
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 вересня 2020 року Справа № 280/1191/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Бочарова, буд. 12, м. Вільнянськ, Запорізька область, 70002), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Приватне підприємство "Опал" ( вул. Незалежної України, буд. 13, кв. 2, м. Запоріжжя, 69006 ), Товариство з обмеженою відповідальністю "Біляївський збагачувальний комбінат" (вул. Бочарова, буд. 16, оф. 175, м. Вільнянськ, Запорізька область,70002) про визнання незаконним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Приватне підприємство "Опал", Товариство з обмеженою відповідальністю "Біляївський збагачувальний комбінат", в якій позивач просить суд: визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації від 10.08.2018 №377 "Про затвердження детального плану території TOB "Біляївський збагачувальний комбінат" кар`єру зі збагачення та переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, за межами населених пунктів".
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що:
1. Вказане розпорядження є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки не було проведено громадські слухання в селах Павлівської ОТГ та відсутнє погодження містобудівної документації з окремою територіальною громадою, так як фактично громадські слухання були проведенні лише у м. Вільнянськ. У жодному з сіл Павлівської ОТГ, зокрема у с. Біляївка, с. Роздолля, с. Зелене слухання не проводилися. Під час проведення громадських слухань Вільнянською районною державної адміністрацією Запорізької області (в подальшому - Вільнянською РДА) не було вжито заходів, щодо належного повідомлення власників земельних часток паїв, на яких на сьогодні затверджено детальний план для будівництва кар`єру та будівель. Крім того, до Павлівської ОТГ також не надавалась на погодження містобудівна документація.
Окремим очевидним порушенням регламенту є те, що станом на 20.08.2018 р. на сайті Вільнянської РДА була відсутня інформація про містобудівну документацію ТОВ «БЗК», відтак не зрозуміло який саме документ був підписаний 10.08.2018 р. З 21.08.2018 р. на сайті Вільнянської РДА у розділі містобудівної документації був опублікований новий детальний план ТОВ «БЗК» з частиною невідповідностей з попереднього зразка 2017 року. 23.08.2018 р. електронний варіант вказаного документу було відкоригований та переопублікований ще раз.
2. Було порушено Порядок залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля, оскільки при затвердженні детального плану території ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» кар`єру зі збагачення та переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, за межами населених пунктів» обов`язково повинні бути проведені громадські слухання із повідомленням громадськості про дату та місце їх проведення на територіях які увійшли до детального плану території, а наведені норми закону не витримані.
3. Порушення вимог чинного законодавства України та міжнародних норм права в частині врахування інтересів громадськості, проігноровано норми Постанови КМУ від 25.05.18 №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні» та проігноровано рішення погоджувальної комісії щодо розгляду спірних питань. Детальний план затверджено з порушенням, приписів Оргуської Конвенції Європейської Економічної Комісії ООН від 23-25 червня 1998 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
4. Порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в зв`язку з відсутністю генерального плану розвитку території та зонування території.
5. Порушення законодавства про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів, оскільки детальний план території суперечить ст. 11 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів», а саме для забезпечення безпечної експлуатації вздовж об`єктів магістральних газопроводів встановлюються охоронні зони включно 300 метрів, відповідно до затвердженого детального плану східна межа детального плану території включає додатково 30 метрів за газогоном. Гірничі роботи та виймання порід у кар`єрі, навіть поза межами охоронної зони, можливе після погодження з УМГ «Харківтрансгаз».
Ухвалою суду від 28.02.2020 позовну заяву у справі № 280/1191/20 залишено без руху та наданий позивачу строк 10 днів з моменту отримання цієї ухвали для усунення недоліків.
Ухвалою від 10.03.2020 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 29.04.2020.
Відповідач надіслав до суду заперечення на позовну заяву, де, зокрема, зазначив, що оскаржуване розпорядження стосується затвердження детального плану території для розміщення ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» карєру із збагачення і переробки коаліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради за межами населених пунктів. Позивач, в свою чергу, є мешканкою міста Вільнянськ, а тому затвердження детального плану території не зачіпає її прав та інтересів. На думку Відповідача, при поданні позову Вільнянська районна рада вийшла за межі повноважень наданих їй чинним законодавством , оскільки поданий позов виходить за межі щодо права представлення спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст та прав, наданих ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та, окрім цього, позов подано з порушенням строків передбачених ст.122 КАСУ. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник третіх осіб на стороні відповідача -ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат», підтримав позицію Відповідача та в свою чергу зазначив, що позивач звертається за скасуванням індивідуального акту, який її ніяким чином не стосується, окрім того, ще й з пропуском строку звернення до суду. Зазначає, що всі процедури щодо громадських слухань та щодо врахування інтересів громадськості відповідачем були враховані та дотримані. Відповідач, приймаючи оскаржуване розпорядження, діяв у межах наданих йому повноважень відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Детальний план території для розміщення карєру із збагачення та переробки коаліну відповідає всім вимогам щодо його складу та пройшов процедурні погодження, такі як громадські слухання та архітектурно-містобудівна рада при Управлінні містобудування та архітектури Запорізької облдержадміністрації. Просить в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 29.04.2020 строк підготовчого провадження було продовжено та відкладено підготовче засідання на 01.06.2020.
01.06.2020 судом постановлено ухвалу з питань залишення позовної заяви без розгляду та відкладено підготовче засідання на 16.07.2020.
Ухвалою суду від 16.07.2020 підготовче засідання було відкладено на 17.08.2020.
В підготовчому судовому засіданні протокольною ухвалою суду підготовче засідання було закрито та призначено розгляд справи по суті на 10.09.2020.
10.09.2020 у судове засідання представник позивача не з`явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце слухання справи.
Представник відповідача та третьої особи подали до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
10.08.2018 року враховуючи рекомендацію архітектурно-містобудівної ради при Управлінні містобудування та архітектури Запорізької ОДА щодо затвердження та погодження проекту містобудівної документації в установленому законом порядку (протокол №3/17 від 22.02.2017), розглянувши рішення погоджувальної комісії, оформлене протоколом №2 від 23.01.18 р., з метою визначення функціонального використання ,планувальної організації і параметрів забудови щодо розміщення об`єкта будівництва та розвитку частини території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області ,за межами населених пунктів ( а.с.), виконуючий обов`язки голови Вільнянської районної державної адміністрації Степановою О. було прийнято розпорядження № 377 «Про затвердження детального плану території для розміщення ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів».
Вказаним розпорядженням було вирішено затвердити детальний план території для розміщення ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів, матеріали детального плану території вважати уточненням існуючої схеми планування Вільнянського району Запорізької області з урахуванням державних та регіональних інтересів, врахувати детальний план території при розроблені схеми планування території Павлівської ОТГ як окремої частини схеми планування території району, відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації забезпечити оприлюднення розпорядження шляхом його розміщення на офіційному веб-сайті Вільнянської райдержадміністрації та опублікування у засобах масової інформації , загальну доступність матеріалів детального плану території шляхом його розміщення на офіційному веб-сайті Вільнянської райдержадміністрації, контроль за виконання розпорядження залишити за головою РДА.
Розпорядженням голови Вільнянської районної державної адміністрації від 08.08.2016 №483 Товариство з обмеженою відповідальністю «БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» було надано дозвіл на розроблення детального плану території орієнтовною площею 171,400 га, яка розташована на північ від міста Вільнянська, з визначенням замовником Вільнянської РДА Запорізької області, віднесенням фінансування робіт на Позивача та з покладанням обов`язку на відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації забезпечити оприлюднення цього розпорядження шляхом його розміщення на офіційному сайті Вільнянської райдержадміністрації та опублікування у засобах масової інформації, проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів згідно Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінет міністрів України від 25.05.2011 № 555, підготувати проект розпорядження голови райдержадміністрації про затвердження детального плану території. Виконавцем містобудівної документації було визначено ПП «ОПАЛ», яким було розроблено Детальний план території, що включав в себе графічні та текстові матеріали на паперових носіях, демонстраційні матеріали, графічні та тестові матеріали на магнітних носіях) та разом з супровідним листом № 01/02 від 07.02.2017, р. детальний план з усіма матеріалами було передано Відповідачу 07.02.2017 р. Відповідачем було підписано відповідний Актом приймання-передачі послуги щодо планування території за межами населеного пункту, датований 07.02.2017.
Згідно з п. 4.9 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.11 р. № 290 (надалі - Порядок № 290), на замовника розробки детального плану забудови (в даному випадку це Відповідач) покладено обов`язок забезпечити проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації на місцевому рівні в порядку визначеному нормами Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінет міністрів України від 25.05.2011 № 555 (далі по тексту - Порядок № 555).
В районній газеті «Дніпровські вогні» від 18.03.17 №21(10524) було оголошено про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо детального плану територій для розміщення ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат». За результатами проведення громадських слухань надійшло 227 звернень від мешканців сіл Павлівської сільської ради та одне звернення депутатів Вільнянської міської ради щодо незгоди та заперечень з приводу розміщення ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» каолінового кар`єру та збагачувального комбінату на території Павлівської сільської ради Вільнянського району за межами населених пунктів», але, так як оголошена процедура проведення громадських слухань не була завершена та за результатами скарг ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат», Відповідачем було вирішено оголосити про повторне проведення процедури громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті детального плану території для розміщення ТОВ «БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, за межами населених пунктів, про що прийнято розпорядженням голови Вільнянської РДА від 30.11.2017 року №604. Відповідне повідомлення про проведення громадських слухань було розміщено в газеті «Дніпровські вогні» за 06.12.17 р. та на сайті Вільнянської РДА.
Матеріали детального плану території були розміщені на сайті Вільнянської РДА та доступ до них також було забезпечено в самому приміщенні Вільнянської РДА.
Протягом 30 календарних днів, починаючи з 06.12.17 року, Вільнянською РДА проводився збір пропозицій та зауважень громадськості до зазначеного детального плану території, які було передано 15.01.18 р. на розгляд та обробку розробнику детального плану території ПП «ОПАЛ».
Листом №04/01 від 18.01.18 р. та на робочій нараді 17.01.2018 року ПП «ОПАЛ» повідомило Відповідача, що пропозиції та зауваження громадськості, що надійшли в ході громадських слухань, було згруповано у 28 типових пропозицій та зауважень, які майже всі були враховані ПП «ОПАЛ» до детального плану.
З метою безпосередньої участі представників громадськості в узгоджені резонансних питань, що викликають занепокоєння та супротив громади, Відповідачем було вирішено, що є слушним розглянути питання проекту узагальнених пропозицій (зауважень) громадськості та способів їх врахування у проекті детального плану території для розміщення ТОВ «БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель і споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області на погоджувальній комісії з розгляду пропозицій громадськості, що надійшли межах проведення повторних громадських слухань, яка була створена 15.01.18 р., розпорядженням № 28.
За результатами засідання погоджувальної комісії, протоколом №2 від 23.01.18 року було зазначено про врегулювання погоджувальною комісією 4 зауважень громадськості, 3 з яких знято, як такі, що не стосуються детального плану території та не повинні розглядатися у містобудівній документації. По іншим 24 пропозиціям та зауваженням громадськості шляхом голосування, згоди досягнуто не було, питання лишилися неузгодженими та такими що потребують доопрацювання.
У вказаному протоколі також було зазначено рекомендацію голові Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області відхилити затвердження детального плану території для розміщення ТОВ «БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель і споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, за межами населених пунктів, аби не ігнорувати думку громади та не приймати рішень всупереч позиції громади з зазначеного питання.
10.08.2018 року було прийнято розпорядження № 377 «Про затвердження детального плану території для розміщення ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів».
Порядок затвердження детального плану території врегульовано Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Пунктом 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Згідно з частиною 2 статті 19 вказаного Закону детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів.
Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
Відповідно до частини 4 статті 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови;7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території).
Процедуру урахування громадських інтересів при розробленні містобудівної документації врегульовано положеннями статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та конкретизовано в Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 (далі - Порядок №555).
Відповідно до частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент прийняття розпорядження від 09.10.2017 №258 "Про надання дозволу на розробку детального плану території за межами населених пунктів Павлівської сільської ради") громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.
Частина 3 вказаної статті визначає, що сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов`язані забезпечити:
1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками;
2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості;
3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення);
4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію;
5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно з частинами 5, 6 статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.
Пропозиції громадськості мають бути обґрунтовані в межах відповідних законодавчих та нормативно-правових актів, будівельних норм, державних стандартів і правил та надаватися у строки, визначені для проведення процедури громадських слухань. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються.
Поряд з цим, пунктом 4 Порядку №555 передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до пунктів 7, 9-12 Порядку № 555 пропозиції подаються громадянами у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові, місця проживання, особистим підписом і повинні містити обґрунтування з урахуванням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил. При цьому Пропозиції до проектів містобудівної документації мають право подавати:
1) повнолітні дієздатні фізичні особи, які проживають на території, щодо якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні;
2) юридичні особи, об`єкти нерухомого майна яких розташовані на території, щодо якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні;
3) власники та користувачі земельних ділянок, розташованих на території, щодо якої розроблено проект містобудівної документації, та на суміжних з нею територіях;
4) представники органів самоорганізації населення, діяльність яких поширюється на відповідну територію;
5) народні депутати України, депутати відповідних місцевих рад.
Особи, які забезпечують проведення робіт з розгляду таких пропозицій, повідомляють через засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, та офіційний веб-сайт відповідного органу місцевого самоврядування про місце подання таких пропозицій. Пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк. За результатами розгляду пропозицій заявнику надається відповідь про їх врахування або обґрунтована відмова. У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.
Відповідно до п.15 вказаного Порядку №555 урегульовані комісією, спірні питання між сторонами є підставою для внесення змін до проекту містобудівної документації. У разі неспроможності комісії врегулювати спірні питання між сторонами остаточне рішення приймає відповідний орган місцевого самоврядування під час затвердження містобудівної документації. В даному випадку, відповідна райдержадміністрація.
Як слідує зі змісту позовної заяви, необхідність визнання протиправним та скасування спірного розпорядження Позивач мотивує не проведенням громадських слухань в селах Павлівської ОТГ, відсутністю погодження містобудівної документації з окремою територіальною громадою, не повідомлення під час проведення громадських слухань власників земельних часток паїв, відсутністю інформації про містобудівну документацію ТОВ «БЗК».
З цього приводу слід зазначити, як свідчать матеріали справи Відповідачем було дотримано всі процедури проведення громадських слухань, як того вимагають норми Порядку №555.
30.11.2017 головою Вільнянської районної державної адміністрації видане розпорядження №604 «Про повторне проведення процедури громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті детального плану території для розміщення ТОВ «БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, за межами населених пунктів» та розпочато повторне проведення процедури громадських інтересів у вищевказаному проекті детального плану території. Це розпорядження оприлюднено на офіційному веб-сайті Вільнянської районної державної адміністрації - www.vilnyansk-rda.gov.ua у розділі «Розпорядження голови райдержадміністрації» і опубліковано на сторінках районної газети «Дніпровські вогні» від 06.12.17 №93(10596). Саме повідомлення про повторне проведення процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості було також розміщено на офіційному веб-сайті Вільнянської районної державної адміністрації та опубліковано на сторінках районної газети «Дніпровські вогні» від 06.12.17 №93(10596), На офіційному веб-сайті Вільнянської районної державної адміністрації - www.vilnyansk-rda.gov.ua в розділі «Містобудівна документація» дотепер розміщено матеріали щодо проекту детального плану території ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат»,та доступ до них також було забезпечено в самому приміщенні Вільнянської РДА, що відповідає процедурі оприлюднення, передбаченої нормами Порядку №555. Матеріалами справи також підтверджено надходження звернень жителів населених пунктів Павлівської ОТГ, що повністю спростовує твердження Позивача. Нормами Порядку №555 не передбачено проведення окремих слухань в населених пунктах, окремого повідомлення власників земельних паїв. Жителі населених пунктів Павлівської ОТГ були повідомлені належним чином про проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації та скористалися своїм правом надати відповідні пропозиції (зауваження).
Твердження Позивача , щодо порушення Відповідачем п.58 Постанови КМУ від 11.12.99 № 2263 « Про затвердження Типового регламенту місцевої державної адміністрації» суд оцінює критично, оскільки норми п. 58 вказаного типового Положення вказують про те, що проекти розпоряджень підлягають обов`язковому погодженню із заінтересованими структурними підрозділами місцевої держадміністрації, а у разі потреби з іншими органами. У разі коли проект розпорядження стосується розвитку конкретної адміністративно-територіальної одиниці або інтересів окремої територіальної громади, такий проект надсилається відповідному органу місцевого самоврядування для розгляду і внесення пропозицій. Головний розробник самостійно визначає заінтересовані структурні підрозділи місцевої держадміністрації, її апарату та інші органи виходячи із змісту основних положень проекту розпорядження. Вказана норма не поширюється на випадки прийняття розпорядження щодо затвердження містобудівної документації. Павлівська сільська рада в своїх поясненнях від 15.02.19 №01-30/232 підтвердила ознайомлення з проектом оскаржуваного розпорядження.
Твердження Позивача про відсутність на сайті Вільнянської РДА інформації про містобудівну документацію станом на 20.08.18 р. та не зрозумілості який документ, був підписаний Відповідачем суд оцінює критично, в зв`язку не підтвердженням такої думки Позивача дослідженими доказами по справі та в зв`язку з тим, що норми Порядку №555 вказують про обов`язковість оприлюднення проектів містобудівної документації у місячний строк з дня їх подання розробником, в тому числі шляхом розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування, для забезпечення процедури проведення громадських до дати затвердження детального плану території відповідним розпорядженням районної адміністрації.
Доводи Позивача про порушення Відповідачем порядку залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля з посиланням на норми Порядку залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати стан довкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.11 №771, норми Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» від 23 травня 2017 року № 2059-VIII судом відхиляються, оскільки норми вказаних нормативно правових актів не стосуються порядку затвердження містобудівної документації, який врегульований Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", що передбачає проведення процедури урахування громадських інтересів при розробленні містобудівної документації, яка конкретизована в Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555. Норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні Відповідачем було дотримано.
Суд зазначає, що відповідно до ч.4-10 ст.19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план території визначає:
1) принципи планувально-просторової організації забудови;
2) червоні лінії та лінії регулювання забудови;
3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами;
4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території;
5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування;
6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови;
7) черговість та обсяги інженерної підготовки території;
8) систему інженерних мереж;
9) порядок організації транспортного і пішохідного руху;
10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі;
11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території).
Детальний план території відноситься до містобудівної документації, він не засвідчує право власності, не є підставою для позбавлення права власності на земельну ділянку, виключний перелік яких визначений в главі 22 Земельного кодексу України.
Затверджений детальний план , згідно з ДБН Б.1.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану території», є основою для визначення вихідних даних для розроблення проектів забудови територій мікрорайонів, кварталів, комплексів забудови, окремих земельних ділянок; відведення, вилучення земельних ділянок, встановлення та зміни їх цільового призначення, розміщення об`єктів будівництва, реконструкції забудови; визначення (уточнення) містобудівних умов та обмежень; проектування будинків і споруд різного призначення; проектування мереж і споруд інженерно-транспортної інфраструктури та інженерного забезпечення території; проведення гідравлічних розрахунків інженерних мереж; проведення містобудівних розрахунків у разі інвестиційних намірів щодо забудови або зміни допустимого виду використання об`єкта нерухомого майна; розроблення схеми санітарного очищення і прибирання територій; розроблення проектів земельних відводів окремих земельних ділянок; розроблення проектів землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб.
Він ні фактично, ні наперед не може встановлювати або позбавляти права власності на земельні ділянки, регулювання виникнення права власності та позбавлення права власності на земельні ділянки відноситься до сфери регулювання Земельного кодексу України, а не містобудівної документації та детального плану території.
Твердження Позивача щодо порушення вимог чинного законодавства України та міжнародних норм права в частині врахування інтересів громадськості, проігноровано норми Постанови КМУ від 25.05.18 №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні» не знайшли свого підтвердження в процесі дослідження та оцінки доказів, в зв`язку з тим, що норми Оргуської Конвенції Європейської Економічної Комісії ООН від 23-25 червня 1998 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод не стосуються регулювання порядку затвердження містобудівної документації. За нормами Порядку №555 рішення погоджувальної комісії не є визначальним при вирішенні питання затвердження містобудівної документації, оскільки остаточне рішення приймає відповідний орган місцевого самоврядування під час затвердження містобудівної документації. В даному випадку, відповідна райдержадміністрація.
Суд відхиляє доводи Позивача щодо порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в зв`язку з відсутністю генерального плану розвитку території та зонування території так як виготовлення генерального плану території стосується окремого населеного пункту, а детальний план , що підлягав затвердженню оскаржуваним розпорядженням, стосується території за межами населених пунктів на території Павлівської сільської ради.
Щодо порушення законодавства про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів доводи Позивача є не обґрунтованими та не підтвердженими дослідженими доказами.
При розробці проекту детального плану території за основу були взяті листи УМГ «ХАРКІВТРАНСГАЗ» від 22.12.16 року №7729/05 та від 24.02.17 року №1241/05-20-44 та рекомендації ними надані та враховані норми статей 11,19,20,21,22 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об`єктів магістральних трубопроводів». Відповідно до рекомендацій, наданих Запорізьким ЛВУМГ, проектування та будівництво будь-яких об`єктів , розташованих у зоні менше ніж 300 м від осі магістрального газопроводу або границі території об`єкта лінійної частини ,повинне проводитись на підставі Правил безпечного виконання робіт в охоронних зонах магістральних та міжпромислових трубопроводів , що було дотримано при розроблені детального плану території ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів.
Окрім цього, суд вважає доцільним відмітити, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Позивачем не наведеного жодного обґрунтуванням, що прийняттям оскаржуваного розпорядження завдано шкоди правам та інтересам безпосередньо Вільнянської районної ради чи спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ та міст, які вона представляє. Суд вважає слушною думку Відповідача про порушення Позивачем норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є слушною, оскільки аналіз ч.4 ст.71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» свідчить проте, що органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Оскаржуване розпорядження не стосується визначення права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Суд зазначає, що стаття 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначає право кожної особи звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Завданням адміністративного судочинства, згідно статті 2 цього ж Кодексу, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Аналіз наведених приписів процесуального закону свідчить про те, що звернення до суду є способом захисту порушених суб`єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
Оскільки позивач правом на прийняття участі у громадських слуханнях не скористалася, пропозицій та зауважень до проекту містобудівної документації не надала, твердження позивача про порушення спірним рішенням її прав не відповідає обставинам справи. Доказів її присутності при проведенні громадських слухань позивачем не надано.
Відтак, враховуючи викладене, суд вважає, що у в.о. голови Вільнянської РДА Степаненко О. були усі правові підстави для прийняття 10.08.2018 розпорядження №377 «Про затвердження детального плану території ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів».
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На переконання суду, при прийнятті спірного розпорядження Відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а відтак, суд не вбачає підстав для визнання протиправним та скасування вказаного розпорядження.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Вільнянської районної ради Запорізької області про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 10.08.2018 №377 «Про затвердження детального плану території ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат кар`єру із збагачення і переробки каоліну з комплексом будівель та споруд на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів» не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Бочарова, буд. 12, м. Вільнянськ, Запорізька область, 70002), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Приватне підприємство "Опал" ( вул. Незалежної України, буд. 13, кв. 2, м. Запоріжжя, 69006 ), Товариство з обмеженою відповідальністю "Біляївський збагачувальний комбінат" (вул. Бочарова, буд. 16, оф. 175, м. Вільнянськ, Запорізька область,70002) про визнання незаконним та скасування розпорядження, - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня й ого проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 14.09.2020.
Суддя А.В. Сіпака