Рішення № 91405812, 03.09.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2020
Номер справи
400/3139/20
Номер документу
91405812
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

03 вересня 2020 р. № 400/3139/20 Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до проГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 про визнання протиправними дії, зобовёязання вчинити певні дії ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила: 1) визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області в частині призначення їй пенсії за віком, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40, із застосуванням середньої заробітної плати в України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 і 2017 роки та відмові у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком; 2) зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, за якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки, з 08.05.2020 та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти пенсій.

В обгрунтування своїх вимог позивачка зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено їй у здійсненні перерахунку її пенсії із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, за якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки, оскільки з 08.05.2020 їй було вперше призначена пенсія за віком відповідно до Закону України №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а тому позивач має право на призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в України , з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки відповідно до Закону №1058. При цьому, на переконання позивачки, при зверненні особи, якій призначено пенсію за вислугу років в порядку Закону України №1788, із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону №1058, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058. Також, позивачка зазначила, що має право на призначення і виплату їй грошової допомоги згідно із п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки її страхових стаж на посадах, передбачених п. "е"-"ж" ст. 55 Закону України "про пенсійне забезпечення" становить понад 40 років і до моменту призначення пенсії за віком жодних виплат не отримувала.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. Обгрунтовуючи свою позицію у письмовому відзиві відповідач зазначив, що вимога позивача про зобов`язання при обчисленні заробітної плати для виплати пенсії застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні за останні 3 роки є необгрунтованою, оскільки пенсія позивачу вже була призначена, а тому в цьому випадку можливий лише перехід з одного виду пенсії на інший із застосуванням показника заробітної плати, який був застосований при призначенні пенсії. Таким чином, оскільки в цьому випадку мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, а не призначення нового виду пенсії, відповідач правомірно перевів ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Щодо виплати грошової допомоги, передбаченої п. 7-1 прикінцевих положень Закону №1058, то відповідач зазначає, що оскільки позивачка отримувала пенсію за вислугу років за період з 16.07.2010 по 24.08.2010 в розмірі 1453,70 грн, то вона не має право на отримання цієї грошової допомоги.

Суд розглянув справу 03.09.2020, відповідно до вимог ст.263 КАС України, без проведення судового засідання, в порядку спрощеного позовного провадження, на підставі наявних матеріалів справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 16.07.2010 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення.

З 25.08.2010 у зв`язку з призначенням ОСОБА_1 на посаду вчителя початкових класів Первомайської ЗОШ І-ІІІ ступенів , виплату пенсії за вислугу років позивачці припинено.

За період з 16.07.2010 по 24.08.2010 позивачці виплачено пенсію в розмірі 1453,70 гривень.

08.05.2020 ОСОБА_1 за її заявою призначено пенсію за віком, з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.

В червні 2020 року позивачка звернулась до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки.

Листом від 14.07.2020 №3900-3689/як-02/8-1400/20 Головне управління ПФУ в Миколаївській області відмовило позивачу з підстав того, що з 08.05.2020 було здійснено переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, та з посиланням на п. 3 ст. 45 Закону №1058, за яким перехід з одного виду на інший здійснюється з дня подачі заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів із застуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення попереднього виду пенсії.

В червні 2020 року позивачка звернулась до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо виплати грошової допомоги відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Листом від 14.07.2020 № 3897-3692/К-02/8-1400/20 Головне управління ПФУ в Миколаївській області відмовило позивачці у виплаті грошової допомоги спираючись на те, що з 16.07.2010 позивачці було призначено пенсію за вислугу років.

1. Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з п. 2, 16 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.

Водночас ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

З 16.07.2010 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивачка звернулась вперше 08 травня 2020 року.

Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788-XII ( в редакції станом на 16.07.2010) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Статтею 7 Закону № 1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно з п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01 січня 2004 року здійснюється на підставі Закону № 1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону № 1788-XII.

При цьому ст. 9 Закону № 1058-ІV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років.

Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

З наведеного суд вбачає, що при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону № 1788-XII, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.

Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 по справі №876/5312/17.

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

В цій частині позов підлягає задоволенню.

2. Щодо права позивачки на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій згідно пункту 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

За змістом наведених норм вбачається, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з: 1) наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних визначених законодавством посадах; 2) вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також 3) неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

Отримання вказаної грошової допомоги визначене законодавцем, як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію.

Разом з цим, як зазначено вище, за заявою позивачки їй з 16.07.2010 вже призначалася пенсія за вислугу років, виплата якої була припинена 25.08.2010 у зв`язку із працевлаштуванням за спеціальністю.

Тобто до призначення позивачці пенсії за віком позивачка більш як один місяць отримувала пенсію за вислугу років (в розмірі 1453,70 грн), що позбавляє її права на отримання грошової допомоги на підставі пункту 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV.

Зазначену правову позицію також неодноразово висловлено Верховним Судом у постановах від 22.02.2018 у справі №310/3774/17, від 27.11.2018 у справі № 328/1619/17(2-а/328/80/17), від 11.07.2019 у справі №350/294/16-а та від 02.03.2020 у справі №175/4084/16-а(2-а/175/86/16).

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про правомірність відмови Головного управління ПФУ в Миколаївській області в задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій згідно пункту 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV.

В цій частині позов задоволенню не підлягає.

Позов задовольнити частково.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 840,80 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно частині задоволених вимог.

Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст.139, 241, 244, 242-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40, із застосуванням середньої заробітної плати в України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 і 2017 роки.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки, з 08.05.2020.

4. В задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій згідно пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язання виплатити їй зазначену грошову допомогу відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 гривень (вісімсот сорок грн вісімдесят коп).

6. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 09.09.2020