Рішення № 91566627, 15.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2020
Номер справи
420/4730/20
Номер документу
91566627
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4730/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення № 72 від 15.05.2020 року прийняте Управлінням застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по відмові ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Одеської області № 447 від 05.05.2020;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90 % від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 447 від 05.05.2020, без обмеження її граничного розміру, починаючи з дня звернення за перерахунком пенсії, тобто з 14.05.2020 року.

Позов вмотивовано наступним.

Рішенням № 72 від 15.05.2020, прийнятим Управлінням застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.

Відмова вмотивована тим, що до дня ухвалення Рішення КСУ від 13.12.2019 Кабінетом Міністрів України не був визначений порядок перерахунку пенсій прокурорів, а з 01.01.2020 набрала чинності Постанова КМУ від 11.12.2019 № 1155, якою затверджено нові посадові оклади, пунктом 7 якої встановлено, що зміна розмірів окладів прокурорів не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Зазначена відмова відповідача у перерахунку пенсії є протиправною з огляду на наступне.

З 20.09.2011 року позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. N1789-ХІІ.

На виконання постанови Суворовського районного суду м. Одеси від 10.06.2016 року по справі №523/6778/16а Суворовським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі перераховано пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру на підставі довідки прокуратури Одеської області №447 від 24.02.2016.

13 грудня 2019 року Конституційним Судом України у справі № 7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ ухвалено рішення, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(1І)/2019 та Постанови КМУ від 30.08.2017 №657 прокуратурою Одеської області видано довідку № 447 від 05.05.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з якою позивач в подальшому звернуся до пенсійного органу для перерахунку пенсії.

Крім того, відмовляючи у перерахунку пенсії відповідач послався на Постанову КМУ від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів та пунктом 7 якої передбачено, що зміна розмірів посадових окладів не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру».

Проте, звертаючись за перерахунком пенсії, позивачем надано довідку № 447 від 05.05.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та Постанови КМУ від 30.08.2017 №657.

Визнаючи неконституційними положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII Конституційний Суд України у Рішенні від 13.12.2019 №7р(ІІ)/2019 встановив порядок виконання цього Рішення, згідно якого частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

Процесуальні дії.

Ухвалою суду від 09.06.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАСУ).

Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу про відкриття провадження у справі та копію позову з додатками отримано представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 11.06.2020 року відповідно до розписки про отримання нарочно копії судового рішення, ухвали.

17.06.2020 року за вхід. №23217/20 через канцелярію суду від Головного управління ПФУ в Одеській області (за підписом ОСОБА_2 ) надійшов відзив на адміністративний позов.

Відзив обґрунтовано наступним.

Рішенням Головного управління № 72 від 15.05.2020 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 14.10.2014 № 1697 -VII «Про прокуратуру», оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- р(ІІ)/2019 працівникам прокуратури згідно Закону № 1697-VII перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

У даному рішенні Конституційний Суд України вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокурорів та прирівняних до них прокурорів, п. 7 якої передбачив, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

11.03.2020 за № 2800-030102-9/7916 на адресу Головного управління надійшов лист Пенсійного фонду України щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури між Офісом Генерального прокурора та Міністерством соціальної політики, з якого вбачається, що перерахунок пенсій, призначених згідно Закону №1697-VII проводиться у разі підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників вказаний перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, для яких момент виконання права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року, до заяви додається довідка про заробітну плату встановленого зразка.

Позивачем до Головного управління не надавалась довідка затвердженого зразка про зміну посадового окладу працівників прокуратури після 13.12.2019 року відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів».

Відтак, у діях Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відсутня протиправність, а рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача винесено в межах чинного пенсійного законодавства.

Ухвалою суду від 23.07.2020 року провадження у справі №420/4730/20 зупинено до отримання належним чином завіреної копії пенсійної справи позивача.

Ухвалою суду від 01.09.2020 року провадження у справі поновлено.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 – далі), ІПН НОМЕР_1 , є пенсіонером відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 07.07.2015 року.

Пенсію позивачу призначено за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 20.09.2011 року.

У травні 2016 року позивач звернувся до Суворовського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Суворовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одеса про визнання протиправними дій та рішення відповідача про відмову у проведені перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", з 01.01.2016р., згідно довідки за № 447 від 24 лютого 2016 р., виданої Прокуратурою Одеської області, в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без застосування обмеження максимального розміру пенсії.

Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 10.06.2016 року у справі №523/6778/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:

визнано протиправними дії Суворовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одеса про відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), на підставі довідки прокуратури Одеської області від 24.02.2016 № 447 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку;

зобов`язано Суворовське об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ на підставі довідки прокуратури Одеської області від 24.02.2016 № 447 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 січня 2016 року по теперішній час.

У березні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:

- визнання протиправним та скасування рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії № 15 від 31 січня 2020 року;

- визнання протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої довідки, без обмеження максимальним розміром, починаючи з 24 січня 2020 року;

- зобов`язання виплатити різницю між розміром перерахованої та виплаченої пенсії за минулі 12 місяців.

Рішенням окружного адміністративного суду від 05.05.2020 року у справі №420/2507/20 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення № 15 від 31.01.2020, прийняте відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 19 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 24.01.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90 % від середньомісячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Одеської області № 18-18вих20 від 11.01.2020, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020 року у справі №420/2507/20 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня 2020 року, в частині висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною дію щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років скасовано, прийнято в цій частині нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною дію щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років.

В решті вимог, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня 2020 року залишено без змін.

Відповідно Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій №447 від 05.05.2020 року виданою Прокуратурою Одеської області, розмір заробітної плати ОСОБА_1 за нормами чинними на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою заступника прокурора становить:

Посадовий оклад 7460,00 грн.,

Надбавка за класний чин (радник юстиції) 2200,00 грн.,

Надбавка за вислугу років 40% - 2984,00 грн.,

Інші щомісячні надбавки, доплати (ОВЗ) 70% - 8850,80 грн.,

Премія 60% - 12896,88 грн.

Всього 40123,62 грн.

14.05.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії (зареєстровано за №3768).

15.05.2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято Рішення №72 по відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».

Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Юридичний спір в даній справі виник у зв`язку з рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Прокуратури Одеської області.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно із ч.1, 2 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, основний розмір якої становить 90% від заробітної плати.

Станом на час призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12 та 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ та відповідно застосовувались до позивача (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії).

У подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ від 08.07.2011 не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з ч.13, 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону №3668-VІ від 08.07.2011) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Надалі, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14.10.2014 прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

Крім того, Законом України від 02.03.2015 №213-VІІ (далі - Закон №213-VІІ) знову внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, а саме в ч. 15 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, згідно якої визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Також, п.5 Прикінцевих положень Закону №213-VІІ передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, Закону України «Про прокуратуру».

Таким чином, з моменту призначення позивачу пенсії згідно із Законом №1789-ХІІ до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ неодноразово вносились зміни.

При цьому, суд зазначає, що нова редакція ст.50-1 Закону №1789-ХІІ суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності новою редакцією.

Законом №1697-VІІ взагалі визнано таким, що втратив чинність Закон України №1789-ХІІ, в тому числі статтю 50-1, окрім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої цієї статті.

Відповідно до ч.2, 3 ст.22, ч.1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Щодо посилання пенсійного органу на не визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, суд зазначає наступне.

Постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У вказаному рішенні Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Закону України «Про Конституційний Суд України» оприлюднення всіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Суду або в окремих випадках за ухвалою Суду - в Залі засідань Суду, але не пізніше наступного робочого дня після їх ухвалення. Опублікування акта Суду разом з окремою думкою Судді здійснюється у "Віснику Конституційного Суду України" та інших офіційних друкованих виданнях України.

Рішення Конституційного Суду України (Другий Сенат) від 13.12.2019 року оприлюднено на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України (http://ccu.gov.ua/sites/default/files/docs/7_p2_2019.pdf).

Конституційним Судом України констатовано, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Відтак, посилання відповідача в оскаржуваному рішенні про відмову в перерахунку пенсії на відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка б надала можливість здійснення перерахунку пенсії, є необґрунтованим.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління з відповідною заявою про перерахунок пенсії 14.05.2020 року, тобто після прийняття Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

На час виникнення спірних правовідносин постанова є чинною.

Як вже зазначалось, на момент призначення позивачу пенсії, порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч. 13,18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, а також те, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Право на підвищення пенсії виникло у ОСОБА_1 з дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. – з 06.09.2017 р.

Враховуючи п. 2 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019, Закон №1697-VII з 13.12.2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155, яка набула чинності 16.01.2020 та згідно з якою були підвищені розміри посадових окладів працівників органів прокуратури України, суд до уваги не бере, оскільки позивач свої вимоги не обґрунтовує цією постановою. Більше того, пунктом 7 постанови установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Тобто постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 не може бути застосована для перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

Окрім того, враховуючи відсутність нормативного акту, який би регулював порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, суд вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005. за №22-1, яким встановлено, що з метою перерахунку призначеної пенсії до Управління пенсійного фонду подається заява встановленого зразка.

Матеріалами справи підтверджено, що прокуратурою Одеської області позивачу надано довідку про складові заробітної плати №447 від 05.05.2020 року.

14.05.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області №447 від 05.05.2020 року.

Відповідно до ст. 6 КАС України (в редакції, що набрала чинності з 15 грудня 2017 року) суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Враховуючи Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019, суд доходить висновку, що у позивача з набрання чинності цього рішення виникло право на перерахунок пенсії, враховуючи, що ОСОБА_1 дотримані вимоги щодо реалізації цього права.

З урахуванням викладених обставин, суд вважає, що рішення № 72 від 15.05.2020 року прийняте Управлінням застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3 є протиправним, а відтак підлягає скасуванню.

На думку суду, суб`єктом владних повноважень порушено принцип захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов`язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty) і є невід`ємним елементом принципу правової держави та верховенства права. Як зазначено у справі Black Clawson Ltd. v. Papierwerke AG, (1975) AC 591 at 638, сприйняття верховенства права як конституційного принципу вимагає того, аби будь-який громадянин, перед тим, як вдатися до певних дій, мав змогу знати заздалегідь, які правові наслідки настануть.

Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Як зазначив Європейський суд у справі Yvone van Duyn v. Home Office, принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії.

Така дія названого принципу пов`язана із іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатись на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 72 від 15.05.2020 року прийняте Управлінням застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по відмові ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Одеської області № 447 від 05.05.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 14.05.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90 % від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 447 від 05.05.2020, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених витрат.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , телефон: НОМЕР_3

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса:65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, факс: 728-36-53, upr@od.pfu.gov.ua,upr@ods.pfu

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.