
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
16 вересня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/5024/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Клочко К.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9,м.Київ,01014), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66,Полтава,Полтавська область,36014), Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78 а, м. Полтава, Полтавська область, 36039) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
11 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Полтавського обласного військового комісаріату, в якій просить:
- визнати бездіяльність Пенсійного фонду України відносно реалізації своїх повноважень щодо забезпечення соціальних гарантій військового пенсіонера, встановлених частиною 5 статті 17 та частини 1 статті 24 Конституції України, спеціальним законом №2262, а також щодо організації та контролю роботи його територіального органу в Полтавської області, для забезпечення усунення встановленої диспропорції та порушення законних інтересів ОСОБА_1 стосовно перерахунку та виплати пенсії, відповідно до норм спеціального закону, шляхом організації проведення територіальним органом перевірки довідки від 16.03.2018 про грошове забезпечення ОСОБА_1 з направленням її в подальшому на дооформлення до уповноваженого органу відповідно до вимог чинного законодавства;
- визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови, не зважаючи на пункт 9 Порядку, затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008, в можливості проведення перевірки складових грошового забезпечення в довідці від 16.03.2018 № ФП-62681, з направленням її в подальшому на дооформлення до Полтавського обласного військового комісаріату, на підставі абз.5 п.16 Порядку подання та оформлення документів, затвердженого Постановою правління ПФУ № 3-1 від 30.01.2007, станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії;
- зобов`язати Пенсійний фонд України, з урахуванням висновків в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 05.02.2020 у справі №160/8324/19, щодо породження обов`язків для Пенсійного фонду України, забезпечити контроль роботи його територіального органу в Полтавської області відносно вчасного забезпечення соціальних гарантій пенсіонерів силових структур та ОСОБА_1 згідно з вимогами частини 5 статті 17 Конституції України та нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992;
- зобов`язати Полтавський обласний військовий комісаріат підготувати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за відповідною посадою, відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сім`ї" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які отримував ОСОБА_1 на момент звільнення, а саме - надбавка за службу в ВС; - надбавка за ОУС, а також - надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20% та премія розміром не менш 33,3% від грошового забезпечення, яка з 2012 року за відповідною посадою складає - 90% посадового окладу, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії та подати підготовлену нову довідку про розмір грошового забезпечення сумісно з заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 27.07.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, яка була подана ОСОБА_1 в додатку до заяви до Полтавського обласного військового комісаріату від 27.07.2020, відповідно до пункту 3.2 розділу III Наказу Міністерства оборони № 530 від 14.08.2014, для забезпечення подання заяви про перерахунок пенсії від 27.07.2020 за формою передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям та доданого до неї документа - нової довідки про розмір грошового забезпечення через відділ соціального забезпечення Полтавського обласного військового комісаріату;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 у розмірі 85% грошового забезпечення з 05 березня 2019 року по 01.04.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на підставі поданої Полтавським обласним військовим комісаріатом заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про перерахунок пенсії від 27.07.2020 та доданого до неї документа - нової довідки Полтавського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за відповідною посадою, з урахуванням висновку в пункті 33 рішення Верховного Суду в зразкової адміністративної справі № 160/8324/19, здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 85% грошового забезпечення та виплачувати пенсію у розмірі 100% підвищення встановленого станом на 05.03.2019 із 01.04.2019 з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених в нової довідці Полтавського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою ОСОБА_1 , а саме - надбавка за службу в ВС; - надбавка за ОУС, а також - надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20% та премія розміром не менш 33,3% від грошового забезпечення, яка з 2012 року за відповідною посадою складає - 90% посадового окладу, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
- виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням надбавок, підвищень, до пенсії, встановлених законодавством) провести з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром.
Підставою звернення до суду з цим позовом є переконання позивача про порушення відповідачем – суб`єктом владних повноважень його прав та законних інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати у порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, а також поданий у строк, встановлений законом.
Отже, позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Позивач у позовній заяві просить розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно з частиною першою статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.
Відповідно до частини першої статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною другою статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, передбаченому частиною першою статті 259 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може: 1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; або 2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Частиною першою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а частиною шостою статті 12 цього Кодексу – що, справою незначної складності, є справа, зокрема щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
За таких обставин, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною четвертою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З огляду на викладене, з метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від відповідача додаткові докази у справі.
Крім того позивачем у прохальній частині позову ОСОБА_1 заявлене клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Вирішуючи вказане клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
З аналізу вищезазначеної норми вбачається, що третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - це особа, яка бере участь у справі на стороні позивача або відповідача у разі, якщо рішення у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси чи обов`язки. Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача.
Необхідною умовою для залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, є вплив рішення у справі на її права, свободи, інтереси або обов`язки.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина четверта статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, клопотання про залучення третьої особи має бути обґрунтованим та містити підстави для залучення такої (третьої особи) до участі у справі.
Відповідачем не обґрунтована необхідність залучення третьої особи - Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, не доведено можливості впливу рішення у справі на права, свободи, інтереси або обов`язки останнього.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Керуючись статтями 9, 12, 77, 80, 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі 440/5024/20 за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Полтавського обласного військового комісаріат про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Встановити сторонам п`ятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Запропонувати відповідачам у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз`яснити відповідачам, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Витребувати від Полтавського обласного військового комісаріату копії:
- усіх довідок Полтавського ОВК, що направлялися до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для призначення та, у подальшому, для перерахування пенсії позивачу за весь період перебування його на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області;
- заяви позивача про видачу нової довідки;
- листа-відмови Полтавського ОВК у видачі нової довідки, а також документів, які слугували підставою для оформлення вказаного листа-відмови.
Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 в частині призначення позивачу пенсії за вислугу років та проведення її перерахунків.
Витребувані документи надати до суду у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Роз`яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України. Згідно частини першої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.
Повідомити учасникам справи, що вони можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки суду: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Надіслати відповідачам копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя К.І. Клочко