
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/2073/20
Провадження № 2/552/834/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.09.2020 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Кузівної Ж.В.
секретаря судового засідання Павленко Л.М.
за участю позивача ОСОБА_8 , представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача Рогозіна А.Ю., третіх осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_8 до Полтавського обласного військового комісаріату, треті особи ОСОБА_1 ,який діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_3 , ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення об`єднаної житлової комісії Полтавського обласного військового комісаріату, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_8 звернулась в суд з позовом до Полтавського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення об`єднаної житлової комісії Полтавського обласного військового комісаріату, зобов`язання вчинити дії посилаючись на те, що з 1985 по 2003 рік вона проходила військову службу у Збройних Силах України, 20 серпня 2003 року звільнена з військової служби у запас у зв`язку із скороченням штатів. З 1993 року позивач перебуває на обліку військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов Міністерства оборони України, з 2015 року - на черзі при Полтавському обласному військовому комісаріаті. До січня 2018 року вона знаходилась на обліку зі складом сім`ї 2 особи, а з січня 2018 року - 4 особи. 28 лютого 2020 року позивач , у зв`язку зі зміною складу сім`ї, звернулась до відповідача, подала заяву та всі необхідні документи для внесення змін до житлової справи, де до її складу сім`ї входять син ОСОБА_1 та онуки ОСОБА_6 , 2010 року народження та ОСОБА_4 , 2019 року народження. Рішенням житлової комісії Полтавського обласного військового комісаріату від 19.03.2020 року, що оформлене протоколом № 5, позивачу відмовлено у внесенні відповідних змін. Такими діями відповідач порушив права позивача передбачені ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 47 Конституції України. Онуки позивача належать до членів її сім`ї, що підтверджено наданими суду доказами. Просила визнати протиправним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Полтавського обласного військового комісаріату, оформлене протоколом від 19 березня 2020 року в частині відмови у внесенні змін до облікової (житлової) справи позивача онуків ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та постановки на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов. Зобов`язати об`єднану житлову комісію Полтавського обласного військового комісаріату упродовж 30 днів з дня вступу у законну силу рішення суду у цій справі, своїм рішенням внести зміни до облікової (житлової) справи позивача щодо членів сім`ї, зарахувати її онуків до її складу, та поставити на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, сім`ю позивача у складі 4-
х осіб.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 26 травня 2020 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 17 червня 2020 року закрито підготовче провадження. Залучено до участі у справі як представників малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 .
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги пославшись на викладені в позовній заяві та відповіді на відзив обставини. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав , підтримав викладені у відзиві та письмових пояснення обставини та просив врахувати, що онуки позивача не перебувають на її утриманні, відсутні потреби у забезпеченні дітей жилим приміщенням, а тому у задоволення позову просив відмовити.
ОСОБА_1 вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню. Його діти є членами сім`ї його матері.
ОСОБА_3 суду пояснила, що її син ОСОБА_6 майже весь час проживає з позивачем. ЇЇ робота має мінливий графік, що пов`язаний з роботою в нічний час, а тому дитина знаходиться у бабусі. Там же облаштовано місце для сну та навчання, знаходяться всі основні його речі. З позивачем вона пов`язана спільним побутом. Вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, надала суду клопотання про розгляд справи в її відсутність. ЇЇ дочка як член сім`ї позивача також має право на забезпечення житлом за рахунок держави відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради в судовому засіданні 09 липня 2020 року пояснив, що вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наведених позивачем підстав. У судове засідання 02.09.2020 року не з`явився , належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, клопотання про відкладення не надходило.
Суд, заслухавши пояснення сторін, третіх осіб, дослідивши докази по справі, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Положеннями частини 1 ст.4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 2, 4 ст.3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права й обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно довідки від 14 квітня 2018 року виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_8 перебуває на квартирному обліку з 20 січня 1993 року . У Полтавському гарнізоні, при Полтавському обласному комісаріаті з 11.09.2015 року по теперішній час зі складом сім`ї 4 чоловіка ( а.с. 9).
Витягом з протоколу № 12 засідання житлової комісії при Полтавському обласному військовому комісаріаті від 11 вересня 2015 року, старшого солдата ОСОБА_8 зі складом сім`ї два чоловіка з 20.01.1993 року зарахувати в загальну чергу, з 22.08.2003 року в позачергову чергу.
Відповідно до довідки про перевірку житлових умов від 18 грудня 2017 року, були перевірені житлові умови військовослужбовця звільненого в запас ОСОБА_8 , що мешкає АДРЕСА_1 та зроблено висновок, що потребує поліпшення житлових умов.
Згідно витягу з протоколу № 02 засідання житлової комісії при Полтавському обласному військовому комісаріаті від 05 січня 2018 року , внесено зміни до квартирної справи позивача та до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов за рахунок МОУ в зв`язку з одруженням сина ОСОБА_1 та народження в шлюбі онука ОСОБА_6 в наслідок чого відбулася зміна у складі сім`ї. Вважати склад сім`ї старшого солдата запасу ОСОБА_8 - 4 чоловіка.
Згідно довідки № 424 від 23 жовтня 2019 року, яка видана Квартирно-експлуатаційним відділом м. Полтави про місце проживання та склад сім`ї позивача за адресою АДРЕСА_1, у житловому приміщенні проживає 4 членів сім`ї: ОСОБА_8 - заявник, ОСОБА_9 син, ОСОБА_3 колишня дружина сина, ОСОБА_6 онук, ОСОБА_4 онука.
ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками є ОСОБА_9 , ОСОБА_3 .
ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_9 , ОСОБА_5 .
Малолітні діти зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується як матеріалами справи та не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні.
Згідно витягу з послужного списку єфрейтора запасу ОСОБА_8 , який виданий 02 січня 2020 року, сімейний стан: вдова, син ОСОБА_9 , 1988 року народження, онук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онучка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.22).
Відповідно до витягу з протоколу № 5 засідання об`єднаної комісії Полтавського обласного військового комісаріату від 19 березня 2020 року розглянуто заяву старшого солдата запасу ОСОБА_8 щодо постановки на квартирний облік разом з нею та її сином ще двоє її онуків вирішено направити лист до Полтавського ОМВК щодо скасування виданого 02.01.2020 року витягу з послужного списку ОСОБА_8 в частині зазначеними у розділі Сімейний стан, онука ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та онучки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Не враховувати вміст довідки Полтавської ОМВК від 02.01.2020 року в частині зазначених в розділі Сімейний стан, онука ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та онучки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка представлена на розгляд та відповідно, відмовити ОСОБА_8 в постановці на квартирний облік осіб потребуючих поліпшення житлових умов її онуків ОСОБА_6 та ОСОБА_4 на якому вона перебувала разом зі своїм сином. Підстава для такої відмови є те, що в доданих до заяви документах відсутні відомості щодо встановлення факту перебування онуків ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на утриманні ОСОБА_8
З наданих позивачем доказів убачається, що ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 , нерухомого майна у власності не мають.
ОСОБА_3 , ОСОБА_5 - матері малолітніх дітей, у власності нерухомого майна не мають, на квартирному обліку при Виконавчому комітеті Полтавської міської ради не перебувають.
Згідно довідки № 2437 від 11 серпня 2020 року виданої Квартирно-експлуатаційним відділом м. Полтави , ОСОБА_8 зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 . Разом з нею дійсно зареєстровані та проживають син ОСОБА_9 , 1988 року народження, онук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онука ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , колишня дружина сина ОСОБА_3 ,яка зареєстрована , але не проживає та дружина сина ОСОБА_5 , що фактично проживає, але не зареєстрована.
Відповідно до договору № 109/112 про надання послуг з утримання гуртожитку та відшкодування витрат за надані комунальні послуги,наймач ОСОБА_8 користується житловим приміщенням (кімнатою у гуртожитку) НОМЕР_4 загальною площею 45,9 м2, житловою площею 33,7 м2 , в якій проживає 5 осіб.
Відповідач як на невизнання позовних вимог посилався на положення наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (далі - наказ № 380).
У відповідності до п.5 розділу 2 наказу № 380, основними завданнями житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій) є:
перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей;
прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань;
ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею);
ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
розгляд заяв, скарг та пропозицій, що виникли під час роботи житлових комісій військових частин, та прийом громадян з житлових питань;
видача документів, які створюються житловими комісіями військових частин під час виконання вимог цієї Інструкції;
ведення оперативного обліку службових житлових приміщень.
Як зазначено у п.7 розділу 2 наказу № 380, житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо:
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.
Пунктами 13,16 розділу 6 вказаного наказу визначено, що в разі зміни у військовослужбовця складу сім`ї, набуття права на отримання житла в першочерговому чи позачерговому порядку, поліпшення житлових умов тощо військовослужбовець доповідає про це командиру військової частини письмовим рапортом та надає копії відповідних документів.
Особи, звільнені з військової служби, про зміну складу сім`ї письмово повідомляють (інформують) командира (начальника) за місцем перебування на обліку.
Житлова комісія військової частини (об`єднаної житлової комісії) розглядає надані документи та приймає рішення про внесення змін до облікової справи.
Розгляд питання про внесення відомостей до облікової справи щодо членів сім`ї військовослужбовця здійснюється після внесення відомостей у встановленому порядку до особової справи військовослужбовця.
Про внесення відомостей до облікової справи житлова комісія військової частини (об`єднаної житлової комісії) інформує у встановленому порядку КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) щороку проводять інвентаризацію облікових справ військовослужбовців та членів їх сімей, що перебувають на обліку, під час якої перевіряються житлові умови (за необхідності), а також оновлюються документи, що містяться в облікових справах.
За результатами інвентаризації щороку до 15 січня списки військовослужбовців та членів їх сімей, які перебувають на обліку військової частини, направляються до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
Пунктом 5 розділу 6 наказу № 380 визначено, що житлова комісія військової частини (об`єднаної житлової комісії) протягом п`яти робочих днів після реєстрації рапорту військовослужбовця проводить перевірку житлових умов військовослужбовця та членів його сім`ї.
За результатами перевірки житлових умов військовослужбовця складається довідка про перевірку житлових умов (додаток 11).
Не визнаючи заявлені позовні вимоги, представником відповідача не надано доказів, що відповідно до зазначених норм наказу № 380 при відмові у внесенні змін до складу сім`ї військовослужбовця, житлова комісія провела перевірку житлових умов позивача та склала відповідну довідку.
Як установлено в судовому засіданні , перевірка житлових умов позивача не проводилась та відповідно довідка , передбачена додатком 11 до вище вказаного наказу не складалась.
У судовому засіданні, представник відповідача як на підставу для відмови в задоволення позовних вимог зазначив, що для постановки онуків військовослужбовця на облік осіб потребуючих поліпшення житлових умов, повинен братися до уваги порядок віднесення осіб, які не пов`язані з ним родинним зв`язком до членів сім`ї військовослужбовця.
Проте, доказів на підтвердження факту , що малолітні ОСОБА_6 та ОСОБА_4 не пов`язані родинним зв`язком з позивачем, як їх рідною бабою, представником відповідача суду не надано.
Також є неприйнятними посилання представника відповідача щодо не надання позивачем доказів щодо перебування на її утриманні малолітніх онуків, оскільки питання утримання дітей передбачене нормами Сімейного законодавства України.
Та обставина, що рішенням суду не визначено місця проживання ОСОБА_6 з батьком чи бабою - позивачем по справі, не може бути прийнята до уваги, оскільки батьки дитині вправі вирішувати це питання мирним шляхом, без звернення як до органів опіки та піклування так і до суду.
Нормою ч. 2 статті 64 цього Житлового кодексу України законодавець не встановлює вичерпного переліку осіб, які належать до кола членів сім`ї наймача, але визначає критерії, за якими осіб, не пов`язаних шлюбними або родинними стосунками, віднесено до них.
Згідно з абзацом 5 пункту 6 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року №5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «членом сім`ї», членами сім`ї військовослужбовця є зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з військовослужбовцем у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповно рідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт. надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Таким чином, законодавець не встановив вичерпного переліку осіб, які належать до кола членів сім`ї наймача, але визначив критерії, за якими осіб, не пов`язаних шлюбними або родинними стосунками, віднесено до них.
Використаний законодавцем підхід до визначення членів сім`ї стосовно інших правовідносин за аналогією можна застосувати і для тлумачення поняття «член сім`ї» у контексті статті 12 Закону № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей».
Приймаючи до уваги встановлені в судовому засіданні обставини, надані позивачем на підтвердження заявлених позовних вимог докази та відповідачем докази щодо заперечення позовних вимог, норми діючого законодавства, а також рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року №5-рп/99 , суд дійшов до висновку, що у судовому засіданні знайшло підтвердження той факт, що малолітні ОСОБА_6 та ОСОБА_4 є членами сім`ї позивача.
Що стосується позовної вимоги про зобов`язання об`єднаної житлової комісії Полтавського обласного військового комісаріату упродовж 30 днів з дня вступу у законну силу рішення суду у цій справі, своїм рішенням внести зміни до облікової (житлової) справи позивача щодо членів сім`ї, зарахувати її онуків до її складу, та поставити на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, сім`ю позивача у складі 4-х осіб, то дана позовна вимоги є некоректною , оскільки суд не може зобов`язати колегіальний орган у прийняття будь-якого рішення.
Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 840 грн. 80 коп.
Керуючись ст..ст.10,12,81,141, 259, 263-265 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Полтавського обласного військового комісаріату, оформлене протоколом від 19 березня 2020 року в частині відмови у внесенні змін до облікової (житлової) справи ОСОБА_8 онуків ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Полтавського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_8 судові витратив розмірі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавської апеляційного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_8 , місце проживання АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Полтавський обласний військовий комісаріат, місце знаходження м. Полтава, вул.. Шевченка,78А, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 07851296.
Треті особи :
ОСОБА_9 , місце проживання АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
ОСОБА_3 , місце проживання АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_5
ОСОБА_5 , місце проживання АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_6
Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, місце знаходження м. Полтава, вул.. М.Бірюзова,1/2, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 05384703.
Головуючий Ж.В.Кузіна
Повний текст судового рішення виготовлений 10 вересня 2020 року