Рішення № 91349390, 07.09.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
580/2863/20
Номер документу
91349390
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року справа № 580/2863/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

27.07.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Черкаського обласного військового комісаріату (18008, м.Черкаси, вул. Хоменка, буд.19; код ЄДРПОУ 07735288) (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач 2) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача1 щодо відмови у складенні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії згідно з додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 та зобов`язання її скласти та направити відповідачу 2 для перерахунку його пенсії;

визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704;

зобов`язання відповідача 2 після надходження довідки про розмір грошового забезпечення здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2018 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 13.02.2008 №45, постанови КМУ від 30.08.2017 №704 з урахуванням: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби, надбавки за кваліфікацію, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач 1 всупереч вимог закону не надав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії згідно з додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45. Щодо відповідача 2 позовні вимоги обгрунтовані тим, що він виплачує пенсію позивачу не в повному обсязі без урахування усіх складових грошового забезпечення (надбавок та премій) та з меншою відсотковою ставкою.

Ухвалою суду від 07.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного позовного провадження. Крім того установлено відповідачу строк, тривалістю десять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу відповідачі та позивач отримали 12.08.2020.

19.08.2020 до суду надійшов відзив відповідача 1 на позовну заяву (вх.№21060/20), в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що після 05.03.2019 та на теперішній час списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зокрема з прізвищем позивача від відповідача 2 до нього не надходили. Тому відсутні правові підстави для складання та направлення до відповідача 2 нової довідки.

Позивач 25.08.2020 до суду подав відповідь на відзив відповідача 1 (вх.№21630/20), в якій просив задовольнити позовну заяву, обгрунтовуючи тим, що підставою для вчинення дій спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій є заява пенсіонера та додані до неї документи і рішення прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. Тому дії відповідача 1 щодо відмови позивачу у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 не відповідає вимогам закону.

27.08.2020 до суду надійшов відзив відповідача 2 на позовну заяву (вх.№21833/20), в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що після надходження довідки від 30.03.2020 №ФР1699, виданої відповідачем, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, що підтверджується матеріалами пенсійної справи, зокрема розпорядженням від 12.04.2020 та розрахунком на доплату пенсії від 12.04.2020. Тому викладені позовні вимоги щодо непроведення перерахунку пенсії позивача та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату його пенсії є безпідставними.

02.09.2020 позивач до суду подав відповідь на відзив відповідача 2 (вх.№22421/20), в якій просив задовольнити позовну заяву В обгрунтування посилався на те, що відповідач 2, не зважаючи на визнання судом у зразковій справі №826/3858/18, протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103, продовжує виплачувати позивачу пенсію не в повному розмірі, без урахування усіх складових грошового забезпечення, посилаючись на відсутність законодавчих підстав для обчислення пенсії позивачу з урахуванням додаткових складових (надбавок, доплат, підвищень, премій).

Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надійшло, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що відповідно до посвідчення від 31.01.2002 серії НОМЕР_2 позивачу призначена пенсія за вислугу років.

З даних Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України розрахунок пенсії за вислугу років у пенсійній справі ФР 2301005615 для позивача складає 12795,00грн із врахуванням таких складових: посадовий оклад - 7050,00грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 4265,00грн.

Рішенням відповідача 2 від 14.06.2018 позивачу здійснено з 01.01.2018 перерахунок пенсії, застосовуючи відсоткове значення пенсії 70% грошового забезпечення.

11.05.2020 позивач звернувся до відповідача 2 заявою, в якій просив розрахунок розміру підвищення до пенсії провести враховуючи його максимальний розмір 90% від грошового забезпечення, дотримуючись законодавчих актів, а також враховучи рішення Великої Палати Верховного Суду України від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18.

Листом від 26.05.2020 №1510-1751/П-03/8-2300/20 відповідач 2 повідомив про відсутність підстав для обчислення пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 90% оновленого грошового забезпечення.

12.06.2020 позивач звернувся до відповідача 1 заявою, в якій просив підготувати та надати відповідачу 2 нову довідку про розмір грошового забезпечення з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.01.2018 перерахунку основного розміру його пенсії.

Листом від 17.06.2020 №6/8/7/ФР-51699/892 відповідач 1 повідомив, що призначення, перерахунки та виплата пенсій військовослужбовцям здійснюються органами Пенсійного фонду України. Тому з цим питанням йому необхідно звернутися до відповідача 2.

З огляду на вказане позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Отже, бездіяльність органів державної влади за умов недостатнього правового регулювання правовідносин у сфері грошового забезпечення військовослужбовців за наявності встановленого законом права особи на належний його рівень не може звужувати таке право.

На підставі частин 2, 3 вказаної норми Закону до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, для перерахунку пенсії матиме значення розрахункова величина у відсотках її призначення.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. При цьому, право на перерахунок пенсії в особи виникає у разі, якщо підвищуються посадові оклади відповідної категорії військовослужбовців. Тому доводи відповідача 1 щодо відсутності списків територіального органу для виготовлення довідок для перерахунку пенсії військовослужбовцям, у т.ч. позивачу, суд не врахував.

17.07.1992 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей».

13.02.2008 Уряд України постановою №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок №45).

До вказаних вище постанов Кабінет Міністрів України вносив зміни. Зокрема, 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

У редакції на час виникнення спірних правовідносин Постанова №103 діє з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 та № 826/12704/18 від 14.05.2019, а також постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 від 29.01.2020.

Пунктом 1 Порядку №45 (у редакції з 24.02.2018) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п.5 Порядку №45 (у редакції з 24.02.2018) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку №45 (у редакції з 24.02.2018) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції. Зокрема, у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Для вирішення спору суд на виконання ч.3 ст.291 КАС України врахував викладені у рішенні від 17.12.2019 висновки Верховного Суду (далі - ВС) за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, в якій надавалась оцінка дій щодо відмови у підготовці та надані до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Вказане рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду (далі - ВП ВС) від 24.06.2020.

ВС у вказаному рішенні зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними. Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

На час звернення позивача до відповідача 1 із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами 2, 4, 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються:

оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами), Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Отже, на відповідача1 покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Вказаний правовий висновок наведений у постанові ВС від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, обов`язковий для врахування згідно з ч.5 ст.242 КАС України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, що набрала чинності 01.03.2018, якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі - постанова №704).

Пунктом 2 Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підп.1 п.5 постанови №704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому, підп.2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З аналізу наведених норм ВС у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Також ВС у вказаному рішенні врахував залишення без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішень судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18. Зокрема, суд касаційної інстанції вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

На підставі ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Для вирішення спору суд також врахував висновки Верховного Суду , викладені в за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов`язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України.

ВС у постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019, у зразковій справі №240/5401/18 вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

Тому ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Враховуючи викладене ВС у зазначеній зразковій справі дійшов висновку (п.53 рішення від 17.12.2019), що дії відповідача 1 щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення є неправомірними, а відповідача 1 належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2018 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Отже, доводи позивача щодо відсутності у відповідача 2 правових і фактичних підстав для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення з 01.01.2018 її перерахунку з 90% грошового забезпечення до 70%. Однак, оскільки відповідно до положень ст.9 КАС України суд вирішує спір в межах заявлених позовних вимог і правовідносини зі зменшення відсоткового значення не заявлені до вирішення (не є спірними), суд не надає правової їм оцінки з результатом вирішення заявленого спору.

Суд врахував, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним і скасовано пункт 6 постанови КМУ №103.

Так, згаданим пунктом 6 у відповідній редакції було передбачено внести зміни:

1) у пункті 7 Постанови №393 після абзацу сьомого доповнено новим абзацом і доповнено пункт абзацом такого змісту: «Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.»;

2) Постанову №45, в якій серед іншого в затвердженому нею Порядку викладені окремі пункти, у т.ч. додаток №2 щодо форми довідки в нових редакціях, а також доповнено додатком №3. Зокрема, пункт п`ятий викладений в редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту;

3) у Постанові №704 пункт 4 викладено в редакції, згідно з якою встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Також у пункті 10 цифри і слова « 1 січня 2019 року» замінити цифрами і словами « 1 березня 2018 року».

Внаслідок скасування вказаної вище норми постановою суду апеляційної інстанції пункт 4 Постанови №704 діє в редакції з 29.01.2020, якою встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Тарифний коефіцієнт для позивача не змінено.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідач 1 порушив права позивача на належне пенсійне забезпечення, не видавши оновлену довідку про грошове забезпечення станом для перерахунку пенсії відповідачем 2, у зв`язку з чим наявні підстави для визнання саме такої бездіяльності протиправною та зобов`язання видати таку довідку та направити відповідачу 2. Отже, позовні вимоги обгрунтовані у цій частині.

Позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у складанні довідки не є обгрунтованою, оскільки в спірних правовідносинах відповідач 1 не прийняв жодного рішення (не вчинив активної поведінки), яким би здійснив таку відмову, та допустив саме пасивну поведінку (бездіяльність).

Також не підлягає задоволенню позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо проведення позивачу перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадових окладів військовослужбовців, оскільки у заявлених спірних правовідносинах саме відповідач 1 не виконав встановленого законом обов`язку щодо направлення йому оновленої довідки, з отриманням якої закон пов`язує виникнення у відповідача 2 обов`язку здійснити перерахунок пенсії. Оскільки такі правовідносини не виникли, бездіяльність відповідача 2 у цій частині не є протиправною.

Водночас для відновлення порушеного права наявні підстави для зобов`язання відповідача 1 видати довідку для перерахунку пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови КМУ №704 та зобов`язати відповідача 2 після її надходження здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з з 01.01.2018 з урахуванням всіх її складових з розрахунку відсоткового значення, згідно з яким йому призначено таку пенсію.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позивач є інвалідом II групи, що підтверджено довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ від 22.10.2019 №466405, та звільнений від сплати судового збору в силу закону, а понесення ним судових витрат не доведено, вони не підлягать розподілу.

Керуючись ст.ст.2-14, 72-78, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаського обласного військового комісаріату щодо підготовки та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45, за формою згідно з додатком 2 до затвердженого нею Порядку.

Зобов`язати Черкаський обласний військовий комісаріат (18008, м.Черкаси, вул. Хоменка, буд.19; код ЄДРПОУ 07735288) скласти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців згідно з додатком 2 затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 Порядку та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) після надходження довідки про розмір грошового забезпечення здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.01.2018 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 13.02.2008 №45, постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням всіх її складових з розрахунку відсоткового значення, згідно з яким йому призначено таку пенсію.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 07.09.2020.