
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
03.09.2020Справа № 910/7721/20Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., за участі секретаря судового засідання Саруханян Д.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз"
про визнання додаткової угоди укладеною
за участі представників:
від позивача: Кислощук Я.С., адвокат,
від відповідача: Прокоф`єва Л.С., адвокат,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єгаз" про визнання укладеною додаткової угоди до договору купівлі-продажу від 01.10.2019 № 12А167-1137-19, оскільки відповідач відмовляється від її підписання.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.2020 вказану позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення її недоліків.
23.06.2020 через відділ діловодства та документообігу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви та уточнення до неї.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що відповідач не є суб`єктом, на якого покладені будь-які спеціальні обов`язки відповідно до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 17. При цьому, у спірному періоді - січні 2020 року, відповідач передав позивачу природний газ у відповідному розмірі, тобто сторонами виконувався договір у вказаний період, а відтак зміна ціни за переданий у січні 2020 року газ суперечить положенням чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
01.10.2019 між позивачем, як покупцем, та відповідачем, як продавцем (попереднє найменування ТОВ «РГК Трейдінг»), укладено договір купівлі-продажу природного газу № 12А167-1137-19, за умовами продавець зобов`язується передати покупцеві у 2019 році природний газ, а покупець - прийняти та оплатити його на умовах цього договору.
Пунктом 1.2 договору встановлено, що природний газ передається за цим договором, використовується покупцем виключно для постачання релігійним організаціям (крім обсягів, що використовується для провадження їх виробничо-комерційної діяльності).
Відповідно до пункту 3.2 договору передача газу за цим договором здійснюється шляхом надання оператору ГТС сторонами торгових сповіщень (в розумінні Кодексу ГТС) на відчуження/набуття природного газу, в якому зокрема зазначаються обсяги природного газу, визначені покупцем (заявка покупця) згідно з пунктом 2.1 цього договору. У разі відхилення оператором ГТС торгових сповіщень по незалежним від продавця причинам (в тому числі, якщо зазначені в торговому сповіщенні покупця обсяги відрізняються від обсягів, визначених в пункті 2.1 цього договору), продавець не несе відповідальність за невиконання умов цього договору в частині передачі природного газу. Приймання-передача природного газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці купівлі-продажу, оформляється актом приймання-передачі.
Пунктом 5.1 Договору сторони погодили, що ціна за 1 метр кубічний газу становить 4,2727604 грн., крім того податок на додану вартість - 5,1273125 грн.
Строк дії договору згідно з пунктом 11.1 договору (у редакції додаткової угоди № 1) встановлено з 01.10.2019, який діє в частині продажу природного газу до 30.11.2019 (включно), а в частині розрахунків - до їх повного здійснення.
Додатковими угодами до Договору сторони погоджували обсяг природного газу, який має бути переданий на користь позивача за кожен місяць окремо, а також його ціну.
Так, додатковою угодою від 11.12.2019 № 2 до договору доповнено пункт 5.1 розділу 5 підпунктами 5.1.2 та 5.1.3 у наступній редакції:
" 5.1.2. Ціна за 1 метр кубічний природного газу з 01.12.2019 по 31.12.2019 (включно) - 4,2766958 грн., крім того податок на додану вартість - 20%. Усього разом з податком на додану вартість - 5,13203496 грн.
5.1.3. Ціна за 1 метр кубічний природного газу з 01.01.2020 по 31.01.2020 (включно) - 5,50 грн., крім того податок на додану вартість - 20%. Усього разом з податком на додану вартість - 6,60 грн.".
Додатковою угодою від 17.01.2020 № 3 до договору доповнено пункт 2.1 розділу 2 договору абзацом 4 у наступній редакції: "Продавець передає покупцеві з 01.01.2020 по 31.01.2020 (включно) природний газ обсягом до 56887,53 метрів кубічних».
06.02.2020 позивач отримав від АТ НАК «Нафтогаз України» лист щодо укладення додаткової угоди на зміну ціни на період з 01.01.2020 по 31.01.2020 у розмірі 5580 грн. за 1 куб.м. у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 17. У вказаному листі також зазначено, що проектом додаткової угоди запропоновано скоригувати обсяги передачі газу по договорам від 05.11.2018 № 18-558-Н та № 18-559-РО, а також повідомлено про надіслання форми додаткової угоди до договорів, укладених на січень 2020 року із визначенням нульових обсягів передачі газу у січні 2020 року за цими договорами.
У свою чергу, листом від 06.02.2020 № 587-Сл-760-0220 позивач звернувся до відповідача із проектом додаткових угод до укладених між ними договорів, зокрема й до спірного договору, у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 17 та листом АТ НАК «Нафтогаз України» від 06.02.2020 року. У проектах додаткових угод позивач пропонував встановити ціну за природний газ з 01.01.2020 по 31.01.2020 у розмірі 5,58 грн. за 1 куб.м.
У відповіді на вказаний лист відповідач листом від 07.02.2020 відмовив у підписанні проектів додаткових угод, оскільки зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. У той же час, відповідач направив проекти додаткових угод із викладеними в них своїми пропозиціями.
Поряд із цим, 14.02.2020 позивач із листом № 587-Сл-941-0220 направив відповідачу для підписання акти приймання-передачі природного газу за січень 2020 року. Відповідний акт приймання-передачі від 31.01.2020 за спірним договором підписано сторонами та скріплено їхніми печатками. Із даного акту вбачається, що відповідач передав, а позивач прийняв у січні 2020 року природний газ на загальну суму 667399,79 грн. в обсязі 101121,18 грн., ціною 5,50 грн. за 1 куб.м., крім того податок на додану вартість - 20%.
Оскільки сторони не досягли згоди щодо укладення додаткової угоди до договору, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Примусовий порядок укладання господарських договорів за рішенням суду регулюється статтею 187 Господарського кодексу України та статтею 648 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Зі змісту зазначеної статті вбачається, що переддоговірним є спір, який виникає у разі, якщо сторона ухиляється або відмовляється від укладення договору в цілому або не погоджує окремі його умови. При цьому передати переддоговірний спір на вирішення суду можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов`язаною його укласти через пряму вказівку закону, або на підставі обов`язкового для виконання акта планування. В інших випадках спір про укладення договору чи з умов договору може бути розглянутий господарським судом тільки за взаємною згодою сторін або якщо сторони зв`язані зобов`язанням укласти договір на підставі існуючого між ними попереднього договору. У разі вирішення судом переддоговірного спору з дотриманням вказаних вимог днем укладення договору вважається день набрання чинності відповідним рішенням суду, враховуючи, що в такому випадку договірне зобов`язання між сторонами виникає саме на підставі судового рішення.
Відповідно до частини 3 статті 179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
19.10.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №867 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" (надалі - "Положення").
Відповідно до пункту 1 Положення воно визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов`язків, що покладаються на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов`язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації. Це положення не позбавляє постачальників природного газу, зокрема із спеціальними обов`язками, права вільно обирати оптового продавця природного газу для потреб їх господарської діяльності.
Відповідно до пункту 7 Положення постачальник природного газу, який має ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу, уклав договір постачання природного газу з побутовим споживачем, релігійною організацією (крім обсягів, що використовуються для провадження її виробничо-комерційної діяльності) або державним підприємством України "Міжнародний дитячий центр "Артек" та є постачальником такого споживача у місяці (місяцях) постачання з 1 листопада 2018 року по 1 липня 2020 року, має право подати до НАК "Нафтогаз України" заявку на купівлю природного газу в обсязі, необхідному йому для здійснення постачання такому споживачеві. У разі відсутності вузла обліку природного газу в такого споживача вважається, що необхідним є обсяг природного газу, визначений відповідно до норм споживання, встановлених законодавством.
Згідно абзацу другого пункту 7 Положення НАК "Нафтогаз України" не має права до 1 липня 2020 року відмовити в задоволенні зазначеної заявки.
Відповідно до п. 13 Положення з 1 січня 2020 року НАК "Нафтогаз України" здійснює продаж/постачання природного газу відповідно до пунктів 7, 8 і 11 цього Положення за цінами, що встановлюються продавцем (постачальником) і покупцем (споживачем) на відповідні періоди поставки (місяць або квартал), але не вище середньої арифметичної ціни газу, за якою Компанія пропонує газ промисловим споживачам за умови попередньої оплати до відповідного періоду поставки газу (місяць або квартал). Вимоги щодо граничного рівня ціни застосовуються окремо до кожного періоду поставки.
Таким чином, АТ НАК "Нафтогаз України" здійснювала продаж/постачання природного газу з 01 січня 2020 року по 31 січня 2020 року за ціною, що визначалась на рівні 5,50 гривень без урахування податку на додану вартість (ПДВ) - 20%. Усього разом з податком на додану вартість - 6,60 гривень.
У подальшому, 24.01.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 17 "Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", якою абзац 5 пункту 6 постанови від 19.10.2018 № 867 викладено в такій редакції: "З 1 січня 2020 року ціна придбання природного газу не може бути вищою за ціну продажу природного газу, визначену відповідно до пункту 13 цього Положення, за вирахуванням торговельної надбавки (націнки) НАК "Нафтогаз України" на рівні 1,917 відсотка зазначеної ціни.".
Одночасно, пункт 13 постанови від 19.10.2018 № 867 викладено в наступній редакції: "З 1 січня 2020 року НАК "Нафтогаз України" здійснює продаж/постачання природного газу відповідно до пунктів 7, 8 і 11 цього Положення за цінами, що встановлюються продавцем (постачальником) і покупцем (споживачем), але не вище рівня, який, зокрема, враховує середньоарифметичне значення фактичних цін (End of Day) природного газу на наступну добу поставки газу (Day-Ahead and Weekend) на нідерландському газовому хабі (ТТF) за період 1-22 числа місяця постачання газу відповідно до інформації біржі Powernext/EEX, різницю (спред) між ціною на хабі TTF та кордоні України і тариф на послуги транспортування природного газу для точки входу в Україну на міждержавному з`єднанні з Польщею/Словаччиною/Угорщиною.".
Після прийняття даної постанови на офіційному веб-сайті НАК "Нафтогаз України" опубліковано повідомлення, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 17 у січні 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК "Нафтогаз України" постачає газ в рамках спеціальних обов`язків (ПСО), становитиме 4,65 грн. за кубометр (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами).
Однак, із наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 17 "Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", якою внесені зміни до постанови від 19.10.2018 № 867, не вбачається обов`язковості укладення договору - додаткової угоди до спірного договору, для відповідача у справі, оскільки останній не є суб`єктом, на якого покладені будь-які спеціальні обов`язки відповідно до Положення.
У той же час, як убачається із матеріалів справи, між сторонами за спірний період січень 2020 року оформлено акт приймання-передачі природного газу за договором в обсязі 101121,18 грн., ціною 5,50 грн. за 1 куб.м., на загальну суму 667399,79 грн. із ПДВ 20%.
Тобто, сторонами вчинено юридично значущі дії по виконанню договірних правовідносин у січні 2020 року, що оформлено підписаним обома сторонами відповідним актом.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається (частина 3 статті 632 Цивільного кодексу України).
За наведених обставин, позивачем не доведено законодавчо встановленої обов`язковості укладення між сторонами додаткової угоди до договору купівлі-продажу від 01.10.2019 № 12А167-1137-19 щодо внесення змін на ціну на газ у січні 2020 року, який, крім того, у січні 2020 року виконаний сторонами із оформленням відповідного акту приймання-передачі природного газу.
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судові витрати, які складаються із суми сплаченого судового збору, покладаються відповідно до статті 129 ГПК України на позивача.
Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва (пункт 17.5 частини 1 Перехідних положень ГПК України) протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено: 07.09.2020 року.
Суддя К.В. Полякова