
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2020 року Справа № 160/5041/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АРЛАН» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,-
ВСТАНОВИВ:
07.05.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «АРЛАН» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0230321204 від 13.09.2018, прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області в частині нарахування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 35 500,00 грн. в розмірі 20% в сумі 7 100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 12.09.2016 ним була зареєстрована податкова накладна № 8 від 03.08.2016 Водночас, під час її реєстрації було допущено технічну помилку, а саме вказано 03.08.2016 замість вірного 30.08.2016. 31.08.2016 дану податкову накладну було відкориговано, внесено зміни та зареєстровано вірну податкову накладну за № 9 від 30.08.2016. У графі «причина коригування» розрахунку коригування № 10 від 31.08.2016 вказано «помилка в даті складання ПН». На думку позивача, відповідачем неправомірно застосовано штрафні санкції на суму 7 100,00 грн. за несвоєчасну реєстрацію помилково виписаної податкової накладної № 8 від 03.08.2016, яка станом на дату проведення камеральної перевірки та складання акту фактично анульована, що не призвело до змін у податковій звітності позивача з податку на додану вартість. З огляду на наведене, позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині нарахування штрафу в розмірі 20% в сумі 7 100,00 грн., а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 відкрито провадження у справі № 160/5041/20 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Ухвалою суду від 10.06.2020 замінено первинного відповідача - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
07.07.2020 представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що за результатами матеріалів камеральної перевірки встановлено, що податкова накладна від 03.08.2016 № 8, виписана позивачем та зареєстрована в ЄРПН з порушенням законодавчо встановленого терміну для їх реєстрації, передбаченого п. 201.10 ст. 201 ПК України на суму ПДВ 35 500,00 грн, а саме, зареєстрована в ЄРПН із затримкою від 16 до 30 календарних днів. На підставі виявлених порушень та у відповідності до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 13.09.2018 № 0230321204, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 7 122,87 грн.
13.07.2020 на адресу суду від представника позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій підтримано аналогічну правову позицію викладену в позовній заяві та зазначено, що доводи відповідача, викладені у відзиві, є безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 03.08.2018 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку ТОВ «АРЛАН» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених за серпень 2016, березень 2017 про що складено акт № 43226/04-36-12-04/31943889.
Перевіркою встановлено, що платником порушено терміни реєстрації податкових накладних № 8 від 03.08.2016 та № 22 від 23.03.2017, що підлягають наданню покупцям платникам податку на додану вартість, чим порушено п. 201.10 ст. 201 ПК України.
У зв`язку із затримкою реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних:
- на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 228,69 грн., контролюючим органом розраховано штраф у розмірі 10% у сумі 22,87 грн.;
- від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 35 500,00 грн., контролюючим органом розраховано штраф у розмірі 20% у сумі 7 100,00 грн.
На підставі висновків, викладених в акті камеральної перевірки, відповідач виніс податкове повідомлення - рішення № 0230321204 від 13.09.2018, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф на загальну суму 7 122,87 грн.
Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням в частині нарахування штрафу за затримку реєстрації податкової накладної в розмірі 20% в сумі 7 100,00 грн., позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають з приводу справляння податків і зборів, порядок адміністрування податків і зборів, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства в Україні регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі -ПК України).
Контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків. Контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбачених законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів платежів (п.п. 19-1.1.1, п.п. 19-1.1.2 п.п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України).
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Згідно п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право, зокрема, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова (п. 76.1 ст. 76 ПК України).
Приписами п. 76.2 ст. 76 ПК України встановлено, що порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно із п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Аналізуючи наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
За пунктом 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246).
За приписами п. 7 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.
Згідно п. 8 Порядку № 1246 для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку (п. 10, 11 Порядку № 1246).
Особливості визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов`язань та податкового кредиту) врегульовано ст. 192 ПК України.
За приписами п. 192.1 ст.192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Як видно із матеріалів справи, 12.09.2016 позивачем зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 8 від 03.08.2016 на суму податку на додану вартість в розмірі 35 500,00 грн., що підтверджується квитанцією про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН за № 9165224984, дата складання 12.09.2016 о 13:21:03.
Як зазначав у позові позивач та підтверджується матеріалами справи, у зв`язку із допущеною помилкою, а саме не вірно вказаною датою 03.08.2016, позивачем подано розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 31.08.2016 № 10 до податкової накладної № 8 від 03.08.2016, що зареєстрований в ЄРПН та підтверджується квитанцією про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН за № 9165529094, дата складання 12.09.2016 о 15:58:14.
Дослідженням квитанції про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН за № 9165529094 від 12.09.2016 встановлено, що за результатами обробки розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 31.08.2016 № 10 до податкової накладної № 8 від 03.08.2016 «Документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Помилок не виявлено».
12.09.2016 позивачем було подано правильно оформлену податкову накладну № 9 від 30.08.2016 на суму податку на додану вартість в розмірі 35 500,00 грн, яка аналогічна попередній накладній, але з вірно зазначеною датою (30.08.2016).
Судом встановлено, що 12.09.2016 позивачем зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 9 від 30.08.2016 на суму податку на додану вартість в розмірі 35 500,00 грн, що підтверджується квитанцією про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН за № 9165559331, дата складання 12.09.2016 об 16:11:11.
Дослідженням квитанції про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН за № 9165559331 від 12.09.2016 встановлено, що за результатами обробки податкової накладної № 9 від 30.08.2016 «Документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Помилок не виявлено».
Отже, через технічну помилку (замість 30.08.2016 вказано 03.08.2016) податкова накладна № 8 від 03.08.2016 була анульована позивачем шляхом складання та реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 10 від 31.08.2016 до податкової накладної № 8 від 03.08.2016 та подальшою подачею до ЄРПН правильно оформленої податкової накладної № 9 від 30.08.2016.
Суд вважає, що податкова накладна № 8 від 03.08.2016, у зв`язку із допущеною помилкою є зайво зареєстрованою, про що свідчить розрахунок коригування № 10 від 31.08.2016 та податкова накладна № 9 від 30.08.2016, яка зареєстрована згідно ст. 192 та 201.10 ПК України, сума ПДВ складає 35 500,00 грн та відповідає сумі ПДВ зазначеній в податковій накладні № 8 від 03.08.2016, яка мала бути анульована.
Таким чином, позивач самостійно виправив помилку шляхом складання нової правильно оформленої податкової накладної за правильною датою першої події 30.08.2016 та шляхом обнулення помилкової податкової накладної від 03.08.2016 через складання розрахунку коригування кількісних і вартісних показників.
Таким чином, позивач в силу вимог п. 192.1 ст. 192 ПК України подав до ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної у зв`язку із виправлення помилки, допущеної при складанні податкової накладної від № 8 від 03.08.2016, що не пов`язане зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Отже, фактично відповідачем застосовано штраф за несвоєчасну реєстрацію помилково виписаної накладної, яка станом на дату проведення перевірки та складання акту фактично анульована та не призвела до змін у податковій звітності позивача з ПДВ за серпень 2016.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що не може бути жодних юридичних наслідків за складання помилкової податкової накладної № 8 від 03.08.2016, та накладення штрафних санкцій за її несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верхового Суду від 05.03.2019 у справі № 806/2975/16, в якій вказано, що помилково виписана податкова накладна не тягне жодних правових наслідків.
Суд приходить до висновку, що з боку позивача відсутнє порушення терміну реєстрації податкової накладної № 8 від 03.08.2016 в ЄРПН, відтак відсутні підстави для застосування штрафу в сумі 7 100,00 грн. до позивача у відповідності до ст. 120-1 ПК України за порушення терміну реєстрації помилково зареєстрованої податкової накладної.
За наведених обставин, відповідачем протиправно винесено податкове повідомлення-рішення від 13.09.2018 № 0230321204 в частині нарахування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 35 500,00 грн. в розмірі 20% в сумі 7 100,00 грн.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 2 102,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 2416 від 30.04.2020.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 2 102,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АРЛАН» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0230321204 від 13.09.2018, прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області в частині нарахування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 35 500,00 грн. в розмірі 20% в сумі 7 100,00 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17а, код ЄДРПОУ 43145015) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АРЛАН» (49000, м. Дніпро, вул. Верхоянська, буд. 49 код ЄДРПОУ 31943889) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2 102,00 грн., відповідно до платіжного доручення № 2416 від 30.04.2020.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення суду складений 17 серпня 2020 року.
Суддя А. Ю. Рищенко