Рішення № 91621884, 14.09.2020, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
921/238/20
Номер документу
91621884
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 вересня 2020 року м. ТернопільСправа № 921/238/20 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопка Ю.О.

при секретарі судового засідання Коник М.М.

Розглянув матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Буд-Центр", вул. Шептицького, 4, м. Тернопіль, 46008

до відповідача Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, вул. О.Кульчицької, 8, м.Тернопіль, 46001

про стягнення боргу в загальній сумі 12 848 827,00 грн.

За участю представників:

Позивача:адвокат Канделюк Томаш-Теодор Юрійович, ордер №ВО 1007762 від 07.09.20

Відповідача: адвокат Баранець Олена Андріївна, ордер №ВО 1005926 від 03.07.20

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР", м.Тернопіль, звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, м.Тернопіль, про стягнення 12 848 827,00 грн основного боргу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно умов Договору №2Е від 23.01.2019, внаслідок чого допустив заборгованість в заявленій до стягнення сумі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 13.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. З метою вжиття заходів з мінімізації ризиків розповсюдження гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, забезпечення безпеки працівників суду і відвідувачів суду та органів системи правосуддя, враховуючи постанову Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020р. "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", рекомендації Ради суддів України №9рс-186/20 від 16.03.2020р. та розпорядження Господарського суду Тернопільської області №7-р від 16.03.2020р. "Про встановлення режиму роботи Господарського суду Тернопільської області в умовах карантину", повідомлено учасників судового процесу про те, що про призначення у справі судового засідання їх буде повідомлено додатково.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 27.05.2020 призначено у справі № 921/238/20 підготовче засідання на 06 липня 2020 на 15:00 год., яке було відкладено на 05.08.2020 на 12:00 год., з підстав викладених у відповідній ухвалі.

Ухвалою суду від 05.08.2020 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 14 вересня 2020 року на 14 год. 30 хв.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив №230 від 01.07.2020 (вх.№4252 від 03.07.2020) та посилаючись на долучені до матеріалів справи докази. Зокрема, вказує на те, що відповідачем у встановленому порядку не прийнято та не оплачено підрядних робіт, виконаних за період липень-вересень 2019 року відповідно до Договору №2Е від 23.01.2019, внаслідок чого у Служби автомобільних доріг у Тернопільській області утворилася заборгованість в сумі 12 848 827 грн, яку просить стягнути в судовому порядку. Просить суд також врахувати, що Замовнику в усному порядку, наручно надавалися довідки та акти для підписання. З боку уповноважених осіб Замовника перевірено та підписано об`єми виконаних робіт згідно актів та довідок про виконання підрядних робіт з датами підписання наданих документів, без жодних заяв та зауважень щодо виконаних робіт, однак такі роботи так і залишилися неоплаченими. Просить позов задовольнити.

Представниця відповідача в судовому засіданні проти позову повністю заперечила з підстав, викладених також у відзиві на позов №08-02/823 (вх.№3402 від 03.06.2020), запереченні щодо відповіді на відзив (вх.№5154 від 05.08.2020). Зокрема, посилається на те, що додані до матеріалів справи довідки про вартість виконаних будівельних робіт та акти приймання виконаних будівельних робіт за липень-вересень 2019 року не є належними доказами приймання виконаних робіт, оскільки на них відсутні підписи та відтиск печатки Замовника. Звертає увагу суду на те, що позивачем не долучено до матеріалів справи доказів пред`явлення відповідачу та підписання відповідачем вказаних документів, а відтак і прийняття вказаних робіт. За відсутності належних первинних документів форми №КБ-2в та №КБ-3 фінансові зобов`язання не виникають, оскільки відсутні правові підстави для надходження коштів на казначейський рахунок Замовника. У зв`язку із наведеним, представник стверджує про відсутність правових підстав для стягнення вказаних коштів зі Служби.

Посилання позивача на норми ст.837 Цивільного кодексу України, п.6.1.2 Договору, згідно з якими Замовник зобов`язаний прийняти надані послуги згідно з актом виконаних робіт (ф.КБ-2в), а також на ч.1 ст.853 ЦК України, яка передбачає що замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові, в іншому випадку він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі, представник відповідача вважає безпідставними, оскільки дані норми передбачають обов`язок прийняти роботи та оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові, в іншому випадку він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Вважає, що дані норми не регулюють порядок пред`явлення виконаних робіт, а правовідносини щодо прийняття робіт за договором будівельного підряду регламентуються ст.882 ЦК України, якою передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України зобов`язання можуть виникати, зокрема, з договорів, інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта.

Згідно п.1 ст.193 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

23.01.2019 між Службою автомобільних доріг у Тернопільській області (Замовник), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР" (Виконавець), з іншої сторони, укладено Договір №2Е, відповідно до п.1.1. якого Виконавець зобов`язується у порядку та на умовах, визначених цим Договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученням субпідрядних організацій надати послуги: ДК 021:2015: 45230000-8 – Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь (Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Тернопільській області), за рахунок коштів державного бюджету (інших бюджетів) та в обумовлений цим договором термін. Замовник зобов`язується прийняти надані згідно із цим договором та чинним законодавством України належним чином послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на ці цілі на його рахунок.

Виконавець приймає по акту від Замовника мережу автомобільних доріг загального користування, дорожні споруди на них для надання послуг з експлуатаційного утримання (п.1.2. Договору).

Послуги виконуються Виконавцем згідно щомісячних планів-завдань, актів дефектів, кошторисної документації, наданих Замовником (п.1.4. Договору).

Пунктом 3.1. Договору, сторони погодили, що вартість Договору становить 513 870 231,00 грн з ПДВ.

Розрахунки проводяться Замовником Виконавцю після підписання Сторонами "Актів приймання виконаних будівельних робіт" (форма №КБ-2в) і "Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати" (форма №КБ-3), складених у відповідності з положенням чинних ДСТУ та СОУ, які складаються Виконавцем і подаються для підписання Замовнику не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця, або поетапної оплати Замовником наданих послуг. Замовник може здійснювати: подекадно проміжні платежі за надані послуги. Представник Замовника на протязі п`яти робочих днів відповідно до погодженого Сторонами Графіку здачі виконаних обсягів робіт перевіряє виконання робіт згідно представленого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт, в межах виділених бюджетних асигнувань.

Виконавець надає для перевірки накладні (або їх реєстр) на придбані матеріали, конструкції, вироби та інші документи, які підтверджують витрати та документи передбачені цим договором, а у випадку залучення Субпідрядників - з виділенням послуг наданих Субпідрядниками.

Одночасно з ф. КБ-2в і ф.КБ-3 Виконавець надає Замовнику розрахунок фактичних витрат по експлуатації машин та механізмів, довідку про вартість матеріалів за підписом керівника та головного бухгалтера Виконавця.

При здачі виконаних робіт за звітний період Виконавець подає на погодження Замовнику калькуляції на приготування матеріалів власними силами, розраховані відповідно до МР Д.1.2-218-03450778-767:2010 "Методичні рекомендації з калькулювання вартості матеріальних ресурсів, виготовлених на власному підсобному господарстві", що не повинна перевищувати цін інших виробників на ті самі ресурси, що склалися в регіоні, крім випадків, коли це обґрунтовано особливими вимогами до технічних характеристик та якості матеріальних ресурсів (п.4.1. Договору).

Відповідно до п.4.2 Договору, фінансові зобов`язання за договором виникають при наявності та у межах бюджетних асигнувань, установлених планами використання бюджетних коштів. Оплата послуг проводиться у межах одержаних асигнувань на казначейський рахунок Замовника за фактично надані обсяги послуг згідно Ф № КБ-2в та Ф № КБ-3. Попередня оплата може здійснюватись щомісячно у межах 30% від вартості договору відповідно до постанови КМУ від 23.04.2014 р. №117 "Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" терміном не більше одного календарного місяця відповідно до належним чином оформленого рішення Укравтодору та лише щодо послуг, надання яких здійснюється протягом поточного бюджетного періоду. При цьому загальна сума коштів, на яку здійснюється авансування, не може сумарно перевищувати 30% від вартості річного обсягу робіт.

Бюджетні зобов`язання за Договором виникають у разі наявності та в межах бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за надані послуги здійснюється протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, а в разі зміни бюджетного фінансування Замовник письмово повідомляє про це Виконавця. Факт надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок Замовника є моментом настання строку виконання зобов`язання за даним договором в розумінні п.2 ч.1 ст.530 ЦК України, при умові наявності підписаних сторонами ф.КБ-2в і ф.КБ-3 (п.4.3 Договору).

Ненадходження коштів з державного та/або місцевого бюджету на реєстраційний рахунок Замовника для оплати послуг за цим договором, а також несвоєчасне їх перерахування органами державного казначейства Сторони визнають обставиною, що має місце не з вини Замовника (п.4.4. Договору).

Замовник має право затримувати платежі за послуги, виконані з порушенням будівельних норм і правил, до усунення Виконавцем виявлених порушень та відмовитися від прийняття закінчених послуг у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх використання відповідно до мети, зазначеної у Договорі і не можуть бути усунені Виконавцем або третьою особою, а також на строк проведення ним перевірок і випробувань якості виконаних робіт (п.4.5. Договору).

Фінансування послуг здійснюється за рахунок коштів державного/місцевого бюджету (при надходженні коштів від головного розпорядника), які передбачені на поточний рік згідно з планом фінансування головного розпорядника коштів (п.4.6. Договору).

Пунктом 10.1 Договору сторони погодили, що останній набирає чинності з моменту підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

Також, 23.01.2019 сторонами підписано Акт передачі автомобільних доріг до Договору №2Е від 23.01.2019, відповідно до якого Виконавець прийняв від Замовника мережу автомобільних доріг загального користування державного значення у Тернопільській області для надання послуг з експлуатаційного утримання, а саме:

- М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам`янка (через м.Вінницю) км 153+432-192+324, протяжністю 38,9 км;

- М-09 Тернопіль-Львів-Рава-Руська (на м. Люблін) км 0+000-39+077, протяжністю 39,1 км;

- М-19 Доманове (на м.Брест)-Ковель-Чернівці-Тереблече (на м. Бухарест) км 239+322-319+382, протяжністю 80,1 км;

- М-19 Доманове (на м.Брест)-Ковель-Чернівці-Тереблече (на м. Бухарест) км 328+632-347+000 км, протяжністю 20,0 км;

- М-19 Доманове (на м. Брест)-Ковель-Чернівці-Тереблече (на м. Бухарест) км 347+000-447+582, протяжністю 100,582 км;

- Н-18 Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль км 33+266-106+882, протяжністю 73,6 км;

- М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам`янка (через м. Вінницю) км 110+000-144+857, протяжністю 34,857 км;

- Р-41 Обхід м. Тернополя км 12+441-26+943, протяжністю 14,5 км.

Додатком №1 до Договору №2Е від 23.01.2019 сторони також визначили протяжність та склад ділянок автомобільних доріг загального користування державного значення.

23.07.2019 між сторонами укладено Додаткову угоду №1 до Договору №2Е від 23.01.2019, якою внесено зміни в ряд пунктів Договору.

30.08.2019 сторонами укладено Додаткову угоду №2 до Договору №2Е від 23.01.2019, якою дійшли згоди розірвати Додаткову угоду №1 від 23.07.2019, укладену між ними.

Крім того, сторонами підписано 04.10.2019 Додаткову угоду №3, 26.11.2019 Додаткову угоду №4 та 26.12.2019 Додаткову угоду №5 до Договору №2Е від 23.01.2019, якими внесено зміни в основний Договір.

Як свідчать матеріали справи, позивачем на виконання умов Договору №2Е від 23.01.2019 виконані роботи з Експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення (найменування та протяжність яких визначено у Додатку №1 до Договору), про що складено відповідні Акти приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3), зокрема: Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 132 906,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 242 011,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 65 459,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 173 854,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 44 639,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 1 326 716,00 грн.; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 558 775,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 197 664,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року на суму 21 874,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 49 276,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 133 472,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 129 044,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 1 027 280,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 628 144,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 50 915,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 454 186,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 110 923,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 493 907,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 199 847,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року на суму 21 359,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 108 194,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 476 100,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 550 572,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 232 651,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 87 878,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 820 060,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 15 646,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 47 615,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 884 248,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 1 238 987,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 497 898,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 3 282,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 384 804,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 39 919,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 458 902,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 10 082,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 638 686,00 грн; Довідка про вартість будівельних робіт та акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року на суму 291 052,00 грн, які підписані та скріплені печаткою зі сторони Виконавця - ТОВ "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР", крім того, акти містять відмітки "Об`єм робіт перевірив (підпис) Данилишин", "Розрахунок вартості робіт перевірив (підпис) Кріль" та відповідну дату такої дії.

Позивачем направлено на адресу відповідача лист-вимогу №73 від 13.03.2020 із вимогою оплатити заборгованість за виконані роботи за Договором №2Е від 23.01.2019 на загальну суму 12 848 827 грн, згідно перелічених довідок про вартість будівельних робіт та актів виконаних робіт, які, як зазначено у вимозі, після закінчення виконання даного обсягу робіт на об`єкті неодноразово в усному порядку надавалися Замовнику для перевірки та підписання, та які залишились не оплаченими зі сторони Замовника.

У відповіді на лист-вимогу Служба автомобільних доріг у Тернопільській області листом від 17.03.2020 №08-05/498 повідомила про те, що Служба є державною неприбутковою організацією та являється тільки одержувачем бюджетних коштів. Одержувач бюджетних коштів використовує їх на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань затверджених в кошторисі головного розпорядника бюджетних коштів. Розділом ІV договору регулюється порядок здійснення оплати виконаних робіт та визначено, що розрахунки проводяться Замовником Виконавцю після підписання сторонами актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в і довідок про вартість виконаних робіт форми КБ-3, які складаються Виконавцем і подаються для підписання Замовнику. Замовник перевіряє виконання робіт згідно представленого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт, в межах виділених бюджетних асигнувань. Таким чином, фінансові зобов`язання за договором виникають при наявності та у межах бюджетних асигнувань, установлених планами використання бюджетних коштів.

Оскільки відповідачем було перевірено об`єм виконаних робіт та розрахунки вартості робіт, але не підписано документ, позивачем було залучено незалежного експерта ФОП Маланюк Г.П., що діяв на підставі кваліфікаційного сертифікату АТ №003222, кваліфікаційного сертифікату АЕ 000569 та Свідоцтва про підтвердження кваліфікації №96 від 28.07.2017 року, для додаткового підтвердження чи не підтвердження обсягів виконаних робіт за результатами здійсненого технічного обстеження за липень-вересень 2019 року.

Згідно представлених Експертно-технічних висновків (звітів), складених і затверджених ФОП Маланюк Г.П. 01.08.2019, 02.09.2019 та 03.10.2019 за результатами здійсненого технічного обстеження, підтверджено фактичне виконання ТОВ "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР" будівельних робіт по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг державного значення за липень 2019 року в сумі 2763,898 тис. грн (включаючи ПДВ), за серпень 2019 року в сумі 3298,353 тис. грн, а також за вересень 2019 року на суму 6786,576 тис. грн.

Враховуючи, що сторонами не було досягнуто згоди щодо сплати існуючої заборгованості в добровільному порядку, ТОВ "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР" звернулося із даним позовом до господарського суду.

Суд, на підставі ст.86 ГПК України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, дослідивши норми чинного законодавства, що регулюють розглядувані правовідносини, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.

Як свідчать матеріали справи, між сторонами у даній справі виникли правовідносини за договором підряду, які регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Господарського кодексу України (далі - ГК України), Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005, які є обов`язковими для врахування під час кладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві (далі - договір підряду) незалежно від джерел фінансування робіт, а також форми власності замовника та підрядника (субпідрядників) (далі – Загальні умови), та державними будівельними нормами та стандартами

Згідно ч.1 ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

За змістом ч.1 ст.875 ЦК України, ч.1 ст.318 ГК України, п.4 Загальних умов, за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

За приписами частини першої статті 853 ЦК України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Отже, на Замовника законом покладений обов`язок прийняти належним чином виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт негайно про них заявити (у тому числі шляхом мотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт).

Частинами 1, 4 ст.882 ЦК України передбачено, що замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов`язаний негайно розпочати їх прийняття. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Тобто, законодавством передбачено можливість складання одностороннього акта, що спрямовано на захист інтересів підрядника, якщо замовник безпідставно відмовляється від належного оформлення прийняття виконаної роботи.

Як вже зазначалось вище, пунктом п.4.1 Договору №2Е від 23.01.2019 сторони погодили, що розрахунки проводяться Замовником Виконавцю після підписання Сторонами "Актів приймання виконаних будівельних робіт" (форма №КБ-2в) і "Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати" (форма №КБ-3), складених у відповідності з положенням чинних ДСТУ та СОУ, які складаються Виконавцем і подаються для підписання Замовнику не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця, або поетапної оплати Замовником наданих послуг. Замовник може здійснювати: подекадно проміжні платежі за надані послуги. Представник Замовника на протязі п`яти робочих днів відповідно до погодженого Сторонами Графіку здачі виконаних обсягів робіт перевіряє виконання робіт згідно представленого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт, в межах виділених бюджетних асигнувань.

Сторонами в договорі не конкретизовано у який саме спосіб Акти приймання виконаних будівельних робіт (форми №КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми №КБ-3) повинні подаватися для підписання Замовнику (направлення поштою чи шляхом безпосереднього вручення (наручно) представнику Замовника).

На долучених до матеріалів справи актах приймання виконаних будівельних робіт містяться підпис уповноваженого представника Служби автомобільних доріг, слід дійти висновку, що виконавець повідомив про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, а також, що такі документи Виконавцем представнику Замовника вручались на виконання умов Договору №2Е від 23.01.2019, і відповідно, останнім перевірено обсяг (об`єм) виконаних робіт за липень-вересень 2019 року. Представниця відповідача не спростувала доводів позивача, що вказані на актах представники є працівниками Служби автомобільних доріг у Тернопільській області.

Крім того, у відповіді на лист-вимогу №08-05/498 від 17.03.2020 відповідачем жодним чином не згадується про неподання позивачем для підписання Актів приймання виконаних будівельних робіт (форми №КБ-2в) і Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми №КБ-3) як підстави не проведення розрахунку. Також не оспорюється і об`єм виконаних позивачем робіт. Відповідач звертає увагу тільки на те, що фінансові зобов`язання за договором виникають при наявності та у межах бюджетних асигнувань.

Фактичне виконання ТОВ "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР" будівельних робіт по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг державного значення за липень-вересень 2019 року на виконання умов Договору №2Е від 23.01.2019 в сумі 12 848 827,00 грн підтверджується також і поданими позивачем Експертно-технічними висновками (звітами), складеними та затвердженими ФОП Маланюк Г.П. 01.08.2019, 02.09.2019 та 03.10.2019 за результатами здійсненого технічного обстеження.

Проте, відповідач не виконав свого обов`язку відповідно до умов укладеного Договору - протягом п`яти робочих днів з моменту отримання акту виконаних робіт у встановленому порядку не підписав його в частині фактично виконаних робіт, в межах виділених бюджетних асигнувань.

При цьому, матеріали справи не містять зауважень щодо виконаних ТОВ "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР" робіт чи щодо визначення їх вартості, не містять доказів відмови Замовника від договору чи відмови від підписання Довідок та Актів виконаних робіт, повідомлень про відсутність відповідних бюджетних асигнувань.

Таким чином, Акти виконаних ТОВ "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР" будівельних робіт по Договору №2Е від 23.01.2019 за липень-вересень на суму 12 848 827,00 грн слід вважати погодженими зі сторони Замовника, а роботи - виконаними та прийнятими останнім без зауважень відповідно до умов Договору, а відтак такими, що є підставою для здійснення розрахунків.

Пунктом 2 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

В силу положень ст.846 Цивільного кодексу України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Згідно ст.854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Згідно п.4.2 Договору сторони погодили, що фінансові зобов`язання за останнім виникають при наявності та у межах бюджетних асигнувань, установлених планами використання бюджетних коштів. Оплата послуг проводиться у межах одержаних асигнувань на казначейський рахунок Замовника за фактично надані обсяги послуг згідно Ф №КБ-2в та Ф № КБ-3.

Таким чином, враховуючи, що умовами Договору №2Е від 23.01.2019 не було узгоджено конкретний строк (термін) здійснення оплати за виконані роботи, позивачем направлено лист-вимогу №73 від 13.03.2020 які відповідач отримав 13.03.2020, про що свідчить відповідна відмітка, що скріплена відтиском печатки канцелярії Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, кінцевим строком погашення боргу відповідачем є 20.03.2019 включно (сім днів з моменту отримання вимоги).

Однак, станом на час розгляду справи розрахунки за виконані роботи не проведено, що відповідач пояснює недотриманням позивачем порядку направлення йому Актів приймання виконаних будівельних робіт (форми №КБ-2в) і Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми №КБ-3) за період липень-вересень 2019 та відсутністю у зв`язку з цим належним чином оформлених первинних документів (на яких відсутні підписи та відтиск печатки Замовника) як підстави для оплати виконаних робіт та для надходження коштів на казначейський рахунок Замовника.

З цього приводу слід зазначити, що договір підряду є оплатним, і обов`язку підрядника виконати певну роботу кореспондується обов`язок замовника цю роботу прийняти та оплатити. Таким чином, обов`язок відповідача як замовника по договору оплатити надані послуги виникає згідно з положеннями закону та умов договору.

Заперечення відповідача щодо недотримання позивачем порядку направлення йому Актів приймання виконаних будівельних робіт (форми №КБ-2в) і Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми №КБ-3) за період липень-вересень 2019 та відсутністю у зв`язку з цим належним чином оформлених первинних документів як підстави для оплати виконаних робіт, суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи. Такі дії зі сторони Замовника щодо непідписання зазначених документів у встановленому порядку суд розцінює як такі, що направлені на відтягування строку проведення розрахунку за виконані позивачем роботи.

Щодо умов Договору та посилання відповідача, зокрема, у відповіді на лист-вимогу, про те, що порядок розрахунків за договором поставлений в залежність від наявності бюджетного фінансування замовника, то слід зазначити, що відсутність бюджетних коштів не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від обов`язку прийняти та оплатити виконані роботи, про що зазначається також в рішеннях Європейського суду з прав людини у справі "Бакалов проти України" від 30.11.2004 та у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005, які в силу приписів ч.4 ст.11 ГПК України є джерелом права.

Згідно з ч. 1 ст.96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.

Отже, відповідач, як юридична особа, самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями за договором, і така відповідальність не може ставитися у залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб, в тому числі і від надходження коштів на казначейський рахунок Замовника. Між сторонами виникли господарські відносини, а приписи Господарського кодексу України не передбачають привілейованого становища суб`єктів господарювання, які фінансуються за рахунок бюджету.

Оскільки між сторонами виникли майнові відносини, які засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (частина перша статті 1 ЦК України), що регулюються актами цивільного законодавства України, то відсутність у Служби необхідних коштів або взяття нею зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень не звільняє її від обов`язку виконати зобов`язання за Договором (аналогічна правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №914/1556/17).

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частиною 1 ст.74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Приписами ст.79 ГПК України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частинами 1, 2 ст.86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

У зв`язку із наведеним, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР" про стягнення зі Служби автомобільних доріг у Тернопільській області основного боргу в сумі 12 848 827,00 грн суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 194, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути зі Служби автомобільних доріг у Тернопільській області, м.Тернопіль, вул. О.Кульчицької, 8 (код 25887079) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Буд-Центр», м.Тернопіль, вул. Шептицького, 4 (код 33768346) – 12 848 827 (дванадцять мільйонів вісімсот сорок вісім тисяч вісімсот двадцять сім) грн. рівно заборгованості і 192 732 (сто дев`яносто дві тисячі сімсот тридцять дві) грн. 40 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Сторони мають право оскаржити це рішення до Західного апеляційного господарського суду через господарський суд Тернопільської області протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 18 вересня 2020 року.

Суддя Ю.О. Чопко