
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
10 вересня 2020 року м. Рівне №460/6071/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Л.А. Жуковської після одержання позовної заяви
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у нарахуванні та виплаті щомісячного підвищення до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 включно та з 17.07.2018;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 включно;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати станом на момент виплати вказаної доплати за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 включно та з 17.07.2018.
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам, встановленим ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і вона подана з дотриманням правил підсудності.
Ухвалою суду від 25.08.2020 позовну заяву залишено без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду: документу про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору.
На виконання вказаної ухвали позивач подав клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що його майновий стан не дозволяє доплатити судовий збір у сумі 840, 80 грн. Зокрема, зазначив, що розмір судового збору перевищує 5% розміру його річного доходу за попередній рік. На підтвердження вказаного долучила довідку Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області та відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат, звільнити від їх оплати чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з п.1 та п.3 ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з ч.2 ст.8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, ст.8 Закону України "Про судовий збір" чітко передбачені підстави для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору або ж зменшення розміру судового збору.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Крім цього, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Судом зазначено, що судові власті повинні забезпечити належний баланс між інтересами держави у стягненні судових зборів за розгляд позовів, з одного боку, та інтересом позивача у відстоюванні свого позову в суді, з другого боку. Збір, який вимагається від заявника за розгляд його справи, не може бути надмірним і призвести до залишення без розгляду його справи судом, оскільки це завдасть шкоди самій суті його права на доступ до суду.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом розгляду даної справи є захист соціальних прав позивача.
Також у матеріалах адміністративного позову міститься довідка про доходи позивача, відповідно до якої позивач у період з січня 2019 року по грудень 2019 року отримав дохід у сумі 22849,36 грн. Доказів отримання позивачем інших доходів матеріали справи не містять.
На переконання суду наявними у матеріалах справи документами підтверджується скрутне матеріальне становища позивача, як пенсіонера, який звернувся до суду за захистом своїх соціальних прав, а відтак у відповідності до вимог ст.133 КАС України та ст.8 Закону України "Про судовий збір" йому слід зменшити розмір належних до оплати судових витрат на суму 840,80 грн.
З огляду на зазначене, суд вважає, що недоліки позовної заяви позивачем усунено.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені цим Кодексом, відсутні.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Тому, позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до вимог ч.3 ст. 80 КАС України суд вважає за необхідне зобов`язати надати суду у строк подання відзиву на позовну заяву:
позивача: докази на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод та інтересів;
відповідача: докази, на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Керуючись статтями 256, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, - задовольнити частково.
Зменшити ОСОБА_1 розмір належних до оплати судових витрат за подання позовної заяви у справі №460/6071/20 на суму 840,80 грн.
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076 ) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.
Розгляд і вирішення справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Роз`яснити учасникам справи, що справа буде розглянута у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Роз`яснити, що відповідно до ч. 4 ст. 47 КАС України, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Запропонувати відповідачеві у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Вимоги до змісту та оформлення відзиву встановлені ст.162 КАС України.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 80 КАС України суд вважає за необхідне зобов`язати надати суду у строк подання відзиву на позовну заяву:
позивача: докази на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод та інтересів;
відповідача: докази, на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 КАС України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1770.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Л.А. Жуковська