Рішення № 91334428, 03.09.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2020
Номер справи
440/3419/20
Номер документу
91334428
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2020 року м. Полтава Справа № 440/3419/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,

представника позивача - Кауновій М.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафів, -

В С Т А Н О В И В:

30 червня 2020 року Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі по тексту - ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області / позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - ФОП ОСОБА_1 / відповідач) в якому просить:

- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38019510 УК у м. Полтаві р/р UA698999980313050106000016002, МФО 89998, код 21081100, одержувач платежу УК у м. Полтаві/21081100) штраф у розмірі 8 500 грн,

- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України (код ЄДРПОУ38019510 УК у м. Полтаві р/р UA698999980313050106000016002, МФО 899998, код 21081100, одержувач платежу УК у м. Полтаві/21081100) штраф у розмірі 8 500 грн,

- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38019510 УК у м. Полтаві р/р UA698999980313050106000016002, МФО 899998, код 21081100, одержувач платежу УК у м. Полтаві/21081100) штраф у розмірі 8 500 грн.

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що в ході здійснення перевірки господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення вимог Закону України "Про державний ринок нагляду і контролю нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції". За результатами перевірки винесено постанови про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу, які направлено відповідачу. Однак штраф не сплачений у строки встановлені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукцію", що вимусило позивача звернутися до суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 липня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

18 серпня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, у яких позивач зазначив, що акт перевірки та постанови про накладення штрафу направлені позивачу на зареєстровану в ЄДРЮОФОПГФ адресу, а саме: АДРЕСА_1 . Однак відповідач з власної бездіяльності не отримав поштового відправлення з примірниками постанов (а.с. 76-77).

31 серпня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, у яких позивач зазначив, що згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця місце проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 (а.с. 105).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку.

Згідно із пунктом 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 30 травня 2007 року, номер запису 2 580 000 0000 001544 (а.с. 61-64).

03 березня 2020 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.Пікуль винесено наказ № 815-ОД про проведення планової перевірки продукції - енергоспоживчі продукти, в тому числі: побутові холодильні прилади; телевізори; пилососи; електричні лампи та світильники; вентилятори з двигуном з номінальною електричною потужністю від 125 Вт до 500 кВт; прості приймачі цифрового телебачення.; радіообладнання; електричне та електронне обладнання, у тому числі низьковольтне; іграшки, відповідно до секторального плану державного ринкового нагляду на 2020 рік за адресою: Полтавська область, м. Полтава, просп. Миру, 30А, ТЦ "МИР" (а.с. 23).

03 березня 2020 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.Пікуль сформовано направлення на проведення перевірки № 837 (а.с. 24).

За результатами перевірки ТД "Мир", магазин " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ФОП ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 05 березня 2020 року складено Акт № 000008, згідно висновків якого виявлено реалізацію електричного обладнання, яке не відповідає встановленим вимогам, а саме на продукції та пакуванні відсутнє найменування виробника та імпортера, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстрована торгова марка (знак для товарів і послуг та їх поштова адреса), згідно в вимогами закону щодо порядку застосування мов; відсутня інструкція та інформація про безпечність, складені згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов (а.с. 26-31).

В Акті перевірки здійснено запис - "керівник відмовився від підпису".

Листом від 06 березня 2020 року ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області направлено ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) копію Акту перевірки характеристик продукції від 05 березня 2020 року № 000008 з додатками (а.с. 32-33).

06 березня 2020 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.Пікуль винесено Рішення № 35, № 36, № 37 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, яким зобов`язано ФОП ОСОБА_1 (за адресою: АДРЕСА_3 , ТЦ "МИР", адресою реєстрації: АДРЕСА_1 ) до 20 квітня 2020 року привести продукцію, що надається на ринку у відповідність із встановленими вимогами (а.с. 35-40).

Вищевказані Рішення направлені ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області листом № 01-27/05-9/17.00 від 10 березня 2020 року ФОП ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_2 (а.с. 41-42).

17 березня 2020 року ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено Протокол № 000009 про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" (а.с. 44).

Протокол № 000009 направлено ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області листом 18 березня 2020 року ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 45-46).

01 квітня 2020 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.Пікуль, за результатами розгляду Акту планової перевірки характеристик продукції від 05 березня 2020 року № 000008, Протоколу № 000009 від 17 березня 2020 року про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", у зв`язку із порушенням ФОП ОСОБА_1 пунктів 12, 13, 20, 21, 28, 41, 42, 43 постанови КМУ від 16 грудня 2015 року № 1067 "Про затвердження Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання", пунктів 17, 18, 25, 26, 32, 44, 45, 46 постанови КМУ від 16 грудня 2015 року № 1077 "Про затвердження Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання", пункту 1 - 3 постанови КМУ від 30 грудня 2015 року № 1184 "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення", в частині, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам", винесено постанову № 19 про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 8 500 грн, постанову № 20 про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 8 500 грн та постанову № 21 про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 8 500 грн (а.с. 48-50).

Крім того, зобов`язано сплатити штраф у 15-денний строк та попереджено, що у разі невиконання порушником зазначених постанов протягом 15 днів з дня отримання, сума штрафу стягується в судовому порядку.

Постанови про накладення штрафу від 01 квітня 2020 року № 19, № 20 та № 21 направлені ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області листом ФОП ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_4 (а.с. 51-52).

У зв`язку із несплатою штрафу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулося до суду.

У відповідності до статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Таким чином, контроль за якістю і безпечністю продукції гарантується державою, а право на безпечність та якість продукції є конституційним правом людини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Згідно з підпунктом 2 пункту 3 наведеного Положення № 667 основними завданнями Держпродспоживслужби є, зокрема, здійснення відповідно до закону державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), здоров`ям та благополуччям тварин, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, неїстівних продуктів тваринного походження, репродуктивним матеріалом, племінною справою у тваринництві, біологічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанціями, кормовими добавками, преміксами, кормами та іншими об`єктами санітарних заходів, застосуванням санітарних та ветеринарно-санітарних заходів, профілактичних і протиепідемічних заходів щодо охорони в межах компетенції території України від проникнення хвороб людей, тварин та рослин з території інших держав або карантинних зон, вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, законодавства щодо зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин, показників вмісту шкідливих для здоров`я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України, дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері туризму та курортів, за якістю зерна та продуктів його переробки, за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування, за діяльністю суб`єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини).

Відповідно до пункту 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи. Керівники самостійних структурних підрозділів територіальних органів Держпродспоживслужби, на які покладено здійснення повноважень Держпродспоживслужби у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення, забезпечують виконання функцій щодо затвердження та підписання передбачених законодавством документів, повноваження щодо затвердження та підписання яких належить до компетенції головних державних санітарних лікарів відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), у межах повноважень відповідного територіального органу.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам; орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду); сфера відповідальності органу ринкового нагляду - перелік видів продукції, затверджений відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України, щодо яких відповідний орган ринкового нагляду здійснює ринковий нагляд.

Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (частина перша статті 4 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції").

Частинами третьою, шостою та сімнадцятою статті 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції; перевірка характеристик продукції може бути невиїзною (за місцезнаходженням органу ринкового нагляду) або виїзною. У разі потреби органи ринкового нагляду для перевірки характеристик продукції можуть поєднувати невиїзні та виїзні перевірки; за результатами перевірки характеристик продукції посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, складає акт відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно із частиною першою статті 29 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п`ятисот до тисячі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частино п`ятою статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передається посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи. Керівник чи заступник керівника органу ринкового нагляду розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів. Рішення керівника чи заступника керівника органу ринкового нагляду про накладення штрафу оформляється постановою. Суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що усі рішення складені відносно ФОП ОСОБА_1 направлялися на адресу: АДРЕСА_4 , однак суд зазначає, що зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , згідно інформації із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань - АДРЕСА_5 (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result).

Стосовно тверджень позивача, що відповідачем отримано усі рішення складені відносно нього, суд звертає увагу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, що згідно рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення такі рішення отримані ОСОБА_2 із позначкою - мати.

Таким чином суд критично ставиться до доводів позивача про вручення ОСОБА_1 рішень, які складені відносно нього.

Крім того, суд звертає увагу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, що останнє у позовній заяві вказує адресу проживання ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_5 та направляє на вказану адресу копію позовної заяви з додатками.

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області в ході розгляду справи не доведено того факту, що ФОП ОСОБА_1 змінено місце реєстрації проживання у період із початку перевірки до звернення в суд із позовною заявою про стягнення штрафу.

Варто також зазначити, що ненаправлення ФОП ОСОБА_1 рішень складених відносно нього, позбавляє останнього наданого права на оскарження таких рішень.

Констатуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40358617, юридична адреса: вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_5 ) про стягнення штрафів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Повне рішення складено 04 вересня 2020 року.

Суддя С.О. Удовіченко