Рішення № 91372201, 08.09.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2020
Номер справи
320/4947/20
Номер документу
91372201
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 вересня 2020 року м.Київ №320/4947/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

у с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльність СБУ по невиготовленню та ненаданню та не направленню до ГУ ПФУ у Київській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії та зобов`язання відповідача виготовити та направити позивачеві та ГУ ПФУ у Київській області таку довіку із зазначенням усіх складових грошового забезпечення, передбачених п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для проведення перерахунку основного розміру пенсії, станом на 01.03.2018.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року відповідачем складено довідку станом на 01.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії. До грошового забезпечення відповідачем було включено посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років. На підставі цієї довідки із зазначеними складовими грошового забезпечення Головним управлінням Пенсійного фонду України й було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року. Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправним та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року. З огляду на це, на думку позивача, перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою № 103, тому позивач звернувся до відповідача з проханням підготувати та направити позивачеві та до Головного управління Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача, листом від 13.03.20120року за вих. № 21/3/2-3-6/5 відмовив позивачеві у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України нової довідки. Позивач з такою відмовою не погоджується та вважає її протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 03.08.2020 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами надіслав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що постановою КМУ № 704 від 01.03.2018 змінився порядок нарахування грошового забезпечення військовослужбовців, постановою № 103 внесені зміни до п. 5 та додатку № 2 Порядку № 45, яким визначені складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії та встановлена форма довідки, що надається уповноваженими структурними підрозділами для перерахунку пенсії. Відповідач також зазначає, що попри те, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та не чинними п. 1 та 2 Постанови № 103, на час звернення позивача до суду з даним позовом, Порядок № 45 та Постанова № 103 є чинними, іншого порядку перерахунку пенсій військовослужбовцям не встановлено. Відтак, підстав для видачі нової довідки позивачеві із включенням додаткових видів грошового забезпечення чинними нормативними документами не передбачено. Однак, у зв`язку з набранням 24.06.2020 чинності рішення Великої Палати Верховного суду у зразковій справі №160/8324/19, яким рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 17.12.2019 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії щодо підготовки та надання до управління ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення - залишено без змін, СБУ прийнято рішення надавати за зверненням колишніх військовослужбовців органів державної безпеки та членів їх сімей довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 05.03.2019, враховуючи положення Постанови № 704. Проте, додаткові види грошового забезпечення, які просить врахувати позивач у довідці про розмір грошового забезпечення зазначеною постановою не передбачені.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне:

позивач проходив військову службу в Управлінні Служби Безпеки України в Тернопільській області на посадах офіцерського складу, що підтверджується копіями трудової книжки та військового квитка (а.с. 31-32, 29-30).

30.11.2010 року позивач був звільнений з військової служби та виключний зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с. 29).

Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду у Київської області та отримує пенсію за вислугу років (а.с. 14, 35, 39).

Пенсія позивачеві призначена з 01.01.2011 року у розмірі 90% грошового забезпечення з наступними складовими: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40% та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч.: надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 - 15%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 20%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, за особливо важливі завдання у розмірі 75%, надбавка за спеціальне завдання чи державну охорону у розмірі 70% та премії у розмірі 10% (а.с. 37).

Постановою № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року. Ця постанова набула чинності 26.02.2018 року.

Відповідачем на виконання вимог Постанови № 103 було складено довідку №21/3/2-132м/123 від 06.04.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 36).

Згідно цієї довідки грошове забезпечення позивача містить такі складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (у розмірі 50% посадового окладу).

На підставі цієї довідки позивачеві перераховано пенсію з 01.01.2018 року у розмірі 70 % грошового забезпечення (а.с. 38).

Рішенням КОАС від 01.07.2019 по справі № 320/1245/19 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Київській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугою років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зобов`язано ГУ ПФУ у Київській області здійснити з 1 січня 2018 перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та виплатити різницю між нарахованою та отриманою пенсією з 1 січня 2018.

На виконання цього рішення, ГУ ПФУ у Київській області у вересні 2019 здійснено перерахунок пенсії у розмірі 90 % від відповідних сум грошового забезпечення та виплачено позивачеві суму доплати по перерахунку за період з 01.08.2019 по 31.09.2019, а з вересня 2019 виплата пенсії проводиться з врахуванням зазначеного рішення, що підтверджується листом ГУ ПФУ та випискою по картковому рахунку позивача (а.с. 41, 43-52).

14.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо надання йому та направлення до ГУ ПФУ у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01.03.2018, із врахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, доплати за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання; надбавки за розвідувальну та контр-розвідувальну діяльність та інших виплат грошового забезпечення (а.с. 6).

Листом за вих. №21/3/2-3-6/5 від 13.03.2020 відповідачем, за результатами розгляду вказаної заяви, повідомлено, що правових підстав для складання нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на даний час немає, можливість надання СБУ нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій буде визначена лише після ухвалення остаточного рішення Великою Палатою Верховного суду у зразковій справі 160/8324/19 з питання, що стосується неврахування уповноваженим органом при складанні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами:

згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У п. 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 4, 6 пункту 3 Порядку№45 проведення перерахунку, військовослужбовцям, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 № 3-1.

Відповідно до пункту 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути заява позивача, як пенсіонера, та додані до неї документи.

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не позбавляє позивача права на самостійне звернення до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.

При цьому, право на перерахунок пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи викладене, суд констатує, що позивач має право отримати довідку про розмір його грошового забезпечення.

Постановою № 103 передбачено поетапний перерахунок раніше призначених пенсій колишніх військовослужбовців та членів їх сімей та внесено зміни до Порядку № 45, зокрема: п. 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»; Додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій зазначаються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу.

Згідно з п. 1 Порядку № 45 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Системний аналіз норм свідчить, що пенсійне забезпечення осіб є гарантією стабільного та належного життя пенсіонерів. Перерахунок пенсії, в свою чергу, є запорукою достойного рівня життя пенсіонерів та співрозмірності витрат отриманим доходам. Перерахунок пенсії залежить від розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, визначеного на одну працездатну особу, рівня інфляції та грошових коливань в країні. Механізм та порядок перерахунку пенсій затверджується актами органів державної влади, зокрема, Кабінетом Міністрів України. А починаючи з 01.01.2017 року законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено виключно до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Системний аналіз зазначених норм Порядку № 45 дає підстави для висновку, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує система юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов`язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких, зокрема, належать:

- прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;

- направлення компетентними державними органами у п`ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям

повідомлення Пенсійним фондом України у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку;

- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

- підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.

Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним етапом процедури доведення до відому органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Тому про виникнення у відповідача обов`язку із підготовки такої довідки можна вести мову лише за наявності встановлених вище передумов.

При чому, довідка про розмір грошового забезпечення оформлюється в затвердженій чинним законодавством формі та змістом.

Прийняттям Постанови № 103 зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Тобто, перерахунок здійснюється з урахуванням лише трьох складових грошового забезпечення: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади). Врахування інших, не визначених у вказаній нормі видів грошового забезпечення, не передбачено.

Як вже зазначалось, постановою № 103 внесено зміни до форми та змісту довідки про грошове забезпечення, які видають уповноважені органи. Тепер в ній зазначаються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною посадою.

З матеріалів справи вбачається, що довідка, видана відповідачем, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії позивачу, містить лише три складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років (а.с. 36).

На підставі цієї довідки вирішено здійснити поетапний перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2018 року (а.с. 38).

Крім того, органи державної влади та органи місцевого самоврядування у своїй діяльності зобов`язані керуватись нормативно-правовими актами, чинними на момент виникнення спірних правовідносин. У разі якщо спірні правовідносини регулюються декількома нормативно-правовими актами, виданими одним і тим самим органом державної влади і між ними є неузгодженість, слід керуватись нормативно-правовим актом в останній редакції.

Така позиція висловлена й у Листі Міністерства юстиції України «Щодо практики застосування норм у випадку колізії» № 758-0-2-08-19 від 26.12.2008 року, де визначено: у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. Така неузгодженість може виникнути внаслідок того, що прийняття нової норми не завжди супроводжується скасуванням "застарілих" норм з одного й того ж питання.

За таких обставин, суд погоджується з твердженням відповідача про те, що врахування будь-яких інших складових грошового забезпечення не передбачено, та доходить висновку про те, що додаткові види грошового забезпечення правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення, у відповідності до вимог Постанови № 103, яка була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які затверджені відповідною постановою Уряду.

05.03.2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року - без змін.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суд зазначає, що п. 1, 2 Постанова № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019 року, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КАС України, тобто саме з цього часу діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у справі № 160/8324/19 (провадження № Пз/9901/20/19).

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, суд має враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головні управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями п. 1 та 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.07.2007 року (далі - Порядок № 3-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402.

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Постановою № 704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п. 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах наявні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.

Перевіривши та оцінивши у сукупності всі докази, суд дійшов висновку про те, що суб`єкт владних повноважень не діяв на підставі, у межах та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України.

За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови виготовити та надати позивачеві та до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, премії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача виготовити та направити позивачеві та до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії позивачеві за відповідною посадою, із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: відсоткової надбавки за вислугу років, доплати за роботи в умовах режимних обмежень; надбавки за особливо важливі завдання; надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення; надбавки за роботу з агентурою, премії, суд зазначає наступне:

кожна особа, відповідно до ст. 5 КАС України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, суд може зобов`язати відповідача-суб`єкта владних повноважень прийняти рішення, яким зобов`язати вчинити на користь позивача певні дії, якщо для їх вчинення виконані всі умови, визначені законом.

У своїх рішеннях Європейський суд дійшов висновку, що захист, який пропонується в статті 13, має поширюватись на всі випадки обґрунтованих заяв про порушення прав і свобод, які гарантуються Конвенцією (наприклад, рішення у справі "Класс та інші проти Федеративної Республіки Німеччини")..

В п. 145 рішення від 15.11.1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" ЄСПЛ зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 року).

Крім того, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції, Суд вказує на те, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути:

- незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (рішення від 06.09.2005 року у справі "Гурепка проти України", п. 59);

- спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (рішення від 26 жовтня 2000 року у справі "Кудла проти Польщі", п. 158; рішення від 16.08.2013 року у справі "Гарнага проти України", п. 29).

Отже, "ефективний засіб правового захисту" в розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Водночас винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає зазначеній міжнародній нормі.

З огляду на викладене та з метою забезпечення ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах, суд доходить висновку, що належним способом захисту буде - зобов`язання відповідача виготовити та видати позивачеві нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за відповідною посадою, із включенням до складу грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, у прохальній частині позивач просить суд виготовити та видати довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року. Проте суд вказує, що таке право у позивача виникло лише з 05.03.2019 року, тобто з моменту набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18. За таких обставин, позовні вимоги саме в частині виготовлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 01.03.2018 року задоволенню не підлягають.

Однак з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав та інтересів позивача, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача виготовити та видати позивачеві нову довідку про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019 року для перерахунку його пенсії за відповідною посадою, із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за спеціальні завданні чи державну охорону, премії.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

позовну заяву ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Служби безпеки України (код ЄДРПОУ - 00034074, м.Київ, вул.Володимирська, буд. 33) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Служби безпеки України щодо відмови у виготовленні та наданні ОСОБА_1 , відмови у надсиланні Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за спеціальні завданні чи державну охорону, премії.

Зобов`язати Службу безпеки України виготовити та видати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою, із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років; надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.2; надбавки за оперативно-розшукову діяльність; надбавки за особливо важливі завдання; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення; надбавки за спеціальні завданні чи державну охорону; премії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Брагіна О.Є.