Ухвала суду № 91497504, 10.09.2020, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
10.09.2020
Номер справи
922/605/15
Номер документу
91497504
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

УХВАЛА

"10" вересня 2020 р.Справа № 922/605/15

Господарський суд Харківської області у складі: судді Усатого В.О.,

при секретарі судового засідання П`ятак А.С.

та за участю:

від АТ "Сбербанк" - Алюніна О.О. (за довіреністю від 30.06.2020);

від АТ "Державний експортно-імпортний банк" - Пасацька В.В. (довіреність від 27.07.2019);

від ГУ ДПС у Харківській області - Климова А.С. (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, до якого внесено відомості про осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності);

від ТОВ "Регіон Сервіс Груп" - адвокат Трофименко Р.О. (за довіреністю від 01.02.2019, свідоцтво на право здійснення адвокатської діяльності ДН № 5246),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Господарського суду Харківської області заяву ТОВ "Регіон Сервіс Груп" (вх. 186/19 від 21.01.2019) про зобов`язання ліквідатора укласти договір у справі

за заявою ПАТ "Харківський завод Гідропривід" м. Харків до ПАТ "Харківський завод Гідропривід" м. Харків про визнання банкрутом ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.02.2015 порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Харківський завод Гідропривід" в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою Господарського суду Харківської області від 04.03.2015 ПАТ "Харківський завод Гідропривід" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора боржника. Ліквідатор боржника в подальшому змінювався.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 10.05.2018 призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Кошовського С.В.

До суду із заявою (вх. 186/19) звернувся ТОВ "Регіон Сервіс Груп", в якій просить суд:

зобов`язати ліквідатора - арбітражного керуючого Кошовського Сергія Васильовича укласти з ТОВ "Регіон Сервіс Груп" договір купівлі-продажу майна по лоту № 1 : нежитлова будівля літ "Е-5" загальною площею 13924,2 кв.м., розташованого за адресою: м. Харків, вул. Мала Панасівська, 1, за ціною початкової вартості останніх торгів на аукціоні за 8 286 000,00 грн.

Також просить стягнути з відповідача суму судового збору.

Вимоги заяви обгрунтовані положеннями частини 6 статті 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Заява розглядається в межах справи про банкрутство ПАТ "Гідропривід".

Від організатора аукціону ТОВ Торговий будинок "Форвард" надійшов відзив (вх. 3534 від 11.02.2019) на заяву ТОВ "Регіон Сервіс Груп". У відзиві вказує на те, що на дату отримання копії заяви ТОВ "Регіон Сервіс Груп" організатором аукціону вже були вчинені дії по організації другого повторного аукціону у відповідності до договору про проведення аукціону, а саме: оприлюднене оголошення про проведення аукціону 24.01.2019; розміщено оголошення на нерухомому майні про проведення 24.01.2019 аукціону з продажу майна.

Також зазначає про те, що відповідно до п. 3 статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після оприлюдення оголошення про проведення аукціону організатор аукціону може відмовитися від договору лише у випадку, коли проведення аукціону стало неможливим з причин, за які організатор аукціону не відповідає.

ТОВ ТБ "Форвард" вказує на те, що на дату отримання копії заяви ТОВ "Регіон Сервіс Груп" не існувало причин, з яких проведення аукціону було неможливим.

ТОВ ТБ "Форвард" вказує на те, що відповідно до п. 1 статті 54 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" організатор аукціону має право відмовитися від проведення аукціону не пізніше ніж за 10 днів до його початку з негайним розміщенням повідомлення про це в друкованих засобах масової інформації, в яких публікувалося оголошення про проведення аукціону, із зазначенням причин. Такий термін сплив станом на дату складення заяви ТОВ "Регіон Сервіс Груп".

Просить відмовити у задоволенні заяви ТОВ "Регіон Сервіс Груп".

Від ліквідатора боржника арібтражного керуючого Кошовського С.В. надійшов відзив (вх. 6151 від 12.03.2019) на заяву ТОВ "Регіон Сервіс Груп", в якому не погоджується з вимогами заявника та просить відмовити у задоволенні заяви. Вказує на те, що відсутні підстави вважати, що майно не було реалізовано на аукціоні, оскільки був призначений другий повторний аукціон. Крім того, зазначає, що на дату складення та отримання заяви ТОВ "Регіон Сервіс Груп" вже було розміщено оголошення про проведення другого повторного аукціону, підстав для його скасування не було.

Розгляд заяви неодноразово відкладався. Справа направлялась до судів апеляційної та касаційної інстанцій.

Після повернення матеріалів справи з суду касаційної інстанції ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.07.2020 призначено розгляд заяви ТОВ "Регіон Сервіс Груп" (186/19) до розгляду в судовому засіданні 10.09.2020.

В судове засідання 10.09.2020 ліквідатор боржника не прибув, направив клопотання (вх. 20885 від 10.09.2020), в якому повідомляє суд про те, що не має можливості прибути до судового засідання у зв`язку з хворобою на COVID-19. До клопотання додані результати відповідних тестів.

Організатор аукціону ТОВ "Торговий Будинок "Форвард" не направив в судове засідання уповноваженого представника, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Зважаючи на те, що розгляд заяви триває значний час, сторони та інші учасники належним чином повідомлені про час та місце розгляду заяви, суд дійшов висновку про те, що матеріалів справи достатньо для її розгляду та дійшов висновку про можливість розгляду заяви за наявними у справі матеріалами за відсутності ліквідатора боржника та представника організатора аукціону. Крім того, вказаними учасниками подані відзиви на заяву.

В судовому засіданні 10.09.2020 представник ТОВ "Регіон Сервіс Груп" оголосив суду зміст своєї заяви, вимоги якої підтримав у повному обсязі та просить її задовольнити.

В судовому засіданні 10.09.2020 представники АТ "Державний експортно імпортний банк" та АТ "Сбербанк" підтримали заяву ТОВ "Регіон Сервіс Груп" та вважали її вимоги правомірними та обгрунтованими.

Представник ГУ ДПС у Харківській області пояснив, що залишає вирішення цього питання на розсуд суду.

Розглянувши матеріали заяви, її вимоги та доводи на їх підтвердження, заперечення, викладені у відзивах на заяву, заслухавши пояснення заявника та інших учасників провадження у справі, суд встановив наступне.

В межах справи про банкрутство ПАТ "Харківський завод Гідропривід" в ліквідаційній процедурі здійснено заходи щодо реалізації майна банкрута.

Так, на підставі укладеного банкрутом в особі ліквідатора з ТОВ "ТБ Форвард" договору про надання послуг з проведення аукціону від 15.02.2016 Організатором аукціону проведені дії на виконання взятих на себе за договором зобов`язань:

на веб сайті (http://vgsu.arbitr.gov.ua) Вищого господарського суду України 21.11.2018 та на веб сайті (http://www.minijust.gov.ua) Міністерства юстиції України 21.11.2018 за номером публікації № 55723 опубліковано оголошення про проведення повторного аукціону з продажу майна Публічного акціонерного товариства "Харківський завод Гідропривід" (код ЄДРПОУ 00223214), а саме:

лот № 1 нежитлова будівля літ "Е-5" загальною площею 13294,2 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Мала Панасівська, 1.

Початкова вартість 8 286 000 грн з можливістю зниження початкової вартості.

В оголошенні зазначено, що аукціон проводиться 03 січня 2019 року за адресою: м. Харків, вул. Ахсарова, буд. 4/6-А.

11.12.2018 платіжним дорученням № 502 ТОВ "Регіон Сервіс Груп" сплатило на рахунок організатора аукціону ТОВ "Торговий будинок Форвард" гарантійний внесок на участь в повторному аукціоні у розмірі 828600 грн.

12.12.2018 ТОВ "Регіон Сервіс Груп" подало до організатора аукціону заяву від 11.12.2018 разом з доданими до неї документами про реєстрацію в якості учасника повторного аукціону з продажу майна ПАТ "Харківський завод Гідропривід".

28.12.2018 на адресу ТОВ "Регіон Сервіс Груп" надійшла копія протоколу про визначення учасників від 20.12.2018, відповідно до якого, крім іншого, визнано ТОВ "Регіон Сервіс Груп" учасником аукціону 03.01.2019.

21.12.2018 на сайті Вищого господарського суду України Організатором аукціону розміщено повідомлення про результати проведення аукціону, в якому зазначено, що аукціон, який був призначений на 03.01.2019 з продажу майна підприємства ПАТ "Харківський завод Гідропривід", а саме : лот № 1 нежитлова будівля літ "Е-5" загальною площею 13294,2 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Мала Панасівська, 1 визнано таким, що не відбувся з причин наявності на торгах лише одного учасника.

З урахуванням наведеного, ТОВ "Регіон Сервіс Груп", як єдиний визнаний учасник аукціону 03.01.2019, звернулось до ліквідатора боржника з вимогою здійснити продаж майна лот № 1 нежитлова будівля літ "Е-5" загальною площею 13294,2 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Мала Панасівська, 1 по початковій вартості останнього аукціону, а саме за 8 286 000 грн.

Звернення отримано ліквідатором 09.01.2019.

Не отримання відповіді ліквідатора на зазначене звернення зумовило ТОВ "Регіон Сервіс Груп" звернутись із заявою вх. 186/19 від 21.01.2019 до суду.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Оскільки аукціон, в якому мав намір взяти участь заявник, призначений на 03.01.2019, заявник звернувся до ліквідатора з вимогою (пропозицією) укласти договір купівлі - продажу (здійснити безпосередній продаж) у грудні 2018 року, тому прововідносини регулюються нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції чинній на момент ухвалення оспорюваного заявником рішення (20.12.2018).

Згідно ст. 41 Закону про банкрутство, ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Ліквідатор з дня свого призначення, зокрема:

проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута;

очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;

продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом.

Дії (бездіяльність) ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).

Згідно ст. 42 Закону про банкрутство, усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, крім грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку умовного зберігання (ескроу) банкрута, об`єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об`єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, у комунальну власність відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов`язаннями, які воно забезпечує.

Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

Статтею 43 Закону про банкрутство передбачено, що майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів.

Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою вартістю.

Статтею 44 Закону про банкрутство визначено, що після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами:

проведення аукціону;

продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі.

Вибір способів продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною.

Ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону.

На аукціоні можуть продаватися:

основні засоби (нерухомість, незавершене будівництво, транспортні засоби, будівельні матеріали тощо);

відокремлений структурний підрозділ банкрута як частина цілісного майнового комплексу;

необоротні активи банкрута;

дебіторська заборгованість на умовах договору про відступлення права вимоги банкрута.

Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства або залучити на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги. Організатор аукціону не може бути заінтересованою особою стосовно кредитора чи боржника.

Ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.

Ліквідатор може здійснювати безпосередній продаж активів, зокрема не проданих на аукціоні. У цьому випадку безпосередній продаж може здійснюватися за ціною останніх торгів на аукціоні.

Зміст правової норми ч. 6 ст. 44 Закону про банкрутство вказує, що ліквідатор може здійснювати безпосередній продаж активів не проданих на аукціоні. У цьому випадку безпосередній продаж може здійснюватися за ціною останніх торгів на аукціоні.

Отже, дана правова норма надає ліквідатору право продати відповідні активи боржника за ціною останніх торгів на аукціоні, а не встановлює обов`язок продажу за такою ціною.

Законодавець, з одного боку, надає ліквідатору право вибору способів продажу активів боржника, зазначаючи про те, що такий вибір повинен здійснюватися з метою забезпечення їх відчуження за найвищіми цінами (ч. 1 статті 44 Закону), разом з тим, у частині 5 цієй ж статті законодавець визначає обов`язок ліквідатора застосувати, як переважний, спосіб продажу майна цілісним майном комплексом, і лише, у разі неможливості такого продажу, ліквідатор може продати майно окремими лотами.

Закон про банкрутство передбачає, що у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов`язаний провести другий повторний аукціон, якщо інше не встановлено договором (ч. 2 статті 65 Закону).

Додатковою угодою № 10/16 від 21.12.2018 до договору про надання послуг з проведення аукціону від 15.02.2016, визначено, що продаж лоту № 1 здійснюється шляхом проведення 24.01.2019 другого повторного аукціону з можливістю зниження початкової вартості.

Таким чином, організатор аукціону був зобов`язаний провести другий повторний аукціон з продажу майна боржника лоту № 1 нежитлова будівля літ "Е-5" загальною площею 13294,2 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Мала Панасівська, 1.

Судом встановлено, що другий повторний аукціон 24.01.2019 визнано таким що відбувся. За його результатами визначений переможець, з яким укладено договір купівлі-продажу майна.

Як зазначено вище, ліквідатор може, а не зобов`язаний здійснити безпосередній продаж майна, НЕ проданого на аукціоні.

Оскільки повторний аукціон не відбувся та був призначений другий повторний аукціон, то твердження заявника ТОВ "Регіон Сервіс Груп" про те, що майно щодо якого він бажав укласти договір про безпосередній продаж, не продано на аукціоні є передчасним.

Другий повторний аукціон проводиться із зниженням вартості майна на 20 відсотків від вартості першого повторного аукціону. Однак, зазначене не означає, що майно у разі проведення другого повторного аукціону не може бути реалізоване за вищою вартістю, оскільки учасники аукціону створюють конкурентні пропозиції у вигляді кроків аукціону як в більший так і в менший бік. Отже, вартість майна для продажу на другому повторному аукціоні визначається тільки початкова і не означає, що майно буде реалізовано саме за такою сумою.

Крім того, суд звертає увагу на те, що на момент укладення додаткової угоди № 10/16 від 21.12.2018 до договору про надання послуг з проведення аукціону від 15.02.2016 щодо проведення другого повторного аукціону у ліквідатора були відсутні правові підстави для його не проведення.

Також, з матеріалів справи вбачається, що заявник ТОВ "Регіон Сервіс Груп" звернувся до ліквідатора з вимогою (пропозицією) здійснити безпосередній продаж майна 26.12.2018, в той час як оголошення про проведення другого повторного аукціону вже було розміщене 22.12.2018.

Чинним законодавством не передбачено такої обов`язкової підстави для скасування ВЖЕ призначеного аукціону як наявність пропозиції здійснити безпосередній продаж майна учаснику попереднього аукціону.

Вчинення дій з організації та проведення другого повторного аукціону тягне за собою певні юридичні наслідки у вигляді подання заяв на участь у другому повторному аукціоні, сплату гарантійних внесків тощо. Отже, скасування вже призначеного аукціону впливає та зачіпає права та інтереси інших осіб.

Натомість, суд зауважує на тому, що заявник ТОВ "Регін Сервіс Груп" не був позбавлений можливості подати в установленому Законом та повідомленні про проведення другого повторного аукціону порядку заяву на участь у другому повторному аукціоні, що дало б йому можливість прийняти у ньому участь та у разі перемоги придбати майно, зацікавленість до якого він проявляє.

Також суд зазначає про те, що як вбачається з матеріалів справи та не заперечується самим заявником та ліквідатором боржника, останній отримав заяву з вимогою (пропозицією) здійснити безпосередній продаж майна від ТОВ "Регіон Сервіс Груп" 09.01.2019. На зазначене звернення ліквідатором надано відповідь від 23.01.2019.

В той час, як заява, з якою ТОВ "Регіон Сервіс Груп" звернулось до суду датована 16.01.2019 та направлена до суду засобами поштового зв`язку 16.01.2020.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Суд вважає, що заявником ТОВ "Регіон Сервіс Груп" не доведено наявності підстав для зобов`язання ліквідатора боржника укласти договір про безпосередній продаж майна.

Враховуючи викладене, суд не вбачає правових підстав для задоволення заяви ТОВ "Регіон Сервіс Груп" про зобов`язання ліквідатора укласти договір купівлі-продажу майна.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви ТОВ "Реігон Сервіс Груп" витрати зі сплати судового збору за звернення з такою заявою покладаються на заявника

Керуючись ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 232-235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовти у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіон Сервіс Груп" (вх. 186/19 від 21.01.2019).

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала можу бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, передбачені статтями 254-258 ГПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 14.09.2020.

Суддя Усатий В.О.