Рішення № 91589828, 15.09.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2020
Номер справи
140/10041/20
Номер документу
91589828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2020 року ЛуцькСправа № 140/10041/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з 27.06.1995 йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з 13.05.1996 - у розмірі 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з 03.12.2002 - у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.

В квітні 2018 року відповідач, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), здійснив перерахунок пенсії, зменшивши її розмір з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а в подальшому відмовив у здійсненні її перерахунку та виплаті з урахуванням розміру 88 відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку, виплати перерахованого протиправною, оскільки внаслідок таких дій отримує пенсію на 18 процентів меншу. Крім того, для перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-XII, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії, а розмір призначеної пенсії не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства з огляду на конституційні норми щодо незворотності дії нормативно-правових актів у часі.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії і виплаті перерахованого з врахуванням розміру 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016, та зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області перерахувати пенсію, виплатити перераховане з врахуванням 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 35).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 21.07.2020 № 0300-0802-8/22670 (а. с. 37-40) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону № 2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII; далі - Закон № 1166-VII) законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а положення цієї статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.

03.08.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач з доводами відзиву не погодився з підстав, вказаних у позовній заяві (а. с. 54-55).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, з урахуванням строків, визначених статтею 258 КАС України.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, яка призначена з 27.06.1995 у розмірі 75 процентів грошового забезпечення, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 28.06.1995 (а. с. 43), пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 23.06.1995 (а. с. 14).

Як вбачається із таблиць про перерахунок пенсії за вислугу років, з 13.05.1996 позивачу проведено перерахунок пенсії у розмірі 85 процентів від суми грошового забезпечення (а. с. 46), а з 03.12.2002 - у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а. с. 44).

22.03.2018 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області сформувала та скерувала до ГУ ПФУ у Волинській області довідку № 1597 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII, Постанов № 988 та № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського «поліцейський» на день звільнення зі служби «міліціонер-водій стройового підрозділу міліції Нововолинського МВ» становить: посадовий оклад - 1700,00 грн.; оклад за спеціальним званням старший сержант поліції - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби (50 %) - 1350,00 грн.; премія (9,21 %) - 373,01 грн., всього - 4423,01 грн. (а. с. 50).

ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у вказаній довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, що підтверджується копією витягу про перерахунок пенсії у пенсійній справі № ХА3881-МВС від 05.04.2018 (а. с. 49).

01.06.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням основного розміру пенсії 88 процентів грошового забезпечення з 01.01.2016 (а. с. 22-23).

Листом від 24.06.2020 № 5706-5588/Ф-02/8-0300/20 відповідач повідомив позивача, що пенсію перераховано з 01.01.2016 з урахуванням нового грошового забезпечення в розмірі 70% (максимальний) (а. с. 24).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із пунктом «а» частини першої, частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугою строків служби призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.

В подальшому, до Закону № 2262-XII неодноразово вносилися зміни, зокрема, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 04.07.2002 № 51-IV у статті 13 у частині другій цифри «85», «95» і «90» замінено відповідно цифрами «90», «100» і «95», а слова і цифри «до категорій 2 і 3» замінено словами і цифрою «до категорії 2».

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 отримував пенсію з моменту її призначення у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а в подальшому, у зв`язку із внесенням змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, позивачу проведено перерахунок пенсії у розмірі 88 процентів грошового забезпечення, при цьому, пенсія у розмірі саме 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення виплачувалася позивачу до часу здійснення її перерахунку з 01.01.2016 (а. с. 48-49).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 3 Постанови № 103 (чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Судом встановлено, що позивачу здійснено з 01.01.2016 перерахунок його пенсії за вислугу років, виходячи із розміру 70 процентів грошового забезпечення, при цьому, при здійсненні перерахунку та визначенні розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону № 2262-XII.

Суд не погоджується із правомірністю зазначених дій відповідача, з огляду на таке.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Суд також звертає увагу, що при призначенні пенсії позивачу її розмір був визначений на рівні 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, але в подальшому, у зв`язку із змінами в законодавстві, здійснено перерахунок пенсії та її розмір (з урахуванням вислуги років - 31) був визначений на рівні 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку з 01.01.2016 відповідач не мав правових підстав для зменшення з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки ні Законом № 2262-XII, ні Постановою № 103 не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ. Крім того, суд враховує, що після набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII, позивачу не було проведено перерахунку пенсії із зменшенням відсоткового розміру пенсії, а здійснено це було лише під час проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 103.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, враховуючи, що позивач фактично оскаржує дії, а не бездіяльність відповідача, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років з врахуванням 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016, та зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії за вислугу років з 01.01.2016 у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Суд при вирішенні спору враховує також приписи частини другої статті 55 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір, який підлягав сплаті в сумі 840,80 грн., та який фактично сплачений квитанцією від 08.07.2020 № 9 в більшому розмірі 878,80 грн. (а. с. 12), та був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України (а. с. 57).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років з врахуванням 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року у розмірі 88 (вісімдесят вісім) процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 840 гривень 80 копійок (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх