
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
10 вересня 2020 р. № 520/1807/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Легостаєвої К.І.,
представника позивача - Ліпейка В.І.,
представника відповідача - Гаспарян А.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати противоправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0189735704 від 15.11.2019 року Головного управління ДПС у Харківській області м. Харкова.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що податкове повідомлення - рішення № 0189735704 від 15.11.2019 року є протиправним та таким, що прийняте на підставі помилкових висновків контролюючого органу, а відтак підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 10.03.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в спрощеному позовному провадженні.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що податкове повідомлення-рішення було прийнято контролюючим органом у зв`язку із встановленням перевіркою обставин порушення Управлінням освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, у зв`язку з чим згідно із ст. 120-1.1 Податкового кодексу України до позивача було застосовано штраф. Отже, позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.
Представник позивача у судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, встановив наступне.
Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ - 02146274, зареєстровано у відповідності до норм діючого законодавства як суб`єкт господарювання.
Судовим розглядом справи встановлено, що Головним управлінням ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради (п.н. 02146274) з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 2019 року, за результатами якої складено акт від 18.10.2019 року №276/20-40-57-04-18/02146274.
Відповідно до висновків акту від 18.10.2019 року №276/20-40-57-04-18/02146274 дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено абз.11 п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом другим пункту п.120 .1 ст. 120 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.
Позивач, не погодившись із висновкам перевірки, користуючись наявним у нього правом, звернувся до відповідача із запереченнями на акт перевірки від 18.10.2019 року №276/20-40-57-04-18/02146274.
Однак, як зазначено представником позивача у позовній заяві, Головним управлінням ДПС у Харківській області при розгляді заперечень від 04.11.2019 № 2546, наданих позивачем на акт про результати камеральної перевірки від 18.10.2019 № 276/20-40-57-05-18/02146274 проігноровано вимогу Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради та не було вирішено клопотання щодо бажання взяти участь у розгляді заперечень.
При цьому, представником позивача вказано, що 19.11.2019 року Управлінням освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради отримано повідомлення від Головного управління ДПС у Харківській області про розгляд заперечення на акт від 18.10.2019 № 276/2040-57-05-18/02146274, яке буде проведено 08.11.2019 року о 15 годині 00 хвилин. Згідно зі штемпелем на конверті поштового відправлення та інформації сайту АТ «Укрпошта» повідомлення було відправлено 18.11.2019.
Під час розгляду справи встановлено, що на підставі висновків акту від 18.10.2019 року №276/20-40-57-04-18/02146274 контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0189735704 від 15.11.2019 року, яким Головним управлінням Державної фіскальної служби Харківської області застосовано до позивача штрафну санкцію на підставі п.120-1.1, ст. 120-1 Податкового кодексу України за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 155215,11 грн., за встановлене порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних визначених ст.201 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись із вказаним рішенням податкового органу, Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради звернулось до Державної податкової служби України із скаргою № 2721 від 21.11.2019, в якій просило скасувати акт №276/20-40-57-04-18/02146274 від 18.10.2019 року. Також позивачем було подано до Державної податкової служби України скаргу №2773 від 27.11.2019 року на податкове повідомлення-рішення № 0189735704 від 15.11.2019 року.
Листом Державної податкової служби України від 23.01.2020 року №680/5199-00-04-01-01-05 позивача повідомлено, що акт перевірки лише фіксує встановлені перевіряючими порушення, а створюють зміни прав та обов`язків позивача саме податкові повідомлення-рішення.
Представником позивача у позовній заяві вказано, що Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки податкові накладні, які складені позивачем та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідності до п.198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, не підлягають наданню отримувачу (покупцю). У зареєстрованих податкових накладних зазначено, що постачальником, тобто продавцем, є Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради (індивідуальний номер 021462720311) та отримувачем, тобто покупцем, є Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради з індивідуальним податковим номером 600000000000 з позначкою, що податкова накладка не видається покупцю на тип причини 09 (постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість (надалі – ПДВ)).
При цьому, як вбачається зі змісту наданого представником відповідача відзиву на позов, останній, обґрунтовуючи власну правову позицію, послався на обставини того, що всі податкові накладні незалежно від їх виду, підлягають реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені п.201.10 Податкового кодексу України для такої реєстрації, оскільки штрафні санкції, передбачені ст. 120-1.1 Податкового кодексу України, не застосовуються у разі порушення граничного строку реєстрації податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на постачання товарів/послуг для операції, які звільнені від оподаткування або, які оподатковуються за нульовою ставкою.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
За змістом пункту 201.1 статті 201 Податкового Кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до положень п.14.1.60 ст.14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п.201.2 ст. 201 Податкового кодексу України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 201.5 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.
Положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Як передбачено положеннями п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Відповідно до приписів п.8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі Порядок №1307), в редакції чинній на моменту виникнення спірних правовідносин, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини:
01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);
02 - Складена на постачання неплатнику податку;
03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;
05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;
07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;
09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;
10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;
11 - Складена за щоденними підсумками операцій;
12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);
13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Відповідно до п.12 Порядку № 1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000".
Згідно пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Відповідно до п.11 Порядку 5 № 1307 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися:
1) в операціях, що не є об`єктом оподаткування;
2) в операціях, звільнених від оподаткування;
3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
У разі складання зведеної податкової накладної в графі "Зведена податкова накладна" робиться помітка "X".
У таких зведених податкових накладних у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000", а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
Порядок заповнення табличної частини податкових накладних встановлений пунктом 16 Порядку 1307.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що на продавця покладено обов`язок здійснювати реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, приписами п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України визначено юридичну відповідальність за порушення платником податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної. При цьому передбачено певні виключення, а саме визначено різновиди податкових накладних, за несвоєчасну реєстрацію яких, платник податків не підлягатиме юридичній відповідальності у порядку цієї норми.
Отже, положеннями п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України передбачено, що штраф не застосовується за порушення граничних строків для реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Водночас, суд зазначає, що для звільнення від відповідальності необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Зазначена позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 10.12.2019 року по справі №540/830/19, від 04.09.2018 року по справі №816/1488/17, від 11.12.2018 року по справі №807/68/18, від 07.02.2019 року по справі № 808/3250/17.
Під час розгляду справи судом зі змісту наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що податкові накладні: №22 від 30.04.2019 року та № 24 від 31.05.2019 року, які зареєстровані із порушенням строків, передбачених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, є зведеними, складеними на операції, звільнені від оподаткування та не підлягають наданню отримувачу з причини "09".
Таким чином, оскільки податкові накладні, складені позивачем по операціям, що звільнені від оподаткування, то такі податкові накладні не надаються отримувачу (покупцю).
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність у даному випадку визначених Податковим кодексом України підстав для звільнення від відповідальності за їх несвоєчасну реєстрацію таких податкових накладних.
При цьому, стосовно доводів представника відповідача щодо необхідності врахування правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 11.12.2018 по справі №807/68/18 суд зазначає, що останні є необґрунтованими, оскільки в межах розгляду зазначеної справи встановлено, що товариство невчасно зареєструвало зведені податкові накладні, які не надавалися покупцю, оскільки складені на постачання товарів/послуг для операцій у межах балансу для невиробничого використання, проте у даній справі в графі тип причини зазначено "09", тобто, накладні та розрахунки коригування складені на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Відтак, зазначені висновки Верховного Суду не підлягають врахуванню під час розгляду даної справи з огляду на відмінність досліджуваних обставин.
Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення № 0189735704 від 15.11.2019 року Головного управління ДПС у Харківській області м. Харкова.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із приписами ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Чернишевська, буд. 26, м. Харків, 61002) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати противоправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0189735704 від 15.11.2019 року Головного управління ДПС у Харківській області м. Харкова.
Стягнути на користь Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Чернишевська, буд. 26, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ - 02146274) сплачену суму судового збору у розмірі 2328 (дві тисячі триста двадцять вісім) грн. 23 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027, код ЄДРПОУ - 43143704).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 15 вересня 2020 року.
Суддя Мельников Р.В.