
Справа № 420/2970/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Южненської міської ради щодо прийняття рішення № 1701-УІІ від 05.03.2020 та зобов`язати раду надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га на території Южненської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Южненської міської ради із завою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га (вх. № 1593/09-01 від 16.09.2019). У відповідь 16.03.2020 позивач отримав рішення Южненської міської ради № 1701-УІІ, яким в наданні бажаного дозволу відмовлено, що слугувало приводом для звернення за судовим захистом. Поряд із тим, 05.03.2020 Южненською міською радою прийнято рішення № 17-01-УІІ, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0100 га для будівництва індивідуального гаражу за адресою: м. Южне Одеської області з посиланням на Детальний план території міста Южного Одеської області та лист начальника юридичного відділу Денова Г.В. від 22.01.2020 № 22/05-13. В свою чергу, згідно до викопіювання Схеми зонування території м. Южне Одеської області, затвердженої рішенням Южненської міської ради № 616-УІІ від 01.06.2017, бажана земельна ділянка знаходиться в зоні існуючих гаражів ГО «Товариство «ВОСТОК», членом правління якого є позивач. При цьому, рішенням ООАС від 16.03.2020 по справі № 420/177/20 бездіяльність Южненської міської ради було визнано протиправною. Позивач вважає, що належним захистом його порушеного права є зобов`язання відповідача надати відповідний дозвіл.
Ухвалою судді від 13.04.2020 ОСОБА_1 відмовлено у відкритті провадження по справі за його позовом до Южненської міської ради про відшкодування завданою бездіяльністю шкоди у розмірі 20 000 грн; задоволено клопотання ОСОБА_1 та звільнено його від сплати судового збору за подання адміністративного позову до Южненської міської ради про визнання протиправними дій щодо прийняття рішення № 1701-УІІ від 05.03.2020 та зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га на території Южненської міської ради; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 14.04.2020 в задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про залучення Національного агентства з питань запобігання корупції до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору відмовлено.
08.05.2020 до суду від Южненської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що бажана позивачем земельна ділянка знаходиться на території гаражного товариства, з яким відповідно до рішення міськради від 19.09.2019 № 1521-VII укладено договір на внесення плати за фактичне землекористування. Члени ГО «Гаражне товариство «Ветеран» є власниками металевих індивідуальних тимчасових гаражів на земельній ділянці, яка розташована в районі АЗС. У межі міста Южного земельна ділянка увійшла в 2000 році на підставі постанови ВРУ № 1914-ІІІ «Про затвердження меж міста Южне Одеської області» від 13.07.2000. На черговому засіданні міської ради 05.03.2020 Южненська міська рада розглянула клопотання позивача та прийняла рішення № 1701-VII про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Зазначене рішення є вмотивованим, правомірним та таким, що прийняте у відповідності до норм діючого законодавства України. Правовою підставою для відмови слугувала ч. 7 ст. 118 ЗКУ, а саме невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації. Так, рішенням Южненської міської ради № 1691-VII від 05.03.2020 затверджено проект внесення змін до детального плану територій мікрорайону № 1.6 міста Южного, а рішенням № 616-VII від 01.06.2017 затверджено план зонування міста. Фактичною підставою для відмови слугувало те, що місце розташування бажаної земельної ділянки суперечить вимогам ДБН360-92**.
18.05.2020 до суду засобами електронного зв`язку надійшла відповідь позивача на відзив.
Ухвалою суду від 20.05.2020 в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відмовлено.
Ухвалою суду від 21.05.2020 заяву ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Завальнюка Ігоря Вікторовича по справі № 420/2970/20 за його позовом до Южненської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - визнано необґрунтованою; адміністративну справу № 420/2970/20 за позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної шкоди - передано у відповідності до статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України для вирішення питання про відвід судді.
Ухвалою судді ООАС Бойко О.Я. від 25.05.2020 у задоволенні заяви позивача, ОСОБА_1 , про відвід судді Завальнюка Ігоря Вікторовича головуючого в адміністративній справі №420/2970/20, відмовлено.
Ухвалою суду від 22.06.2020 заяву ОСОБА_1 про збільшення розміру позовних вимог до Южненської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 1691-УІІ від 05.03.2020 «Про затвердження проекту змін до детального плану території мікрорайону № 1.6 м. Южного Одеської області» залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 22.06.2020 в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів (зокрема дотримання вимог ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» при прийнятті Южненською міською радою рішення № 1691-УІІ від 05.03.2020 «Про затвердження проекту змін до детального плану території мікрорайону № 1.6 м. Южного Одеської області»; акту обстеження земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Южне Одеської області, в районі АЗС «Shell», а саме загальна кількість капітальних споруд на теперішній час; документів, що підтверджують права власності металевих індивідуальних тимчасових гаражів на земельній ділянці, яка розташована в районі АЗС «Shell» м. Южне Одеської області, що підтверджується копією протоколу загальних зборів № 4 від 03.08.2019) відмовлено.
Заперечень від відповідача до суду не надходило.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч.2 ст. 262 КАС України, з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що 16.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Южненської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га. До поданого клопотання було додано копію викопіювання.
Листом Южненської міської ради № 1030/20-05-03 від 03.10.2019 про розгляд клопотання ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до детального плану території м. Южного Одеської області, земельна ділянка під існуючими індивідуальними гаражами, площею 2,2000 га, знаходиться в зоні змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови (перспективна) Ж-4п. З метою врегулювання питання землекористування з користувачами індивідуальних гаражів, 19.09.2019 року Южненською міською радою було прийнято рішення № 1521-VII «Про укладення договору на внесення плати за фактичне землекористування громадською організацією гаражним товариством «Ветеран». Беручи до уваги вищенаведене, Южненська міська рада не може надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0100 га під розміщення індивідуального гаражу у власність.
Не погодившись із вищезазначеним результатом розгляду свого клопотання, ОСОБА_1 оскаржив його до Одеського окружного адміністративного суду (справа № 420/177/20).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 частково задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Южненської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, стягнення завданої шкоди, визнано протиправною бездіяльність Южненської міської ради щодо не прийняття на пленарному засіданні рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 16.09.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га та прийняти відповідне рішення на пленарному засіданні, зобов`язано Южненську міську раду повторно розглянути на пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 від 16.09.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Поряд із тим, рішенням Южненської міської ради № 1701-VІІ від 05.03.2020 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0100 га для будівництва індивідуального гаражу за адресою: м. Южне Одеської області, і позивач, не погодившись із результатом розгляду його клопотання, звернувся за судовим захистом із даним позовом.
Підставою для відмови вказано, що бажана земельна ділянка знаходиться в зоні змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови (перспективна) Ж-4п, відповідно до Детального плану території міста Южне Одеської області.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає зазначене рішення міської ради обґрунтованим, а позовні вимоги не підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів «а» та «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
За змістом частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Пунктом «д» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, єдина законна підстава для відмови у наданні зацікавленій особі дозволу на розроблення проекту землеустрою - це невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, а також прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, тощо.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, ч.7 ст.118 Земельного кодексу України наведений вичерпаний перелік випадків, за наявності яких може бути відмовлено уповноваженим органом у наданні такого дозволу.
Також у цій частині статті 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Вирішуючи спір, суд в першу чергу виходить із законодавчого врегулювання спірних правовідносин, зокрема приписів Земельного кодексу України, та доходить висновку про те, що оскаржуване рішення відповідача відповідає вимогам, встановленим ст. 118 Земельного кодексу України.
Як вже було зазначено, частина 7 статті 118 Земельного кодексу України містить вичерпаний перелік випадків, за наявності яких може бути відмовлено уповноваженим органом у наданні такого дозволу, а саме: підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З оскаржуваного рішення вбачається, що позивачу відмовлено у наданні дозволу з урахуванням розгляду листа начальника юридичного відділу Денова Г.В. від 22.01.2020 № 22/05-13, а також з огляду на Детальний план території міста Южного Одеської області.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 (далі - Закон № 3038-VI) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід`ємною частиною генерального плану. Послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту та документації із землеустрою визначається будівельними нормами, державними стандартами і правилами та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення) містобудівної документації, яке складається і затверджується її замовником за погодженням з розробником. У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Отже, з наведених норм законодавства вбачається, що генеральний план населеного пункту - це основний вид містобудівної документації, який розробляється на підставі висновків фахівців в різних галузях життєдіяльності, проходить експертизу та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних інтересів.
Натомість, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Відповідно до ч. 1, п. 3 ч. 4 ст. 19 Закону № 3038-VI детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
Детальний план території визначає функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Внесення змін до детального плану території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту та плану зонування території (п. 10 ст. 19 Закону № 3038-VI).
Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує нормування державної політики у сфері містобудування ( п. 6 ст. 19 Закону № 3038-VI).
Відповідно до п. 4.8 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 290 від 16.11.2011, детальний план території розробляється для територій житлових районів, мікрорайонів, кварталів нової забудови, комплексної реконструкції кварталів, мікрорайонів застарілого житлового фонду, територій виробничої, реакційної та іншої забудови. Послідовність розроблення та площі територій, для яких розробляється детальні плани, визначає відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури відповідно до генерального плану населеного пункту.
З огляду на викопіювання з Схеми зонування території м. Южне Одеської обласні з зазначенням земельної ділянки в районі АЗС «Shell» м. Южного Одеської області, Ж-4п - зона змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови (перспективна). Зона призначена для розташування багатоквартирних житлових будинків, супутніх об`єктів повсякденного обслуговування, окремих об`єктів загальноміського значення. Зона формується в районах, на яких містобудівною документацією резервуються території під такий вид забудови.
Переважними видами використання зони вказано: будівлі змішаного використання - з житловими приміщеннями у верхніх поверхах та розміщенням на нижніх поверхах об`єктів ділового, культурного, комерційного використання до 16 поверхів; багатоквартирні житлові будинки до 16 поверхів; гуртожитки; бібліотеки; клубні приміщення багатоцільового та спеціалізованого призначення, позашкільні установи; фізкультурно-оздоровчі установи, приміщення для занять спортом; дитячі дошкільні установи; загальноосвітні школи; поліклініки, центри народної медицини, аптеки, кабінети лікарів, що займаються практикою; відділення зв`язку, поштові відділення; підприємства торгівлі; підприємства громадського харчування; підприємства побутового обслуговування; приймальні пункти пральні та хімчистки; кредитно-фінансові установи.
Супутні види використання: адміністративні, офісні будівлі; вбудовані, підземні, напівпідземні гаражі; відкриті стоянки для тимчасового зберігання автотранспорту з розрахунку відповідно ДБН 360-92**; провулки, підходи, проїзди, пішохідні доріжки, велосипедні доріжки; малі архітектурні форми; майданчики: дитячі, для відпочинку дорослого населення, господарські, для занять фізкультурою, для вигулу собак; комунальні підприємства по обслуговуванню та експлуатації житлового фонду.
Допустимі види використання (потребують спеціального дозволу або погодження): готелі; споруди комунальної та інженерної інфраструктури, необхідної для обслуговування зони.
Використання території зони, розміщення підприємств і установ здійснюється відповідно до вимог ДБН 360 - 92** «Містобудування, планування і забудова міських та сільських поселень» та діючого законодавства.
Крім того, згідно листа заступника начальника управління архітектури та містобудування від 16.07.2020 № 140/21-01-15 на запит начальника юридичного відділу Южненської міської ради Денова Г.В. , відповідно до Генерального плану м. Южне Одеської області, розробленого ДП «НІПІ Містобудування» в 1994 р. та затвердженого рішенням Южненської міської ради від 29.11.1995 № 104-ХІ-ХХІІ, Плану зонування міста Южного Одеської області, затвердженого рішенням Южненської міської ради № 616-VII від 01.06.2017, гараж, що використовується ОСОБА_1 , знаходиться на території мікрорайону багатоповерхової житлової забудови 1.6.
Відповідно до Детального плану території мікрорайону № 1.6, затвердженого рішенням Южненської міської ради № 920-V від 30.10.2008, на місці розташування даного гаражу заплановано благоустрій 16-поверховного житлового будинку № 7Б та розташування вказаного гаражу суперечить протипожежним нормам.
Згідно з Проектом внесення змін до Детального плану території мікрорайону № 1.6, затвердженого рішенням Южненської міської ради № 1691-VII від 05.03.2020, на місці розташування зазначеного гаражу заплановано будівництво 10-поверховного житлового будинку АДРЕСА_1 .
Наведені обставини свідчать про те, що місце розташування бажаної позивачем до відведення земельної ділянки не відповідає містобудівній документації, а земельна ділянка не є вільною, тобто наявні дійсні перешкоди для надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Натомість, ДПТ передбачено супутні види використання території, в т.ч. відкриті стоянки для тимчасового зберігання автотранспорту з розрахунку відповідно ДБН 360-92**.
В якості єдиного аргументу даного адміністративного позову ОСОБА_1 наводиться та обставина, що бажана ним земельна ділянка для будівництва індивідуального гаражу знаходиться в зоні існуючих гаражів ГО «Товариства «Восток», членом правління якої він є, на підтвердження чого ним до позову додано гарантійний лист від 02.09.2019.
Відповідно до змісту вказаного гарантійного листа ГО «Товариство «Восток», що адресований Южненському міському голові, даним листом організація бере на себе обов`язок фінансування робіт за заявою № 126 Аб/05-24 від 25.06.2019 з проханням внести зміни до генерального плану міста Южного та детального плану території мікрорайону № 1.6 згідно з повідомленням № 883/20-05-03 від 27.08.2019.
В свою чергу, згідно листа міського голови міста Южне № 883/20-05-03 від 27.08.2019, на заяву ГО «Товариство «Восток» від 21.06.2019 з проханням внести зміни до генерального плану міста Южне та детального плану території мікрорайону № 1.6 роз`яснено: враховуючи, що дані роботи будуть мати значну вартість, неможливо буде обґрунтувати перед Южненською міською радою необхідність фінансування даних робіт за кошти місцевого бюджету.
Таким чином, на момент звернення ОСОБА_1 до Южненської міської ради 16.09.2019 із заявою про дання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га, позивач вже був обізнаний про невідповідність місця розташування бажаної ним земельної ділянки вимогам генеральних планів населених пунктів та містобудівній документації. Більш того, громадською організацією, членом якої є позивач, вчинялися дії з метою зміни плану міста Южне та детального плану території мікрорайону № 1.6.
Отже, позивач, будучи достеменно обізнаним про те, що місце розташування бажаної ним земельної ділянки не відповідає генеральному плану міста Южне та іншій містобудівній документації, звернувся до органу місцевого самоврядування із відповідним клопотанням, а отримавши відмову, - за судовим захистом. При цьому в обґрунтування позову покладено виключно бажання позивача отримати земельну ділянку, без будь-якого правового обґрунтування цього, рівно як і без будь-якого аргументованого та доказового обґрунтування неправомірності спірного рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
В даному судовому провадженні відповідач обґрунтував правомірність рішення № 1701-УІІ від 05.03.2020 з підстав невідповідності місця розташування бажаної до відведення земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку - належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства та акти місцевого самоврядування. Наведені ж позивачем доводи судом визнані неспроможними та необґрунтованими, у зв`язку із чим позов до задоволення не підлягає.
При цьому суд вважає, що недотримання відповідачем місячного строку для розгляду клопотання, визначеного ч. 7 ст. 118 ЗК України, само по собі не може бути підставою для скасування оскаржуваного рішення, яке в цілому відповідає вимогам ЗК України.
Також суд враховує, що судовий розсуд спору позивача з відповідачем у справі № 420/177/20 не впливає на спірні правовідносини у цій справі, оскільки спір виник з іншого предмету та підстав. Зокрема, у справі № 420/177/20 оцінювалася бездіяльність відповідача щодо неприйняття жодного із визначених ст. 118 ЗК України рішень з питань надання дозволу на розробку землевпорядної документації та, як наслідок, задоволення похідної вимоги. В даній справі предметом спору є рішення відповідача, яке прийнято за наявності правових підстав, визначених ст. 118 ЗК України.
Відтак, похідні позовні вимоги про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га на території Южненської міської ради також задоволенню не підлягають.
Отже суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись ст.ст. 242-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Южненської міської ради (65481, Одеська область, м. Южний, пр. Григорівського десанту, 26-а; ЄДРПОУ 21018103) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк