Справа № 2а-4033/08
Категорія № 33
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 грудня 2008 року.
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого Качуріної Л.С.
при секретарі Смішливій І.М. ,
в присутності сторін:
від позивача: Мякотін Р.В., довіреність №14 від 03.04.08р., Єрмоленко Є.В.,
довіреність від 15.10.08. від відповідача: Шуст Ю.В., довіреність № 20555/10 від 10.11.08. Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СІМ» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
14 січня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «СІМ» з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень.
У позовній заяві позивач просив суд визнати нечинними та протиправними рішення №0002812340 від 14.12.2007 року на суму 18490, 00 грн. за порушення абзацу З п.2.6. Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року №637 із змінами та доповненнями, згідно абзацу 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року та рішення №0002802340 від 14.12.2007 року на суму 95, 00 грн. за порушення п.1, п.2, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» від 06.07.1995р. №265/95-ВР.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та пояснив, що 29.11.2007 року ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «СІМ» за адресою: м. Луганськ, кВ. 50 Років Жовтня, буд. 49 та складено акт №12321413/2340 від 29.11.2007 року.
На підставі зазначеного акту перевірки керівником податкового органу були прийняті рішення №0002812340 від 14.12.2007 року на суму 18490, 00 грн. за порушення абзацу 3 п.2.6. Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року №637 із змінами та доповненнями, згідно абзацу 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року та рішення №0002802340 від 14.12.2007 року на суму 95, 00 грн. за порушення п.1, п.2, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР (надалі - Закону №265).
Позивач вважає, що проведення такої перевірки суперечить чинному законодавству, а рішення прийняті всупереч вимогам діючого законодавства.
Позивач вважає, що планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 ст. 9 Закону №265. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила вважається незаконним та не підлягає виконанню.
Відповідач у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд у задоволенні позовних вимог позивачеві відмовити, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР та п. 2.6. додатку 2 до наказу ДПА України від 11.10.2005 року №441 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану-графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні» та проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби.
Відповідно до п. 2.6. розділу 2 «Вимоги до організації готівкових розрахунків» Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 передбачено, що вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до п. 7.5. Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 необхідно щоденно виконувати записи про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо. Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі (п.4.2. Положення №637).
Відповідальність за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами-громадянами України, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм регулювання обігу готівки у національній валюті, встановлена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки» від 12.06.1995 року №436/95 (надалі - Указ №436). Зокрема, за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються штрафні фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Відповідач вважає, що за результатами перевірки позивача був складений акт №12321413/2340 від 29.11.2007 року, який містить систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень законодавчих актів, форма якого затверджена наказом ДПА України №155ДСК від 04.04.2002 року «Про затвердження порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового обігу суб'єктів підприємницької діяльності та Інструкції податковому інспектору щодо перевірки засобів контролю».
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач - суб'єкт підприємницької діяльності, юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю «СІМ» (надалі -ТОВ «СИМ»), зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 22.08.2002 року за номером №1 382 120 0000 004553, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 21817871, адреса місцезнаходження: 91042, м. Луганськ, кв. 50 років Жовтня, буд. 49, знаходиться на податковому обліку платників податків у ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська.
Основним видом діяльності ТОВ «СІМ» є надання послуг з охорони автомобілів на автостоянці.
ТОВ «СІМ» згідно свідоцтва №1234/261 від 14.12.2006 року, виданого ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська, мало право сплати єдиного податку як суб'єкт малого підприємництва-юридична особа за ставкою єдиного податку 10% та застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності у 2007 році.
Згідно довідки №1234003846р (додаток 6 до Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок), ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська здійснено реєстрацію книги обліку розрахункових операцій для використання господарською одиницею ТОВ «СІМ» - автостоянкою, що знаходиться за адресою: м. Луганськ, кв. 50 років Жовтня, буд. 49.
Згідно реєстраційного посвідчення №1234003846 (додаток 3 до Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з розрахунків за товари (послуги)), виданого ТОВ «СІМ», ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій Еліт, заводський №ЕП 000024104, фіскальний №1234003846, для використання господарською одиницею ТОВ «СІМ» - автостоянкою, що знаходиться за адресою: м. Луганськ, кв. 50 років Жовтня, буд. 49.
З матеріалів справи вбачається, що 29 листопада 2007 року працівники ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська на підставі посвідчень №5090 та №5091 від 28.11.2007 року здійснили перевірку господарської одиниці ТОВ «СІМ» - автостоянки, що розташована за адресою: м. Луганськ, кв. 50 років Жовтня, буд. 49, з питань перевірки щодо дотримання контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
Перевірка була здійснена на підставі ст. 11 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХИ «Про державну податкову службу в Україні» та Законів України від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №481/95-ВР), Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України від 23.03.1996 року №98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та інших нормативних актів, які регулюють готівковий обіг в Україні.
За наслідками проведеної перевірки складено акт №12321413/2340 від 29.11.2007 року.
У акті перевірки зазначено, що при наданні послуг з охорони автомобіля на суму 6, 00 грн. розрахункова операція була проведена без застосування РРО охоронником-контролером ОСОБА_4 Розрахунковий документ встановленої форми не надано. Перевіркою встановлено невідповідність готівкових коштів на місті проведення розрахунків з даними денного звіту РРО.
Як зазначено в акті №12321413/2340 від 29.11.2007 року перевіркою встановлено не оприбуткування готівкових коштів у повному обсязі їх практичного надходження в книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) №12340038461/4 від 05.07.2007р. на підставі звітних чеків РРО, а саме:
- 230, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0861 від 14.11.2007р.
- 216, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0862 від 15.11.2007р.
- 237, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0863 від 16.11.2007р.
- 215, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0864 від 17.11.2007р.
- 224, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0865 від 18.11.2007р.
- 265, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0866 від 19.11.2007р.
- 241, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0867 від 20.11.2007р.
- 235, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0868 від 21.11.2007р.
- 225, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0869 від 22.11.2007р.
- 229, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0870 від 23.11.2007р.
- 234, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0871 від 24.11.2007р.
- 221, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0872 від 25.11.2007р.
- 235, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0873 від 26.11.2007р.
- 230, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0874 від 27.11.2007р.
- 226, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0875 від 28.11.2007р.
- 235, 00 грн. відповідно фіскального звітного чека (Z-звіту) №0876 від 29.11.2007р. Загальна сума не оприбуткування готівкових коштів у повному обсязі їх
фактичного надходження склала 3698, 00 грн., чим порушено вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті.
14.12.2007 року керівником ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська на підставі акту перевірки №12321413/2340 від 29.11.2007 року згідно ст. ст. 15, 16, п.1 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР прийнято рішення від 14.12.2007р. №0002802340 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 95, 00 грн. та згідно абзацу 3 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436 за порушення норм контролю за обігом готівки прийнято рішення від 14.12.2007 року №0002812340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 18490, 00 грн.
Позивач вважає, що зазначені рішення керівником податкового органу прийняті всупереч вимогам діючого законодавства.
Суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні шляхом витребування та надання доказів, уточнення з урахуванням гіпотези норми матеріального права, яка підлягає застосуванню, кола фактів, які необхідно доказати.
Проте, відповідач не довів у судовому засіданні обґрунтованість прийняття рішень про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обов'язок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Вирішуючи дану справу суд виходить з того, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон від 06.07.1995р. №265/95-ВР, пунктом 1 статті 9 якого визначено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Суд установив, що ТОВ «СІМ» надає послуги автостоянки та для оприбуткування отриманої за надані послуги готівки у підприємства мається касова книга, яка зберігається в бухгалтерії підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи специфіка функціонування автостоянки унеможливлює оформлення охоронником-контролером кожної операції касовим ордером, у звязку з чим підприємтсво використовує право, передбачене Законом №265/95-ВР, проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО, а оприбутковувати готівки здійснюється наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Згідно п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Суд установив, що ТОВ «СІМ» за сукупністю операцій у цілому за робочий день відображає оприбуткування готівки у книзі обліку розрахункових операцій №1234003 846р/4, зареєстрованій ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська, у тому числі враховано порибуткування готівки, зазначеної у акті перевірки №12321413/2340 від 29.11.2007 року як порушення касових операцій.
Суд перевірив, що книга обліку розрахункових операцій ТОВ «СІМ» прошнурована і належним чином зареєстрована в податковому органі, містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів.
Зазначена обставина підтверджена наданою позивачем у судове засідання книгою обліку розрахункових операцій в якій у розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» враховані звітні чеки РРО, а саме: №861 на суму 230, 00 грн., №862 на суму 216, грн., №863 на суму 237, 00 грн., №864 на суму 215, 00 грн., №865 на суму 224, 00 грн., №866 на суму 265, 00 грн., №867 на суму 241, 00 грн., №868 на суму 235, 00 грн., №869 на суму 225, 00 грн., №870 на суму 229, 00 грн., №871 на суму 234, 00 грн., №872 на суму 221, 00 грн., №873 на суму 235, 00 грн., №874 на суму 230, 00 грн., №875 на суму 226, 00 грн., №876 на сум 235, 00 грн.
Суд також перевірив, що факт оприбуткування готівки у ТОВ «СІМ» підтверджується даними касової книги установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі. У касовій книзі на сторінках за період з 14 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року засвідчені відомості щодо оприбуткування прибуткових ордерів з виручкою за послуги від автостоянки №1.
Форма касової книги відповідає наказу Міністерства статистики України від 15.02.96 N 51 «Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій».
Встановлені у судовому засіданні обставини спростовують висновки акту перевірки №12321413/2340 від 29.11.2007 року щодо порушення збоку позивача вимог п.1, п.2, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР, та п.2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Таким чином, позивач довів у судовому засіданні що при здійснені господарської діяльності не порушував вимог Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року №637 та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання нечинними та протиправними рішень №0002812340 від 14.12.2007 року на суму 18490, 00 грн. та №0002802340 від 14.12.2007 року на суму 95, 00 грн. відповідають чинному законодавству
України, документально обґрунтовані, підтверджені
матеріалами справи і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СІМ» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська задовольнити у повному обсязі.
Визнати нечинними та протиправними рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю «СІМ», ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 21817871, адреса місцезнаходження: 91042, м. Луганськ, кв. 50 років Жовтня, буд. 49, №0002812340 від 14.12.2007 року на суму 18490, 00 грн. за порушення абзацу 3 п.2.6. Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року №637 та рішення №0002802340 від 14.12.2007 року на суму 95, 00 грн. за порушення п.1, п.2, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» від 06.07.1995р. №265/95-ВР.
Стягнуш з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СІМ» державнемитоусумі6грн.80коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. . 160 цього Кодексу-з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 14 грудня 2008 року.