Рішення № 91438587, 09.09.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2020
Номер справи
440/3816/20
Номер документу
91438587
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3816/20Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Полтавського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

20 липня 2020 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату (далі-відповідач-1, Полтавський ОВК), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі-відповідач - 2, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправними дій Полтавського обласного військового комісаріату у видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для подальшого перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01.01.2018, без включення до неї додаткових видів грошового забезпечення та її скасування; зобов`язання Полтавського обласного військового комісаріату (у термін визначений судом) надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлену довідку (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення), які визначені позивачу на момент звільнення із Збройних Сил України з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704; визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при нарахуванні і виплаті з 01.01.2018 по теперішній час (на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 і довідки, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом) неповного розміру пенсії; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області після отримання та на підставі оновленої довідки від Полтавського обласного військового комісаріату, у термін визначений судом, здійснити з 01.01.2018 по теперішній час перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) 100 % підвищення пенсії, включаючи додаткові види грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент виходу на пенсію, відповідно до грошового атестату серії ЗС №457683 грошове забезпечення ОСОБА_1 на момент звільнення складалося з: окладу за військовим званням-35 грн, посадового окладу-105 грн, відсоткової надбавки за військову службу 25 % - 35 грн, 100 % надбавки – 175 грн, надбавки за особливі умови служби 15 %-21 грн, таємність 10 % - 10,50 грн, класність 5% - 5,25 грн, надбавки за безперервну службу 5%-18,29 грн, премії 33,3 %-127,89 грн. На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі-постанова №103) Полтавським ОВК надано до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії, до якої включено виключно оклад за військовим званням, посадовий оклад, відсоткову надбавка за вислугу років. Інші додаткові види грошового забезпечення, з яких обраховувалася пенсія позивача при звільненні із ЗСУ, не включені. Крім того, відповідно до вище вказаної постанови Кабінету Міністрів України ГУ ПФУ в Полтавській області здійснювалася виплата пенсії у заниженому розмірі, а саме в 2018 році – 50 % від нарахованої, в 2019 – 75 %. Позивач акцентувала увагу на тому, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45), у тому числі й щодо форми довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На думку позивача, з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до вимог статтей 43 і 63 Закону №2262-XII та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

2. Стислий зміст заперечень відповідачів

13.08.2020 до суду від Полтавського ОВК надійшов відзив на позовну заяву /а.с.41/, у якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_2 отримувала пенсію в ГУ ПФУ в Сумській області. Її особова справа зберігалася у Сумському ОВК. Довідку про грошове для перерахунку пенсії ОСОБА_3 у 2018 році складав Сумський ОВК. Таким чином, Полтавський ОВК відношення до перерахунку пенсії не мав. З питання складання нової довідки вона до Полтавського ОВК не зверталася. За таких обставин вважає вимоги позивача безпідставними.

18.08.2020 до суду від ГУ ПФУ в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву /а.с.59-65/ у якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Таким чином, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 втратили чинність з 05.03.2019. Наголосив, що на момент складання та направлення довідки до органу ПФУ, положення пункту 1 постанови № 103 та пункту 5 Порядку № 45 були чинними та підлягали застосуванню усіма суб`єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативно-правових актів, у тому числі і відповідачем. При цьому звертав увагу на те, що станом на даний час підстав для перерахунку пенсії позивача чинним законодавством не передбачено та жодні постанови Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій військовослужбовців не приймалися. Отже, скасування 05.03.2019 пунктів 1, 2 постанови КМУ №103, не може бути підставою автоматичного включення в довідку інших додаткових видів грошового забезпечення, оскільки таке включення не передбачено статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка регулює порядок визначення грошового забезпечення та здійснення перерахунку пенсій. Також, відповідач акцентував увагу на тому, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804, якою установлено, що виплата пенсій, перерахованих з 01.01.2018 відповідно постанови Кабінету Міністрів України №704 проводиться у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії та 24.12.2019 прийнято постанову №1088, якою установлено, що виплата пенсій, перерахованих з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 проводиться у 2020 році в розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Отже, на думку відповідача, враховуючи прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №804 та №1088, беручи до уваги, що відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Також відповідач звертав увагу на те, що ГУ ПФУ в Полтавській області не наділено повноваженнями щодо призначення та, відповідно, перерахунку пенсій з грошового забезпечення, яке не визначено уповноваженими органами силових структур та не вчиняло будь-яких дій чи бездіяльності, що є предметом оскарження у даному спорі, а тому вимоги до ГУ ПФУ в Полтавській області є передчасними.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України /а.с.20-21/.

05.08.2020 позивач надала документи, якими усунула недоліки, що визначені в ухвалі від 24.07.2020 /а.с.24/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с. 36-37/.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років з 01.04.2004 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років /а.с.48/ та протоколом перерахунку пенсії за пенсійною справою №ФБ-1801004050 (Міноборони) від 01.06.2012 /а.с.53/.

Позивач з 01.04.2004 по 31.05.2012 перебувала на обліку у ГУ ПФУ в Полтавській області, з 01.06.2012 по 31.01.2020 у ГУ ПФУ в Сумській області, а з 01.02.2020 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Полтавській області, що підтверджується матеріалами пенсійної справи.

З грошового атестату серії НОМЕР_1 суд вбачає, що грошове забезпечення ОСОБА_1 на момент звільнення складалося з: окладу за військовим званням-35 грн, посадового окладу-105 грн, відсоткової надбавки за військову службу 25 % - 35 грн, 100 % надбавка – 175 грн, надбавка за особливі умови служби 15 %-21 грн, таємність 10 % - 10,50 грн, класність 5% - 5,25 грн, надбавка за безперервну службу 5%-18,29 грн, премія 33,3 %-127,89 грн /а.с.51/.

Протоколом перерахунку пенсії (пенсійна справа №ФБ1801004050-Міноборони) підтверджено, що ГУ ПФУ в Сумській області перераховано пенсію ОСОБА_1 з 01.07.2012, виходячи з таких складових грошового забезпечення: окладу за військовим званням-35,00 грн, посадового окладу-565,00 грн, відсоткової надбавки за військову службу 25 % - 150,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50 %-375,00 грн, робота з таємними виробами, носіями, документами 10 % - 56,50 грн, надбавка за кваліфікацію, в/сл 1 клас, 4 %-22,60 грн, премія 10%-56,50 грн, а всього-1260,60 грн /а.с.55/.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

16.08.2018 Сумським ОВК видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України на ім`я ОСОБА_1 , №ФБ49615, із зазначенням таких сум грошового забезпечення позивача із 01.03.2018: посадовий оклад - 2730,00 грн, оклад за військовим званням-600,00 грн, надбавка за вислугу років 34%-1165,50 грн, а всього - 4495,50 грн, що підтверджується відповідною довідкою /а.с.56/.

ГУ ПФУ в Сумській області на підставі довідки Сумського ОВК № ФБ49615 від 16.08.2018 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2018 у розмірі 57 % грошового забезпечення з урахуванням таких сум грошового забезпечення позивача : посадовий оклад-2730,00 грн, оклад за військовим званням-600,00 грн, надбавка за вислугу років 34%-1165,50 грн, а всього - 4495,50 грн /а.с.57/.

З протоколу перерахунку пенсії від 17.09.2018 суд вбачає, що за результатами перерахунку пенсії ОСОБА_1 її розмір становить 2562,44 грн з урахуванням попередньої суми пенсії 1566,33 грн та підвищення 498,06 (50% від 996,11 грн) – 2064,39 грн. Згідно з постановою КМУ №103 від 21.02.2018 підвищення складає 996,11 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 498.06 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 747,08 грн; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення 996,11 грн.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_1 , вважаючи дії Полтавського обласного військового комісаріату у видачі довідки про грошове забезпечення для подальшого перерахунку пенсії без включення до неї додаткових видів грошового забезпечення та дії ГУ ПФУ в Полтавській області при нарахуванні і виплаті з 01.01.2018 зменшеного розміру пенсії протиправними, звернулася до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі-Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За змістом пунктів 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Отже, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Суд зауважує, що довідка про розмір грошового забезпечення форма якої міститься у додатку 2 до Порядку №45 до змін, внесених Постановою №103, містила такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Таким чином на обласні військові комісаріати покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі-Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином з 05.03.2019 (дата набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Підстави для видачі нової довідки (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення) також виникли з 05 березня 2019 року.

При цьому з аналізу положень пунктів 2, 3 Порядку №45 слідує, що довідка про розмір грошового забезпечення складається відповідним державним органом, з якого особу було звільнено зі служби, на підставі списків відповідного органу пенсійного фонду, а виходячи з судової практики Верховного Суду, нова довідка про розмір грошового забезпечення (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення) може бути складена та направлена до органу пенсійного фонду також на підставі заяви пенсіонера.

Суд також бере до уваги, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, крім іншого, визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", який передбачав, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Відтак з 05.03.2019 скасовано обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії .

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

1. Стосовно позовних вимог до Полтавського ОВК про визнання протиправними дій у видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для подальшого перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Полтавській області з 01.01.2018 без включення до неї додаткових видів грошового забезпечення, її скасування та зобов`язання надати до ГУ ПФУ в Полтавській області оновлену довідку станом на 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії, суд дійшов наступних висновків.

Виходячи із системного аналізу норм законодавства, наведених вище, з 05.03.2019 (дата набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Суд бере до уваги, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому, слід звернути увагу, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від обласного військового комісаріату у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Отже, видана довідка про розмір грошового забезпечення може слугувати у майбутньому підставою для перерахунку пенсії позивача.

Суд бере до уваги, що позивач з 2012 року отримувала пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, а її особова справа зберігалася в Сумському обласному військовому комісаріаті. Відповідно, довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 16.08.2018 складав Сумський обласний військовий комісаріат.

Доказів складення довідки про грошове забезпечення Полтавським ОВК позивачем не надано.

Як встановлено судом у цій справі, позивач до Полтавського ОВК з заявою про складання нової довідки (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення) не зверталася, а інших підстав (за списком) для складання Полтавським ОВК нової довідки про грошове забезпечення позивача судом не встановлено.

Долучена до матеріалів справи заява позивача, адресована Полтавському ОВК судом до уваги не приймається, оскільки не містить ані дати її складення, ані доказів отримання останньої відповідачем-1 /а.с. 11/.

Полтавським ОВК також підтверджено, що з питанням складання нової довідки позивач до Полтавського ОВК не зверталася /а.с.41/.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Виходячи зі змісту наведених норм, судовому захисту підлягає лише порушене право особи. До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Водночас, відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб`єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Якщо ж таке право порушеним не є, то, відповідно, воно не може бути захищеним (поновленим) судом, а тому відсутність порушеного права є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21.08.2018 у справі №295/14795/16-а, від 23.11.2018 у справі №296/10121/17, від 29.01.2019 у справі №826/10853/17, від 05.03.2019 у справі №360/2334/17, від 18 жовтня 2019 року у справі №813/38/16.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку про відсутність в спірних правовідносинах (як до 05 березня 2019 року, так і після 05 березня 2019 року) ознак порушення Полтавським ОВК прав, свобод та законних інтересів позивача, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Полтавського обласного військового комісаріату у видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для подальшого перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01.01.2018, без включення до неї додаткових видів грошового забезпечення та її скасування та зобов`язання Полтавського обласного військового комісаріату (у термін визначений судом) надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлену довідку (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення), які визначені позивачу на момент звільнення із Збройних Сил України з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 задоволенню не підлягають.

2. Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області при нарахуванні і виплаті з 01.01.2018 по теперішній час зменшеного (на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 і довідки виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом) розміру пенсії позивача і зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області, після отримання та на підставі оновленої довідки від Полтавського обласного військового комісаріату, у термін визначений судом, здійснити з 01.01.2018 по теперішній час перерахунок та виплату 100 % підвищення пенсії, включаючи додаткові види грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що з 01.06.2012 по 31.01.2020 позивач перебувала на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, відтак нарахування і виплата пенсії з урахуванням підвищення на підставі довідки Сумського ОВК № ФБ49615 від 16.08.2018 з 01.01.2018 здійснено ГУ ПФУ в Сумській області.

Позивач перейшла на облік до ГУ ПФУ в Полтавській області лише з 01.02.2020, тобто після здійснення перерахунку пенсії, у тому числі й її підвищення, ГУ ПФУ в Сумській області.

Факту нарахування та виплати позивачеві пенсії ГУ ПФУ в Полтавській області з 01.02.2020 із зменшенням відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 розміру пенсії судом не встановлено.

Суд також враховує, що 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян”, пунктом 1 якої установлено, що з 01 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.

Також суд акцентує увагу на тому, що нарахування та виплата ГУПФУ в Полтавській області позивачеві пенсії з урахуванням довідки Сумського обласного військового комісаріату від 16.08.2018 щодо розміру грошового забезпечення, яка міститься у матеріалах пенсійної справи, ґрунтується на вимогах законодавства, оскільки інша довідка не надходила, а орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення пенсіонерів для нарахування пенсії.

Отже, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Полтавській області не порушило прав, свобод та законних інтересів позивача, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при нарахуванні і виплаті з 01.01.2018 по теперішній час (на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 і довідки, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом) неповного розміру пенсії задоволенню не підлягають.

Відносно позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області після отримання та на підставі нової довідки від Полтавського обласного військового комісаріату в термін, визначений судом, здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату 100 відсотків підвищення пенсії із врахуванням раніше виплачених сум, включаючи додаткові види грошового забезпечення, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

За змістом частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Відтак, суд не вправі вирішувати позовні вимоги, які заявлені на майбутнє, та не спрямовані на захист і відновлення вже порушених прав позивача.

За таких обставин позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області після отримання та на підставі нової довідки від Полтавського обласного військового комісаріату в термін, визначений судом, здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату 100 відсотків підвищення пенсії із врахуванням раніше виплачених сум, включаючи додаткові види грошового забезпечення, не спрямовані на захист порушеного права та заявлені позивачем на майбутнє, тому є передчасними та задоволенню не підлягають.

Отже, у позові належить відмовити у повному обсязі.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№4909/04; пункт 58), за якою принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка,78-А, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 07851296), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Соборності,66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол