, що позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком 09.04.2020 вперше, пенсію позивачу слід нараховувати із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки починаючи саме з цієї дати.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено факт сплати судового збору в розмірі 840,80 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 16.06.2020 року.

У зв`язку із викладеним, судові витрати на оплату судового збору в розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна,1, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159 ) щодо відмови в призначені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) пенсії за віком з урахуванням ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017,2018, 2019 роки.

3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна,1, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159 ) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 09 квітня 2020 року, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м.Миколаїв,54020 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн вісімдесят копійок) згідно квитанції від 16.06.2020 року

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. П. Фульга