
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
04 вересня 2020 року м. Київ № 826/11071/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Арсірія Р.О., розглянувши клопотання представника позивача про поновлення провадження у справі та про заміну відповідача його правонаступником
За позовом ОСОБА_1
до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування наказу від 07.05.2015
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому просить:
визнати протиправним та скасувати наказ Чернігівської митниці ДФС від 07 травня 2015 року № 286-о про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника управління організації митного контролю та оформлення Чернігівської митниці ДФС;
поновити ОСОБА_1 на посаді начальника управління організації митного контролю та оформлення Чернігівської митниці ДФС;
стягнути з Чернігівської митниці ДФС середній заробіток за час вимушеного прогулу;
зобов`язати Чернігівську митницю ДФС проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання та вилучення відомостей про застосування до ОСОБА_1 заборони передбаченої частиною третьою статті 1 Закону України «Про очищення влади».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/11071/15.
В ході підготовчого провадження судом встановлено, що звернення позивача до суду обумовлено звільненням його із займаної посади - начальника управління організації митного контролю та оформлення Чернігівської митниці ДФС відповідно до п. 7-2 ст. 36 КЗпП України на підставах передбачених Законом України «Про очищення влади».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 червня 2015 року зупинено провадження у справі № 826/11071/15 за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу від 07.05.2015 до розгляду Конституційним Судом України об`єднаного конституційного провадження за конституційним поданням Верховного суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України "Про очищення влади" та за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п`ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про очищення влади".
Вирішуючи вказані клопотання суд зазначає наступне.
20.11.2014 Верховний Суд України з конституційним поданням звернувся до Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 6 частини 1, пунктів 2, 13 частини 2, частини 3 статті 3 Закону України від 16.09.2014 №1682-VII Закону України "Про очищення влади".
25.12.2014 Верховний Суд України з конституційним поданням звернувся до Конституційного Суду України щодо відповідності (конституційності) частини 3 статті 4 Закону України "Про очищення влади" положенням статті 38, частини 2 статті 61, частини 1 статті 62 Конституції України.
20.01.2015 47 народних депутатів України з конституційним поданням також звернулися до Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин 3, 6 статті 1, частин 1, 2, 3, 4, 8 статті 3, пункту 2 частини 5 статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 16.09.2014 №1682-VII Закону України "Про очищення влади".
Ухвалою від 01.04.2015 Перша колегія Конституційного Суду України об`єднала провадження за вищевказаними конституційними поданнями в одне конституційне провадження.
Станом на 04.09.2020 року відсутня офіційна інформація щодо розгляду Конституційним Судом України вищезазначеної справи, об`єднаної в одне конституційне провадження.
Суд зазначає, що питання поновлення провадження у справі врегульовано статтею 237 KAC України, згідно з частиною першої якої провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
У свою чергу суд звертає увагу, що 17.10.2019 Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ) прийнято рішення у справі "Полях та інші проти України" (заяви №58812/15, №53217/16, №56099/16, №23231/18, №47749/18), яка стосувалась звільнення п`яти державних службовців згідно із Законом про очищення (люстрацію) влади 2014 року.
Згідно з прес-релізом секретаря ЕСПЛ 356 (2019) від 17.10.2019, за наслідками розгляду справи "Полях та інші проти України" ЄСПЛ дійшов висновку про порушення, в тому числі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, розглядаючи справу перших трьох заявників як скаргу на тривалість внутрішнього судового розгляду, який тривав понад чотири з половиною роки на одному рівні юрисдикції, включаючи провадження в Конституційному Суді про конституційність Закону про люстрацію, ЄСПЛ констатував, що специфіку судочинства в Конституційному Суді потрібно враховувати при розгляді питання тривалості провадження у справах заявників, однак цей фактор не надає повне пояснення затримки судового розгляду в таких справах.
Як зазначив ЄСПЛ, Верховний Суд попросив терміново розглянути питання про конституційність Закону про люстрацію, a Уряд не показав, що інші нагальні справи Конституційного Суду мають перевагу. 3 липня 2017 року на рівні Конституційного Суду не відбулося ні жодних суттєвих подій, поза межами обговорень, ні переконливих пояснень того, чому встановлені законом строки розгляду зазначеного питання були перевищені.
3 огляду на вказане, ЄСПЛ дійшов висновку, що тривалість провадження у справах перших трьох заявників не може вважатися розумною, і відхилив заперечення Уряду щодо невичерпання засобів судового захисту. Він також постановив, що було порушено право трьох заявників на судовий розгляд у розумні строки.
У справі "Беллет проти Франції" ЄСПЛ також посилався на те, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
Таким чином, дана справа перебуває в провадженні більше п`яти років, a тому суд вважає, що такий термін не може вважатися розумним строком судового розгляду справи в розумінні п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за змістом якого кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч.3 ст.237 KAC України провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
Суд звертає увагу, що з дня набрання чинності нової редакції КАС України, а саме з 15.12.2017 р., адміністративне судочинство здійснюється за правилами цієї редакції Кодексу.
У відповідності до п. 10 Розділу VII Перехідних Положень KAC України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України.
Згідно частини 1 статті 12 KAC України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно ч.3 ст.12 KAC України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною третьою статті 257 KAC України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Отже, враховуючи категорію та складність даної справи, суд вважає що справа підлягає призначенню до розгляду саме за правилами загального позовного провадження.
Крім того, в силу положень статті 179 KAC України, в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання для виконання завдання підготовчого провадження.
Враховуючи вищевказане, суд доходить висновку про поновлення провадження у справі, та призначення підготовчого засідання у даній справі.
Відповідно до ч.1 ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», утворено Північну митницю Держмитслужби, шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби України.
Відповідно до Додатку 2 наведеної вище постанови КМУ Чернігівська митниця ДФС реорганізовується шляхом приєднання до Північної митниці Держмитслужби.
06.11.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений запис про проведення державної реєстрації юридичної особи - Північної митниці Держмитслужби, код ЄДРПОУ 43332675.
27.11.2019 до ЄДР внесений запис про те, що Чернігівська митниця ДФС перебуває в стані припинення.
Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне викликати в попереднє судове засідання представника Північної митниці Держмитслужби для вирішення питання стосовно правонаступництва відповідача по даній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 179, 257, 237 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
УХВАЛИВ :
1. Клопотання представника позивача про поновлення провадження у справі №826/11071/15 - задовольнити.
2. Поновити провадження у справі №826/11071/15.
3. Справа буде розглядатися в порядку загального позовного провадження.
4. Призначити попереднє судове засідання у справі на 22 вересня 2020 року о 10:00 год.
Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресом: м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1, зал судового засідання № 32.
4. Викликати у підготовче судове засідання представників учасників справи, а також представника Північної митниці Держмитслужби для вирішення питання стосовно правонаступництва відповідача по даній справі.
5. Витребувати від відповідача довідку про середню заробітну плату позивача, складену за правилами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (із визначенням середньоденної заробітної плати).
6. Роз`яснити сторонам, що веб-адресою сторінки в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, є http://court.gov.ua/fair/sud2670/.
7. Копію даної ухвали направити учасникам справи, а також Північній митниці Держмитслужби для вирішення питання стосовно правонаступництва відповідача по даній справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала оскарженню не підлягає відповідно до статей 293-294 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.О. Арсірій