
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №813/2306/17
16 вересня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Ходань Н.С.,
за участю:
представник позивача Вінак Н.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Публічного акціонерного товариства «Мікроприлад» про стягнення заборгованості.
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова до Публічного акціонерного товариства «Мікроприлад» про стягнення заборгованості в розмірі 896,98 грн.
Ухвалою суду від 19.08.2020, що занесена до протоколу судового засідання (а.с.146), суд допустив заміну позивача його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що колишньому працівнику відповідача ОСОБА_1 призначено наукову пенсію і відповідачу направлено повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Проте відповідач добровільно визначену у вказаних повідомленнях різницю у сумах пенсій на сплачував, повідомлення не оскаржував.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Уповноважений представник відповідача до суду не з`явився. Відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив повністю. Вважає, що відповідач не є науковою установою, відтак не є особою, на яку покладено обов`язок з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій. Крім того, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 , отримав стаж наукової роботи не у ПАТ «Мікроприлад», яке є правонаступником Львівського заводу електровимірювальних приладів, а на іншому підприємстві – ПрАТ «Спеціальне конструкторське бюро мікроелектроніки в приладобудуванні», яке мало статус наукової установи і яке, як і Львівський завод електровимірювальних приладів входило до складу ВО «Мікорприлад».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2017 позов задоволено. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Мікроприлад» на користь Личаківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України м.Львова заборгованість в сумі 896,98 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2017 по справі №813/2306/17 скасовано та прийнято нову, якою в задоволенні адміністративного позову Личаківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова до Публічного акціонерного товариства «Мікроприлад» про стягнення коштів відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 17.06.2020 у справі №К/9901/18645/18 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.07.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Верховним Судом матеріали адміністративної справи №813/2306/17 надіслано Львівському окружному адміністративному суду, відповідно до супровідного листа від 24.06.2020 №813/3306/17/36865/20.
Відповідно до ухвали від 27.07.2020 суд прийняв цю справу до свого провадження.
Ухвалюючи рішення у цій справі, суд виходить з такого.
Науковим працівникам пенсії призначаються згідно зі ст. 24 Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 р. № 1977-XII (далі - Закон № 1977-XII).
В абзаці 9 ст.1 Закону № 1977-XII визначено, що науковий працівник - це вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.
Статтею 4 Закону № 1977-XII встановлено, що суб`єктами наукової і науково-технічної діяльності є: вчені, наукові працівники, науково-педагогічні працівники, а також наукові установи, наукові організації, вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації, громадські організації у науковій та науково-технічній діяльності.
Науковий працівник може згідно зі ст. 6 Закону № 1977-XII виконувати науково-дослідну, науково-педагогічну, дослідно-конструкторську, дослідно-технологічну, проектно-конструкторську, проектно-технологічну, пошукову, проектно-пошукову роботу та (або) організовувати виконання зазначених робіт у наукових установах та організаціях, вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації, лабораторіях підприємств. Науковий працівник зобов`язаний провадити наукові дослідження відповідно до укладених договорів (контрактів), представляти результати наукової і науково-технічної діяльності шляхом наукових доповідей, публікацій та захисту дисертацій, у встановленому порядку проходити атестацію на відповідність займаній посаді, постійно підвищувати свою кваліфікацію.
Відповідно до положень ст. 21 Закону № 1977-XII не рідше одного разу на п`ять років в наукових установах провадиться атестація наукових працівників з метою: оцінки рівня професійної підготовки наукового працівника, результативності його роботи; визначення відповідності кваліфікації наукового працівника займаній посаді; виявлення перспективи використання здібностей наукового працівника, стимулювання підвищення його професійного рівня; визначення потреби в підвищенні кваліфікації, професійної підготовки наукового працівника.
Положення про атестацію наукових працівників затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1999 року № 1475.
Частиною 1 ст.22-1 Закону № 1977-XII визначено перелік посад наукових працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо).
Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що до наукових працівників належать також особи, які мають науковий ступінь і працюють за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь.
Зазначена правова норма поширюється на тих працівників, які мають науковий ступінь і працюють за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь і які працюють на посадах, не включених до зазначеного переліку.
При цьому в обов`язковому порядку місцем роботи таких наукових працівників має бути наукова установа або організація (їх філіал, відділення тощо).
Стаття визначає посади наукових працівників, як працюють у наукових установах та організаціях (їх філіалах, відділеннях тощо).
Тобто особи, зазначені у частині 2 ст.22-1 Закону № 1977-XII, також мають бути працівниками наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо).
Зазначена правова норма не містить жодних винятків щодо місця роботи наукових працівників, статус яких визначений у цій правовій нормі.
Частиною 2 статті 22-1 Закону № 1977-XII, яка визначає посади, що дають статус наукових працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо), підстав для поширення цієї норми, крім посад наукових установ, на будь-які посади на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності не встановлено.
Особи, які мають науковий ступінь і працюють за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, і працюють не в наукових установах та організацій (їх філіалах, відділеннях тощо) не виконують визначену статтею 21 цього Закону таку обов`язкову вимогу щодо кожного наукового працівника, як проходження не рідше одного разу на п`ять років атестації.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 4 березня 2004 року № 257 визначено, зокрема, що до наукового стажу, який дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” зараховується час роботи наукових (науково-педагогічних) працівників на посадах, передбачених переліком, у наукових установах, організаціях, вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Тобто науковий працівник, який має наукову ступінь і працює на посаді наукового працівника, відповідно до встановленого чинним законодавством переліку посад, але у науковій установі недержавної форми власності, яка не пройшла державної атестації, не має права на призначення пенсії наукового працівника.
Наведене свідчить про те, що положення ч. 2 ст. 22-1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» поширюються лише на працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо) і не поширюються на працівників, що працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності, які не є науковими установами або які, будучи науковими установами недержавної форми власності, не пройшли державної атестації відповідно до положень статті 11 Закону.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1977-XII, її дія поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно акредитації, що діють відповідно до Закону України «Про вищу освіту», міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР. Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється також і на осіб, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою статті 24 Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність».
У відповідності до ст. 24 Закону № 1977-XII , різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Згідно з Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
З урахуванням норм статті 24 Закону № 1977-XII, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Таким чином, для призначення наукової пенсії необхідна атестація наукової установи, тобто підтвердження наукового напряму роботи даної установи.
Відповідно до п.1 Положення про Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 р. N 380, Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави (далі - Реєстр), - це перелік науково-дослідних, науково-технічних установ усіх форм власності (далі - наукові установи) та вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації усіх форм власності, діяльність яких має важливе значення для розвитку науки, економіки і виробництва.
Із заявкою про включення до Реєстру до Держінформнауки звертаються згідно п.2 вказаного Положення наукові установи, які пройшли державну атестацію, та вищі навчальні заклади, які пройшли акредитацію.
Згідно з п.5 вказаного положення, наукові установи та вищі навчальні заклади, включені до Реєстру: користуються податковими пільгами відповідно до законодавства; не можуть змінювати вид наукової і науково-технічної діяльності; зобов`язані не менш як 50 відсотків доходу від своєї основної діяльності спрямовувати на проведення ініціативних науково-дослідних робіт та розвиток дослідницької матеріально-технічної бази (крім вищих навчальних закладів); забезпечують не менш як 70 відсотків основної наукової або науково-технічної діяльності у загальному річному обсязі виконаних робіт (крім вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації).
Як встановлено судом позивачем надіслано відповідачу повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за січень-червень 2017.
Відповідно до вказаних повідомлень відповідачу нарахована до сплати за січень- червень різниця у сумах пенсії ОСОБА_1 в розмірі 896,98 грн.
У матеріалах справи відсутні і позивачем не надані належні та допустимі докази в підтвердження підстав призначення наукової пенсії ОСОБА_1 за період роботи на ВАТ «Мікроприлад» та відсутні докази державної атестації відкритого акціонерного товариства «Мікроприлад», тобто підтвердження наукового напряму роботи даної установи шляхом надання витягу (довідки) з Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 року N 380.
Окрім того, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.12.2015 р. встановлено, що ПАТ «Мікроприлад» не є особою, на яку поширюється обов`язок щодо відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної працівникам ПАТ «Мікроприлад» згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Даною ухвалою ВАСУ було залишено без змін постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2013 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2013 р. у справі №813/1268/13-а, за позовом УПФУ у Личаківському районі м. Львова до ПАТ «Мікроприлад» про стягнення боргу з відшкодування фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам, за період 2010 -2012 роки.
Водночас, суд наголошує, що витребовував у позивача докази на підтвердження правонаступництва ПАТ «Мікроприлад» підприємства, що видало ОСОБА_1 довідку про стаж наукової роботи.
Позивач надав витребовувані докази: довідку № 17 від 26.03.2002, видану ОСОБА_1 дочірнім науково-виробничим підприємством «Еталон-Мікро» Відкритого Акціонерного Товариства «Мікроприлад», про те, що ОСОБА_1 з 01.09.1992 по 01.08.1984 і з 01.04.1995 по 01.07.1997 працював у державному СКТБ во «Мікроприлад», яке є науково-дослідною і дослідно-конструкторською організацією; довідку №18 від 26.03.2002 про те, що ДНВП «Еталон-Мікро», створене на базі СКТБ во «Мікроприлад» і є його правонаступником.
Відтак, суд встановив, що правонаступником державного СКТБ во «Мікроприлад», працівником якого був ОСОБА_1 є дочірнє науково-виробниче підприємство «Еталон-Мікро», а не ПАТ «Мікроприлад», як це помилково вважав позивач. Зазначена обставина впливає на підставність заявлення позовних вимог у цій справі.
З урахуванням фактичних обставин справи, наданих сторонами доказів та вищенаведених норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до положень ст.139 КАС України судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
в и р і ш и в :
у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) до Публічного акціонерного товариства «Мікроприлад» (вул.. Ніщинського, 35, 79014, код ЄДРПОУ 23887224) про стягнення заборгованості відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 18.09.2020.
Суддя Лунь З.І.