
Справа № 401/1141/20 ;
Провадження № 2/401/576/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" вересня 2020 р. м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі:
головуючий суддя Макарова Ю.І.,
при секретарі Горбатюк К.А.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику сторін у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" про розірвання договору та вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
04 червня 2020 року року позивач звернулась до суду з позовом про розірвання договору та зобов`язання Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення в приміщенні квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення від централізованого опалення, тобто з 31 липня 2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 25 червня 2019 року рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 459 від 19 червня 2019 року "Про надання дозволу на улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення" позивачу було надано дозвіл на улаштування у вищевказаній квартирі індивідуального опалення, шляхом відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в міжопалювальний період при наявності отримання відповідних технічних умов. 31 липня 2019 року рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО та ГВП було затверджено Акт від 25 червня 2019 року про відключення квартири від внутрішньо-будинкових мереж ЦО та ГВП. 27 квітня 2020 року позивач зверталась до відповідача з письмовою заявою про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення та припинення нарахування плати за вказані послуги з підстав відключення квартири від центральної мережі теплопостачання. Незважаючи на звернення позивача, відповідач продовжує нараховувати плату за послуги з централізованого опалення. Враховуючи викладені обставини позивач була змушена звернутись до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою судді від 06 червня 2020 р. відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) сторін у справі.
04 серпня 2020 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, в якому він просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав його необґрунтованості, оскільки розірвання договору з позивачем можливо лише за певних умова та дотримання положень Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово – комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі по тексту – Порядок відключення від мереж ЦО і ГВП).
Також представник відповідача посилається на те, що рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 459 від 19 червня 2019 р. оскаржується в судовому порядку. Ввважає, що позивач незаконно від"єднав свою квартиру від мережі теплопостачання, тому нарахування плати за вказані комунальні послуги відповідач здійснює на законних підставах. Зауважує, що позивач обрано невірний спосіб захисту своїх прав, оскільки нарахування плати за послуги з теплопостачання не породжує для нього жодних наслідків. (а.с. 50-58)
Вивчивши матеріали справи, дослідивши представлені сторонами докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідач СП ТОВ «Світловодськпобут» є постачальником послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води в м. Світловодську, зокрема надає послуги з теплопостачання в багатоквартирному будинку АДРЕСА_2 .
11 березня 2005 року між СП ТОВ «Світловодськпобут» (Виконавець) та ОСОБА_1 (Споживач), як власником квартири АДРЕСА_1 , укладений Договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, згідно з умовами якого Виконавець зобов`язується надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, а Споживач – своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених договором та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджені Кабінетом Міністрів України. Згідно п. 7.1 Договору, він укладений строком на 2 роки та вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення строку його дії однією зі сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду. (а.с.7, 8)
19 червня 2019 року виконавчий комітет Світловодської міської ради рішенням надав ОСОБА_1 дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення.(а.с. 9)
Архітектором ОСОБА_2 ФОП ОСОБА_2 на замовлення позивача розроблено Робочий проект за замовленням № ЕО.0089 «Реконструкція системи централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 », де визначено наявність технічної можливості встановлення індивідуального опалення в помешканні позивача. (а.с. 10-17)
25 червня 2019 року представником власника будинку, представником монтажної організації, власником квартири складено Акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під`їзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, яким підтверджено відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення. Даний акт затверджений рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП, протокол № 2 від 31 липня 2019 року. (а.с. 18)
01 червня 2020 року позивач зверталась з письмовою заявою до СП ТОВ «Світловодськпобут», у якій повідомляла про відключення її квартири від централізованого опалення, дострокового розірвання договору та порушувала питання про закриття її особового рахунку та припинення нарахування з цих підстав плати за послуги з централізованого опалення. (а.с. 19)
Листом від 18 травня 2020 року № 558 відповідач повідомив позивача про неможливість задоволення його заяви в зв`язку з тим, що реалізація споживачами права на відмову від послуг ЦО і ГВП можлива лише шляхом відключення окремих житлових будинків, а не окремих приміщень у будинку, а рішення міжвідомчої комісії про надання дозволу про відключення квартири від централізованого опалення є неправомірним. (а.с. 21)
З довідок відповідача встановлено, що станом на 01.10.2019 р., на час відключення від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, заборгованість у позивача перед відповідачем відсутня, а станом на 01.04.2020 р. заборгованість складає 9384 грн. Дана обставина свідчить про те, що відповідач нараховує позивачу заборгованість за спожиту теплову енергію. (а.с. 22)
Вирішуючи порушений спір, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України «Про теплопостачання», Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198 (далі по тексту – Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі по тексту – Правила надання послуг), Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово – комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі по тексту – Порядок відключення від мереж ЦО і ГВП).
Ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово – комунальні послуги» визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Ч. 6 ст. 26 цього ж Закону передбачено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
У п. 39 Правил користування тепловою енергією передбачено право споживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.
Пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Процедура відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП визначена Порядком відключення від мереж ЦО і ГВП.
П. 1.2 цього Порядку передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Міжвідомча комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. ( п. 2.1)
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк. ( п.2.2.3)
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. (п. 2.2.1)
Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. ( п. 2.5)
По закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.( п. 2.6)
Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. (п.2.7)
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до виконавчого комітету Світловодської міської ради з заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення належної їй квартири, реалізувавши власне право, надане їй ст. 1 Закону України «Про звернення громадян». Таке право, до речі, не обмежує і Порядок відключення від мереж ЦО і ГВП, оскільки воно витікає з п. 2.2.3 цього Порядку та визначає особливий розгляд такого звернення.
В той же час, Міжвідомча комісія виконавчого комітету Світловодської міської ради як спеціально створений орган, уповноважений вирішувати питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП прийняла заяву позивача до розгляду та, використовуючи власні повноваження, вирішила її по суті, надавши останній дозвіл на відключення її квартири від мереж ЦО і ГВП, а в подальшому, по закінченню відповідних робіт, затвердила Акт про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП згідно п. 2.6 вищезазначеного Порядку та створила умови для настання наслідків, визначених п. 2.7 Порядку відключення від мереж ЦО і ГВП, а саме для перегляду сторонами умов Договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
При цьому хоча у Договорі не зазначено підстав та умов його розірвання, можливість припинення дії договору в односторонньому порядку передбачена вищезазначеними нормативно правовими документами, зокрема, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця відповідно до діючого порядку, законодавства України, норм та правил, тощо.
А ч. 2 ст. 653 ЦК України наголошує, що у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.
При цьому суд зауважує, що право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води у позивача виникло з часу затвердження 31 липня 2019 року Міжвідомчою комісією Акту про відключення від мереж ЦО і ГВП, відтак і зобов`язання за договором мають бути припинені саме з цього часу, в тому числі і в частині нарахування позивачеві плати за послуги централізованого опалення.
Відповідачем надано копію ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 р., якою відкрито провадження у справі про скасування рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 459 від 19 червня 2019 р. про надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. В даній справі позивача залучено третьою особою, остаточне рішення по справі не винесено.
Згідно з п. 10.2 постанови Пленуму ВАСУ від 20.05.2013 N 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" (Постанова N 7) визнання акта суб`єкта владних повноважень не чинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта. Суд визначає, що рішення суб`єкта владних повноважень є нечинним, тобто втрачає чинність з певного моменту лише на майбутнє, якщо на підставі цього рішення виникли правовідносини, які доцільно зберегти. При цьому суди повинні виходити з того, що вимоги про визнання акта владного органу недійсним або неправомірним тощо є різними словесними формами вираження одного й того самого способу захисту порушеного права позивача, а саме визнання акта протиправним.
Також, суд враховує, що нормативно-правові акти можуть бути оскаржені широким колом осіб (фізичних та юридичних), яких вони стосуються. Індивідуальні ж акти можуть бути оскаржені лише особами, безпосередні права, свободи чи охоронювані законом інтереси яких такими актами порушені.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного суду України від 28 лютого 2017 року у справі № 21-3829а16.
Виходячи з того, що відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення проведено на підставі діючого на час відключення відповідного рішення постійно діючої міжвідомчої комісії виконкому Світловодської міської ради, створеної місцевим органом виконавчої влади, тому таке відключення не може вважатись самовільним.
Таким чином, судом встановлено правомірність відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення.
З огляду на викладене, судом встановлено факт припинення користування позивачем послугами відповідача з часу затвердження постійно діючою Міжвідомчою комісією виконкому Світловодської міської ради Акту про відключення квартири позивача від мереж ЦО та ГВП, тобто з 31 липня 2019 року та відсутності заборгованості за надання централізованого теплопостачання на час відключення. Встановлена судом обставина є підставою для задоволення позовної вимоги щодо розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, укладеного 11 березня 2005 між позивачем та відповідачем.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України є припинення дії, яка порушує право.
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідач порушує права позивача шляхом незаконного нарахування плати за послуги з теплопостачання з 31 липня 2019 року, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов`язання відповідача припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири також підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує за правилами ст. 141 ЦПК України та покладає їх на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про розірвання договору та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Розірвати Договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, укладений 11 березня 2005року між Спільним підприємством Товариством з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» та ОСОБА_1 .
Зобов`язати Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 31 липня 2019 року.
Стягнути з Спільного підприємства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на користь держави судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького Апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку ст. 355 ЦПК України протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Відомості про сторони:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальність "Світловодськпобут", ЄДРПОУ 31678853, юридична адреса: Кіровоградська область, місто Світловодськ, вул. Григорія Сковороди, 2а.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області Ю.І. Макарова