
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2020 року Справа № 160/3592/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02.04.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про відмову в наданні ОСОБА_1 субсидії з початку опалювального сезону 2019-2020;
- зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради призначити ОСОБА_1 субсидію у розмірі, встановленому законодавством України (постанова КМУ № 1156 у редакції від 17.04.2019), з 01.10.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 29.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення та надання житлової субсидії. 07.02.2020 позивач отримав лист-повідомлення № 014085 Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, яким було відмовлено ОСОБА_1 в наданні субсидії, у зв`язку з наявністю простроченої заборгованості з оплати ЖКП понад 1 місяць, що перевищує 20 НМДГ. Однак, така відмова відповідача є незаконною, оскільки станом на 01.10.2019 розмір простроченої заборгованості з оплати ЖКП понад 2 місяці не перевищує 20 НМДГ. З огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.04.2020 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, у зв`язку з невідповідністю останньої вимогам ст. 161 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду, 01.07.2020 позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
28.07.2020 представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що згідно отриманих відомостей від 30.10.2019 № 3923 ОСОБА_1 має станом на 01.10.2019 прострочену понад 1 місяць заборгованість за оплату витрат на управління багатоквартирним будинком перед КП «Жилсервіс-2» ДМР у розмірі 537,24 грн. та за оплату послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення перед КП «Дніпроводоканал» у розмірі 110,78 грн. 05.11.2019 ОСОБА_1 було повідомлено, що для призначення субсидії їй необхідно до 05.12.2019 надати до управління довідку про сплату заборгованості або копію договору про її реструктуризацію. У встановлений законодавством строк, ОСОБА_1 до управління не звернулась та довідку про сплату заборгованості або копію договору про її реструктуризацію не надала. Тобто у зв`язку з наявністю у ОСОБА_1 простроченої понад один місяць заборгованості з оплати ЖКП, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії, згідно пп. 5 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» та у зв`язку з відсутністю документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, позивач права на отримання житлової субсидії з 01.10.2019 не має, у зв`язку з чим їй було відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01.10.2019.
12.08.2020 на адресу суду від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій підтримано аналогічну правову позицію викладену в позовній заяві та зазначено, що доводи відповідача, викладені у відзиві, є безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 29.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення та надання житлової субсидії.
На виконання п. 50 Положення № 848 для призначення житлової субсидії відповідачем було зроблено запити необхідної інформації та отримано відомості про суму простроченої понад один місяць заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг по домогосподарству заявниці.
Згідно отриманих відомостей від 30.10.2019 № 3923 ОСОБА_1 має станом на 01.10.2019 прострочену понад 1 місяць заборгованість за оплату витрат на управління багатоквартирним будинком перед КП «Жилсервіс-2» ДМР у розмірі 537,24 грн. та за оплату послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення перед КП «Дніпроводоканал» у розмірі 110,78 грн.
05.11.2019 ОСОБА_1 було повідомлено, що для призначення субсидії їй необхідно до 05.12.2019 надати до управління довідку про сплату заборгованості або копію договору про її реструктуризацію.
У зв`язку з отриманням від відповідача інформації про наявність заборгованості зі сплати ЖКП ОСОБА_1 звернулась до Центру абонентських послуг, де їй було надано довідку про заборгованість зі сплати ЖКП станом на 01.12.2019 та роздруківку особового рахунку НОМЕР_1 (послуг з управління багатоквартирним будинком) із зазначенням заборгованості зі сплати послуг з управління будинком станом на 01.12.2019, яка не перевищує 20 НМДГ.
Вказані документи не були прийняті відповідачем у зв`язку тим, що надані довідки оформлені станом на 01.12.2019, а не на 01.10.2019.
07.02.2020 позивач отримав лист-повідомлення № 014085 Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, яким було відмовлено ОСОБА_1 в наданні субсидії, у зв`язку з наявністю простроченої заборгованості з оплати ЖКП понад 1 місяць, що перевищує 20 НМДГ.
Вважаючи свої права та законні інтереси порушеними, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 затверджено «Положення про порядок призначення житлових субсидій» (далі - Положення № 848).
З огляду на п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п. 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 9 Положення № 848 визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з п. 5 Положення № 848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України.
Підпунктом 5 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Відповідно до пп. 7 п. 15 Положення № 848 житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Згідно з п. 43 Положення № 848 Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
З огляду на п. 50 Положення № 848 Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про, зокрема: суму простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Відомості, зазначені в пункті 50 цього Положення, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо (п. 51 Положення № 848).
У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки заявник не вчинив дій щодо її виправлення та/або не подав документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому пунктом 62 цього Положення. Зазначений строк може бути продовжено за рішенням комісії з причин, визнаних комісією поважними (п. 59 Положення № 848).
Відповідно до п. 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії (п. 64 Положення № 848).
Аналізуючи викладені приписи законодавства, суд акцентує увагу на тому, що в разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, згідно п. 62 Положення № 848 відповідач повинен був повідомити позивача протягом трьох календарних днів з дня його прийняття в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Доказів вчинення таких дій відповідачем не надано.
При цьому, повідомлення про відмову було направлено звичайним листом та отримано ОСОБА_1 лише 07.02.2020, тобто майже через два місяці після прийняття оскаржуваного рішення.
Отже, вказані обставини свідчать про неналежне сповіщення ОСОБА_1 про прийняте відповідачем рішення про відмову у призначені житлової субсидії.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне скасувати рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про відмову в наданні ОСОБА_1 субсидії з початку опалювального сезону 2019-2020.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Положеннями ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. 10 п. 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 № 3-рп/2003).
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відтак ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (див. рішення у справі "HasanandChaush v. Bulgaria", заява № 30985/96).
Отже, адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Для цього адміністративний суд наділений повноваженнями, зокрема, щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, або ж прийняти рішення, і це прямо вбачається з п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що з метою ефективного та належного захисту порушеного права позивача за встановлених обставин є зобов`язання Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.2019 з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією № 0.0.1658123307.1 від 22.03.2020.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 560,53 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про відмову в наданні ОСОБА_1 субсидії з початку опалювального сезону 2019-2020.
Зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії від 29.10.2019 з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (вул. В. Жуковського, 39/41, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 42788347) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 560,53 грн.
Повний текст рішення суду складений 03 вересня 2020 року.
Суддя А. Ю. Рищенко