Рішення № 91501976, 14.09.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
808/2869/17
Номер документу
91501976
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 вересня 2020 року Справа № 808/2869/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛУЖБА МИТТЄВОГО КРЕДИТУВАННЯ» (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 39-А, оф. 25)

про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛУЖБА МИТТЄВОГО КРЕДИТУВАННЯ» (далі – відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача штраф в розмірі 3 400,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що до відповідача постановою від 24.03.2017 №271/368/15-4/9 П застосовано штрафні санкції у розмірі 3 400,00 грн. за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг. Враховуючи, що штрафні санкції відповідачем добровільно не сплачено, вказана сума підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 02.10.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №808/2869/17, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 24.10.2017.

Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. від 06.10.2017 №27182), в якому пояснив, що постанову від 24.03.2017 №271/368/15-4/9 П оскаржено ним до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Ухвалою суду від 24.10.2017, за клопотанням представника відповідача, провадження у справі зупинено до 05.12.2017.

Ухвалою суду від 05.12.2017 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 05.12.2017 відкладено розгляд справи до 11.12.2017.

Ухвалою суду від 11.12.2017 провадження у справі №808/2869/17 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/5275/17.

Ухвалою суду від 23.06.2020 провадження у справі №808/2869/17 поновлено; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; судове засідання призначено на 14.07.2020.

Ухвалою суду від 14.07.2020, за клопотанням представника Національного банку України замінено позивача – Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг його процесуальним правонаступником – Національним банком України; відкладено розгляд адміністративної справи №808/2869/17 на 06.08.2020.

Від відповідача надійшли додаткові пояснення (вх. від 06.08.2020 №35972), в яких зазначено, що постанову від 24.03.2017 №271/368/15-4/9 П скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили. Звідси, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СЛУЖБА МИТТЄВОГО КРЕДИТУВАННЯ» (код ЄДРПОУ 38839217) зареєстровано в якості юридичної особи, основним видом економічної діяльності якої є інші види кредитування (код КВЕД 64.92).

Актом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про неподання інформації Товариством з обмеженою відповідальністю «СЛУЖБА МИТТЄВОГО КРЕДИТУВАННЯ» від 23.03.2017 №368/15-4/9 зафіксовано вчинення відповідачем правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». Так, в акті Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків посилається на те, що товариству направлялася вимога щодо надання інформації та документів, а саме: анкет керівника та головного бухгалтера ліцензіата, форма затверджена Ліцензійними умовами; засвідчених належним чином копій документів, що підтверджують зазначені в анкетах відомості; письмових пояснень ліцензіата (за підписом керівника та головного бухгалтера, з вихідним реєстраційним номером) щодо причин неподання (несвоєчасного подання) до Нацкомфінпослуг документів та відомостей, визначених частиною третьою статті 15 Закону України «Про ліцензування господарської діяльності», а саме анкет керівника та головного бухгалтера ліцензіата. Відповідачем запитувану інформацію та документи надано із порушенням термінів.

24.03.2017 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг винесено постанову №271/368/15-4/9 П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, якою до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 3 400,00 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого п.2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Несплата вказаного штрафу у добровільному порядку слугувала підставою для звернення до суду із даною позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (тут та надалі – у редакції, чинній на момент винесення постанови про застосування штрафних санкцій) у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно ч. 2 ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 2 ч. 1 ст.41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»).

Як зазначено у ч. 1 ст. 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Згідно з ч. 3 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Разом із тим, як встановлено судом із Єдиного державного реєстру судових рішень, Товариство з обмеженою відповідальністю «СЛУЖБА МИТТЄВОГО КРЕДИТУВАННЯ» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови від 24.03.2017 №271/368/15-4/9 П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.03.2018 у справі №826/5275/17, яке набрало законної сили 10.07.2018, позов задоволено.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зважаючи на скасування у судовому порядку постанови від 24.03.2017 №271/368/15-4/9 П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, яка слугувала підставою для звернення до суду із даною позовною заявою, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Національного банку України до Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛУЖБА МИТТЄВОГО КРЕДИТУВАННЯ» про стягнення штрафу – відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 14.09.2020.

Суддя Ю.П. Бойченко