Рішення № 91477682, 04.09.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2020
Номер справи
260/752/20
Номер документу
91477682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 вересня 2020 року м. Ужгород№ 260/752/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Гонтовому Ю.О.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 - в судове засідання не з`явився,

представник позивача: Човганин Михайло Іванович,

відповідач: Берегівська міська рада – представник у судове не з`явився,

розглянувши у відритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі представника ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Берегівської міської ради (90202, Закарпатська область, м. Берегово, вул. Б. Хмельницького, 7, код ЄДРПОУ 04053683) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 04 вересня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 09 вересня 2020 року.

30 березня року, ОСОБА_1 через уповноваженого представника - адвоката Човганина Михайла Івановича звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Берегівської міської ради, якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Берегівської міської ради Закарпатської області щодо не розгляду на пленарному засіданні заяви від 03.01.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 ; 2) зобов`язати Берегівську міську раду Закарпатської області розглянути на пленарному засіданні заяву від 03.01.2020 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 , та ухвалити мотивоване рішення по суті порушеного в заяві питання.

09 квітня 2020 року, ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі.

25 травня 2020 року, ухвалою суду відмовлено у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову.

27 травня 2020 року, ухвалою суду відмовлено у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову.

1. Позиції сторін.

Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що 07 червня 2019 року звернувся до Берегівської міської ради Закарпатської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 , оскільки на земельній ділянці розміщено нерухоме майно позивача, відомості про яке внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Водночас, 03 січня 2020 року, позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га, так як земельна ділянка необхідна для обслуговування належного позивачу на праві власності майна. Відповіддю від 12.03.2020 року за № Г-59, відповідачем було повідомлено, що рішенням Берегівської міської ради за № 1716 від 12.07.2019 року позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу по АДРЕСА_3 , орієнтованою площею 0,045 га. Відповідач посилається на ч.2 ст.8 Закону України «Про звернення громадян», яка передбачає, що не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті. А тому вважає, що для можливості розгляду клопотання від 03 січня 2020 року необхідно уточнити орієнтовану площу земельної ділянки без врахування 0,045 га та надати відповідні графічні матеріали. Всупереч приписам статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статей 127 - 128 ЗК України, відповідач незаконно ухилився від розгляду на пленарному засіданні по суті заяви від 03 січня 2020 року. Заява позивача, яка була подана в порядку Земельного кодексу України, фактично розглянута в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян", а тому це вказує на бездіяльність відповідача щодо не розгляду клопотання позивача в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України, яка відповідно, є протиправною.

Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 09 квітня 2020 року не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак про час і дату судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується звітом про доставку судової повістки на електронну адресу. Про причини неявки суд не повідомили.

Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

2. Обставини, встановлені судом

Судом встановлено, що, 07 червня 2019 року, ОСОБА_1 , звернувся до міського голови м. Берегове із заявою, в якій просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтовною площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 , оскільки на даній земельній ділянці є його нерухоме майно, відомості про яке внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що стверджується відповідним витягом, який додається до цієї заяви.

До заяви додаю: копію паспорта і коду; ситуаційний план; копія технічного паспорту; копія свідоцтва про право власності та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно; копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; копія нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 07 листопада 2008 pоку, зареєстрованого в реєстрі за № 3811, (а.с. 4).

27 вересня 2019 року, Берегівська міська рада рішенням № 1716 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу по АДРЕСА_3 », керуючись статтями 143, 144 Конституції України, пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 12, 122, 127, 128, частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України, статтею 50 Закону України «Про землеустрій» та розглянувши заяву ОСОБА_1 , додані документи, вирішила надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу, по АДРЕСА_3 , орієнтовною площею 0,045 га, для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості ( код КВЦПЗ 11.02), (а.с. 6).

03 січня 2020 року, ОСОБА_1 , звернувся до міського голови м. Берегове із заявою, в якій беручи до уваги раніше подану ним заяву від 07 червня 2019 року повторно просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 , оскільки дана земельна ділянка є необхідною для обслуговування належного йому на праві власності майна, відомості про яке внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Звертає увагу на те, що додатки, які підтверджують вище зазначені обставини були подані раніше разом із заявою від 07 червня 2019 року, (а.с. 7).

12 березня 2020 року, Берегівська міська рада, листом № Г-59, надала відповідь ОСОБА_1 , де зазначила, що розглянувши його лист від 03 січня 2020 року, інформує, що рішенням Берегівської міської ради № 1716 від 12 липня 2019 року, йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, шляхом викупу по АДРЕСА_3 , орієнтовною площею 0,045 га. Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті. Для можливості розгляду клопотання від 03 січня 2020 року просять уточнити орієнтовну площу земельної ділянки без врахування 0,045 га та надати відповідні графічні матеріали, (а.с. 8).

Не погодившись із даною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України, в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту “а” частини першої статті 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.

Підпунктом “а” частини другої статті 83 ЗК України встановлено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Відповідно до частин першої - третьої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до статті 127 ЗК України, органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1-3 статті 128 ЗК України, Продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Особливості продажу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.

Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Аналіз наведених норм права, якими врегульовано процедуру отримання земельних ділянок, свідчить про те, що всі дії відповідних суб`єктів земельно-правової процедури є взаємопов`язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі - Закон № 280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини п`ятої статті 46 Закон № 280/97-ВР, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Отже, чинним законодавством України не передбачено право суб`єкта владних повноважень змінювати встановленийзакономрежим (періодичність) проведення сесій рад не менше одного разу на місяць у випадку надходження на розгляд до ради документів з питань відведення земельних ділянок (зокрема, клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проекту землеустрою на погодження або затвердження тощо). Оскільки останні являються частинами єдиного процесу відведення земельних ділянок, а тому охоплюються терміном “питання відведення земельних ділянок”.

Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР, рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.

Із викладеного слідує, що питання щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, розглядаються виключно на пленарних засіданнях, а рішення з цих питань приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.

Як наведено вище по тексту, рішення за результатами розгляду клопотання позивачів від 03 січня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідачем у місячний строк не було прийнято.

Отже, у даному випадку, суд констатує протиправну бездіяльність, яка полягає у не прийнятті відповідного рішення за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою згідно із чинним законодавством протягом одного місяця.

Оскільки, відповідачем не прийняло жодного передбаченого законом рішенняза наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 , а лише надіслало позивачу лист, у якому повідомило про відсутність підстав для повторного розгляду клопотання, суд вважає за необхідне для належного захисту прав позивача зобов`язати Берегівську міську раду Закарпатської області розглянути на пленарному засіданні заяву від 03.01.2020 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідно до частинами 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають до задоволення.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджено квитанцією від 07 квітня 2020 року № 52427 (а.с. 19).

Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Інші судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 205, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 до Берегівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправною бездіяльність Берегівської міської ради Закарпатської області щодо не розгляду на пленарному засіданні заяви від 03.01.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 .

3. Зобов`язати Берегівську міську раду Закарпатської області розглянути на пленарному засіданні заяву від 03.01.2020 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом викупу орієнтованою площею 0,12 га для розміщення основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_3 .

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Берегівської міської ради (90202, Закарпатська область, м. Берегово, вул. Б. Хмельницького, 7, код ЄДРПОУ 04053683) судові витрати у розмірі 840, 80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

СуддяТ.В.Скраль