
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
10 вересня 2020 року м. Київ № 640/17998/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Балась Т.П., розглянувши у місті Києві позовну заяву Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» до Міністерства охорони здоров`я України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Громадська організація «Європейська суспільна ініціатива» з позовом до Міністерства охорони здоров`я України, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії розпорядника інформації - Міністерства охорони здоров`я України (01601, м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. 7, код ЄДРПОУ 00012925), що полягають у відмові надати Громадській організації «Європейська суспільна ініціатива» відкриту публічну інформацію на підставі Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», а саме: скановану копію протоколу (та всіх наявних додатків до нього) комісії, яка ініціювала внесення коронавируса до переліку особливо небезпечних хвороб в лютому місяці 2020 року (імовірно засідання комісії відбулось 24.02.2020);
- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України (01601, м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. 7, код ЄДРПОУ 00012925), протягом п`яти днів з дня набрання рішенням суду чинності, надати Громадській організації «Європейська суспільна ініціатива» відкриту публічну інформацію, а саме: скановану копію протоколу (та всіх наявних додатків до нього) комісії (штабу), яка ініціювала внесення коронавируса до переліку особливо небезпечних хвороб в лютому місяці 2020 року (імовірно засідання комісії відбулось 24.02.2020);
За результатом автоматизованого розподілу вказану позовну заяву передано на розгляд судді Окружного адміністративного суду міста Києва Балась Т.П.
У зв`язку з невідповідністю поданої позовної заяви вимогам процесуального законодавства, керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.08.2020 позовна заява прийнята до провадження та залишена без руху.
У вказаній ухвалі зазначені недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення, встановлено позивачеві строк для усунення недоліків, шляхом надання суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 2102,00 грн.
20.08.2020 на виконання вимог зазначеної ухвали позивач надав письмові пояснення, у яких стверджує, що звільнений від сплати судового збору, з огляду на те, що громадські організації, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, не визначені платниками збору, оскільки вони не є ані юридичними, ані фізичними особами. На підтвердження зазначеної позиції позивач покликається на правові позиції, викладені у постановах Верховного Суду від 18.06.2018 у справі № 804/927/17 та від 20.04.2018 у справі № 804/4886/17.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі, суд враховує наступне.
Однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й осіб, які звернулись за захистом своїх прав.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Сплата судового збору за подання позовної заяви є процесуальним обов`язком сторони, що звертається до суду з такою заявою.
Так, єдиним нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України «Про судовий збір».
У статті 5 Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) наведено вичерпний перелік суб`єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг та за видачу судами документів, а також підстави звільнення від сплати судового збору, серед яких відсутні громадські організації без статусу юридичної особи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не має пільги щодо сплати судового збору за подання позовної заяви.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Разом з цим, суд зазначає, що позивач не включений до числа осіб, що мають пільги на оплату судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом України «Про судовий збір», а тому є платником судового збору на загальних підставах.
З огляду на наведене, суд відхиляє як необґрунтовані доводи позивача про те, що громадські організації без статусу юридичної особи не є платниками судового збору, оскільки Закон України «Про громадські об`єднання» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та Закон України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) не містять положень щодо звільнення від сплати судового збору громадських організацій без статусу юридичної особи.
Водночас, постанови Верховного Суду від 18.06.2018 у справі № 804/927/17 та від 20.04.2018 у справі № 804/4886/17, на які позивач посилається в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору не містять правових висновків щодо підстав звільнення громадських організацій без статусу юридичної особи від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір», в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
За таких обставин, суд не вбачає можливості звільнення позивача від сплати судового збору за подання даної позовної заяви.
Відтак, станом на 10.09.2020 вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху від 14.08.2020 позивачем не виконані.
При цьому, суд виходить з того, що вказані недоліки позову були очевидними та суттєвими, тому унеможливлюють відкриття провадження в адміністративній справі та використання стадії судового провадження для виправлення помилок позивача, що може і повинно усуватися на стадії подання позову/виправлення його недоліків.
Згідно з резолютивною частиною ухвали про залишення позовної заяви без руху від 14.08.2020 позивач був попереджений судом, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та повернута заявникові.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Суд звертає увагу на те, що згідно з приписами частини восьмої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
З огляду на зазначене та керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Громадської організації «Європейська суспільна ініціатива» до Міністерства охорони здоров`я України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - повернути позивачеві.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві за адресою, яка зазначена у позовній заяві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Т.П. Балась