
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3447/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області /далі - відповідач, УДМС України в Полтавській області/ про визнання протиправним та скасування рішення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 16 жовтня 2019 року про скасування рішення про оформлення громадянства України ОСОБА_1 від 31 березня 2005 року /а.с.22 -24/.
Позов обґрунтований тим, що рішенням Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 16 жовтня 2019 року скасовано рішення про оформлення громадянства України позивачу від 31 березня 2005 року. З вказаним рішенням позивач не погоджується та вважає, що відповідачем не надано достатніх та належних доказів на підтвердження факту подання ним при оформленні громадянства України неправдивих відомостей або фальшивих документів та відповідні перевірки уповноваженими органами не проводилися.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 37-41/ зазначив, що до УДМС України в Полтавській області надійшли матеріали, відповідно до яких ОСОБА_1 анульовано посвідчення особи та паспорт громадянина Грузії № НОМЕР_1 з причини неправильної дати народження, а відтак при оформленні громадянства України та паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім`я ОСОБА_1 позивачем свідомо надано неправдиві відомості, що відповідно до положень статті 21 Закону України «Про громадянство України» є підставою для скасування рішення про оформлення громадянства України від 31 березня 2005 року.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України та в межах строку, встановленого статтею 258 цього Кодексу.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 подав до ГУМВС УМВС України в Полтавській області заяву від 18 лютого 2005 року /а.с.80-81/, в якій просив оформити набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України», вказавши про себе необхідні відомості, зокрема: дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - с.Караджала, Телеський район, Грузія; громадянство Грузії. До вказаної заяви додав, зокрема, паспорт громадянина Грузії № НОМЕР_1 , виданий Міністерством внутрішніх справ Грузії 10 травня 1999 року, в якому вказана дата народження ОСОБА_1 - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », та свідоцтво про народження (повторне) серії НОМЕР_2 , видане відділом ЗАЦС у Телавському районі 09 листопада 2004 року, в якому дата народження ОСОБА_1 зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_2 » /а.с. 13, 83 зворот, 85, 89 зворот/.
31 березня 2005 року ГУМВС УМВС України в Полтавській області вирішено оформити набуття громадянства України ОСОБА_1 відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» та розділу 3 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України /а.с.81/.
26 квітня 2005 року Полтавським РВ УМВС України в Полтавській області видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 із зазначенням дати його народження " ІНФОРМАЦІЯ_3 " /а.с.8-10/.
До УДМС України в Полтавській області надійшла доповідна записка завідувача сектору з питань громадянства ВПГПРЕ УДМС України в Полтавській області Жорник Ю.В. від 07 серпня 2019 року №5301.4.1/22791-19 /а.с.58 зворот/, в якій повідомлено, що було проведено перевірку персональних даних ОСОБА_1 , якою встановлено наявність розбіжностей у даті народження ОСОБА_1 в рішенні УМВС України в Полтавській області від 31 березня 2005 року та в паспорті громадянина України серії НОМЕР_3 .
Наказом УДМС України в Полтавській області №227 від 08 серпня 2019 року /а.с.59/ наказано створити комісію для проведення службової перевірки за фактами, викладеними у доповідній записці завідувача сектору з питань громадянства ВПГПРЕ УДМС України в Полтавській області Жорник Ю.В. від 07 серпня 2019 року №5301.4.1/22791-19.
Відповідно до довідки про результати службової перевірки /а.с.69 зворот-71/ Комісією УДМС України в Полтавській області проведено службову перевірку та встановлено, що:
08 лютого 2019 року до Решетилівського РС УДМС України в Полтавській області звернулась громадянка Грузії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з питань отримання дозволу на імміграцію в Україну як одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію» від 07 червня 2001 року. Заявницею пред`явлено свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_4 , оформлене 02 листопада 2007 року Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції, про реєстрацію шлюбу 02 листопада 2007 року з громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем с.Караджала Телавського району, Грузія.
В ході проведення перевірок за заявою ОСОБА_3 Решетилівським УДМС України в Полтавській області встановлено, що 26 квітня 2005 року Полтавським РВ УМВС України в Полтавській області видано паспорт громадянина України зразка 1994 року серії НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с.Караджала Телавського району, Грузія, у зв`язку з набуттям громадянства України на підставі паспорта громадянина Грузії № НОМЕР_1 , виданого 10 травня 1999 року Міністерством внутрішніх справ.
Заява про видачу паспорта серії НОМЕР_3 містить відомості про отримання ОСОБА_1 довідки №277/2005 про реєстрацію особи громадянином України від 31 березня 2005 року.
На виконання пункту 12 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1983 від 26 грудня 2002 року, Решетилівським РС УДМС України в Полтавській області 01 березня 2019 року за №5337/7071-19 здійснено запит до Управління ДМС України в Полтавській області щодо перевірки підстав набуття громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Під час опрацювання запиту встановлено, що за наявними обліками Управління 31 березня 2005 року рішенням УМВС України в Полтавській області оформлено набуття громадянства України на підставі частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженцеві с.Караджала Телавського району, Грузія, та оформлено довідку №277/2005 про реєстрацію особи громадянином України.
З урахуванням обставини, що особу заявника станом на 18 березня 2005 року - дату подачі документів про оформлення набуття громадянства України посвідчував паспорт громадянина Грузії № НОМЕР_1 , виданий 10 травня 1999 року Міністерством внутрішніх справ, дію якого було продовжено до 10 травня 2009 року, з датою народження власника - 22 листопада 1971 року, факт оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не було підтверджено.
Одночасно встановлено, що 18 лютого 2005 року під час подання заяви про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 для підтвердження факту наявності родинного зв`язку з рідною сестрою ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженкою с.Караджала Телавського району, Грузія, яка була прописана на території України, подано свідоцтво про народження на бланку НОМЕР_2 . Відповідно до копії наданого свідоцтва про народження на бланку НОМЕР_2 , оформленого 09 листопада 2004 року відділом ЗАЦС у Телавському районі, ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Караджала Телавського району, Грузія.
З метою уточнення персональних даних ОСОБА_1 надано заключення Державного Агентства Розвитку Сервісів Міністерства Юстиції Грузії від 03 травня 2019 року на бланку КА011869179962919, в якому законними визнано дані: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , м. Телаві. Також повідомлялося, що одночасно анульовано посвідчення особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та паспорт № НОМЕР_1 з причиною - «неправильна дата народження».
Дослідивши матеріали проведеної службової перевірки, працівниками УДМС було встановлено, що 18 лютого 2005 року ОСОБА_1 під час подачі клопотання про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України», свідомо надано неправдиві відомості, що є підставою відповідно до статті 21 вказаного Закону для скасування рішення УМВС України в Полтавській області від 31 березня 2005 року про оформлення набуття громадянства України на підставі частини першої статті 8 Закону громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженкою с.Караджала Телавського району, Грузія.
Відповідно до Довідки про наявність підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням Управління ДМС України в Полтавській області (форма 42) №5301.4.1/28363-19 від 17 вересня 2019 року /а.с. 71-зворот/ громадянин Грузії ОСОБА_6 набув громадянство України за територіальним походженням на підставі статті 8 Закону України «Про громадянство України» шляхом свідомого надання неправдивих відомостей про персональні дані в частині зазначення дати народження.
24 вересня 2019 року завідувачем Решетилівського РС УДМС України Полтавській області підготовлено та подано до Управління ДМС України в Полтавській області подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України (форма 41) /а.с. 73-74/.
Рішенням Управління ДМС України в Полтавській області від 16 жовтня 2019 року /а.с. 74/ скасовано рішення Управління МВС України в Полтавській області від 31 березня 2005 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що громадянство України було набуто 31 березня 2005 року та 18 лютого 2005 року ОСОБА_1 під час подачі клопотання про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» свідомо надано неправдиві відомості про персональні дані в частині зазначення дати народження: використано паспорт гр. Грузії № НОМЕР_1 , виданий 10 травня 1999 року Міністерством внутрішніх справ Грузії, який відповідно до заключення ДАРС Міністерства юстиції Грузії від 03 травня 2019 року ОСОБА_1 зобов`язаний змінити у зв`язку з внесенням неправильної дати народження.
Листом Решетилівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області б/д б/н /а.с. 5/ ОСОБА_1 повідомлено про те, що 16 жовтня 2019 року рішенням Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області скасовано рішення про оформлення громадянства України ОСОБА_1 та одночасно повідомлено, що 18 лютого 2005 року під час подачі клопотання про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ним свідомо надано неправдиві відомості про персональні дані в частині зазначення дати народження та використано паспорт громадянства Грузії № НОМЕР_1 від 10 травня 1999 року, який відповідно до Заключення ДАРС Міністерства юстиції Грузії від 03 травня 2019 року він зобов`язаний був змінити у зв`язку з внесенням неправильної дати народження. Також запропоновано ОСОБА_1 з`явитися до Решетилівського РС УДМС України в Полтавській області для отримання довідки про припинення громадянства України.
Не погодившись з рішенням відповідача від 16 жовтня 2019 року про скасування рішення про оформлення громадянства України від 31 березня 2005 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визнача.ться Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року № 2235-III /далі - Закон №2235-ІІІ (у відповідних редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин)/.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 6 Закону №2235-ІІІ громадянство України набувається за територіальним походженням.
Відповідно до частин першої та сьомої статті 8 Закону №2235-ІІІ особа, яка сама або хоча б один з її батьків, дід чи баба, повнорідні брат чи сестра народилися або постійно проживали до 16 липня 1990 року на території, яка стала територією України відповідно до статті 5 Закону України "Про правонаступництво України", а також на інших територіях, що входили до складу Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, що взяв зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її діти реєструються громадянами України.
Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.
Відповідно до пунктів 22 та 29 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215/2001 /чинним на дату подання позивачем заяви про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 18 лютого 2005 року/, для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 16 липня 1990 року на території, яка стала територією України відповідно до статті 5 Закону України "Про правонаступництво України", а також на інших територіях, що входили до складу Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає такі документи: а) заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один з таких документів: - декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; - декларацію про відмову від іноземного громадянства разом з документом, що підтверджує надання особі статусу біженця в Україні чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні; - заяву про зміну громадянства - для іноземців, які перебувають у громадянстві держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України та набуття громадянства України відповідно до законодавства України; - документ, що підтверджує факт припинення іноземного громадянства, - для іноземців, які перебувають у громадянстві держав, міжнародні договори України з якими дозволяють особам звертатися для набуття громадянства України за умови, якщо вони доведуть, що не є громадянами цих держав; - зобов`язання припинити іноземне громадянство - для інших категорій іноземців. Зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави або міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи до 16 липня 1990 року на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, повнорідні брат чи сестра якої постійно проживали до 16 липня 1990 року на територіях, зазначених у абзаці першому пункту 22 цього Порядку (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 22 цього Порядку, а також: а) документ, що підтверджує факт постійного проживання повнорідних брата чи сестри заявника до 16 липня 1990 року на територіях, зазначених у абзаці першому пункту 22 цього Порядку; б) документи, що засвідчують родинні стосунки заявника з повнорідними братом чи сестрою.
Згідно з положеннями пунктів 76-79 вказаного Порядку органи внутрішніх справ приймають рішення про оформлення набуття громадянства України, зокрема за територіальним походженням.
Районне, районне у місті, міське управління або відділ МВС України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, районне, районне у місті, міське управління або відділ МВС України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у місті, міського управління або відділу МВС України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління МВС України в області, місті Севастополі.
Головне управління МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління МВС України в області, місті Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до районного, районного у місті, міського управління або відділу МВС України, до якого документи були подані заявником. Районне, районне у місті, міське управління або відділ МВС України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у місті, міського управління або відділу МВС України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до районного, районного у місті, міського управління або відділу МВС України, до якого документи були подані заявником. Районне, районне у місті, міське управління або відділ МВС України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі.
З аналізу наведених положень суд доходить висновку, що уповноважений орган був наділений повноваженнями щодо перевірки достовірності даних та правильності заповнення особою заяви про оформлення громадянства України за територіальним походженням, а у випадку наявності недоліків в оформленні документів повинен був повернути подані документи заявнику для усунення таких недоліків.
Відповідно до приписів статті 21 Закону №2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Згідно з пунктом 88 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) /далі - Порядок №215 (у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення)/ для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону територіальними органами Державної міграційної служби України, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка територіального органу Державної міграційної служби України, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п`ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація територіального органу Державної міграційної служби України про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п`ятої статті 9 Закону; частина п`ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону).
Відповідно до пунктів 96-97 Порядку №215 подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується територіальним підрозділом Державної міграційної служби України, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України. Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до територіального органу Державної міграційної служби України.
Рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується керівником територіального органу Державної міграційної служби України або його заступником. Повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.
Отже, однією із підстав скасування рішення про оформлення набуття громадянства України є встановлення факту подання заявником свідомо неправдивих відомостей.
Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що підставою для скасування рішення Управління МВС України в Полтавській області від 31 березня 2005 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 стало встановлення факту свідомого надання неправдивих відомостей про персональні дані в частині зазначення дати його народження під час подачі клопотання про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України», а саме: використано паспорт гр. Грузії № НОМЕР_1 , виданий 10 травня 1999 року Міністерством внутрішніх справ Грузії, який відповідно до Заключення ДАРС Міністерства юстиції Грузії від 03 травня 2019 року ОСОБА_1 зобов`язаний змінити у зв`язку з внесенням неправильної дати народження.
Перевіряючи наявність вказаної підстави для скасування рішення Управління МВС України в Полтавській області від 31 березня 2005 року, суд виходить з наступного.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_6 подав до ГУМВС УМВС України в Полтавській області заяву від 18 лютого 2005 року /а.с.80-81/, в якій просив оформити набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» та повідомив про себе необхідні для цього відомості, зокрема дату народження відповідно до даних паспорту громадянина Грузії - 22 листопада 1971 року. До вказаної заяви подав, зокрема, паспорт громадянина Грузії № НОМЕР_1 , виданий Міністерством внутрішніх справ Грузії 10 травня 1999 року, ву якому вказана дата народження ОСОБА_1 - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », та свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане відділом ЗАЦС у Телавському районі 09 листопада 2004 року, в якому дата народження ОСОБА_1 зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_2 » /а.с. 65/.
Таким чином, позивачем подані всі необхідні та наявні в нього документи без їх приховування та свідомого перекручування даних, що в них містяться.
Суд враховує, що станом на момент подання позивачем заяви від 18 лютого 2005 року основним документом, що посвідчує особу ОСОБА_1 , був паспорт громадянина Грузії № НОМЕР_1 , виданий Міністерством внутрішніх справ Грузії 10 травня 1999 року /а.с.65, 89-93/, який був чинний, не анульований та не скасований, а тому у позивача були наявні підстави станом на 18 лютого 2005 року заповнювати всі документи у відповідності до відомостей, зазначених в такому паспорті, що також свідчить про відсутність умислу (свідомого ставлення) позивача в його діях під час заповнення такої заяви.
Крім того, згідно з відміткою у вказаній заяві начальником ВГІРФО Полтавського РВ УВМС Дінець Н.І. прийнято, перевірено правильність її заповнення та всі необхідні документи /а.с.81/. Також 18 лютого 2005 року начальником ВГІРФО Полтавського РВ УВМС Дінець Н.І. складено висновок, який затверджений 18 лютого 2005 року начальником Полтавського РВ УМВС України в Полтавські області Андрієнко В.С. /а.с.83/, згідно якого розглянуто матеріали по клопотанню ОСОБА_1 та вирішено направити матеріали на розгляд до ВРІРФО УМВС України в Полтавській області.
31 березня 2005 року ГУМВС УМВС України в Полтавській області вирішено оформити набуття громадянства України ОСОБА_1 відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» та розділу 3 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України /а.с.81/.
Таким чином, факт наявності розбіжностей у даті народження позивача був відомий уповноваженому органу на момент прийняття 31 березня 2005 року рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , та не зважаючи на такі розбіжності уповноваженим органом прийнято 31 березня 2005 року рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , а також видано 26 квітня 2005 року паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 .
Суд зауважує, що винесення в подальшому Заключення Державного Агентства Розвитку Сервісів Міністерства Юстиції Грузії від 03 травня 2019 року на бланку КА011869179962919 /а.с. 6-7/, яким визнано законними дані: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , м Телаві, а також одночасно анульовано посвідчення особи ОСОБА_1 та паспорт № НОМЕР_1 з причин - «неправильна дата народження», не свідчить про свідоме подання позивачем неправдивих відомостей, оскільки такі обставини мали місце після подання позивачем відповідної заяви від 18 лютого 2005 року, тобто більш ніж понад 14 років потому, та не спростовують вищевикладені висновки суду щодо наявності у позивача підстав керуватися відомостями, що були зазначені в його паспорті громадянина Грузії № НОМЕР_1 , виданому Міністерством внутрішніх справ Грузії 10 травня 1999 року.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позивачем не вчинялися дії щодо подання свідомо неправдивих відомостей під час подання заяви від 18 лютого 2005 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України».
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Водночас суд акцентує увагу на тому, що відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи відповідач не довів, що у спірних відносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіривши обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, суд, керуючись пунктом 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 16 жовтня 2019 року про скасування рішення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 від 31 березня 2005 року.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією № МР_АВ050901ТМS_14427202 від 30 червня 2020 року /а.с.16/.
Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 63, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 37829297) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 16 жовтня 2019 року про скасування рішення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 від 31 березня 2005 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 63, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 37829297) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк