
Справа № 645/7665/19
Провадження № 2/645/774/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2020 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Ульяніч І.В.
за участю секретаря судових засідань - Савченко В.Ю.,
представника відповідача - Жиляк Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Жилкомсервіс» про стягнення незаконно отриманих грошових коштів за прибирання неналежної прибудинкової території, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Комунального підприємства «Жилкомсервіс» про стягнення незаконно отриманих грошових коштів за прибирання неналежної прибудинкової території.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач шляхом обману та зловживання довірою виставляє йому рахунки і вимагає оплати за прибирання території прилеглої до багатоквартирного будинку, в якому проживає позивач. Позивачу нещодавно пояснили, що згідно з ч. 1 ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, яке йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Позивач вказує, що він не є власником території (землі) прилеглої до багатоквартирного будинку, це майно не належить йому, він не укладав з відповідачем договору з такими істотними умовами, як оплата за прибирання прибудинкової території, і немає закону, який зобов`язував би позивача це робити. У будинку, де проживає позивач об`єднання співвласників будинку не створювалося і відповідно земельна ділянка прибудинкової території не передавалась безоплатно у власність і не надавалась в користування. Оскільки земельні ділянки в м.Харкові належать територіальній громаді, від імені якої право власності здійснює Харківська міська рада, то утримувати прибудинкову територію навколо будинку повинна Харківська міська рада та відповідно оплачувати прибирання цієї території.
Таким чином, майнова шкода заподіяна відповідачем за час позовної давності становить: 1,204 грн / кв.м х 32,8 кв. м. = 39,49 грн. в місяць, 39,49 грн / міс. х 3 роки х 12 міс = 1421,64 грн., позивач просив стягнути із відповідача зазначену суму.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 09.12.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Жилкомсервіс» про стягнення незаконно отриманих грошових коштів за прибирання неналежної прибудинкової території залишено без руху.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 21.01.2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Жилкомсервіс» про стягнення незаконно отриманих грошових коштів за прибирання неналежної прибудинкової території та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, згідно якого КП «Жилкомсервіс», розглянувши вимоги позивача, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного. Частиною 1 ст.322 Цивільного кодексу України передбачено, що - власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Тобто на власника покладений обов`язок нести витрати, пов`язані з утриманням майна, що йому належить. Тягар утримання майна полягає в тому, що у разі не виконання власником необхідних дій, пов`язаних з утриманням, ремонтом та зберіганням майна чи його властивостей, можливе настання ситуації, за якою може створюватись небезпека або шкода для інших осіб чи навколишнього середовища. Статтею 42 Земельного кодексу України передбачено, що - земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та побудникові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст. 382 Цивільного Кодексу України, п. 7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572, власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою, зобов`язані брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку.
Відповідно до ч. 2 ст. 633 Цивільного кодексу України між КП «Жилкомсервіс», як управителем житлових будинків комунальної власності територіальної громади м. Харкова, і споживачами був укладений публічний договір про надання житлово-комунальних послуг, шляхом його опублікування в офіційному виданні Харківської міської ради - спецвипуску газети «Слобода» від 28.11.2006 р № 95/1 (із змінами, внесеними в 2007 і 2009 роках), відповідно до норм цивільного законодавства.
Згідно з вимогами ст. 633 ЦК України, публічний є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Виходячи з вимог зазначеної статті ЦК України перелік послуг, по яким може бути укладено публічний договір не є вичерпним.
Згідно п. 22 публічного договору про надання житлово-комунальних послуг договір укладається строком на 3 роки і вважається продовженим на той самий строк, якщо за місяць до закінчення дії його терміну однієї зі сторін не буде письмово заявлено про розірвання договору.
Тобто, публічний договір від 28.11.2006 (зі змінами, внесеними у 2007 і 2009 роках) про надання житлово-комунальних послуг, є чинним, а співвласники багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , перебувають в договірних відносинах з КП «Жилкомсервіс» і повинні здійснювати оплату наданих послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової територій, відповідно до затвердженого органами місцевого самоврядування тарифом.
Вартість послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій встановлюється відповідним рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Харкова».
КП «Жилкомсервіс» виконує свої обов`язки та забезпечує надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», перелік яких затверджений рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.12.2011р. № 893 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Харкова» (зі змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.01.2012р. № 39 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.12.2011р. № 893 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Харкова»; рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.05.2017 № 283 «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Харкова»), №318 «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Харкова від 11.05.2018р. оскільки відповідно до ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу на проведення ремонтних і профілактичних робіт, ліквідації аварії та її наслідків.
На підставі викладеного, просили відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Жилкомсервіс», про стягнення грошових коштів за прибирання неналежної прибудинкової території в повному обсязі.
В судове засідання позивач не з`явився, про день та слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином, надав письмові пояснення, а також заяву про розгляд справи за його відсутності. В своїх поясненнях позивач зазначає, що в будинку номер АДРЕСА_1 , де він проживає, об`єднання власників багатоквартирного будинку не створювалось і тому прибудинкова територія у власність чи в користування мешканцям будинку не передавалась. Позивач також не укладав договорів про оплату користування прибудинковою територією. Таким чином, прибудинкова територія до сих пір знаходиться у власності та користуванні територіальною громадою м. Харкова. Оскільки, статтею 322 ЦК України встановлено, що «власник зобов`язаний утримувати майно, яке йому належить», то прибирання прибудинкової території, котра належить територіальній громаді міста Харкова, має сплачувати Харківська міська рада. Також в своїх поясненнях позивач посилається, що у судовій практиці Верховного Суду України підтверджується, що «виходячи з аналізу цільового призначення земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, і норм ст. 42 ЗК України слід зробити висновок, що в разі приватизації громадянами квартир в такому будинку, земельну ділянку як таку, що входить в житловий комплекс, може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування тільки об`єднанню співвласників будинку, створеному відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року № 1521 "Про реалізацію Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (підпункт "д" п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2005 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ"). В такому випадку земельна ділянка належить співвласникам житлового будинку на праві спільної сумісної власності, яка разом із загальним майном і неподільною частиною житлового комплексу (допоміжні приміщення, конструктивні елементи будівлі, його технічне обладнання) є майном співвласників, що визначають порядок його використання. Частиною 2 ст. 42 Земельного кодексу України встановлено, що в разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність об`єднанню власників.
Представник відповідача за довіреністю Жиляк Т.О. позовні вимоги не визнала та просила в задоволенні останніх відмовити у зв`язку з безпідставністю та пояснила, що рішенням Харківської міської ради передбачений перелік послуг, які надаються громадянам. Колективний договір надрукований в газеті «Свобода». Тарифи на послуги встановлені з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири та в грудні 2016 року становили 0,70 грн./кв.м., з червня 2017 року - 0,96 грн./кв.м., з червня 2018 року - 1,20 грн./кв.м. Позивач регулярно сплачував за житлово-комунальні послуги, де також входить плата за прибирання прибудинкової території та отримував субсидію.
Заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Виходячи з вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта позивача (а.с.9).
Відповідно до ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 67, 68 Житлового Кодексу України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені законодавством.
Згідно абзацу 4 п. 2 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.11р. № 869 - «послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу». Згідно з рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради № 1186 від 20.12.2006 року про призначення виконавців послуг в житловому фонді міста Харкова, КП «Жилкомсервіс» - є виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади міста Харкова, з управління будинком, спорудою або групою будинків.
Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками (ч. 1ст. 42 ЗК України).
Проживаючи у багатоквартирному будинку, позивач користується житлово-комунальними послугами, які надаються відповідачем.
КП «Жилкомсервіс» надає послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій згідно ст. 68 Житлового Кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою КМУ від 8.10.1992 року № 572, Правил надання послуг з управління багатоквартирним будинком, затверджених Постановою КМУ від 05.09.2018 року № 712, утримує будинки та прибудинкову територію, надає житлово-комунальні послуги власнику (наймачу) квартири, а власник (наймач) квартири отримує ці послуги та повинен вчасно щомісяця сплачувати за це кошти.
Згідно з вимогами ст. 633 ЦК України, публічний є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Виходячи з вимог зазначеної статті ЦК України перелік послуг, по яким може бути укладено публічний договір не є вичерпним.
Тобто, співвласники (наймачі) багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , перебувають в договірних відносинах з КП «Жилкомсервіс» і повинні здійснювати оплату наданих послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової територій, відповідно до затвердженого органами місцевого самоврядування тарифом.
Отже, законодавством передбачений двосторонній обов`язок щодо укладання договору про надання житлово-комунальних послуг, у зв`язку з чим у разі відмови від оплати таких послуг споживачем, посиланням на відсутність укладеного договору не беруться до уваги, оскільки споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Згідно рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.05.2017 року № 283 «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Харкова» затверджено перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території мінімально необхідних для забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання та перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку, підтримання несучої спроможності конструкції та експлуатаційних характеристик внутрішньо будинкових мереж і систем, а саме: прибирання прибудинкової території, технічне обслуговування ліфтів, обслуговування систем диспетчеризації, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого водопостачання, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем водовідведення, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, технічне обслуговування внутрішньобудинкової зливної каналізації, обслуговування димових та вентиляційних каналів, освітлення місць загального користування, енергопостачання ліфтів.
До переліку основних послуг квартирної плати входить технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем центрального опалення, гарячого, холодного водопостачання та каналізації. Технічне обслуговування житлових будинків - це комплекс робіт спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів роботи обладнання. Технічне обслуговування систем водопостачання та теплопостачання включає роботи з контролю за технічним станом трубопроводів і запірно-регулюючої арматури, усунення несправностей, які вимагають негайного виконання, підготовку систем до сезонної експлуатації які направлені на забезпечення безперебійної подачі населенню послуг водопостачання та центрального опалення.
Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем здійснюється працівниками відповідних комунальних служб, згідно затверджених графіків 3 рази в рік і переліком регламентних робіт, при необхідності з вкладенням матеріалів, а саме - проведення планових та позапланових оглядів, усунення течі труб і їх з`єднань, зміцнення трубопроводів, їх промивання, прочищення, усунення засмічень, зміцнення і відновлення теплоізоляції окремих ділянок, регулювання запірної арматури, оновлення сальникових ущільнень, підтягування контргайок, муфт та їх заміна, регулювання та гідравлічне випробування систем центрального опалення і т.д.
Відповідно до п. 4 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 893 від 20.12.2011р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальній громади м. Харкова» (в редакції рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 27.01.2012 року № 39) визначено, що КП «Жилкомсервіс» здійснює нарахування сум оплати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до затвердженого тарифу, але пунктом 3 цього ж рішення зазначено, що тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначаються по кожному будинку окремо, залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Разом з тим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги, згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, в тому числі за утримання прибудинкової території.
Згідно ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право: на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 1212 ЦК України - особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Судом було встановлено, що позивач прохаючи суд стягнути з відповідача 1421,64 грн., за прибирання прибудинкової території, фактично сплатив станом на 30.11.2019 року - 437,38 грн., а сума в розмірі 659,38 грн. була сплачена органами соціального захисту населення, в якості субсидії.
Отже, позивач не довів, що відповідач порушив його право, та отримав безпідставно кошти, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Оскільки, при подачі позову до суду позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів», суд вважає за необхідне в силу ч.6 ст.141 ЦПК України судові витрати компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст. ст.12,13,81, 141, 259,263-265,268 ЦПК України, ст. 322 ЦК України, ст. 67, 68 ЖК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Жилкомсервіс» про стягнення незаконно отриманих грошових коштів за прибирання неналежної прибудинкової території - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач: Комунальне підприємство «Жилкомсервіс», адреса: м. Харків, пл. Конституції, 7, ЄДРПОУ 34467793
Повне судове рішення складено 21 серпня 2020 року.
Суддя: І.В. Ульяніч